Domů » Recenze » Recenze Microsoft Lumia 650: Nápadník s pomalým srdcem

Recenze Microsoft Lumia 650: Nápadník s pomalým srdcem

Microsoft společně s představením nového operačního systému Windows 10 Mobile uvedl i tři nové smartphony – vlajkové modely Lumia 950 (recenze) a Lumia 950 XL (recenze) a low-endovou Lumii 550 (recenze). Přes slibovanou brzkou aktualizaci starších modelů byla nabídka opravdu velmi slabá a zákazníci, kteří toužili po nových Windows, neměli moc z čeho vybírat.

Microsoft si byl tohoto nedostatku vědom a pilně pracoval na přípravě modelu určeného pro (nižší) střední třídu. Smartphone, který výrobce představil, dostal označení Microsoft Lumia 650. V kuloárech se spekuluje, že by se mohlo jednat o vůbec poslední Lumii, na kterou by v budoucnu mohla navázat nová série smartphonů. Zda tomu tak doopravdy bude, ukáže až čas.

Novinka na první pohled láká na povedený design. Základem konstrukce je kovový rámeček, který dodává telefonu prémiovější nádech. Nenechte se ale zmást, kovová linka je jen nalepená na plastovém těle, což se ale pozitivně podepisuje na hmotnosti. Vadou na kráse by mohl být slabší čipset. Snapdragon 212 od Qualcommu společně s 1 GB operační paměti je sestava určená spíše pro low-endové modely. A cena okolo hranice 5 500 Kč také není zcela ideální, konkurence s Androidem v této hladině nabízí mnohem lépe vybavené modely. Po předchozích zkušenostech jsme měli také obavy o odladěnost operačního systému. Jestli se nová Lumia 650 povedla, prozradí dnešní recenze.

Videorecenze

Microsoft Lumia 650: Recenze

Obsah balení: Tady se šetřilo

Balení má stejný vzhled i rozměry jako u levnější Lumie 550. Shodný je bohužel i obsah, který zahrnuje pouze napájecí adaptér (5V/0,55A) a uživatelské příručky. MicroUSB kabel navíc není odpojitelný, takže pokud nemáte doma datový kabel od jiného telefonu, čeká vás další menší investice.

Je škoda, že se velcí a známí výrobci neinspirují u jiných, především čínských značek. Ti totiž velmi často přikládají alespoň krycí fólii na displej a někdy i zadní kryt. Chybějící sluchátka sice zamrzí, ale většinou bývají přiložená sluchátka nevalné kvality, takže vás jejich absence nemusí tolik mrzet.

Konstrukce a design: S puncem luxusu

Při prvním uchopení telefonu do ruky mě zaujala jeho nízká hmotnost, která činí pouze 122 gramů. Na telefon o rozměrech 142 × 71 × 6,9 mm jde o velmi dobré číslo. Ovládání jednou rukou nečiní naprosto žádný problém. Pokud máte menší ruce, systém podporuje speciální režim, kdy je celé prostředí zobrazeno pouze v polní polovině displeje a bezpečně na něj dosáhnete (stačí déle přidržet prst na klávese s logem Windows).

Základem konstrukce je kovový boční rámeček, respektive proužek, který je nalepený na plasovém těle. Přední strana je celá kryta odolným sklem Gorilla Glass třetí generace, zadní kryt je vyroben z matného plastu a je odnímatelný. Displej má úhlopříčku 5 palců a nabízí rozlišení 720 × 1280 pixelů. Jeho okolní rámečky nejsou úplně nejtenčí, ale ergonomii to nijak neubírá.

Senzorová tlačítka budete pod displejem hledat marně, ta jsou totiž zobrazena přímo na displeji. Na spodní a horní straně předního panelu jsou úzké štěrbiny, pod kterými se ukrývají reproduktory. Lumia 650 však bohužel nepodporuje stereo zvuk, jako hlasitý reproduktor slouží pouze spodní, ten na opačném konci je určený pro telefonní hovory. Potěší alespoň přítomnost dvou mikrofonů. V pravém horním rohu se ukrývá čočka čelní selfie kamery, která nabízí maximální rozlišení 5 megapixelů.

Povrchová úprava zad je velmi podobná jako u Nexusu 5X (recenze). Matný plast vypadá na první pohled velmi dobře, jen se poměrně snadno ušpiní od potu z rukou. Čočka fotoaparátu je lehce vystouplá nad úroveň zad, takže si budete muset dávat pozor, kam zrovna telefon pokládáte. Nechybí ani přisvětlující LED. Po sejmutí zadního krytu se dostanete k akumulátoru a kartám nanoSIM a microSD (u dualSIM varianty pod zadním krytem najdete ještě druhý slot na nanoSIM). Součástí krytu je anténa pro technologii NFC, bezdrátové nabíjení se ale nekoná.

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na pravém boku. K jejich umístění nemám žádnou výtku, jejich stisk je přesný a jistý. Datový konektor microUSB je umístěn tradičně na prostředku spodní hrany. Sluchátkový výstup je na opačném konci telefonu. Tyto konektory jsou lemovány černým plastem, což na první pohled nepůsobí příliš hezky. Někomu se ovšem může toto řešení líbit více, než kdyby byly konektory zapuštěné přímo do kovového rámečku.

Celkově hodnotím konstrukci jako velmi povedenou. Microsoft se poučil z vlastních chyb, kdy vlajkové modely Lumia 950 a Lumia 950 XL působily na první pohled spíše laciným dojmem. To u Lumie 650 je tomu přesně naopak. Na první pohled vypadá a působí mnohem dráž, než kolik ve skutečnosti stojí.

Velmi se mi líbila celková tuhost a pevnost telefonu a snad jediné, co bych vytknul, byla drobná vůle zadního krytu. Nejedná se o nic drastického, ale trochu to kazí celkový dojem, nicméně v diskuzních fórech se objevila řada postřehů od uživatelů, kterým zadní kryt lícoval o poznání hůře – zřejmě tedy záleží na kusu či výrobní sérii. Držení v ruce je i přes poměrně malou tloušťku jisté, povrch je navíc příjemný na dotek.

Displej: Perfektní čitelnost s hrubším rastrem

Jak jsem se již zmiňoval, Lumia 650 je vybavena 5″ panelem s rozlišením 720 × 1280 pixelů. Výsledná jemnost 297 ppi sice není nejnižší, ale při bližším pohledu přeci jen uvidíte, že je rastr lehce hrubší. Microsoft v tomto případě zvolil zobrazovací technologii OLED a udělal dobře. Barevné podání je parádní, navíc si můžete sytost barev snadno upravit dle své libosti. Výborná je také čitelnost na přímém slunci.

img16

Automatická regulace jasu pracovala na jedničku a reagovala na změnu intenzity okolního světla velmi rychle. Výhodou technologie OLED je dokonalé zobrazení černé barvy. Ve spojení se systémem Windows 10 Mobile má tato technologie ještě jednu velkou výhodu a tou je nízká energetická náročnost při tzv. režimu Glance Screen. Po uspání telefonu zůstane na displeji svítit čas a upozornění na notifikace a díky OLED panelu stačí rozsvítit jen jednotlivé body a zbytek displeje zůstane vypnutý.

img04

Hardware, konektivita a zvuk: Šetření na nesprávném místě

Přesto, že Lumia 650 směřuje svojí cenou i určením do nižší střední třídy, zvolený čipset tomu bohužel neodpovídá. Snapdragon 212 od Qualcommu má pouze čtyři jádra Cortex A7 na frekvenci 1,3 GHz, což je na dnešní dobu zoufale málo. U low-endové Lumie 550 jsme stejný čipset tolerovali, ale pro střední třídu bychom očekávali alespoň Snapdragon 410. Operační paměť s kapacitou 1 GB také není žádný luxus, ale pro Windows 10 Mobile ve spojení s HD displejem ještě dostačuje.

Na hraní náročnějších her můžete zapomenout. Závodní hru Asphalt 8 se sice povedlo rozjet, ale o plynulosti nemohla být vůbec řeč. Grafický čip Adreno 304 zkrátka není na náročné hry připraven.

Z vnitřního 16GB úložiště zůstane při první spuštění volných 11,6 GB. Úložiště můžete navíc rozšířit paměťovou kartou formátu microSD až do kapacity 200 GB. Využít můžete samozřejmě i cloudové úložiště (například OneDrive).

Za co musíme testovaný telefon pochválit, je téměř prvotřídní konektivita. Lumia 650 podporuje všechny české LTE frekvence – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Bluetooth ve verzi 4.1 je již standardem a jedinou vadou na kráse je tak podpora pouze 2,4GHz Wi-Fi. Potěší také přítomnost technologie NFC.

Určování polohy probíhá velmi rychle a je také rovněž velmi přesné. Telefon podporuje kromě GPS i ruský systém GLONASS a čínský BDS. Příznivce geolokační hry geocaching nepotěší absence elektronického kompasu.

Zvuk z integrovaného reproduktoru je překvapivě hlasitý a kvalitní. Přednes obsahuje dokonce náznak basové složky, což nebývá vždy standardem. Kvalita sluchátkového výstupu se řadí do průměru. Jak jsem si již zmínil v dřívější kapitole, výrobce žádná sluchátka k telefonu nepřibaluje a budete tak muset využít svoje vlastní.

Baterie a výdrž: Jeden den s dlouhým nabíjením

Pod zadním krytem se ukrývá lithium-iontový akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Na dnešní dobu jde o podprůměrnou kapacitu, která je dokonce o 100 mAh nižší než u Lumie 550. Díky energeticky úspornému čipsetu na tom ovšem není výdrž nijak zle. Při běžném nasazení vydržel smartphone v provozu celý den a při šetrnějším zacházení nebyl problém vydržet ještě o půl dne déle.

img08

Velmi nás potěšila výdrž při přehrávání HD videa. Při nastaveném polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru se telefon vybil až po 9 hodinách. Co však příliš nepotěší, je pomalé nabíjení, za což může dodávaný 550mA adaptér. Z prázdného stavu do plna se akumulátor nabije za necelé tři hodiny.

Operační systém a uživatelské prostředí

Microsoft Lumia 650 je teprve pátým smartphonem na našem trhu, který je z výroby vybaven operačním systémem Windows 10 Mobile. Podrobnou recenzi tohoto systému jsme vám již přinesli zde, takže vás nebudeme zatěžovat detailním popisem. Telefon jsme testovali s aktuální verzí systému 10.0.10586.164.

Na úvodní obrazovce jsou rozmístěné ikony ve formě dlaždic. Jejich velikost a polohu můžete samozřejmě měnit dle své libosti. Většina dlaždic je tzv. aktivních, což znamená, že neslouží pouze jako zástupce pro spouštění dané aplikace, ale zobrazují z ní i některá data. Jde v podstatě o obdobu widgetů, které můžete znát ze systému Android.

Jak je u mobilních Windows zvykem, do nabídky nainstalovaných aplikací se dostanete posunem doprava. Seznam je řazen dle abecedy a nechybí ani okno pro vyhledávání. Líbilo se nám notifikační centrum, které prošlo proti starším verzím systému výraznou proměnou. Kromě notifikací obsahuje i přepínače nejčastěji používaných systémových funkcí.

Nabídka nastavení je řešena odlišně, než tomu bylo u Windows Phone 8.1. Položky jsou roztříděny do několika hlavních kategorií a troufnu si tvrdit, že orientace v jednotlivých nabídkách je snadnější a intuitivnější. Přesto jsem měl občas problémy s nalezením správné položky a nastavení u konkurenčního Androidu mi přijde logičtější.

Po předchozích zkušenostech s mobilními Windows 10 jsem měl velké obavy. Byl jsem ovšem velmi mile překvapen – Microsoft na systému neustále práce a nové verze jsou již více stabilní. Celková rychlost je slušná, ale občas si můžete všimnout méně plynulých animací. I spouštění některých aplikací trvá delší dobu. Tyto nedostatky ovšem připisujeme spíše slabému čipsetu, než špatné optimalizaci systému. Výrobce má ovšem stále na čem pracovat, občas jsem se setkal s tím, že se aplikace sama vypnula a jednou se telefon dokonce zasekl a pomohlo až vyjmutí akumulátoru.

Systémové aplikace a funkce

Navigace HERE, o jejímž konci jsme vás informovali, již nebyla v telefonu předinstalovaná. Její funkce přebrala aplikace s názvem Mapy, která kromě zobrazení mapových podkladů podporuje i navigaci. Součástí systému je i kancelářský balík Office, který zahrnuje aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Líbil se nám i povedený emailový klient Outlook.

Systémovou klávesnici bohužel není možné vyměnit za jinou. Ta výchozí se naštěstí řadí k velmi povedeným, takže pravděpodobně nebudete mít ke změně ani důvod. Klasické psaní doplňuje i režim swype, který funguje velmi dobře. Po podržení modré tečky umístěné mezi klávesami Y a X můžete snadno pohybovat kurzorem a upravovat již napsaný text.

Aplikace pro telefonní hovory a pro psaní SMS zpráv jsou přehledné a s jejich ovládáním nebude mít problém ani naprostý začátečník. Kalendář umožňuje několik režimů zobrazení – denní, týdenní a měsíční. Vytvořené události můžete doplnit o různé parametry a vše je samozřejmě synchronizováno s vaším uživatelským účtem Microsoftu.

Fotoaparát a video: Něco tomu chybí

Senzor hlavního fotoaparátu umístěného na zádech telefonu podporuje maximální rozlišení 8 megapixelů. Ve spojení s objektivem se světelností f/2,2 by se tak mohlo jednat o recept na slušné fotografie. V blízkosti čočky se navíc nachází přisvětlující LED, kterou využijete pro osvětlení tmavších scén, či jako nouzovou svítilnu.

img06

Aplikace fotoaparátu vypadá na první pohled velmi jednoduše, pokud ovšem zabrousíte do nastavení, zjistíte, že si můžete nastavit téměř všechny potřebné parametry podle svých představ. Konkrétně si můžete upravit hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, rychlost závěrky a dokonce můžete i manuálně zaostřovat.

Výsledná kvalita fotografií se však řadí lehce pod běžný průměr. Vykreslení detailů není ideální, a to ani u makro fotografií; směrem k okrajům se navíc ostrost ztrácí ještě více. Čas od času, především za dobrého světla, se sice povede vykouzlit obstojný snímek, fotit dovolenou s ním rozhodně nemůžeme doporučit.

Horší je to také s rozsahem dynamického kontrastu, můžete si ovšem pomoci režimem HDR. S ubývajícím světlem jde kvalita fotografií rapidně dolů. Množství šumu je výrazně vyšší a vykreslení detailů špatné. Snímky pořízené ve tmě tak nejsou použitelné snad ani pro sdílení na sociálních sítích. Zkušenější uživatelé si mohou pohrát s manuálním nastavením, čímž se kvalita fotografií nepatrně vylepší.

wp_ss_20160329_0002

Co nás ovšem zklamalo, byl záznam videa. Kvůli slabému čipsetu totiž Lumia 650 podporuje nahrávání v maximálním rozlišení 1280 × 720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. To je na dnešní dobu až zoufale málo a drtivá většina konkurenčních telefonů v podobné cenové hladině nabízí full HD  video.

Microsoft Lumia 650: Camera demo (HD)

Barevné podání a vykreslení detailů ještě celkem ujde, stejně jako plynulost, ale to je z kladných stránek bohužel vše. Největším problémem bylo samovolné přeostřování během záznamu, ke kterému docházelo i při snímání dobře osvětlené a statické scény. S ubývajícím světlem se projevují stejné problémy jako v případě fotografií – přibývá šum a ztrácí se detaily.

Závěrečné hodnocení

Již při oficiálním představení se mi nová Lumia 650 líbila. Microsoft nabídl elegantní design, nicméně jen na jednu kartu se většinou sázet nevyplatí. Z čeho jsem měl obavy, byla hardwarová výbava. A obavy se bohužel naplnilyy – Qualcomm Snapdragon 212 zkrátka nemá v telefonu nižší střední třídy co dělat.

Cena kolem 5 500 Kč je také o něco vyšší než bychom čekali, zejména když Android konkurence v této cenové hladině je obrovská. Jen o něco málo více zaplatíte například za výprodejový model LG G Flex 2 (recenze), jehož hardwarová výbava zadupe Lumii do země. Konstrukce sice není kovová, ale i tak je velmi pevná. A sehnat za tuhle cenu není problém ani smartphony s Full HD displejem, jako například Vodafone Smart ultra 6 (recenze).

Lumia 650 je povedenějším počinem než levnější Lumia 550. Parádně čitelný OLED displej získává ještě větší smysl ve spojení s funkcí Glance Screen. Celkem spokojený jsem byl i s operačním systémem. Výrobce se opravdu činí a nové verze jsou stabilnější a rychlejší. Přesto má před sebou Microsoft ještě spoustu práce.

Ušetřete! Podívejte se, kde Lumii 650 seženete za nejlepší cenu

Fotoaparát je zde spíše jen do počtu, snad jen s manuálním nastavením z něj můžete vymáčknout o něco lepší výsledky. U výdrže také nečekejte žádné nadstandardní hodnoty, jeden den sice zvládne bez problémů, zamrzí ovšem velmi pomalé nabíjení. Velkou zbraní testovaného kousku je konektivita, která obsahuje téměř vše, na co si vzpomenete. Lumia 650 sice má co nabídnout, v početné konkurenci smartphonů s Androidem a nepříliš dobré pověsti mobilních Windows to ale bude mít zatraceně těžké.

Microsoft Lumia 650

6.2

Design a zpracování

7.5/10

Výkon a optimalizace

6.5/10

Hardwarová výbava

4.0/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

7.0/10

Klady (+)

 • design, kovový rámeček
 • displej s výbornou čitelností
 • Glance Screen
 • výdrž při přehrávání videa
 • kvalitní zvukový výstup
 • výborná konektivita

Zápory (–)

 • slabší výkon
 • dlouhá doba nabíjení
 • záznam videa jen v HD rozlišení
 • operační systém stále není odladěný
 • chudý obsah balení
 • vyšší cena

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

63 komentářů

 1. Iggy (neregistrovaný)

  Radeji si za stejne penize koupim P8 lite. Tohle je za tu cenu ulet. Aneb MS ukazal jak zabit OS…

  • Rdm (neregistrovaný)

   To je cena při uvedení, za dva měsíce už bude o třetinu níže. Jen blázen kupuje novinku za plnou cenu ;)

  • pat (neregistrovaný)

   Hej no. P8 tiez mal inu cenu pri uvedeni.

   Vsak to plati vsade ze je prakticky zbytocne kupovat horuce novinky. Ci je to vlajkova lod alebo takyto telefon

  • Az cena L650 spadne, muzeme se bavit o jeji koupi. Do te doby se bude jednal o neprodejny lezak.

 2. S tím přeostřováním u videa, na L830 jsem zjistil, že i u videa je manuální mód, kdy se zaostří do nekonečna a je celkem po problému. Na ostrost videa to nemá až takový vliv

  • Zdeněk Beran

   Dobrý den, tuto možnost jsem nezkoušel, každopádně časté přeostřování v automatickém režimu u videa rozhodně nemá být.

 3. Lowend za 5.500? A tak proč ne.

 4. Celkom nerozumiem tomu, načo tento telefón vôbec vznikol. L550 za 100€ urobí presne tú istú robotu a ako som už písal na fóre, zadovážil som si ho ako záložný tel a najmä kvôli navigácii – a veľmi pozitívne ma prekvapil. Absolútne bez problémov zvláda všetko, čo by od neho menej náročný užívateľ mohol chcieť, má super displej, dobrý mikrofón, výdrž batérie…MS marketuje 650 ako telefón „stvorený pre biznis“, hoci tá o polovicu lacnejšia 550 túto úlohu spĺňa úplne rovnako. Dvojnásobná cena za kúsok recyklovaných plechoviek?

  • K tomu pomalému nabíjaniu – dodávanú nabíjačku som ani nevytiahol z krabice. Pri nabíjaní s normálnou nabíjačkou je to naopak veľmi rýchle.

  • pat (neregistrovaný)

   Mam zlatu lumiu 830 a vyzera to vyborne, kovovy ram s matnym plastovym krytom.
   Ci to boli v minulosti plechovky, kolajnice alebo vidlicky je mi jedno.
   Vyzera to dobre.
   Alternativa na plastove vanicky

  • kraken (neregistrovaný)

   Az na to ze tento fon nema celokovovy ram ale len pokoveny plast. A to je rozdiel.

  • Furt to vypada lepe a hodnotneji nez 950 a 950XL.

  • Dokud se to neošoupe…

  • To není jak mozo shit.

  • pat (neregistrovaný)

   Robotu urobi a co ?
   Nemoze byt podobny telefon s atraktivnejsim dizajnom.
   Podla mna hlavne dizajn je najvacsim lakadlom a nie aku robotu urobi neurobi. Na robotu je lopata

  • Pat: Ak máš dva prakticky totožné telefóny a jeden stojí dvojnásobok toho, čo druhý iba pre to, že má rámček z hliníka, zdá sa ti to v poriadku? Pretože mne nie.

  • Tady MS chapu. Osekali naklady na vyvoj a potrebuji pokryt co nejvic segmentu trhu se stejnym hardwarem aby alespon neco prodali. Skoda, ze vyvojovy tym Nokie musel takhle dopadnout. Ve sve dobe delali povedene pristroje.

 5. Mirek (neregistrovaný)

  „Nápadník s pomalým srdcem“ – je opravdu potreba pouzivat takove titulky? Tohle je technologicky server a titulky jak z bulvaru to tady jen shazuji o par pater nize (tohle neni zdaleka prvni priklad).
  U technologickeho serveru cekam popisne emocne neutralni titulky.

  Alternativne – pokud tedy autori citi nezvladatelnou potrebu se literarne projevit vic nez jim bezne umoznuje „nezazivna“ technologie – co takhle zavest nejaky off-topic poeticky/bulvarni koutek?

  • Čo je na názve zle? Lumia 650 je prúser. Procesorom, baterkou, 720p videami je ďaleko za predchádzajúcim modelom Lumia 640LTE.

  • Mirkovi se nelibi, ze se takhle pise o Lumiich. Kdyby to byl nejaky android, ani by necekl :-)

  • Mirek (neregistrovaný)

   > Mirkovi se nelibi, ze se takhle pise o Lumiich

   @Aaoron: Mas v tom zmatek. A nepratelske fanousky WP asi vidis i kdyz otevres lednicku. To je asi tvrdy zivot…
   Ja jsem uplne spokojeny androidista, od WM jsem odesel uz davno kdyz skoncil klasicky Windows Mobile. Zadnou Lumii jsem nikdy nemel a nemam zadny duvod je obhajovat tim ze bych shazoval autora za formalni veci v recenzi.

   Muj prispevek opravdu nebyl ani o Lumiich ani o Windows. Ja opravdu pouze nesnazim prihlouple bulvarni titulky snazici se pracovat s emocemi ve smyslu mistru z Blesku… Kdyby tam bylo, ze tahle Lumia ma slaby/zastaraly procesor, nereknu ani popel.

  • qq (neregistrovaný)

   Popel

  • Tomas (neregistrovaný)

   @qq:Nevim proc by mela byt L650 popelem, trolle. Urcite si ji ani nedrzel v ruce. ze jo?

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Tomas: Nepochopil si :D

 6. xheretic (neregistrovaný)

  Pane redaktore, prosím opravte tu chybu prosím! Děkuji

  „…pomalé nabíjení, za což může dodávaný 550mAh adaptér“

 7. Standa (neregistrovaný)

  Zlatej můj Galaxy J5 Duos. Taky má pár mušek jako chybějící automatická regulace jasu ale je 4990 Kč a zas to řeší trošku jinak. Každému sedne něco jiného to je jasné. Ale tohle je fakt za ty peníze úlet.

  • qqaq (neregistrovaný)

   S Galaxy mam velmi zajimave zkusenosti. Je to taky muj duvod jakto ze mam Lumii. Za tutoo cenu je to fakt moc, jak se snizi je to dobra volba. Nabizi I funkce navic.

 8. shd (neregistrovaný)

  keby mali L950 aspon takyto dizajn tak sa predavaju trosku inak …

  ten HW je ale otras a cena je vystrelena niekde na miesiac…velka skoda ako to opat zabili… navyse len lagujuci W10 …. a to nie je len o tom procesore… presne takto isto lagujuaj aj vsetky ostatne fony s W10 m … to nie je procakom ale nedorobenym SW…

  • Přesně tak, design 950/950XL jako vlajkovek je výsměch, možná i nepodařený vtip ze strany Microsoftu..

  • Nj, stačí pridať jeden rámik a podľa jedného by hneď vlajkovky trhali predajné rekordy a už by mali úžasný HW a podľa druhého by sa výsmech a nepodarený vtip zmenil na krásny a hodnotný telefón. Ach.

  • Wynston (neregistrovaný)

   zaklinac: zas se nesnaz to zesmesnit.. nebo chces rict ze kdyby 950 vypadala hodnotneji, ze by se prodavala jeste hur?

  • Wynston: Neviem, ako sa predáva teraz, ale pokojne si dovolím tvrdiť, že by sa predávala rovnako. Najpredávanejšie telefóny s Win boli L520 a L640 a tie zrovna žiadne recyklované plechovky na sebe nemajú.

  • Tady nikdo nehovori o prodejích ani trhani rekordu, jen o designu, který na to, ze se jedna o vlajkove lode a i celkem HW pekne vybavene, design je primo tristni.Kalis si zbytecne do pusy a prekrucujes věci.Vlajkova lod by mela vypadat na urovni a trochu reprezentovat a ne vypadat jak telefon kategorie 4-5tis.Design je nejen v recenzích nejvíce vytýkán a je i pro zájemce odrazujicim prvkem.

  • Htcjirka: O predajoch hovorí rovno nad tebou ufňukanec shd. Ja si nikde nekalim, od začiatku hovorím to isté. Keď niekto považuje kus rámčeka z mäkkého hliníka za prejav hodnotného dizajnu, prosím. Jeho vec. Ja sa na tom budem akurát vždy smiať. Mal som už aj celokovový telefón a o nič hodnotnejšie to nebolo. Ako hliník, tak plast sú podradné materiály a keď si mám vybrať z dvoch podradných, tak si vyberiem taký, ktorý môžem hocikedy vymeniť a spraviť su napr celkom iný telefón, alebo celkom nový, keď je starý kryt obitý. Nič nevyzerá prémiovejšie ako ošúchaný, doškriabaný hliník, fakt.

  • Wynston (neregistrovaný)

   zaklinac: kdyz jsi nemehlo, kdo ti za to muze? mam Q10 s ocelovym rameckem (ano, nemusi to byt jenom hlinik, to jsou veci, co?) a po 3 letech vypada jako novy.

  • Wynston: Nie som nemehlo, odkiaľ si na to prišiel? Veď potvrdzuješ, čo vravím.

  • Zaklinac, Lumia 930 z mekkeho hliniku je po dvou letech bez jediného sramu, olesteni a vypada o několik trid lepe jak papírová/plastova 950.Hlinik vypada proste porad o tridu lepe, telefon je pevnejsi a vypada s nim hodnotneji, na tom není co polemizovat, holy fakt.

  • Wynston (neregistrovaný)

   zaklinac: co to zas meles? ve vlaknu pouzivas argumentaci hlinikem jenom ty. ja ti mimo jineho napsal, ze to hlinik byt nemusi. a prekvapive, BB nema patent na pouziti oceloveho ramu v telefonu, muze ho tam vrazit i MS. takze to s hlinikem ti nevyslo, trapaku.

  • Htcjirka: Tvoj názor nezdieľam.
   Wynston: Nevyšlo to tebe – ja píšem o hliníku a ty na to odpovieš, že BB má oceľ. Veď práve.

  • Sdílet ho nemusíš, to je tak ale všechno, praxe to prověřila a potvrdila.

 9. Wynston (neregistrovaný)

  GG3 v dobe kdy je na trhu GG4 jiz hooodne dlouhou dobu? A zvlaste u tak draheho telefonu? Ach

  Vystupujici fotak? Nebylo mozne tam dat lepsi baterku a zarovnat? Ach

  O pribalene nabijecce se ani nebudu bavit. Ach

  Q212 + mizerna grafika? Za tuhle cenu? Ach

  WiFi v roce 2016 bez 5GHz? Ach

  Mimochodem, neni to 4. mobil s W10m na trhu, malinkou chvilku pred ni Acer uvedl M3xx radu s W10m.

  • Zdeněk Beran

   Dobrý den, máte pravdu, Acer mi úplně vypadl z hlavy :) Opraveno

 10. SLOVovca (neregistrovaný)

  Dobré na tomto telefonu je : Design
  Jinak to je křáp za hrozné peníze.

 11. Jan (neregistrovaný)

  Telefon pekny, ale na moj vkus dost pomaly. Aspon mna dost sklamali oneskorene reakcie na prst. Neviem ci je to chyba OS, zle pri L950 som si nic take nevsimol.

 12. maser (neregistrovaný)

  Poměr cena / výkon je opravdu tristní. Mám 730 a je v lecčem lepší než tento aktuální model (foťák, FHD videa, grafika, baterie…), přitom jsem ji kupoval před 1,5 rokem levněji.

  • qqq (neregistrovaný)

   640 je momentalne lepsia volba, ked cena klesne, mozno…

 13. Bawos (neregistrovaný)

  Totalně zabíjej OS, jsem dlouholety uživatel WP a potřebuju obměnit l925, chci FHD displej a vybavu cca jako 930, ktera se už huř shaní , ale hlavně chci telefon, už stavěny na WP10. L650 nezajímavá funkčně, 950 drahá, co mi mužou nabídnout za cenu okolo 9k? Nic! No telefon mi pomalu dosluhuje a zřejmě sahnu po androjdu, což mě trošku mrzi, protože doma máme vše od Microsoftu a to propojení (Xone) se mi líbilo

  • bubba (neregistrovaný)

   Přesně. Kdyby udelali neco jako 830 nebo 930, tak by to nebylo tak v pr***i
   jako teď.

  • JoVym (neregistrovaný)

   JJ, bohužel, měl jsem taky Lumii (820). A neustále jsem čekal na vhodnou náhradu, jenže nepřišla… Pak to MS ještě zazdil tím, že řada Lx20 nedostane slibované WP10 (přestože v insideru WP10 na L820 a jiné Lx20 byly)… Tak jsem se s WP rozloučil. Druhý telefon jsem měl s Androidem, tak padla volba na další Android…

 14. Tak jsem si pohrál s L650 kolegy. Strašný (hovořím jen o přístroji). Takhle zasekaný telefonu si pamatuji snad z dob Desire Z apod. Telefon po 2 dnech provozu. Foťák nabíhá pomalu, ne pooomááááluuuuu. Přepínání aplikací-furt 4 tečky. Spouštění aplikací-4 tečky, na eMMC 4.5 jsem už očividně slastně zapomněl (mám 5.0). Zobrazení nastavení-vykreslování hodnot, atd. atd. Musel jsem se několik minut zpamatovávat na svých plackách, které už ani nepatří do horních 25% výkonu a mají 2-3 roky zpět:)
  Co tím přístrojem MS chtěl říci absolutně nechápu. Je hezký, to ano, má W10M a to je tak vše, co se k němu dá říci.

  • Marcellus (neregistrovaný)

   Tak tohle je láska na první pohled – design
   Výborně propracovaný systém WM 10
   Vše důležité již ve Store je a já už lautr nic nehledám
   Špičkový Amoled displej
   Vynikající zvuk sluchátka, reproduktoru a u výstupu 3.5 mm pro sluchátka s Koss Porta pro chrochtám blahem – equalizer hlouběji v menu, ale opět tady je a má jemné nastavení, bez zkreslení
   Široká škála nastavení a zabezpečení
   Kvalitní fotoaparát
   Možnost zapnout šifrování hovoru a zpráv – bezpečný systém!!!
   Pohodový a rychlý pracovní nástroj
   Rychlá, přesná a citlivá GPS
   Stále pro mně bezkonkurenční mapy Here Drive, nově i Windows mapy
   Výborná spolupráce s uložištěm One Drive
   Kompletní LTE sítě
   16 GB úložiště
   Nový typ procesoru, který podporuje až o 75% rychlejší nabíjení

   Přecházel jsem ze své roční Lumie 640 LTE, kde ještě stále mám WP 8.1. I tento systém jsem rád využíval, ale musím uznat, že WM 10 jsou velice propracovaný systém a Lumie 650 je i se svým novým hardwarem naprosto pohodový a rychlý stroječek. Je vidět, že když se dobře OS optimalizuje, nepotřebuje kdovíjaké hodnoty procesoru a RAM paměti. Zkoušel jsem i své oblíbené Brothers in arms, Dead Trigger 1 + 2 a vše bez problémů a lágu.
   Windows Mobile prostě stavěl někdo, kdo uvažuje hlavou a ta pohoda, která vládne v užívání skrze celý systém je opravdu nesrovnatelná s konkurenčním reklamním systémem.
   Aplikace OneDrive, jakožto Microsoftí uložiště používám již léta a spolupráce s celým OS je více, než příkladná.
   Konkurenci tomuto mobilu může být snad jen starší Lumie 640 a Nokiácké modely 920, 925, 1020.
   Nelze srovnávat s jiným OS, tenhle je samostatně svůj a bravůrní.
   Designová stránka telefonu je velice povedená, opravdu vypadá, jako telefon za 20 tis.
   Vyzdvihnout musím kvalitu fotografií a HD videí, vše ostré a prokreslené. V neosvětlené místnosti a ve tmě ovšem počítejte s tím, že je to pořád jen mobil.
   Škarohlídi, kteří plivou na hodnotu procesoru Snapdragon 212 by si měli uvědomit, s jakým hardwarem pracoval pracuje např. Iphone a vše funguje jak má.
   V systému WM 10 lze již zapnout i šifrování dat, takže se zvyšuje kompletní bezpečnost zařízení a komunikace…funkce mírně snižuje v některým případech rychlost systému a je od výroby zapnutá…zde je tedy i ta reklamace některých uživatelů na svižnost…po vypnutí vše lítá ještě rychleji – zde už záleží na preferenci jednotlivců, zda-li být chráněn za cenu mírného zpomalení, nebo být otevřenější a rychlejší.
   Recenze níže nechápu, buď měli uživatelé smůlu na vadné kusy, nebo netuším, kam jejich záměr vede :-).

  • Petr (neregistrovaný)

   S tou ironii opatrne, nekdo by mohl nabyt dojmu, ze to myslis vazne.

  • Petr (neregistrovaný)

   [odkaz]

   Doporucuji zejmena cast venovanou Dead Trigger 2 a tomu jak u tebe bezi bez „lágu“.

  • Jo a na schovávanou hrající si systémová tlačítka je stejně debilní na Androidu i W10M, zde mají vývojově rovnou čáru:)

 15. Josef (neregistrovaný)

  Zdravím, Lumii 650 Dual jsem si koupil jako první telefon s Windows, chci nějak porovnat s Androidem. Mám zatím jedinou otázku a to jestli je jedno kam umístím datovou sim a sim na volání?

 16. Marcellus (neregistrovaný)

  Windows Mobile a Lumia může mít konkurenci pouze v řadách jiných výrobců s OS Windows Mobile…. nelze tento bravurně funkční systém srovnávat s Androidem… jestliže chci auto, nemůžu mít uvedeno za konkurenci kolo.

  • Patrik (neregistrovaný)

   Marcellus, nie si náhodou zamestnancom Microsoftu? ;-)
   Tie chvály na WM sú až okaté.
   Používam ešte Nokia Lumia 620 s 8.1 a práve zvažujem, čo ďalej.
   Zostať pri WM, alebo skúsiť Androida?

 17. Mam ho den .keby sa do toho dal stiahnut android hned taham

 18. Naprosto dokonalý stroj, který jsem vyměnil za SAMSUNG AtivS s WP 8.1!
  Elegance, kvalita zpracování, plynulý chod OS, všechny aplikace z předchozího systému „šlapou“ i na WM 10.
  Na rozdíl od „zareklamovaných“ Androidů, klídek a pohodička. :)

  • Naprosty souhlas, ja jsem presel z dokonaly L520 ale tohle je jeste mnohem lepsi, kde se hrabou nejake iphony nebo samsungy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).