Domů » Bleskovky » Detekce pádu na Apple Watch 4: jen tak je neoblafnete, mohou zachránit život

Detekce pádu na Apple Watch 4: jen tak je neoblafnete, mohou zachránit život

Před měsícem představené hodinky Watch Series 4 od společnosti Apple přišly s mnoha vylepšeními, které uživatelům usnadní každodenní práci. Kromě běžného užívání se ale inženýři americké společnosti zaměřili i na situace, které nenastávají často, mohou však člověku změnit celý život. Tím máme na mysli především nečekané zdravotní události, jako jsou například mrtvice či zkolabování, po kterých nezřídka následuje nekontrolovaný pád k zemi.

Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4

Pro tyto případy Apple u hodinek zapracoval na funkci využívající akcelerometr a gyroskop, s jejichž pomocí jsou schopny vyhodnotit vážnost pádu. Ve chvíli, kdy hodinky pád vyhodnotí jako potenciálně nebezpečný, spustí tuto funkci a čekají na reakci uživatele. Pokud ten po 45 sekund nevybere žádnou z možností „SOS,“ „spadl jsem, ale jsem ok,“ nebo „neupadl jsem,“ rozezní se na dalších 15 sekund alarm, po jehož doběhnutí se automaticky zavolá záchranná služba.

Profesionální kaskadérka prověřila schopnosti Apple Watch 4

Jak moc je tato funkce spolehlivá, a zda dokáže rozlišit nevinnou snahu o nachytání od opravdu vážné situace, se rozhodla vyzkoušet novinářka Joanna Stern s profesionální kaskadérkou Evelyn Osorio Vaccaro.

Apple Watch Series 4 Fall Detection Tested By a Hollywood Stunt Double

Ta sebou dobrovolně házela o zem ve snaze nasimulovat klopýtnutí, uklouznutí, či sesutí se k zemi. Vzhledem k Evelyně profesi byly pády velmi realistické a hodinky vždy zareagovaly správně, při několikanásobném kotrmelci z kopce však pád překvapivě nezachytily. U neprofesionálních, opatrných pádů situaci vyhodnotily dobře a nereagovaly vůbec.

Samotná funkce je automaticky aktivní u osob starších 65 let, u mladších ročníků je možné ji zapnout dodatečně. Samozřejmě je nutné uvést při nastavování hodinek rok narození, věk nositele (prozatím) samy nepoznají.

Apple Watch 4. série začínají s cenou na 11 290 Kč, nepředpokládáme tedy, že by někdo investoval tuto částku jen kvůli zmíněné funkci. Jedná se spíše o příjemný bonus navíc, jež může zachránit život, a který však Apple nebude váhat využít v propagačních materiálech, aby vás motivoval k nákupu hodinek pro vaši babičku. Drobnou vadou na kráse je fakt, že Apple Watch Series 4 jsou aktuálně v celé České republice vyprodané a stále se čeká na nové dodávky od Applu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Subscribe
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments