Samsung Exynos 2200 představen. Do smartphonů přinese konzolovou grafiku s ray tracingem

Exynos 2200 5

Samsung měl na minulý týden naplánované odhalení vlajkového čipsetu Exynos 2200, nakonec však premiéru odpískal s tím, že svůj výkonný mobilní mozek představí společně s chystanými smartphony řady Galaxy S22. Korejský gigant ale zřejmě nevydržel nátlak spekulací o údajných problémech s výrobou, a tak svůj čip nakonec představil o něco dříve.

Exynos 2200: poprvé s grafikou od AMD

Exynos 2200 je postaven na moderním 4nm EUV procesu a ve srovnání s loňským modelem by si měl nejvíce polepšit v grafické části. Čipset je totiž výsledkem dva roky trvající spolupráce se společností AMD, která pro Exynos 2200 připravila grafický čip Xclipse 920 založený na architektuře RDNA 2; na ní například staví i současná generace herních konzolí, jako je PlayStation 5.

Exynos 2200: Playtime is over | Samsung

Exynos 2200 je vůbec prvním mobilním čipem, který nabízí hardwarovou akceleraci ray tracingu a podporu variabilního stínování (VRS), přičemž podle Samsungu bychom se měli dočkat pohlcujících vizuálních efektů konzolové kvality. Bohužel Samsung je zatím skoupý na procentuální srovnání s loňskou generací či s konkurenčními čipy.

Exynos 2200 1

Nový Exynos si polepšil i v procesorovém výkonu, který stojí na nových návrzích jader od ARM Holdings. Opět se jedná o osmijádrový procesor rozdělený do tří clusterů – první cluster tvoří jedno supervýkonné jádro Cortex-X2, další tvoří tři výkonná jádra Cortex-A710 a poslední je postaven ze čtyř efektivních jader Cortex-A510. Takty jednotlivých jader Samsung neprozradil, stejně tak neznáme mezigenerační nárůst výkonu. Zato víme, že se zdvojnásobil výkon neurální jednotky, která navíc poskytuje přesnější výpočty (FP16).

Poradí si s až 200Mpx fotoaparáty

Vylepšen byl i obrazový procesor, který zvládne zpracovat obraz z až 200Mpx snímačů. Video je možné zaznamenávat v rozlišení až 108 Mpx v 30 fps, popřípadě lze natáčet dvěma snímači s maximálním rozlišením 64 + 36 Mpx najednou. Podporován je i záznam 4K HDR videa nebo 8K (bez HDR).

Exynos 2200 2

Díky vestavěnému multiformátovému kodeku MFC zvládne Exynos 2200 dekódovat 4K video s 240 snímky za sekundu nebo 8K video při 60 fps, opačný proces ve stejném rozlišení lze pak realizovat s polovičními fps. Díky úspornému dekodéru AV1 má být efektivnější přehrávání videa. Čip nativně podporuje HDR10+ displeje s obnovovací frekvenci až 144 Hz.

Podpora moderních pamětí a sítí

Exynos 2200 podporuje moderní paměťové standardy LPDDR5 a UFS 3.1, stejně tak i moderní bezdrátovou konektivitu zahrnující 5G (Sub-6 i mmWave). Díky technologii Dual Connectivity využívající současně 4G i 5G sítě lze dosáhnout teoretické stahovací rychlosti až 10 GB/s.

Navýšena byla i bezpečnostní stránka, součástí čipsetu je například integrovaný element pro ukládání soukromých kryptografických klíčů, stejně tak byl posílen šifrovací hardware pro interní paměti.

Premiéra v řadě Galaxy S22?

S Exynosem 2200 bychom se měli setkat už v příštím měsíci ve smartphonech řady Galaxy S22, byť potvrzené to zatím ještě není. Korejský gigant nicméně uvedl, že čipset je již v sériové výrobě, takže se řada Galaxy S22 pro premiéru přímo nabízí. Opět bude zajímavé přímé srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1 od Qualcommu, který bude pohánět smartphony Galaxy S22 na vybraných trzích (variantu Ultra možná na všech). Slavnostní představení nových smartphonů je údajně naplánované na 8. února.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku