Domů » Články » Royole FlexPai je první ohebný smartphone na světě. Pohání jej 7nm Snapdragon 8150

Royole FlexPai je první ohebný smartphone na světě. Pohání jej 7nm Snapdragon 8150

Ani Samsung, ani LG, ani Huawei, ale pro nás zcela neznámá čínská značka Royole dnes představila vůbec první smartphone s ohebným displejem na světě (respektive označení smartphone není úplně přesné, jelikož jde spíše o tablet). Přestože o Royole dnes slyšíme poprvé, firma se na svých stránkách chlubí mnoha úspěchy ze světa ohebných displejů:

  • 2014 – první celobarevný ohebný AMOLED displej s ohebnými senzory
  • 2015 – první ohebné mobilní 3D kino
  • 2016 – první ohebný displej použitý v palubní desce automobilu
  • 2017 – první inteligentní psací podložka RoWrite založená na ohebných senzorech
  • 2018 – zahájena masová produkce plně ohebných displejů

Právě představený smartphone FlexPai je vskutku netradiční zařízení, avšak nejsme si vůbec jistí, zda má naději na úspěch.

Royole FlexPai: tablet, který lze ohnout na poloviční velikost

Royole FlexPai lze v rozloženém stavu vnímat jako tablet, který je vybavený ohebným 7,8palcovým displejem a velmi výrazným rámečkem na jedné straně. V tomto rámečku jsou uschovány důležité senzory, fotoaparáty a patrně i další komponenty, které by mohly v ohebné části zařízení dělat neplechu. AMOLED displej má rozlišení 1 440 × 1 920 pixelů (poměr 4:3), a právě on je tou nejdůležitější komponentou.

Díky jeho flexibilitě je možné zařízení přehnout na dvě poloviny, pouze však s displejem na vnější straně. Displej k ohybu potřebuje poměrně velký rádius, takže zařízení je ve složeném stavu poměrně baculaté. A právě v tom vidíme zásadní problém při použití FlexPai jako smartphonu.

Výrobci telefonů vidí v ohebných displejích spásu, neboť jim umožní navrhovat poměrně kompaktní smartphony s velkými displeji. V tomto případě má však zařízení ve složeném stavu tloušťku 15,2 mm a hmotnost 320 gramů, a to už skutečně nelze považovat za telefon, který si jednoduše strčíte do kapsy u kalhot.

V rozloženém stavu má pak „tablet“ rozměry 190 × 134 × 7,6 mm, výrobce slibuje, že by displej měl vydržet minimálně 200 tisíc ohnutí.

FLEXPAI - First Foldable Smartphone Goes OFFICIAL!!!

Dva fotoaparáty na všechno

Díky ohebnému displeji nemusí výrobce řešit problém čelní / zadní fotoaprát; do širokého rámečku na jedné straně se vešla duální kamera s rozlišením 16 a 20 Mpx, která zastane veškerou práci a je jen na uživateli, na kterou stranu displeje si pustí hledáček fotoaplikace. Hlavní snímač disponuje optikou se světelností f/1.8, autofokusem a optickou stabilizací, sekundární snímač slouží ke dvojnásobnému přiblížení scény.

První se Snapdragonem 8150

Royale FlexPai by měl excelovat v oblasti výkonu, neboť jako vůbec první disponuje čipsetem Qualcomm Snapdragon 8150, který ještě nebyl představen. Jedná se o 7nm čipset, který patrně ponese obchodní název Snapdragon 855, na jeho oficiální premiéru a odhalení všech parametrů si ale ještě budeme muset nějakou chvíli počkat. Výrobce se pouze chlubí, že procesorová část má osm jader s taktem až 2,8 GHz, na pozici grafického adaptéru je dosazen čip Adreno 640.

Operační paměť zařízení má kapacitu až 8 GB, vnitřní úložiště může dosahovat až 256 GB s možností dalšího rozšíření paměťovou kartou. Nachází se zde také dva sloty na nano SIM karty, bohužel LTE není podporováno na všech pásmech používaných našimi operátory. Další konektivitu zajišťuje Wi-Fi, Bluetooth 5.1 a USB-C port sloužící k dobíjení 3 800mAh baterie. Díky technologii RO-Charge má být možné její dobití z 0 na 80 procent za pouhou hodinu.

Nejnovější Android s úpravou pro dva displeje

Royole FlexPai běží na operačním systému Water OS, který je postavený na Androidu 9.0. Prostředí systému je upraveno tak, aby se po složení seskupily prvky systému na čelní stranu a zbytek displeje zůstal statický; po otočení se však stane aktivní druhá část. Kromě toho systém nabízí několik vychytávek, například pro práci se dvěma aplikacemi naráz s možností přetahovat mezi nimi data stylem drag and drop.

Cena a dostupnost

Royole FlexPai je možné předobjednat již dnes v Číně, první kusy se mají potkat se svými majiteli ještě v tomto roce. Cena je stanovena na 9 000 CNY (asi 29 500 korun bez DPH) za kombinaci 6/128 GB, popř. 10 000 CNY (asi 32 700 korun bez DPH) za variantu 8/256 GB. K nám se tento model pravděpodobně nepodívá, jsme však zvědaví, jak odlišné budou ohebné smartphony od zaběhnutých značek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.