Seniorka málem zemřela. Život jí zachránily Apple Watch

daniel korpai apple watch unsplash

Nositelná elektronika se v dnešní době čím dál tím více zaměřuje na sledování životních funkcí a prevenci různých nemocí. K tomu jim pomáhá například senzor pro sledování tepu, pulzní oxymetr či EKG. V praxi je nicméně nejvíce užitečná schopnost detekce pádu, se kterou přišly Apple Watch. Děkovat této funkci může také 71letá seniorka z města St. Petersburg v americkém státě Florida, které dost možná zachránila život.

apple watch fall detection
Raylene Hackenwerth vděčí za záchranu svého života hodinkám Apple Watch

Raylene Hackenwerth dostala Apple Watch od svého syna Jasona k Vánocům, aby si mohla monitorovat tělesné procesy během cvičení. Zhruba před měsícem ale Raylene tvrdě upadla a nemohla si sama zavolat pomoc. Naštěstí pád detekovaly Apple Watch a poslaly upozornění lékařům, kteří se okamžitě vydali na záchrannou misi. Díky hodinkám věděli, kde přesně zasahovat, neboť ty společně s vysláním žádosti o pomoc automaticky sdílely také přesnou polohu. „Zaslaly nám přesnou zeměpisnou šířku a délku. Řekl bych, že je to docela užitečná funkce,“ řekl jeden ze zasahujících zdravotníků Joshua Stevens.Nepřehlédněte

Detekce pádu na Apple Watch 4: jen tak je neoblafnete, mohou zachránit život

Medici Raylene našli téměř v bezvědomí a velmi potlučenou. Nejzávažnější diagnóza ale měla teprve přijít. Po převozu do nemocnice se totiž navíc zjistilo, že má na plicích nádorové onemocnění. „Kdybych neupadla a Apple Watch mi nezavolaly pomoc, pravděpodobně by doktoři na ten nádor nepřišli. Kdyby se o něm lékaři dozvěděli později, možná by mi už nebylo pomoci,“ řekla v rozhovoru pro WFTS Tampa Bay.

Apple Watch zachraňují lidské životy pravidelně

Nejedná se o první případ, kdy se díky Apple Watch podařilo předejít úmrtí. V loňském roce například zachránily muže před utonutím, když si šel v zimně zarybařit, a za svůj život jim vděčí také veslařka, která se ocitla v ohrožení života během paddleboardingu.

Funkci detekce pádu mají Apple Watch ve svém repertoáru už od modelu Series 4. Pokud je vám pod 65 let, je funkce v základu vypnutá, nicméně jí lze zapnout z aplikace Watch pro iPhone.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku