TOPlist

Samsung Galaxy Round: První smartphone na světě se zakřiveným displejem

Uplynulo pouze pár hodin od doby, kdy jsme vás informovali o tom, že Samsung plánuje představit jako první na světě chytrý telefon s výrazně zakřiveným displejem a sen mnohých se nyní stává skutečností.

Jihokorejský gigant ve své domovině odhalil revoluční smartphone, který se na pultech obchodů objeví pod názvem Galaxy Round. Největším lákadlem celého zařízení se stane flexibilní Super AMOLED panel s úhlopříčkou 5,7 palce a rozlišením 1080 x 1920 obrazových bodů. Displej je konkávně zakřiven podél horizontální osy, což bude mít za následek nestabilitu při položení smartphonu na rovnou podložku. Tento styl zakřivení má své opodstatnění v podobě několika sofwarových vychytávek, které Samsung pojmenoval „Roll Efect“ a „Gravity Efect“.

 

Ty například umožní rychlý náhled na stavové informace a notifikace pouhým zhoupnutím na zakřivenou stranu. Nakláněním půjde též posouvat mezi skladbami či procházet fotografie v galerii. Zakulacená záda mají rovněž dopomoci k příjemnějšímu úchopu a lepšímu pocitu při ovládání.

 

  

Hardwarovou výbavu tvoří čtyřjádrový procesor s taktem 2,3 GHz, 3 GB operační paměti a interní úložiště schopné pojmout maximálně 32 GB dat. Pro pořizování fotografií a videa poslouží hlavní fotoaparát s rozlišením třináct megapixelů doplněný o přisvětlovací LED diodu a čelní 2Mpx kamerka pro videohovory.

   

V další výbavě samozřejmě nechybí slot na paměťové microSD karty (až 64 GB), GPS, Glonass, NFC, USB 3.0, WiFi, Bluetooth ve verzi 4.0 (BLE) a podpora pro fungování v sítích LTE Advanced. Samsung Galaxy Round běží na operačním systému Android 4.3, který výrobce již tradičně obohatil o svou vlastní uživatelskou nadstavbu TouchWiz. Už samotná úhlopříčka displeje napovídá, že se jedná o zařízení ze segmetnu tabletofonů, s čímž samozřejmě korespondují fyzické parametry.

 

Celkové rozměry činí 151 x 79 x 7,9 milimetru, přičemž hmotnost se zastavila na hodnotě 154 gramů. Pod zadním krytem evokující kůži se ukrývá zakřivený Li-Ion akumulátor s kapacitou 2800 mAh, což je zhruba o 400 mAh méně, než co nabízí nedávno představený Galaxy Note 3. Některé z dříve uniklých spekulací hovořily o přítomnosti dotykového pera S-Pen, což se nakonec nepotvrdilo.

Co se týče ceny, tak zde Samsung příliš sdílný nebyl. Podle neoficiálních informací se však doporučená cena bude pohybovat na hranici 1 000 USD (zhruba 20 000 Kč bez DPH). Jako první si ho budou moci pořídit zákazníci jihokorejského operátora SK Telecom, kde by se měl začít prodávat už zítra. České zastoupení společnosti Samsung nám potvrdilo, že Galaxy Round se v tuto chvíli bude prodávat pouze v Jižní Koreji a s Evropou se v tuto chvíli nepočítá.

Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak na toto zařízení odpoví LG, které také připravuje chytrý telefon se zakřiveným displejem. Spousta z vás si určitě vzpomněla na Nexus S či Galaxy Nexus, u kterých bylo rovněž patrné drobné prohnutí, nicméně v tomto případě šlo pouze o zakřivené sklíčko, nikoliv celý zobrazovací panel.

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku