TOPlist

Samsung Galaxy A35 recenze: mírný pokrok v mezích zákona

Samsung Galaxy A35
  • Samsung vyslal na trh další generaci svých modelů střední třídy
  • Galaxy A35 je dobrý telefon, jeho největší slabinou je „normálnost“
  • Za cenu 9 499 Kč jde o zajímavou alternativu k čínským výrobcům

Série Galaxy A jihokorejského výrobce se může zdát jako nenápadná modelová řada, ve skutečnosti ale každoročně reprezentuje Samsung v žebříčcích nejprodávanějších smartphonů na prvním nebo druhé místě. Letos se o tento úspěch popere model Galaxy A35, který s cenou těsně pod hranicí 10 tisíc korun perfektně navazuje na svého loňského předchůdce.

Galaxy A35 lze označit jako slabší a levnější z dvojice, ve které bychom našli ještě Galaxy A55, ten však startuje s cenou výš. A35 vyjde v základní variantě 6/128 GB na 9 499 Kč včetně DPH. To znamená jediné – přístroj chce zaujmout klientelu ve vyšší-střední třídě, která hledá ideální smartphone do 10 tisíc korun.

Proč můžete důvěřovat SMARTmanii? Každý produkt nebo službu, kterou testujeme, prověřujeme v reálném provozu po dobu minimálně jednoho až dvou týdnů. Přípravě recenze věnujeme maximální pozornost a snažíme se v ní vždy objektivně zhodnotit všechny klady a zápory daného produktu.

Design a zpracování

Telefon k vám domů přijde v útlém balení, které jasně hlásá, že nic zajímavého kromě telefonu a USB-C kabelu neskrývá. Z papíru pak rozbalíte telefon, který se tomu loňskému podobá až překvapivě hodně. Dílčí prvky úspěchu se nemají měnit, říká staré rčení. Přece jen ale Samsung provedl několik malých změn.

Obsah balení Galaxy A35

Boky jsou nyní rovné, díky čemuž dokáže telefon pohodlně stát bez podpěry. Záda jsou ve všech barevných variantách (černá, modrá, žlutá a fialová) lesklá a zhotovena z jednolité tabulky skla. To přináší na jednu stranu větší odolnost, ale na stranu druhou se to nezbavuje velké náchylnosti k ulpívání otisků prstů. Velmi tak doporučuju sáhnout po jakémkoliv jiném provedení kromě černého.

Zásadním novým prvkem designu je výstupek na pravém boku, kterému Samsung říká Key Island. Ten nese zamykací tlačítko a kolébku pro regulaci hlasitosti. Líbí se mi, že pěkně ozvláštňuje jinak velmi uniformní design. Nicméně při používání jsem se přistihl, že jsem měl tendenci mačkat hranu ostrůvku namísto tlačítka samotného. Nejde však o nic, co by nevyřešila trocha tréninku svalové paměti.

Při porovnání se svým kolegou Galaxy A55 jsou si oba telefony podobné jako vejce vejci. Je to zejména kvůli totožnému výběru barevných variant a absolutně minimálním designovým odlišnostem. Jednu byste ale našli: Galaxy A35 má boky z plastu, konstrukce je ale i tak skálopevná (o poznání lepší než u nového Nothing Phonu 2a), zatímco A55 je z hliníku.

Displej, výkon a výbava

Samsung patří k výrobcům nejlepších displejů na trhu a potvrzuje to také u telefonů levnějších cenových kategorií. Třeba právě Galaxy A35, který disponuje na pohled fantasticky jasným, jemným a barevně velmi bohatým Super AMOLED zobrazovačem. Nechybí mu ani adaptivní obnovovací frekvence, která korzuje mezi 60 a 120 Hz.

Pochválím i velikost: úhlopříčka 6,6″ je ideální pro současnou poptávku po velkých obrazovkách. Škoda ale, že displej má celkem velké rámečky kolem (2 milimetry po stranách, 3,5 milimetru dole), kvůli tomu je totiž smartphone samotný větší než by nutně musel být. A zapomenout nesmím zmínit ani na průstřel, loňský model totiž přicházel se zastaralým výřezem, jenž výrobce označuje jako Infinity-U (podle tvaru výřezu).

Uvnitř zařízení se nachází 8jádrový čipset Exynos 1380 se 5nm architekturou, grafika Mali G68 a v našem případě také 8 GB RAM a 256GB interní úložiště (systém ukusuje necelých 15 GB). Co se týká paměti, 8 GB RAM je současný standard a systém je díky kombinaci dostatečné RAM a slušnému výkonu bleskově svižný. Nechybí ani funkce RAM Plus, tedy virtuální rozšíření o 2, 4, 6 nebo i 8 GB.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A35

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 14, čipset: Exynos 1380, octa-core, 4× 2,4 GHz Cortex-A78 + 4× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G68 MP5, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 161,7 × 78 × 8,2 mm, hmotnost: 209 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,6", Super AMOLED, rozlišení: Full HD, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 1/1.96", PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 123˚, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 13 Mpx, f/2.2, 1/3.06", 1.12µm, 4K video

V benchmarku AnTuTu si tato kombinace zajistila 614 498 bodů, což odpovídá zařazení střední třídy. O to víc potěší, že si na A35 můžete celkem pohodlně zahrát i náročné hry, jako třeba Asphalt 9. Ani při ustavičném hraní cca 30 minut teplota zařízení nepřekročila 37 °C a hra přitom běžela ve stabilních 40–50 fps. Pokud jde o klasickou agendu, jako je chatování, konzumace různého obsahu nebo e-maily, nemá nový Samsung vůbec problém.

Zbývající výbava zahrnuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, všechny relevantní geolokační systémy včetně GPS, NFC, 5G, USB-C, optickou čtečku otisků ukrytu v displeji a odolnost IP67. Ta zaručuje, že by telefon měl v klidu zvládnout ponoření do 1metrové hloubky na 30 minut. V této cenové kategorii potěší také celkem kvalitní stereo ozvučení, u reproduktoru mi snad chybí jen vyšší hlasitost.

Výdrž a nabíjení

Korejský výrobce nechtěl nechat nic náhodě a znovu sáhl po akumulátoru s kapacitou 5 000 mAh. Díky tomu zvládnete s Galaxy A35 v klidu 2 běžné pracovní dny. Novinka se tak přidává k několika telefonům střední třídy, které disponují touto příjemnou výdrží. Samozřejmě ale vždy záleží, jak smartphone používáte.

Naměřená rychlost nabíjení 25W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 19 minut 31 minut 52 minut 86 minut

Ve chvíli nouze můžete aktivovat úsporný režim, který má potenciál výdrž o několik hodin prodloužit. Na oplátku ale dočasně deaktivuje Always-On režim, omezí výkon o 30 %, sníží jas a vypne 5G. K nabití pak budete potřebovat originální 25W adaptér, který stojí 300 korun a nabije mobil z 1 % za hodinu a půl.

One UI bez AI

Operační systém One UI 6.1 se v případě modelů série Galaxy A nikterak moc neliší od loňské iterace. Důležitá je odladěnost a optimalizace, která je na dle zvyku výborná. Systém se neseká, všechny operace jsou svižné a rychlé odbavené, a to dokonce i při úsporném režimu, kdy je výkon zhruba 70% oproti normálu.

Ty nejzajímavější funkce, kterými se Samsung snaží odlišit od konkurence, najdete v nastavení pod položkou Rozšířené funkce. K dispozici je zde hlasový asistent Bixby, režim více oken, speciální efekty při videohovorech nebo také možnost nakonfigurovat snadný režim pro seniory.

Už vás slyším, jak se ptáte: má Galaxy A35, potažmo A55 funkce Galaxy AI? Bohužel ne. Samsung tyto pokročilé funkce zachovává pouze pro vlajkové řady, dle svých slov z důvodů výkonu. Jinak telefon běží na Androidu 14 s bezpečnostní záplatou datovanou na únor 2024. I tentokrát platí 5letá podpora a 4 velké aktualizace systému Android.

Fotoaparát pro různé využití

Sestava fotoaparátů u Galaxy A35 doznala jen minimálních změn, jak tedy bývá zvykem, to hlavní se odehrálo uvnitř. Samsung dle svých tvrzení vylepšoval hlavně fotografie v maximálním rozlišení, noční snímky a pak také video.

Fotoaparát Galaxy A35

Snímky ve dne mají rozhodně odpovídající kvalitu, ať už zvolíte komprimovaný výchozí režim s 12,4Mpx rozlišením, anebo 50,1Mpx rozlišením hlavního snímače v plné palbě. Je znát velký důraz na detail a také barvy jsou neobyčejně věrohodné, působí opravdově. Pochválím i portrétní snímky s bokeh efektem, a to ať už živých bytostí, anebo neživých objektů.

Spíše slabším dojmem působí širokoúhlý snímač a makro. Oba jsou užitečné díky svému úzkému zaměření, ale kvalitativně zaostávají za hlavním snímačem. Na vině je pravděpodobně nižší rozlišení: 8 a 5 Mpx. Nedostatků je dost – širokoúhlý snímky vykazují velké množství šumu, najmě potom v interiéru, makro obrázky působí na displeji telefonu lépe, ve skutečnosti jim ale chybí ostrost.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Lepším řešením bývá využít pro makro fotky opticky stabilizovaný širokoúhlý snímač. Co se týká čelní selfie kamerky, výrobce vsadil na celkem základní 13Mpx senzor. Ten nabízí překvapivě kvalitně zpracovaná selfíčka, nebojí se ani bokeh efektu, ten je ale patřičně nekvalitní a na portréty zadní kamerou výrazně ztrácí.

Nový telefon Galaxy A35 ale může v jisté konstelaci hrát zajímavou roli u začínajících youtuberů a tvůrců videoobsahu. Má totiž celkem povedené schopnosti pro natáčení. Ve Full HD můžete využít 60 i 30 fps, ve 4K jen 30 fps.

Všechny tyto režimy jsou ale velmi dobře stabilizované, ve Full HD 30 fps můžete využít i nový typ 12bitové HDR videa. Jen pozor, i bez něj jsou barvy hodně výrazné, především zelená a červená působí až nepřirozeně. Jinak ovšem lze natáčení s Galaxy A35 směle doporučit. Bezesporu potěší také možnost natáčet 4K videa přední kamerkou.

Závěrečné hodnocení

Levnější z dvojice ambiciózních telefonů Samsung jménem Galaxy A35 působí od minulého roku trochu zvláštně. Přece jenom, inovací se událo opravdu sotva pár a když už zákazník na nějaké natrefí, jde o vylepšení tzv. v mezích zákona, zkrátka o přirozené navýšení výkonu, vylepšení optimalizace a podobně.

Samsung Galaxy A35 na okenní římse

Důležité je si však uvědomit, že přesně tak nějak Samsung poslední dobou smýšlí: centimetrovými krůčky se posouvá k cíli, není kam spěchat a není důvod vystřílet všechny inovace během jednoho roku. Galaxy A35 určitě není ideálním telefonem pro spokojené majitele Galaxy A34 ani A54.



Samsung Galaxy A55 v celé kráse



Nepřehlédněte

Samsung Galaxy A55 recenze: je dražší, je ale zároveň lepší?

Pokud ale disponujete některým ze starších modelů, například Galaxy A32, výbava a celkový technologický posun u letošní iterace by vás mohl zajímat. Anebo se můžete podívat na naše recenze dvou největších konkurentů, kteří také rozhodně stojí za zamyšlenou: Realme 12 Pro a Nothing Phone (2a).

Samsung Galaxy A35

galaxy a35 katalog
8.4

Design a zpracování

8.8/10

Výkon a optimalizace

8.0/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.4/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • parádní zpracování, třebaže z plastu
  • výborný displej
  • slibná softwarová podpora
  • dobře funkční a optimalizovaný systém
  • fotoaparát + 4K video u selfie kamery

Zápory

  • na postranní výstupek si musíte zvyknout
  • chudé prodejní balení
  • poměrně velké rámečky kolem displeje
  • pouze 25W nabíjení
  • chybějící funkce Galaxy AI
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku