Domů » Bleskovky » Rychlé nabíjení od Qualcommu nově najdeme i v bezdrátových nabíječkách

Rychlé nabíjení od Qualcommu nově najdeme i v bezdrátových nabíječkách

Veletrhu MWC se zúčastnil i Qualcomm, který v Barceloně ukázal několik svých nových a staronových technologií. Znovu zde ukázal například výkonný počítačový čipset Snapdragon 8cx, nově ale s integrovaným 5G modemem X55, který byl představen v tomto týdnu.

Tento 7nm čip má nabídnout velmi vysoký výkon srovnatelný s 15W procesorem Intel Core i5, kromě toho nabídne instantní připojení k mobilnímu internetu, a to rychlostí až 7 Gbps v sítích 5G, nebo 2,5 Gbps v sítích LTE. Benefitem má být také nízká energetická náročnost zajišťující vícedenní výdrž na jedno nabití. Podle Qualcommu jsou již první vzorky Snapdragonu 8cx rozesílány mezi partnery, v koncových zařízeních se objeví v druhé polovině letošního roku.

Rychlé bezdrátové nabíjení

Qualcomm také na MWC představil iniciativu přivést rychlé nabíjení i do bezdrátových nabíječek. Cílem Qualcommu není konkurovat WPC a technologii Qi, ale zajistit interoperabilitu, aby nové certifikované nabíječky splňovaly veškeré standardy Quick Charge a Qi, a byly spolehlivé a bezpečné. První takovou nabíječku představila společnost Xiaomi se smartphonem Mi 9, v jejích schopnostech je dodávat výkon až 20 Wattů.

O razítko od Qualcommu si mohou výrobci zažádat pouze u nových nabíječek, starší se zpětně certifikovat nebudou. Otázkou však je, kolik si bude Qualcomm na certifikaci účtovat, a zda o ni bude mít někdo zájem – v rychlém nabíjení kabelem Qualcomm rovněž bojuje se svým standardem Quick Charge, spousta výrobců ale vsází na vlastní řešení.

Quick Charge 4+: nejrychlejší nabíjení od Qualcommu skoro nikdo nevyužívá

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Takový malý článek, to až za 5 let vydá Apple, tak toho bude plný internet.

  2. Najprv som precital: „Rychlé nabíjení od Qualcommu nově najdeme i v bazarových nabíječkách“.
    Uz chytam uni-ho syndrom :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).