Domů » Bleskovky » Steam do kapsy? Valve údajně chystá vlastní herní konzoli

Steam do kapsy? Valve údajně chystá vlastní herní konzoli

Společnost Valve, která provozuje úspěšný digitální obchod s počítačovými hrami Steam a která stojí za vývojem legendárních sérií jako Half-Life či Counter Strike, údajně chystá přenosný herní počítač podobný konzoli Nintendo Switch. Zařízení má běžet na operačním systému Linux, který společnost dlouhodobě podporuje, a hráči se mají těšit na širokou nabídku titulů. Na trhu by se nová „konzole“ měla objevit ještě letos, umožní-li to nejistá situace na trhu s počítačovými komponentami.

steam steampal portable gaming pc nintendo switch mockup

Existenci zařízení odhalil Steam

Vývoj zařízení potvrzuje hned několik zdrojů technologického serveru Arstechnica a existenci konzole patrně nechtěně prozradila samotná společnost Valve, když do nejnovější verze Steamu implementovala řádky kódu, které s dosud neoznámeným zařízením úzce souvisejí.

Tip: Ohebný Surface Duo má nové využití. Microsoft jej proměnil na herní konzoli

Na změny v kódu Steamu jako první upozornil provozovatel databázového nástroje SteamDB Pavel Djundik, který v něm objevil zmínky o neznámém hardwarovém zařízení s názvem SteamPal. Zmíněné jméno má být odvozené od kódového označení Neptune, které se ve Steamu začalo objevovat už od loňského září společně s textovým řetězcem „Neptune Optimized Games“ (volně přeloženo jako „hry optimalizované pro Neptune“).

Herní konzole po vzoru Nintenda?

Tehdy se fanoušci domnívali, že objevený kód odkazuje k nějakému novému ovladači (např. nové generaci Steam Controlleru), podle aktuálních informací však ve Valve vzniká podstatně komplexnější zařízení – kapesní počítač s ovládacími prvky po stranách a dotykovým displejem, který nápadně připomíná konzoli od Nintenda, ovšem bez odnímatelných ovladačů (Joy-Conů).

Právě na chystanou konzoli v nedávné panelové diskuzi patrně narážel i sám šéf Valve Gabe Newell, který na otázku jednoho z účastníků, zda se dočkáme konzolových her od Valve, tajemně odpověděl, že více bychom se měli dozvědět do konce letošního roku.

Dotykový displej i touchpad

SteamPal nejspíše nabídne čipset od Intelu či AMD. V tuto chvíli přitom není jasné, zda se dočkáme více modelů, například s rozdílným výkonem, výdrží baterie či dalšími specifikacemi.

Tip: GTA 5 pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S zná datum vydání

Minimálně jeden z prototypů má být podstatně širší než Nintendo Switch, díky čemuž může nabídnout více ovládacích prvků – konkrétně sbírku standardních gamepadových tlačítek a triggerů společně s dvojicí analogových páček a dotykovou ploškou o velikosti palce.

V procesu zrodu

Zařízení se stále nachází ve fázi prototypování, ovládací schéma či některé funkce tak ještě mohou projít podstatnými změnami, což je také důvod, proč zatím neznáme přesnější hardwarové specifikace. Chybět by však neměl USB-C port, přes který by mělo být možné konzoli připojit k větší obrazovce.

Tip: Ovladač pro Nintendo Switch jako dálková spoušť fotoaparátu? Poradíme, jak na to

V současnosti však nelze s jistotou říci ani to, zda se kapesní herní konzole vůbec dočkáme. Valve má totiž ve zvyku experimentovat a nebojí se své projekty pozdržet, či dokonce kompletně zrušit. Skutečnost ukáže až čas.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Diskuze k článku

  1. LEDERWAREN KUNO PRESSL GMBH &

    Instant buy! :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).