Detekce pádu na Apple Watch 4: jen tak je neoblafnete, mohou zachránit život

Před měsícem představené hodinky Watch Series 4 od společnosti Apple přišly s mnoha vylepšeními, které uživatelům usnadní každodenní práci. Kromě běžného užívání se ale inženýři americké společnosti zaměřili i na situace, které nenastávají často, mohou však člověku změnit celý život. Tím máme na mysli především nečekané zdravotní události, jako jsou například mrtvice či zkolabování, po kterých nezřídka následuje nekontrolovaný pád k zemi.

Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4

Pro tyto případy Apple u hodinek zapracoval na funkci využívající akcelerometr a gyroskop, s jejichž pomocí jsou schopny vyhodnotit vážnost pádu. Ve chvíli, kdy hodinky pád vyhodnotí jako potenciálně nebezpečný, spustí tuto funkci a čekají na reakci uživatele. Pokud ten po 45 sekund nevybere žádnou z možností „SOS,“ „spadl jsem, ale jsem ok,“ nebo „neupadl jsem,“ rozezní se na dalších 15 sekund alarm, po jehož doběhnutí se automaticky zavolá záchranná služba.

Profesionální kaskadérka prověřila schopnosti Apple Watch 4

Jak moc je tato funkce spolehlivá, a zda dokáže rozlišit nevinnou snahu o nachytání od opravdu vážné situace, se rozhodla vyzkoušet novinářka Joanna Stern s profesionální kaskadérkou Evelyn Osorio Vaccaro.

Ta sebou dobrovolně házela o zem ve snaze nasimulovat klopýtnutí, uklouznutí, či sesutí se k zemi. Vzhledem k Evelyně profesi byly pády velmi realistické a hodinky vždy zareagovaly správně, při několikanásobném kotrmelci z kopce však pád překvapivě nezachytily. U neprofesionálních, opatrných pádů situaci vyhodnotily dobře a nereagovaly vůbec.

Samotná funkce je automaticky aktivní u osob starších 65 let, u mladších ročníků je možné ji zapnout dodatečně. Samozřejmě je nutné uvést při nastavování hodinek rok narození, věk nositele (prozatím) samy nepoznají.

Apple Watch 4. série začínají s cenou na 11 290 Kč, nepředpokládáme tedy, že by někdo investoval tuto částku jen kvůli zmíněné funkci. Jedná se spíše o příjemný bonus navíc, jež může zachránit život, a který však Apple nebude váhat využít v propagačních materiálech, aby vás motivoval k nákupu hodinek pro vaši babičku. Drobnou vadou na kráse je fakt, že Apple Watch Series 4 jsou aktuálně v celé České republice vyprodané a stále se čeká na nové dodávky od Applu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

27 komentářů

 1. iphone7 (neregistrovaný)

  nebylo by to poprve, co vyrobky Applu zachranuji zivot, O tom se androidu muze jenom zdat

  • Milan (neregistrovaný)

   Dokud to nebude propojený s Apple Airbagem, tak je to jen poloviční řešení.

   • To nemá chránit proti pádu, to má upozornit na příčinu ??

   • q (neregistrovaný)

    uni, opet spatne, ma to upozornit na pad, o pricine padu se dozvis kulovy.

   • q (neregistrovaný): Ne, má to upozornit na ztrátu vědomí. Pád je jen důsledek a princip detekce. Pokud spadneš a zvedneš se, hodinky nic řešit nebudou.

   • q (neregistrovaný)

    Nema, precti si jeste jednou. Ztrata vedomi je jenom jednou z pricin, Pokud spadnes a neposles SMS, ze jsi v poradku, i kdyz jsi pri vedomi. tak se pomoc zavola. Stary clovek klidne spadne, a pokud by mel bolesti, tak posledni co ho napadne, je odklikavat nejakou SMS, i kdyz ho upozorni alarm. Nebo schvalne muze chtit zavolat pomoc, i kdyz je pri vedomi, pricina padu se zachrance neposle. Je to jenom detekce padu, ne priciny, Nekontroluje se pri tom puls, aby se podle toho zavalola pomoc. Proboha cti, nebo alespon presmyslej.

   • q (neregistrovaný): Spadnout a zavolat si pomoc pomocí hodinek jsi mohl i před tím. Na to nepotřebuješ detekci pádu. Tohle má zachytit stav, kdy ztratíš vědomí. Protože to se z sledování tepu ta věc nedozví. Když jsi v vědomí, neznamená to, že nemáš v pořádku tep.

   • Vita (neregistrovaný)

    Tak to by mě fakt zajímali, jak si 80tiletý člověk zavolá pomoc mobilem, který bude v jiné místnosti, když nebude moct vstát.
    Apple rád nemám, ale tohle jim chválím, konečně nějaká užitečná funkce.

   • …v BEZvědomí… Ach ta editace příspěvků co redakce…. ? Ale pšš, tady se proti tomu brojí… ??

   • TomasSX1

    Uni: ?‍♂️

    co tak pozriet video predtym ako zacnes so seba robit deb*la?

   • q (neregistrovaný)

    uff, ty jsi pribrzdeny, Viz prispevek vyse, „Ztrata vedomi je jenom jednou z pricin, “
    Kdyz se posle „SOS“ SMS tak jednoduse nevis pricinu, nemusi to znamenat ze je clovek v bezvedomi. I kdyz jsi pri vedomi, pro stareho cloveka bude jednodusi, kdyz nemusi nekam volat, nebo vubec premyslet kam zavolat. Zaver, pricina neni detekovana, je detekovan pouze fakt padu. Mam pocit, ze do te skupiny 65 a vys patris, tak doufam ze jsem ti to vysvetlil dostatecne . Pokud ne dej vedet. Obavam se ale ze tuhle funkci se stavajicim TCL velmi nevyuizujes.

   • q (neregistrovaný): Signál (SMS, hovor, atd.) nemá co řešit, je to jen důsledek. Hodinky musí zjistit, že nejsi schopen si zavolat pomoc. Nejčastější příčina je ztráta vědomí. Ne pád. Furt dokola…

   • uni_je_lopata (neregistrovaný)

    uni, ty ses uz jak postizenej. furt tady v diskuzich brecis nad nakyma editacema. tak se nauc psat ne jak hlupacek, abys to po sobe nemusel upravovat a ne si tady furt stezovat. ty ses fakt trotl na entou, profesionalni troll a jeste k tomu chudacek, kterej je tady na smartmanii kazdymu pro smich tak akorat :-D

   • q (neregistrovaný)

    uni: Ale hodinky nezjistili ze nejsi schopen zavolat pomoc, jenom to ze jsi ji nezavolal.
    „Nejčastější příčina je ztráta vědomí“
    A jsme doma, pak to neni detekce priciny, ale hadani:) U starych lidi jsou velice caste i ruzne pady bez ztraty vedomi, pri tom muze nastat sok, aby nekam ihned volali. Urcite mas v rodine nekoho starsiho komu se yo prihodilo. Tohle AW nerozlisi. Ale o tom jsem psal, nebudu se opakovat.

   • q (neregistrovaný): Vlastně ano, ztráta vědomí, pád. Dnešní AW s detekcí pádu, znalostí pozice a konektivitou by mohly zachránit život.
    Pokud někdo upadne a má šok, není cílem okamžitě volat pomoc. To je jako když lidi furt volají rychlou s kde jakým prdem, a to doslova. Kolikrát jen přijedou, dají napít, poplácají po zádech a nashle. A následuje papírování…

   • TomasSX1

    q: marna snaha, uni to nepochopy.

  • Je to velmi úctyhodné, že se dělají takové funkce. ?
   Věz, že i Android telefony zachránily život, pomocí speciálních aplikací a podobně. A nejen Android, i spoustu jiných různých zařízení, třeba ani od Applu, ani Googlu či Microsoftu. ?

   Jinak tomuto rozhodně fandím. Toto je velmi dobrá věc nositelností.

   • Chvályhodné ? Úctyhodné je něco, co je děláno nezištně, což toto není ?

    Také tomu fandím. Sice menší výdrž, ale větší variabilita.

   • Ano, chvályhodné je to slovo, co jsem se snažil najít. Děkuji. ?

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: Chvályhodný a úctyhodný jsou brána jako synonyma, i když významově jsou trochu odlišná – buď jsi hoden úcty, nebo chvály. Rozhodně ale není určeno, které použít, podle toho, jestli byl čin vykonán zjištně nebo nezjištně.

 2. zipiik (neregistrovaný)

  Tuhle funkci mají i Watch bez GSM konektivity?

  • Ano.
   https://www.apple.com/cz/watch/compare/

   Naučte se užívat webové zdroje výrobce, zrovna Apple je má skutečně kvalitní:) Součást tolik nejen zde tak opěvované kvality marketingu, resp. PR.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Tak sorry, čekal bych takovou informaci v článku, když tu funkci podrobně rozebírá. Takže jsou potřeba nejen Watch, ale i iPhone v BT dostupnosti.

   • Nemyslím. Očekával bych jen konektivitu samotnou, tzn. WiFi, iPhone může být klidně „zapomenutý doma“.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Což je dohad, který není potvrzený ani vyvrácený na stránkách výrobce.

   • Využití běžné funkcionality AW.

   • Marek (neregistrovaný)

    uni: kterou verzi AW mas?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *