Domů » Články » Je Samsung druhý Apple, aneb není 27 tisíc za telefon trochu moc?

Je Samsung druhý Apple, aneb není 27 tisíc za telefon trochu moc?

Finanční politika Applu je více než známá: prémiová zařízení za prémiovou cenu. Za „prémiovost“ si Apple vždy nechal tučně zaplatit a nutno podotknout, že právě nadsazená cena udělala z iPhonů velký hit. Jenže když dva dělají totéž, není to totéž.

Apple dlouhá léta kolem sebe budoval jistou auru výlučnosti, která mu umožňuje žádat po zákaznicích absurdní částky. Ta mu poté vynáší na marži slušné zisky, i proto je jednou z nejhodnotnějších společností světa. Na podobnou cestu se již před časem vydal i korejský Samsung se svými modelovými řadami Galaxy S a Galaxy Note. Není to ale na korejského giganta příliš velké sousto?

To, co jiní nezvládnou

Samsung Galaxy Note8 je v mnoha ohledech unikátní zařízení. Design na první pohled ušel dlouhou cestu od prvních modelů této řady, o technických specifikacích ani nemluvě. Zatímco americkou variantu pohání čip Snapdragon 835 od Qualcommu, evropské kusy tradičně běží na čipech Exynos (8895) z produkce Samsungu. Osmijádrový procesor je vyráběný 10nm technologií a disponuje čtyřmi jádry s taktem 2,3 GHz a čtyřmi s taktem 1,7 GHz; grafickou akceleraci zajišťuje čip Mali G71 MP20.

Hardwarová stránka patří bez debat mezi špičku. Rozdílovou věcí je až S Pen, tedy stylus, který definoval celé odvětví přerostlých telefonů. Na tomto poli nemá Samsung v podstatě žádnou konkurenci. Dá se tak s klidem říct, že buď máte S Pen, nebo nemáte nic. Nemluvě o dokovací stanici DeX. Konkurenčních výhod má Note8 spoustu, s tak vysokou cenovkou by jich však měl mít více.

Cenou proti špatné reputaci

Všichni máme ještě v živé paměti problémy, které doprovázely minulý model Note7. Dlouhé peripetie a vyšetřování nepoškodily ani tak pověst samotné společnosti, jako především modelové řady Note. Vysoká cena může být sebevědomým prohlášením, že s novým Note8 se podobné problémy opakovat nebudou. Když si totiž řeknete o 27 tisíc za telefon, tak jednoduše nemůžete dodat vadný kus.

Možná ale o žádné prohlášení nejde a Samsung chce vyšší cenou kompenzovat ztráty, které jim přinesly modely Note7.  Případně mohli v Soulu také usoudit, že nový Note8 prostě za ty peníze stojí. Pravý důvod více než vysoké ceny se zcela jistě nedozvíme, nezbývá než spekulovat.

Stojí to za ty peníze?

To je otázka, kterou si položí jak majitelé Note8, tak ti, kteří o koupi uvažují. Za 27 tisíc se totiž dá pořídit solidní notebook a smartphone střední třídy k tomu. A to už je nějaký argument. Plíživě se vracíme do „starých dobrých časů“, kdy mobilní telefony byly takřka nedostupné zboží.

Když si koupíte iPhone, vyšší částku si vždy nějak ospravedlníte. Ať už tím, že se jedná o unikátní zařízení, nebo tím, že se v podstatě jedná o investici. Tohle u smartphonu z korejské stáje nehrozí; jeho hodnota za několik měsíců výrazně klesne, což se u iPhonu říci nedá.

Jestli se koupě Samsungu Galaxy Note8 vyplatí, to musí zvážit každý zájemce. Je to složitá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Dát za telefon téměř třicet tisíc je něco, co se nerozhoduje snadno. Za vysokou částku získáte špičkový a kvalitní stroj, ze kterého ale patrně nikdy nebude legenda. Velkou přidanou hodnotou u Note8 v rámci předobjednávek je DeX stanice v hodnotě 3 500 Kč, kterou získáte zcela zdarma a díky které z telefonu snadno vytvoříte malý počítač (první dojmy); to je věc, kterou iPhone nedokáže nabídnout a něco, co Note8 od konkurence výrazně odlišuje. Ale na druhou stranu, stejné možnosti máte i s Galaxy S8 či Galaxy S8+, jen se budete muset obejít bez pera S Pen.

Samsung Galaxy Note8: velkolepý návrat (první dojmy)

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments