Po dlouhých letech čekání jsme se konečně dočkali oficiálního poodhalení prvního smartphonu na světě s ohebnou konstrukcí z produkce Samsungu, respektive abychom byli přesní, šlo spíše o demonstraci ohebného displeje, než zařízení samotného. O telefonu s flexibilní konstrukcí se mluvilo několik posledních let a vzpomínám si, jak jsme se každoročně s kolegou před cestou na Mobile World Congress vsázeli, zda jej Samsung konečně ukáže. Spekulace tomu dost často nasvědčovaly a možná i byly pravdivé… nicméně je docela možné, že si jihokorejský gigant premiéru vždy na poslední chvíli rozmyslel.
Důvod tohoto rozhodnutí byl celkem prostý – produkt zkrátka nedosahoval takové kvality, aby byl připravený pro představení veřejnosti a komerční uvedení na trh. Ohebné displeje už tu nějaký ten pátek jsou, ale integrovat je do mobilního zařízení tak, aby vše jako celek fungovalo na jedničku a zároveň bylo uživatelsky přívětivé samotné používání, přece jen zabere nějaký ten rok vývoje.

Ostatně ani dnes jsme se nedočkali představení finálního produktu, ale pouze celkem strohé ukázky prototypu se skládací konstrukcí. Zástupce Samsungu zařízení za minimálního osvětlení pouze na několik vteřin ukázal na pódiu a pak jej zase rychle schoval do náprsní kapsy saka.
První prototyp ohebného smartphonu Samsung ukázal už v roce 2011
S myšlenkou představit telefon s ohebnou konstrukcí si technologický gigant pohrává minimálně od roku 2011. Tendy totiž představil úplně první vývojový prototyp. Ten byl vybavený AMOLED displejem, který bylo možné ohýbat. V laboratořích Samsungu prototyp ohnuli dokonce více než 100 000krát a v místě ohybu se jas displeje snížil pouze o 6 procent, což nebyl vůbec špatný výsledek.

O dva roky později Samsung představil vůbec první smartphone s prohnutým displejem – jmenoval se Galaxy Round a prodával se pouze v domovské Jižní Koreji. Ani to ale nebyla ta správná cesta; zákazníci přece jenom raději dávali přednost klasické ploché konstrukci. Úspěch Samsung slavil až s mírným zakřiveným displeje na okraji.

Tenhle designový výstřelek se vůbec poprvé objevil v roce 2014 u Galaxy Note Edge (recenze); ten se na začátku roku 2015 začal prodávat také v České republice. Mírné zakřivení displeje se postupně stalo charakteristickým prvkem pro vlajkové modely řady Galaxy S a Galaxy Note.
Hudba budoucnosti nese označení Infinity Flex displej
Samsung v rámci vývojářské konference ukázal také prototyp zcela nového smartphonu osazeného Infinity Flex displejem, který je možné kompletně přeložit. V budoucnu takové displeje bude možné nejen přehýbat, ale také rolovat, což může dát prostor pro vznik zcela nových zařízení.
Prototyp, který dnes Samsung ukázal toho vlastně příliš mnoho neprozradil, což byl zřejmě záměr. Zatím pouze víme, že v zavřeném stavu by telefon měl disponovat samostatným panelem na přední straně. Vnitřní strana zařízení bude tvořena dalším displejem s větší úhlopříčkou; k němu získáte přístup jakmile smartphone rozevřete.
We just announced support for foldables at #AndroidDevSummit, a new form factor coming next year from Android partners.
Android apps run seamlessly as the device folds, achieving this form factor's chief feature: screen continuity. pic.twitter.com/NAfOmCOY26
— Android Developers (@AndroidDev) November 7, 2018
Na zařízení běží speciálně upravená verze systému Android s upraveným prostředím a důrazem na maximální komfort při ovládání v zavřeném i otevřeném stavu. Na té mimochodem Samsung spolupracoval přímo s Googlem.
Watch Samsung's foldable phone in action, from its #SDC18 demo 👀 pic.twitter.com/OTuCtviIL0
— CNET (@CNET) November 7, 2018
Na reálné zařízení si budeme muset počkat minimálně do příštího roku
Samsung tedy dnes podle očekávání nepředstavil hotové zařízení, ale pouze ukázal, jakým směrem by se v budoucnu vývoj smartphonu mohl ubírat, a to především co se týče flexibilních displejů. Myšlenka je poměrně jednoduchá – v zavřeném stavu máte telefon klasických rozměru, v rozevřeném stavu zařízení přeměníte na tablet.

Už z náplně dnešní prezentace je ale patrné, že Samsung čeká ještě spousta práce na vývoji finálního zařízení a mám pocit, že hotového produktu se zřejmě nedočkáme ani na Mobile World Congressu 2019.
Samsung rozhodně není jediný, kdo usiluje uvedený zařízení s podobnou konstrukcí do prodeje. Proslýchá se, že v lednu na veletrhu CES by ohebný telefon mohlo představit LG a pozadu rozhodně nebude chtít zůstat ani Huawei. Velmi zajímavý koncept zařízení nedávno prozradila také patentová přihláška Microsoftu.

Vlastní zařízení s ohebným displejem také minulý týden představila čínská společnost Royole. V tomto případě jde ale spíše o tablet vybavený jedním flexiblním panelem s úhlopříčkou 7,8 palce, který je možné v polovině ohýbat.