Spotify končí s mobilními Windows: žádné nové funkce, jen nezbytné záplaty

Systémy Windows Phone a Windows 10 Mobile čeká těžký rok. Jejich tržní podíl se pomalu začíná blížit k nule a nízká penetrace čím dál víc odrazuje vývojáře aplikací. Nejen, že nevznikají aplikace nové, ale podporu ztrácejí i ty stávající – v horším případě jsou odstraněny z Windows Store úplně, nebo v něm zůstávají, ale již nejsou nadále aktualizovány. To je aktuálně i případ aplikace Spotify.

Komunitní manažer této služby na oficiálním fóru přiznal, že Spotify pro telefony s Windows vstupuje do „údržbového módu“, čili bude dostávat maximálně bezpečnostní záplaty, ale nikoliv nové funkce jako jsou Discover, Running nebo Release Radar. Spotify nicméně slibuje pokračující spolupráci s Microsoftem a snahu poskytnout na platformě Windows ten nejlepší zážitek.

spotify

Bohužel nelze očekávat, že se s klesajícím podílem mobilních Windows dojde k nějakému zlepšení, spíše naopak. V minulých měsících platformu opustili i další hráči jako Runtastic, eBay či Delta Airlines, s podporou mobilních Windows také končí hra Sims FreePlay. Starší Windows Phone 8.x zase před nedávnem opustily aplikace od Facebooku, to samé se chystá učinit WhatsApp.Nepřehlédněte

Je čas přejít na „desítky“: Windows Phone 8.x přichází o aplikace Facebook a Messenger

Bohužel vývojáři nijak výrazně ani nevyužívají možnosti vytvářet univerzální aplikace pro Windows 10 pro počítače a tablety, a to i přestože desktopové desítky si vedou o poznání lépe než jejich mobilní odnož, která by mohla ze slávy „dospělých“ Windows těžit. Je patrně jen otázkou času, kdy Microsoft zavře za mobilními Windows dveře a vypustí do telefonů desktopovou verzi obohacenou o adaptivní prostředí fungující i na telefonech. Tímto krokem by redmondští opustili segment levných telefonů s nízkými maržemi a přinesli na trh počítače do kapsy, u nichž by režim Continuum konečně dával smyl. Otázkou je, zda by měl o drahý telefon s Windows ještě vůbec někdo zájem.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku