Domů » Bleskovky » Tohle je nejvýkonnější Snapdragon v historii. V počítačích bude konkurovat Intelu

Tohle je nejvýkonnější Snapdragon v historii. V počítačích bude konkurovat Intelu

Technologický summit Qualcommu je doslova nabitý technologiemi. Po mobilním čipsetu Snapdragon 855 a 5G modemu X50 přichází počítačový procesor Snapdragon 8cx. Jedná se o nejvýkonnější čipset, který kdy Qualcomm stvořil.

Stejně výkonný jako Intel Core i5

Snapdragon 8cx (interně označovaný SCX8180) je vůbec prvním čipsetem výrobce, který je navržen speciálně pro počítače. Zatímco jeho předchůdce Snapdragon 850 byl pouze upraveným Snapdragonem 845, dnešní novinka je vybudována zcela od podlahy. Stejně jako u mobilního Snapdragonu 855 vsadil Qualcomm na efektivní 7nm proces, což se odráží v jeho výtečné efektivitě.

Snapdragon 8cx má procesorovou jednotku tvořenou osmi jádry Kryo 495, z toho čtyři jsou optimalizována pro maximální energetickou účinnost, zatímco zbylá čtyři pro maximální výkon. V testovacím prostředí bylo dosaženo taktů okolo 3 GHz, v procesoru dohromady najdeme 10 MB různých vyrovnávacích pamětí. Hlavním soupeřem Snapdragonu 8cx má být Intel Core i5 řady U s 15W TDP. Díky vysoké efektivitě mají zařízení se Snapdragonem 8cx dosahovat vysokých výdrží na jedno nabití, údajně až 25 hodin.

Utáhne dva 4K HDR monitory

Grafické operace ve Snapdragonu 8cx zajišťuje čip Adreno 680, což je opět nejvýkonnější grafický čip, který kdy Qualcomm navrhl. Oproti Adrenu 630 ve Snapdragonu 850 má poskytnou až 2násobný výkon, přitom má být o 60 procent efektivnější. Grafický adaptér dokáže přehrávat HDR video ve 4K rozlišení se snímkovací frekvencí 120 fps, nezalekne se ani dvou připojených 4K HDR monitorů. Součástí čipové sady je i koprocesor Hexagon 690 DSP, který s procesorem a grafickým čipem dotváří AI Engine 4. generace.

Snapdragon 8cx Launch Video

Nechybí ani obrazový procesor Spectra 390 ISP podporující snímače s rozlišením až 24 Mpx, popř duální fotoaparáty s rozlišením 16 Mpx. Podporován je záznam HDR videa ve 4K při 30 snímcích za vteřinu.

Vždy připojené počítače s podporou sítí 5G

Do čipsetu je přímo integrován 4G modem Snapdragon X24 poskytující teoretickou rychlost stahování až 2 Gbps, volitelně lze připojit i 5G modem Snpadragon X50. Bezdrátovou konektivitu dále zajistí Wi-Fi 801.11ad a Bluetooth 5.0, nechybí ani podpora NFC. Podporována jsou také fyzická rozhraní USB 3.1 2. generace, PCIe 3.0 či UFS 3.0, podpora Thunderbolt 3 pochopitelně chybí. O rychlé dobíjení se postará technologie Quick Charge 4+.

Qualcomm Snapdragon 8cx je určen do allways connected počítačů s Windows 10, a to včetně edice Enterprise. Bohužel dostupnost je stanovena až na třetí čtvrtletí příštího roku, takže na pořádně výkonné počítače s ARMovým čipsetem si ještě nějakou dobu počkáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments