Domů » Recenze » Recenze Windows 10 Mobile: Budoucnost je univerzální

Recenze Windows 10 Mobile: Budoucnost je univerzální

Windows 10 Mobile jsou dalším dílkem do rozsáhlé skládačky s názvem Windows 10. Systém pro smartphony dostal nové jméno, vzhled, nové funkce a podporu moderního hardwaru. Jak obstál v našem dlouhodobém testování?


Historie se opakuje. V roce 2010 představil Microsoft platformu Windows Phone 7 (článek), která se stala nepřímým nástupcem Windows Mobile; jednoho z prvních chytrých systémů pro mobilní telefony a digitální asistenty, díky kterému mimochodem v roce 2005 vznikl i náš server.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Windows Mobile nabízely spíše počítačové prostředí, které bylo na malém displeji dosti uvězněné, proto byl stylus velmi vítaným pomocníkem. V systému nechyběla nabídka Start, průzkumník souborů, emailový klient, internetový prohlížeč, kancelářský balík Office; zkrátka veškerá potřebná výbava, kterou byste od kapesního počítače očekávali.

 

Po představení prvního iPhonu začalo být všem jasné, že se blíží doba dotyková, a proto Microsoft přispěchal se systémem Windows Phone. Ten hodil veškerou minulost za záda, a spíše než platformou pro kapesní počítače se stal intuitivním, jednoduše ovladatelným systémem s omezenou paletou funkcí. Windows Phone byl od počátku svým pojetím ve světě mobilních systémů unikátní – místo ikon na domovské obrazovce nabídl živé dlaždice, místo klasických systémových aplikací tzv. huby, místo složité grafiky pouze vzdušné prostředí tvořené typografií, která mnohdy plýtvala místem na displeji.

Začátek odklonu od této filozofie byl znát ve Windows Phone 8.1, kdy část systémových hubů nahradily klasické (a samostatně aktualizovatelné) aplikace, byla výrazně omezena integrace sociálních sítí a přišlo notifikační centrum částečně duplikující informační sílu živých dlaždic. V roce 2015 Microsoft ohlásil „návrat ke kořenům“ – systém opět přejmenoval na Windows Mobile, a opět se jím snaží nahradit počítač, byť na to jde tentokráte jiným způsobem.

Windows Phone je mrtev, přivítejte Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile nejsou zcela novou platformou, ale logickým pokračovatelem Windows Phone 8.1; z tohoto důvodu také většina zařízení s tímto systémem dostane možnost na desítky povýšit. Windows 10 Mobile přináší poměrně revoluční změnu designu, podporu nového hardwaru, spoustu drobných vylepšení a několik skutečně inovativních funkcí v čele s bezheslovým přihlašováním skrze Windows Hello a adaptivním prostředím Continuum (recenze).

Největší část vývoje Windows 10 Mobile proběhla v tomto roce za přispění velkého množství Insiderů, díky nimž se „desítky“ objevovaly v grafech podílů mobilních Windows ještě před jejich oficiálním vypuštěním pro veřejnost. Aktuálně je tento systém dostupný pouze pro nové Lumie (950, 950 XL a 550), počátkem tohoto roku by jej měly dostat i starší modely. My jsme Windows 10 Mobile ve veřejné verzi testovali na Lumii 950, 950 XL, a v Insider Preview programu také na Lumii 640 LTE.

Dáte si hamburger?

Co Microsoft načal ve Windows Phone 8.1, to v desítkách dokončil. Poslední systémové huby (Lidé, Fotky, Office) byly odstraněny ve prospěch samostatných aplikací, integrace sociálních sítí ztratila poslední kapky použitelnosti a konzistentní vzdušné prostředí vzalo za své. Důvody jsou pochopitelné – Microsoft se pokusil co nejvíce sblížit svůj mobilní systém s Windows 10 pro počítače a tablety. Tato filozofie mi je sice bližší než striktní oddělování několika nezávislých systémů, avšak dala se uchopit za lepší konec.


Inovované prostředí je totiž na telefonech podstatně hůře ovladatelné jednou rukou, což například na velké úhlopříčce Lumie 950 XL pocítíte dvojnásob. Spousta ovládacích prvků napříč celým systémem se posunula k hornímu okraji displeje, který navíc často zdobí tlačítko hamburger vyvolávající skryté položky. Sice je možné dlouhým stiskem tlačítka Windows posunout obsah o půl výšky displeje níže, avšak dřívější ovládání systému a aplikací za pomoci piktogramů v kroužcích a tří teček ve spodním řádku považuji mnohem pohodlnější.

Některé aplikace si ovládání ze spodního řádku ponechaly, což ve výsledku znamená, že někdy ovládáte aplikace ze spodního okraje displeje (Lidé, Zasílání zpráv…), někdy z horního (Xbox, Windows Store…) a někdy kombinací obou (Pošta, Kalendář…). Z horního řádku se měl dokonce ovládat i prohlížeč Microsoft Edge, Insideři ale naštěstí Microsoftu tento přesun zakázali.

  
Ovládací prvky: Jednou jsi dole, jednou nahoře

Drobné inovace, které potěší

Změna ovládání pochopitelně není jedinou novinkou Windows 10 Mobile, ačkoliv by se dalo říci, že spousta položek byla pouze přesunuta z bodu a do bodu b a naopak. Přeskládána byla například nabídka nastavení, které je namísto nekonečného pásu položek rozčleněna do několika logických kategorií. Pokud tápete, kde se která položka nachází, můžete vždy sáhnout po dobře fungujícím vyhledávacím řádku.

 

Ten nově naleznete i v seznamu všech aplikací, kde však i nadále funguje vyhledávání podle počátečního písmene. Bohužel v obou případech jsou vyhledávací pole při horním okraji displeje, tudíž hůře dostupné. Přitom pravý dolní roh displeje stále zdobí tlačítko vyhledávání, jehož funkce jsou v našich končinách omezeny na vyhledávání na nepříliš použitelném Bingu.

  

Obecně se ale dá říci, že co uměla Windows Phone 8.1, umí i Windows 10 Mobile. Domovská obrazovka tvořená dlaždicemi nabídne lepší možnosti přizpůsobení – dlaždice mohou být jednobarevné, můžete na ně „nalepit“ obrázek, nebo můžete umístit obrázek pod dlaždice a zvolit míru jejich průhlednosti. Tento obrázek se navíc zobrazí i v seznamu aplikací, do něhož se tradičně dostanete tažením vpravo.

Dlaždic se na domovskou obrazovku vejde podle velikosti displeje zařízení – na malých displejích 2 nebo 3 sloupce středních dlaždic, na velkých displejích 3 nebo 4 čtyři sloupce. Velikosti dlaždic zůstaly stejné jako ve Windows Phone 8.1, velké čtvercové dlaždice jsme se tedy nakonec nedočkali, ani možnosti používat domovskou obrazovku v režimu naležato.Nové rozměry dlaždic do Windows 10 Mobile nakonec nepřišly 

Novinky přišly i do Centra akcí, v horním řádku se stále zobrazují rychlé položky nastavení, nejste však omezeni pouze čtyřmi, respektive pěti položkami; rozbalit si můžete kompletní seznam přepínačů. Ty nově rozlišují krátký a dlouhý stisk pro rychlou akci nebo pro přesun do podrobnějšího nastavení. Mezi rychlé volby přibyla například svítilna. Notifikace se také chovají mírně odlišně, konečně lze smazat jednu notifikaci z dané aplikace, a nikoliv pouze celou skupinu. Na příchozí oznámení vybraných aplikací lze reagovat okamžitě z informačního proužku při horním okraji displeje bez nutnosti otevírat příslušnou aplikaci.

Klávesnice: Šikovná, ale ne pro každého

Systémová klávesnice je na velkých úhlopříčkách displeje lépe přístupná, neboť ji lze připnout k levému či pravému okraji, nebo ji dokonce odpoutat od všech stran a pohybovat s ní po ploše displeje podle potřeby. Mezi klávesy Y a X (při nastavení pro leváky mezi X a backspace) se vklínila tečka, která slouží pro vertikální a horizontální posun kurzoru v textu. Rozložení klávesnice zůstává při starém, takže v české klávesnici nechybí vpravo klávesy háčku, čárky a písmene ů. Přiznám se, že jsem tomuto rozložení nikdy na chuť nepřišel, raději bych dostal tradičnější rozložení roztažené do stran.

 

Na klávesnici lze po stažení slovníku psát tahy metodou swype, což je značně rychlejší než běžné vyťukávání jednotlivých písmen. Škoda, že Windows 10 Mobile stále neumožňují instalaci klávesnic třetích stran, této vymoženosti se dokonce otevřel i Apple v iOS 9. Také by mě potěšilo, kdyby Microsoft sblížil virtuální klávesnice ve Windows 10 a Windows 10 Mobile, přechod mezi telefonem a tabletem může být mnohdy matoucí.

Windows Hello: Přibližte se

Jednou z největších novinek Windows 10 Mobile a nových vlajkových Lumií je funkce Windows Hello. Jedná se o způsob přihlašování bez použití hesla, v případě Lumií 950 a 950 XL se tak děje čtením oční duhovky. Infračervený snímač je umístěn na čelní straně nad displejem, každé přihlášení je doprovázeno jeho rozsvícením červenou barvou.

Procento úspěšných rozpoznání je poměrně vysoké, a to i za absolutní tmy, bohužel kamera vyžaduje, abyste telefon drželi zhruba 20 – 25 cm od obličeje. Pokud jste zvyklí na delší vzdálenost (jako já), bude vás telefon neustále obtěžovat hláškou, abyste se přiblížili. Celý proces přihlášení trvá asi 2 vteřiny, což je ve srovnání s čtečkami otisků prstů značně dlouhá doba. Pokud se přihlášení nezdaří, budete vyzváni k zadání PINu, bez něhož nejde funkce Windows Hello nastavit.

 

V nastavení je možné určit interval, po němž bude v případě krátkodobé nečinnosti nutné nové přihlášení, avšak telefon si o vaši duhovku řekne pokaždé. Nastává tak kuriózní situace, že po zamčení a následném pokusu o odemčení si váš bezvadně zabezpečený telefon řekne o nasnímání oka, a vy jej ledabyle odemknete pouhým tahem prstu po displeji vzhůru.

  

Funkce Windows Hello je určitě osvěžující bezpečnostní prvek, který podle testů nedokáže ošálit ani fotografie uživatele či jeho jednovaječné dvojče. Na druhou stranu je velmi obtěžující neustále poslouchat prosby o přiblížení telefonu k obličeji, a ani samotná rychlost odemknutí vás nijak neoslní. Po několika dnech testování jsem tedy Windows Hello vypnul. Nedovedu si představit, že bych ověřoval duhovkou platbu; v obchodě by asi koukali, jak neustále hledám polohu, ve které mi telefon rozpozná oko.

Univerzální aplikace: S Huby se rozlučte

Ve Windows 10 Mobile se o většinu funkcí starají univerzální aplikace. Ty vlastně ani nejsou žádnou novinkou, již ve Windows Phone 8.1 existovaly aplikace, které bylo možné zakoupit na telefonu, a používat je i na tabletu či počítači s Windows 8.1, pokud je vývojář pro tato zařízení upravil. Ve Windows 10 (Mobile) existuje jeden centralizovaný obchod aplikací, avšak vývojáři stále mohou určit, zda jejich výtvory budou pouze pro telefony, počítače nebo pro obojí. Poslední varianta je nejzajímavější, avšak vyžaduje, aby se aplikace dokázaly danému zařízení a způsobu ovládání přizpůsobit.

Tuto cestu pochopitelně zvolil i Microsoft u systémových aplikací, takže mobilní poštovní klient, kalendář, hudební přehrávač a ostatní jsou ve skutečnosti ty stejné aplikace, které známe z Windows 10 pro počítače. Na smartphonech s vysokým rozlišením displeje dokáží v režimu na šířku fungovat ve stejném rozložení jako na počítači – aplikace Pošta například zobrazuje dva sloupce, jeden se seznamem emailů a druhý s obsahem vybrané zprávy, do dvou sloupců je rozděleno i nastavení systému. Toto lze vyvolat i u zařízení s HD či Full HD displeji, a to změnou dpi v nastavení – systém – displej – velikost textu, aplikace a položek na displeji.

Skype konečně zapustil kořeny

Jednou z větších novinek ve Windows 10 je plná integrace komunikátoru Skype. Namísto samostatné aplikace se jeho funkce nacházejí v aplikacích Lidé, Zasílání zpráv a Skype video. Ze seznamu kontaktů lze přímo vyvolat hovor nebo videohovor, z editoru SMS je možné vyvolat Skype chat a zmeškané hovory ze Skype uvidíte v klasickém protokolu hovorů. Bohužel integrované řešení neumí zdaleka všechny funkce jako jednotná mobilní aplikace, například soubor přes integrovaný Skype zatím neodešlete.

Bohatý základ plný redmondských služeb

Aplikací je v systému celá řada, kromě těch od Microsoftu nám Lumia 950 (recenze) i 950 XL z české distribuce dorazily i s předinstalovanými aplikacemi Mapy.cz, Uber, Audible, Fitbit, Shazam, Heureka a Weather Channel. Naštěstí ty, které nepotřebujete, jdou bez potíží odinstalovat. Od Microsoftu pochopitelně nechybí zástup aplikací napojených na jeho služby, jako fotogalerie, poštovní klient, kalendář, OneDrive, OneNote i kancelářské aplikace Office (Word, PowerPoint a Excel).

Úplnou novinkou je ve Windows 10 Mobile internetový prohlížeč Microsoft Edge, který nahrazuje Internet Explorer. Edge umí v podstatě to, co jeho předchůdce, přidává však několik užitečných funkcí. Tou asi úplně nejdůležitější je synchronizace oblíbených položek a zpráv uložených k pozdějšímu přečtení se stejnojmenným prohlížečem na počítači či tabletu. Bohužel synchronizace docela trvá, takže vždy je nutné počkat, než se položky z jednoho zařízení objeví na druhém.

Opět se zde setkáváme s rozpolceným ovládáním. Pokud klepnete na tři tečky v pravém dolním rohu, otevřou se veškeré skryté nabídky a čtveřice ikon z „Centra“, které sdružuje oblíbené položky, zprávy k přečtení, historii a stažené soubory. Jakmile si jednu z položek vyberete, všechny ikony poskočí k hornímu okraji displeje, kde je jednou rukou nenahmatáte.

 

Mobilní Edge na rozdíl od toho počítačového neumí flash, ani malovat do zobrazených stránek a své poznámky sdílet. Nechybí však režim pro čtení, vyhledávání na stránce, anonymní režim InPrivate či práce s více panely. Výchozí vyhledávač Bing je možné vyměnit za jiný, škoda jen, že se tato volba nepřenáší i na tlačítko lupy.

Emailový klient Outlook umí pracovat s více účty a sdružovat je, pro práci s emaily si můžete nadefinovat vlastní gesta, například pro označení zprávy příznakem či smazání. Emaily lze sdružovat do konverzací či je nechat řadit podle času přijetí, nastavit lze i vlastní podpisy či automatické odpovědi v době vaší nepřítomnosti.

Kalendář zase dokáže zobrazovat položky v denním, týdenním či měsíčním náhledu, nechybí ani přehledná agenda následujících událostí. Připojeno můžete mít několik vlastních kalendářů, či kalendáře sdílené. Necháte-li svůj telefon spárovaný s aplikací Facebook, budou se v kalendáři zobrazovat události a narozeniny z Facebooku.

 

Spárování s modrou sociální sítí se projeví i v aplikaci Lidé, z níž je možné přistupovat k vaší timeline; bohužel tato cesta je mnohdy pomalejší, než když otevřete aplikaci Facebook samostatně. Veškerá interakce ze seznamu kontaktů, například udělení komentáře nebo lajku, vás do aplikace Facebook stejně odkáže. Vzhled aplikace lidé je dosti diskutabilní, mobilní Windows vždy stavěly na čtvercích a obdélnících, v desítkách jsou však obrázky kontaktů kulaté a to jak v samotné aplikaci Lidé, tak na její dlaždici.

 

Office Hub z předchozích Windows Phone nahradila trojice samostatných univerzálních aplikací Word, Excel a PowerPoint. Doplňuje je ještě OneNote, ten byl ale od Office oddělen již v předchozích verzích systému. Nové aplikace nabídnou širší množství editačních funkcí, pokročilejší formátování, práci se styly, revize, tisk; zkrátka vše, co byste od mobilní kanceláře očekávali.

   

Zatímco na počítačových Windows se veškeré ovládací prvky schovávají pod několika záložkami (pás Ribbon), na mobilních telefonech tyto záložky představuje tlačítko s rolovacím seznamem jednotlivých oblastí; u Wordu je to například Domů / Vložení / Rozložení / Revize / Zobrazení. Veškerá práce pak probíhá ve spodní třetině okna, pokud se vám něco nezdaří, je možné používat klávesy zpět a vpřed. Nechybí ani funkce „Tell Me“, což je inteligentní našeptávač, který vám například poradí hledanou funkci v aplikaci Excel.

  

Používání vybraných editačních funkcí je podmíněno zakoupením předplatného Office 365, avšak běžný smrtelník si vystačí i bez něj. Používání editačních funkcí v aplikacích Office je zdarma na zařízeních s úhlopříčkou menší než 10 palců, od 1. dubna však bude editace zpoplatněna pro ty, kdo budou využívat tyto aplikace v režimu Continuum, který si popíšeme v příští kapitole.

Pro pořizování fotografií a videa slouží aplikace Fotoaparát. Ta vzešla z aplikace Lumia Camera, která byla dříve exkluzivní pouze pro telefony od Nokie, Fotoaparát však bude součástí systému na telefonech všech značek. Pochválit musíme rychlost spouštění aplikace, kdy se opravdu na nic nečeká – při zamčené obrazovce lze navíc fotoaparát spustit dlouhým podržením hardwarové spouště fotoaparátu, pokud ji telefon má.

Fotoaparát nabízí široké množství nastavení, většina přepínačů se nachází při horním okraji displeje. Odsud jde přepínat přední a zadní fotoaparát, zapínat/vypínat blesk, měnit jas, vyvážení bílé, ISO, rychlost závěrky a manuálně ostřit. Veškerá nastavení lze realizovat posuvníkem na půlkruhu, tažením softwarové spouště fotoaparátu do středu displeje lze rozbalit všechny posuvníky zároveň.

  

Pokud se ponoříte hlouběji do nastavení aplikace Fotoaparát, najdete ještě možnost změnit čas závěrky, bracketing a u některých telefonů také schopnost pořizovat živé snímky. Ty jsou pak při prohlížení v galerii doprovázeny krátkým videem s pohybem, který statické fotografii předchází. To by působilo docela efektně, kdyby byl přechod mezi animovanou a statickou částí plynulý, a to bohužel není – nejdříve vidíte „video“, potom půlvteřinový střih, a pak samotnou fotografii.

Živé obrázky umí zobrazovat aplikace Fotky, která dokáže pracovat pouze s lokálně uloženými fotografiemi, případně s fotkami uloženými na OneDrive; integrace Facebooku se jí netýká, byť v minulosti tomu bylo jinak. Fotky zvládnou i základní editační funkce, jako ořez, otočení či automatické vylepšení, pro pokročilejší úpravy však budete muset sáhnout po jiném nástroji.

 

Scházet vám nebudou ani přehrávače multimédií. Od přehrávače videí Filmy a TV pořady však nemůžete mnoho očekávat. Při nahrávání video souborů do telefonu se vás systém zeptá, zda chcete video pouze zkopírovat nebo zkonvertovat. V prvním případě je proces kopírování bleskurychlý (zvláště pak po USB 3.0), avšak nemusíte mít jistotu, že si s ním aplikace Filmy a TV pořady poradí, ve dvou případech nám fungoval pouze obraz, nikoliv však zvuk. Konvertování je dosti zdlouhavé, může trvat i hodinu, máte však jistotu, že telefon video přehraje, a navíc bude díky konverzi zabírat v telefonu podstatně méně místa. Přehrávač si poradí i s externími titulky.

Hudební přehrávač Groove řadí muziku podle vyplněných ID Tagů, dokáže vytvářet playlisty a umí přehrávat hudbu náhodně či ve smyčce. Ovládá se poměrně pohodlně, ač pro některé úkony je nutné navštívit hamburger tlačítko v levém horním rohu.

 

Nechybí ani Průzkumník souborů, který umožňuje pracovat s daty na systémovém úložišti nebo paměťové kartě. Soubory a složky lze kopírovat, přesouvat, přejmenovávat, u vybraných typů souborů si dokonce můžete nechat zobrazit podrobnější informace – ID3 tagy u MP3, případně informace z EXIF u fotografií. Na pokročilejší funkce, jako je například práce se síťovými úložišti, či hromadné přejmenování, ale musíte zapomenout.

 

Ke změně došlo na postu navigační aplikace. HERE Autem nahradily vlastní Mapy, které si však od HERE berou veškeré mapové podklady. Ty si naštěstí stále můžete stáhnout do telefonu pro offline použití (nově dokonce na paměťovou kartu), což výrazně šetří data. Pokud si však data necháte zapnutá, navigace vás bude informovat o dopravní situaci, byť v plánování ji nijak nezohlední a nedokáže vám při měnící se situaci v reálném čase navrhnout lepší variantu. A bohužel si ji nezadáte ani ručně, neboť Mapy stále neumí pracovat s průjezdnými či objízdnými body a ani nedokáží změnit trasu přetažením. Zkrátka, Mapy si od HERE Autem vzaly ty nejlepší funkce, ale nikam dál je neposunuly.

  

Ve Windows Store najdete konkurenční aplikace, avšak například na Google Mapy můžete zapomenout. Českého výletníka nicméně potěší Mapy.cz, které rovněž dokáží stahovat mapové podklady pro offline využití a přidávají velmi širokou paletu zájmových bodů z vlastních zdrojů, jako autonavigace však tato aplikace vhodná není. V nových Lumiích 950 a 950 XL z oficiální české distribuce navíc tuto aplikaci najdete předinstalovanou v základu.

Na své si přijdou i hráči, součástí Windows 10 Mobile je i aplikace Xbox, která dodává hraní na telefonu sociální rozměr. Lze sledovat herní aktivitu přátel, sledovat jejich herní videa, porovnávat herní bonusy apod. V aplikaci Xbox najdete i seznam všech vašich her, jejich zástupci jsou však přítomni i v seznamu aplikací. Bylo by sympatické, kdyby dal Microsoft uživatelům na vybranou, osobně mi hry v seznamu aplikací spíše překážejí.

  

Součástí Windows 10 Mobile jsou i MSN aplikace, z nichž je v našich končinách využitelné zejména Počasí, které s poměrně odpovídající předpovědí, či Finance, které vám dají přehled o hodnotách akcií, o kurzech zahraničních měn, či za vás spočítají hypotéku. Další aplikace jako MSN Sport a News kvůli chybějícímu českému obsahu příliš nevyužijete.

 

Zcela nový je i obchod aplikací Windows Store, který je nově univerzální pro všechna zařízení s Windows 10; programy a hry pro počítače si ale na smartphone nenainstalujete. Store je rozdělen na tři části – domů, aplikace a hry, přičemž každá z nich vám neustále servíruje aplikace a hry, které by se vám mohly líbit. Nechybí ani přístup do žebříčků nejúspěšnějších titulů, či do úzkých kategorií aplikací podle zaměření. V detailu aplikace si lze přečíst hodnocení uživatelů seřazené podle užitečnosti recenzí, škoda jen, že v detailu jednotlivých recenzí není uvedeno, z jakého zařízení byla udělena a jaké verze aplikace se týká.

 

Store obecně verze aplikací a historii aktualizací nezobrazuje, najdete však popis poslední verze, průměrné hodnocení, velikost a věkové doporučení; také si můžete prohlédnout pár screenshotů. Některé aplikace umožňují stažení trial verze, takže nemusíte kupovat zajíce v pytli. V obchodě aplikací najdete historii všech vašich stažených aplikací z Windows Store na všech zařízeních, takže nemusíte složitě přemýšlet, jak se ten přehrávač, co jste si stáhli před rokem, jmenoval. Store umí automaticky instalovat aktualizace, když jste na Wi-Fi; nám ale automatika fungovat nechtěla. Přitom updaty aplikací od Microsoftu chodily skoro denně.

 

Práce se Windows Store by mohla být rozhodně rychlejší, občas nám přišly reakce až příliš zpožděné a když už toho měla aplikace dost, tak jednoduše spadla.

Systém Windows 10 Mobile provozovaný na silnějším hardwaru podporuje hybridní prostředí Continuum, jehož podrobnou recenzi jsme vám přinesli zde. Díky této funkci lze k telefonu (drátově či bezdrátově) připojit externí displej, klávesnici a myš a používat částečně jako počítač. Slovo částečně je zde na místě, neboť jste omezeni pouze skromnou paletou univerzálních Windows aplikací a možností pracovat na obrazovce pouze s jednou spuštěnou aplikací.

Jako na počítači

Prostředí systému na velkém displeji vypadá podobně jako na počítači, při spodním okraji monitoru se nachází hlavní panel s tlačítky Start, zpět, hledání a multitasking. Další ikonky přibývají s otevřenými aplikacemi, bohužel k panelu nejdou nijak připnout. Dostanete se k nim pouze z nabídky Start, která jsou v tomto případě kopií vaší domovské obrazovky v telefonu.

Otevřít však jdou pouze univerzální Windows aplikace, ostatní mají zešedlé dlaždice a je možné je spustit pouze přímo na displeji telefonu. Jeho funkce nejsou při používání Continua nijak ovlivněny, a lze je používat nezávisle na tom, co se děje na externím displeji. Spustit stejnou aplikaci na obou displejích vám ale Continuum nedovolí.

Teprve v Continuu lze pořádně ocenit přizpůsobitelnost univerzálních aplikací, které na velkém displeji vypadají prakticky stejně jako na počítači; dokonce při zajetí myší do pravého horního rohu se zobrazí tlačítka pro minimalizaci a zavření. Aplikace lze přepínat tlačítkem multitaskingu, klikáním na ikonky v hlavním panelu nebo zažitou klávesovou zkratkou alt + tab. Klávesové zkratky fungují i v ostatních aplikacích, k označování souborů v průzkumníkovi můžete využít ctrl nebo shift, k práci s textem zase kombinace ctrl + c/v/x.

Ne všechno ale funguje stejně jako na počítači, například některé prvky jsou umístěny jinde, než kde byste je hledali – například hodiny nejsou vpravo dole, ale nahoře; centrum akcí má zase rychlé přepínače nastavení nahoře a nikoliv dole apod. Chyběla mi také možnost otevřít nabídku Start a okamžitě psát název aplikace pro její snadné nalezení.

Za největší problém ovšem považuji nemožnost spustit dvě a více aplikací vedle sebe, což produktivitu dosti sráží na kolena, a prakticky mě to odradilo od krátkodobého testu, kdy bych Lumií 950 XL nahradil svůj počítač. S podporovanými aplikacemi bych si přitom vystačil, webový prohlížeč Microsoft Edge, emailový klient, kalendář či mobilní kancelář Office by mé potřeby na dokázaly 95 % pokrýt.

U většiny aplikací jsem si také všiml, že se od svých počítačových protějšků liší, byť se má jednat o ty samé univerzální aplikace. Mobilní prohlížeč Edge například neumí zobrazit obsah ve flashi a aplikace Fotky nemá v Continuu prakticky žádné editační schopnosti. Paradoxně v některých disciplínách si vedou mobilní aplikace lépe, například v aplikaci Lidé nechybí provázání se sociálními sítěmi, což na počítačích chybí. Jinak je řešena i práce s OneDrive, zatímco ve Windows 10 je toto cloudové úložiště integrováno do Průzkumníka, v Continuu má OneDrive vlastní aplikaci a v průzkumníku jej nenajdete.

Continuum funguje perfektně, ale…

Práce s aplikacemi (a vůbec s celým prostředím) byla k mému potěšení neuvěřitelně svižná a ani více spuštěných aplikací najednou systém nijak nezadýchalo. Dost mě však zarazilo, kdy po chvíli nečinnosti systém „zhibernoval“ a po návratu nebyla spuštěna jediná aplikace. Ještěže jsem zvyklý pracovat v cloudu, takže jsem o rozepsaný text nepřišel.

I přes všechny vyřčené výtky mě práce s Continuem velmi bavila, avšak stále ve mně hlodala odpověď na otázku: „Ve které situaci bych v reálném životě toto řešení použil?“ V domácím prostředí bych Continuum za počítač nevyměnil, při cestování je vám k ničemu, a spoléhat se na to, že hotelová televize bude vybavena Display portem či HDMI pro připojení krabičky Display Dock, bych se nechtěl. Pokud bych však opravdu chtěl ulehčit zavazadlu a netahat sebou notebook, či tablet, může být Continuum krkolomné, ale funkční řešení. Tedy pokud za něj není nutné nic připlácet.

Pro kabelové spojení totiž potřebujete příslušenství Microsoft Display Dock a ten v oficiálním obchodě přijde na 3 tisíce korun. Za těchto okolností mi přijde lepší investice do některého „fleškového“ mikropočítače (například Intel Compute Stick), který pracuje s plnohodnotnými Windows 10, a tedy se všemi aplikacemi, na které jste zvyklí. I tak Continuum nezatracujeme, jedná se o solidně položený základ, jehož potenciál bude růst s počtem přibývajících funkcí a univerzálních aplikací třetích stran.

Čechům vstup zakázán

Windows 10 Mobile také obsahují funkce, kterých si našinec příliš neužije (pokud si v telefonu nepřepne region na USA). Hovoříme především o personální asistentce Cortaně, která se ukrývá pod tlačítkem lupy vpravo dole. V českém prostředí se zobrazí nepříliš použitelné vyhledávání na Bingu, které navíc přišlo o funkci Vision, kterou bylo dříve možné používat k rozpoznávání přebalů CD, knih či QR kódů.

 

Bohužel i v mobilních desítkách se na Cortanu vážou vybrané funkce, například Období klidu, v němž vás nebudou moci rušit žádné kontakty, s výjimkou těch vybraných. U nás si také neužijeme hudební službu Groove či nákup videoobsahu v aplikaci Filmy a TV pořady.

Nestabilita aplikací a další problémy

První veřejně dostupné sestavení Windows 10 Mobile neslo číslo 10.0.10586.0 a přišlo se spoustou drobných i větších chyb a bugů, které částečně opravilo dosud poslední veřejné sestavení 10.0.10586.29. Měli jsme tu čest testovat nejprve první verzi systému, která by si od nás neodnesla příliš pozitivní hodnocení, naštěstí si systém po aktualizacích sednul a začal spolupracovat lépe. Bohužel ani poté jej zejména ve srovnání s Windows Phone 7, 8 a 8.1 stále nemohu považovat za hotový.

Novodobá mobilní Windows pro mě byla vždy symbolem rychlosti, stability a designové ucelenosti, a díky těmto atributům jsem jim vždy dokázal leccos odpustit. Windows 10 Mobile si z výše vyjmenovaného zachovaly pouze rychlost, a to ještě s velkým přimhouřením oka. Zrychlily se přechodové animace, takže systém působí mnohem svižněji, ovšem tu a tam dokáže zaškobrtnout tak, že potřebuje na vzpamatování i deset a více vteřin. Potrápit dokáží i nainstalované aplikace, a to včetně těch systémových. Sem tam se samy bezdůvodně zavřou a co hůř, mnohdy není možné je znovu otevřít a je nutné sáhnout po restartu telefonu. Také se nám několikrát stalo, že místo položek v nastavení systém zobrazil pouze tmavou obrazovku bez jediné ikonky či textu.


Nastavení bez nastavení

Mnoho uživatelů v našem diskuzním fóru si stěžovalo i na restartování Lumie 950 a 950 XL během hovoru s aktivním Bluetooth. Naše testovací přístroje tyto problémy nepostihly, a zdá se, že poslední aktualizace tento problém vyřešily. Přesto to není pro Microsoft dobrá vizitka, kvůli tomuto problému mnoho nespokojených uživatelů telefon raději vrátilo.

Závěrečné hodnocení

Před Microsoftem je ještě hodně práce. Na systému je velmi vidět, že byl dokončován narychlo, aby mohl vyjít s novými vlajkovými Lumiemi na trh ještě před Vánoci. Microsoft sice poměrně pružně vydává aktualizace a záplaty, a hodlá v tom pokračovat i nadále, jenže tento přístup mu můžeme odpustit maximálně v Insider programu, nikoliv však v ostré prodejní verzi.

Pokud byl Windows Phone (jakékoliv verze) systémem, na nějž se dá stoprocentně spolehnout, u Windows 10 Mobile toto prozatím neplatí. Jsme si jistí, že budoucí aktualizace spoustu věcí změní k lepšímu, ale máme obavy, že železná stabilita a grafická ucelenost, na kterou jsme byli zvyklí z dřívějších verzí systému, se už nikdy nevrátí, byť bychom se rádi mýlili.

Ovládání a vzhled systému doznaly značných změn, které pravověrným fanouškům platformy přináší spíše zklamání, avšak pro nové uživatele nabídnou snadnější adaptaci. Mohou z části využít návyků z jiných platforem a nemusí hledat položky, které byly dříve skryté a přístupné pouze posouváním obrazovky do stran.

Ztráta systémových hubů je dalším logickým krokem, jejich náhrady v podobě univerzálních aplikací jsou aktualizovatelné jako jakékoliv jiné aplikace, a tak lze pružně reagovat na chyby či přidávat nové funkce, aniž by byla nutná aktualizace celého systému. Bohužel tyto systémové univerzální aplikace nově mohou trpět stejnými neduhy jako všechny ostatní, včetně pádů a pomalého načítání.

Bohužel s univerzálními aplikacemi to myslí vážně zatím pouze Microsoft. Vývojáři třetích stran spíše přešlapují na místě a vyčkávají, jak to s Windows 10 v budoucnu bude. Pokud uznají, že podíl Windows 10 na počítačích dosáhl takového procenta, aby se jim vyplatila tvorba univerzálních Windows aplikací, můžeme očekávat i jejich mobilní protějšky – podle Microsoftu je to pro vývojáře otázka několika kliků. Na plnohodnotný Instagram, Google aplikace či Snapchat ale prozatím musí uživatelé Windows 10 Mobile zapomenout.

Windows 10 Mobile jsou systémem připraveným na budoucnost. Podporují moderní hardware, biometrické přihlašování či dobře použitelný režim Continuum. U všech těchto položek se dají najít drobná ale, Microsoft však ve vývoji pokračuje a bude systém neustále vylepšovat. Škoda jen, že nedokázal naservírovat hotový a stabilní produkt již na první dobrou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

143 komentářů

 1. uni (neregistrovaný)

  Musím uznat, že otisky z WM zazněly na jistou strunu:) To byly časy… Ještě že jsou pryč:)

 2. Gotys (neregistrovaný)

  Chybí mi nejaka pridana hodnota oproti ostatnim OS. Continue je v soucasne dobe v podstate promitani displeje na vetsi obrazovku. Mel jsem 950XL a krome bezkonkurencniho fotaku, bylo vse strnule (galerie apod.) a treba emaily neumi formatovat maily, sem tam neco rozhodi po obrazovce

  Duhovka mi fungovala prekvapive dobre a nemusel ji vypnout.

  System chce jeste praci….

 3. pet (neregistrovaný)

  dokud tam ze dne na den nepujdou vsechny android aplikace tak si neskrtnou. pakj bych o prechodu uvazoval

  • jarpo (neregistrovaný)

   Toto je hlúposť a ja dúfam, že to tak nikdy nebude.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Proč bys někam přecházel, když androidí aplikace fungují na Androidu? Chceš říct, že HW a OS W10 je lepčí než Android?

  • qwerty (neregistrovaný)

   urcite na tom makaju, ale vydavat to tak skoro nebudu, lebo potom by zase nikto netvoril appky priamo pre Win10

  • Martin II (neregistrovaný)

   PET:

   Videli sme ako to fungovalo u BlackBerry. Akurat to zabilo vyvoj nativnych aplikacii a uzivatelov neprilakalo. Dufam ze sa to nestane.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   PET – totalni nesmysl. WP/W10M se potyka s nedostatkem nativnich aplikaci kvuli nezajmu vyvojaru. Moznost spoustet aplikace pro Android by demotivovala i tu hrstku vyvojaru, kteri jeste obcas neco pro mobilni Windows vydaji.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Naopak, zájem nezávislých vývojářů je velký – všechny velké služby, které mají veřejné (a někdy i neveřejné) API už klienta na W10 mají, a to mnohdy lepšího, než originál. Nezájem je ze stran, které veřejné API nemají a nechtějí do W10 investovat.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   …a to mnohdy lepšího, než originál… Otázka zní, jestli klient třetí strany, který „tuneluje“ službu nějaké firmy lze už z podstaty lze považovat za lepší.

   Z minulosti BAN na účet za používání „fake“ klienta jsou již známy. Stejně jsou známy případy, kde klient ze dne na den přestal fungovat a byl zablokován navždy . To je mrzuté obzvláště pokud alternativa originálního klienta „zdarma“ je placená.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Steelspace – zajem vyvojaru je minimalni, to je proste fakt.

  • pat (neregistrovaný)

   To je uplne zbytocne. Silou mocou sa dotahovat na android.

   Proste wm si ide svoju cestu, vyzera to velmi zaujimavo, aj na pc sa dobre aplikacie pouzivaju, nevyzera to tak skaredo jednoducho ako na win8.

   Proste microsoft robi prakticke telefony, ne masovky. Viem si predsravit surface radu, mne to nebude prekazat ze niesom clenom apple imperia, prave naopak, zaujimavy tel ktory sa niecim odlisuje od stylovych znaciek

 4. Tade (neregistrovaný)

  Díky za recenzi. Na třetí stránce o univerzálních aplikacích si opravte ,,zajíce v pytly“.

  Borci, snad tu nevznikne bordel, jako v článku o lumiích ;) My víme co si o počínání MS myslíte a chvíli si to určitě pamatovat budeme, takže netřeba připomínat u všech článků.

  • Jakub Karásek (neregistrovaný)

   Díky za upozornění, pytel jsem si opravil :)

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Tade: Diskuze se nyní snažíme mnohem více moderovat, takže útočné/off-topic a flamewar příspěvky ihned bez milosti mažeme. Brzy také přejdeme na nový systém a zatím to vypadá, že tam už komentáře anonymních uživatelů nebudou povoleny.

  • dwa (neregistrovaný)

   Konečne dúfam že to bude disqus súčasný systém je zlý..

  • maxxz (neregistrovaný)

   Trošku OT. Nezvažoval jsi Disqus? :-)

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Maxxz: Disqus jsme zvažovali, ale vzhledem k propojení webu s fórem je žádoucí, aby uživatelé mohli používat své účty z fóra pro diskuzi na webu, což by v tomhle případě nešlo. Už tak nám zabralo obrovské množství práce provázat phpBB fórum (login) s WordPressem (existuje sice několik pluginů, ale ani jeden není 100% funkční) :)

  • maxxz (neregistrovaný)

   Aha, to máš recht.

  • Tade (neregistrovaný)

   Paráda, tyhle stránky mají úroveň a je škoda, když ji snižuje to, co se děje v diskuzích. Na nové stránky se těším, vím, že jste to přesunuli z konce roku, tak snad již brzy :)

  • pat (neregistrovaný)

   Uplne super by bolo prihlasovanie cez facebook.

   Je to zvlastne diskutovat anonymne ani neviem s kym.

   Ak by bol dotycny prihlaseny so svojim fb uctom 2x by si rozmyslel ci napise nejaku volovinu

  • Krayzie (neregistrovaný)

   PAT: A co ludia co facebook nemaju? Ci tych radsej rovno odpiseme?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Patriku a timto nesmyslem jsi sve dnesni vystoupeni doufam zavrsil. Svata prostoto…

  • pat (neregistrovaný)

   Je to len take zelanie. Proste je to divne ked na teba niekto vyskoci v diskusii ani nevies o koho ide.

   Nemam to rad takto anonymne. Ak bude moznost ja sa s fb prihlasim

  • peeeeta (neregistrovaný)

   Jen ne Disqus a podobné systémy. Přeci, když jsem zaregistrovaný na tomto webu, tak nebudu mít ještě další účet někde jinde, abych zde mohl vyjádřit svůj názor.

   Děkuji moderátorům, že razí tento smysl, že jeden účet na celém webu.

   Věřím také, že přechod na WordPress bude kuprospěchu. Těším se na změnu a doufám, že bude web použitelnější na mobilních zařízeních .

  • peeeeta (neregistrovaný)

   Pat: FB nemám a nesnáším diskuze, kde je možné komentovat jen přes něj.

   Zajímavé je, že chceš znát lidi, se kterými diskutuješ, ale sám ti diskutuješ jako nezaregistrovaný. Tak že ani mi teď nevíme s kým píšeme ;) .

 5. Petr (neregistrovaný)

  Díky za recenzi, kterou jsem si rád přečetl.

  Já sám jsem WM10 netestoval, ale čtu informace kolem toho.

  Co mě ale nejvíce mrzí je, že úvodní obrazovka nejde používat v módu naležato.

  Také mě mrzí, že je teď nastavení různě rozházené, jednou je nahoře podruhé dole. Jako majitel Lumie 1520 bych raději nastavení v dolní části jako je tomu teď u WP 8.1.

  Na swype se těším a bodík pro posouvání kurzoru mě také potěšil.

  Bohužel stále jsem toho názoru, že WM10 je dosti nedodělaný systém a i když vyjde oficiální aktualizace, tak raději vyčkám.

  • RadekLaz (neregistrovaný)

   Promiň Petře, ale…

   Já sám jsem W10M netestoval…… jsem toho názoru, že WM10 je dosti nedodělaný…

   Tohle mě fakt štve. Kolik lidí kritizuje něco co nevyzkoušel.

  • Tade (neregistrovaný)

   Na druhou stranu, když si člověk o tom zjišťuje spoustu věcí, čte recenze a diskuze ve fórech, je snad schopen si názor udělat. Já chci taky počkat až na finální vydání (bohužel se možná pro L820 nedočkám). O W10M se zajímám dost aktivně, kromě tedy toho testování v Insideru a jsem taky názoru, že ten systém je zatím nedodělek. Neznamená to však ho hned pohřbít bez toho, aby mu dal člověk šanci atd. Názor na základě faktů je ale snad reálné si utvořit :) Samozřejmě po vlastím vyzkoušení je člověk zase někde jinde, to nikdo nepopírá.

  • Petr (neregistrovaný)

   Jak píše TADE. Mám jen jeden mobil a na něj určitě nechci nasazovat ještě neoficiální verzi systému. Další mobil si kvůli tomu také pořizovat nehodlám a tak aspoň zjišťuji informace ze všech možných zdrojů a podle toho usuzuji, že WM10 je zatím nedotažený systém. Má v sobě ale zabudované nové funkce, které vítám. Osobně se na WM10 těším, ale nenasadím jej, dokud nebude systém stabilní. Tak že si raději počkám ;) .

  • qwerty (neregistrovaný)

   lenze robit si nazor na zaklade diskusii nie je vzdy dobre, najma ak su diskusie zaplienene fanatikmi co vypisuju, ako museli vratit mobil s WP, a pritom vo vela pripadoch sa da vycitit, ze to je vymyslene

  • Krayzie (neregistrovaný)

   Ja som insider skusil 2x, co znamenalo sa 2x vracat na WP8.1 a s tym spojene patalie (registrovanie bankovych aplikacii a pod.) Cize pokial nebude uvolnena „final“ verzia cez recovery tool, tak ostavam na WP8.1 (HR + OTA W10 + HR tiez nepripada v uvahu).

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Jojo, vsichni si to vymysleli, jakakoli kritika je smyslena, vsechny recenze jsou lzive a zaplacene Samsungem vi Applem. Nezpomen na capku z alobalu.

  • Tade (neregistrovaný)

   Souhlasím, že diskuze se nedají brát 100% vážně. O W10M je bohužel i spousta článků a dalších zdrojů, které tvrdí, že na tom systému je ještě spousta práce. Já osobně chci přejít na nový systém hned, až vyjde oficiálně. Dokonce ho budu instalovat i přes Insider ve chvíli, kdy se ukáže, že pro L820 ofiko nebude. Tam už pak bude záležet na tom, jak si to sedne se starým FW atd. Každopádně ho hodlám vyzkoušet a pokud nebude velký problém i nadále používat. Asi bych zvládl Insider i teď, ale nedávno jsem komplet reinstaloval lumii a nechce se mi do toho opět hrabat.

  • RadekLaz (neregistrovaný)

   Petře vpoho. Chápu, že si opatrný. Také jsem si nedal IP hned na začátku na hlavní telefon, ale testoval jsem na záložním mobilu, dokud to nebylo dostatečně použitelné.

   Ale po zkušenostech z diskuzí mi přijde, že o W10M píše 10% uživatelů IP W10M, 40% uživatelů WP 8.1, kteří W10M vyzkoušeli v rychlíku a nebo jen vůbec a 50% uživatelů Androidu nebo iOS, kteří opět vyzkoušeli W10M někde v Datartu a nebo vůbec. No a pak si na to lidé tvoří názor. Například v sekci Mobil na idnesu jsou naprosto nesmyslné články o W10M od lidí z poslední jmenované kategorie. Aspoň, že na Smartmanii jsou kluci vcelku objektivní.

  • Petr (neregistrovaný)

   Tak WP 8.1 využívám již delší dobu a dění kolem WM 10 sleduju již od začátku.

   Nevyjadřoval bych se k něčemu, o čem bych se nesnažil získat co nejvíce informací. Také nevěřím všemu co kde napíšou a koukám na videa. Stále si ale počkám na finální verzi, kde bude vše připraveno na můj mobil. Nemám moc dobré zkušenosti s nefinálníma verzema u jiných systémů. Raději tedy finální verzi, která by měla již být odzkoušená. Může se ale také stát, že se vyskytne nějaký problém, ale pravděpodobnost je menší :) .

  • FishermanCZ (neregistrovaný)

   Já jsem začal s preview verzí někdy v červnu, zpočátku na Lumii920 – kde to byl trošku horor, v té době to tuhlo náhodně při volání apod. Ale s každým dalším buildem to bylo lepší. Od srpna jedu na L830 a spokojenost (samozřejmě k tomu přistupuju stále jako k preview). Nicméně vývoj byl znát a například výrazné zlepšení výdrže baterie a rychlosti (někdy v říjnu/listopadu) mile potěšilo. Aktuálně to mohu doporučit jako systém na každodenní použití. Nový Outlook je dle mého názoru super a navíc se objevují i poměrně dobré univerzální aplikace.

 6. Aloha (neregistrovaný)

  Mam W10m na L830 a ten system opravdu potřebuje jeste hodne prace, tak doufám, ze sebou MS trochu hodí. Některé ty změny jsou opravdu k naštváni treba to hamburger menu v levém horním rohu.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Je to dnešní standard a mají ho i jiné platformy. Na druhou stranu by tam měly být umístěné věci, které se nepoužívají frekventovaně a ve finále je to jen na vývojáři aplikace, jak hm použije.

  • RadekLaz (neregistrovaný)

   Souhlas.

   Připadá mi, že se čím dál tím víc přesouvají nejpoužívanější ovládací prvky dolů a nastavení do HM. Tak snad na tom zapracují. Ale pochybuji, že se to změní v ovládání emailu a groove, což je škoda.

  • ijon (neregistrovaný)

   No, vtip je v tom, že i aplikace přímo od Microsoftu jsou poněkud nekonzistentní. Mapy mají například trojtečku i HM, nastavení je tady pod HM. Fotky mají jen trojtečku, SMS taky… Groove tuším jen HM.

   Pokud v tom má bordel sám „velký šéf“, co mají dělat chudáci ostatní.

  • pat (neregistrovaný)

   Hamburger menu ziadny problem nieje.

   Napr pri app onedrive je sice hamburger hore ale lista s najnutnejsimi tlacitkamy je v dolnej casti.

   Vyskusaj si app hudba. Tam sa da hamburger vysunut swipom, cize je jedno ze je hore.

   Podla mna to tak updatnu vsade

  • pat (neregistrovaný)

   Vtip je v tom ze kazda app je ina, ma ine pouzitie. Zatial co menej narocna galeria si vystaci s troma polozkami ktore swipujes, mapy, obchod, onedrive atd maju 5, 6 poloziek ktore treba skryt do hamburgeru.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Oboje má jinou funkci. Hamburger slouží k přepínání do jiných částí aplikace a menu pro funkce na konkrétní obrazovce. Tak je to definováno v design guidelines.

  • pat (neregistrovaný)

   Ide o jednu jedinu vec.

   Umoznit swipe hamburgeru z lavej casti displeja.

   Zatial to pridali len do groove a video playeru.

   Proste tym elegantne eliminuju nutnost sa natahovat do laveho horneho rohu.

   Dufam ze to maju v plane

  • steelspace (neregistrovaný)

   Zařídit to lze velice jednoduše, tak si to snad ty týmy nějak mezi sebou sesynchronizují.

  • FishermanCZ (neregistrovaný)

   S hamburger menu nahoře naprostý souhlas, to je nesmysl.

 7. m.i.m.o (neregistrovaný)

  „Opět se zde setkáváme s rozpolceným ovládáním. Pokud klepnete na tři tečky v pravém dolním rohu, otevřou se veškeré skryté nabídky a čtveřice ikon z „Centra“ … Jakmile si jednu z položek vyberete, všechny ikony poskočí k hornímu okraji displeje, kde je jednou rukou nenahmatáte.“ Tu je však prítomné prepínanie swipom, takže výhrada nie je namieste.

 8. JP23 (neregistrovaný)

  Po představení prvního iPhonu začalo být všem jasné, že se blíží doba dotyková, a proto Microsoft přispěchal se systémem Windows Phone -> výraz „přispěchal“ v tomto případě smrdí cynismem :DD

  • qer (neregistrovaný)

   Windows mobile pred iphonem uz dotykovy b yl

  • kropovez (neregistrovaný)

   Ano, konkretně u WM6.1 v roce 2008.

  • Radek Jahoda (neregistrovaný)

   I takový QTEK 2020 z roku 2003 byl možný ovládat dotyky, ano UI nebylo dělané na prsty ale na stylus, ale šlo to. Stejně jako teď uživatel při vysokém rozlišení a velikém dospleji natahuje prsty a snaží se trefit do malého políčka(u všech platforem) tak to bylo i tehdy na WM2003.

  • JP23 (neregistrovaný)

   QER: Hmm, zřejmě nechápeš text – autor onou dobou dotykovou měl na mysli ovládáni rukou/prstama, které pochoptelně vyžaduje kapacitní displej a nejen to – multitouch a další optimalizace, se kterýma přišel s prvním iPhonem Apple byly v té době tak trochu z říše snů. Nevím jak krátkou máte paměť, ale já si velmi dobře pamatuju tu hrůzu při ovládaní tehdejších PDAček s telefonním modulem. Je úplně jedno, že měl systém 20x víc funkcí než první verze iOS (iPhone OS) – jakákoliv akce trvala kvůli těžkopádnému UI neporovnatelně déle a celkově byla práce s takovým zařízením otravná a zdlouhavá. Ano, WM už dotykový byl, ovšem kvalita tehdejších resistivních displejů, koncepce a „user friendliness“ celého UI WM (Windows CE) byla v koncepčně zastaralá. Přirovnal bych ji k Windows 3.x (WM) vs. OS X (iPhone OS/iOS). Imho, je úplně fuk jak moc je takový OS powerful co do funkcí, pokud nemá promyšlené, intuitivní a superrychlé GUI. U absolutní majority uživatelů nastavá frustrace z nedostatku toho druhého a těch pár zastydlých geeků, kteří se budou do skonání světa bít za to první, nehraje žádnou roli :-) Něco jiného je pochopitelně enterprise sféra (např. zOS).

  • kropovez (neregistrovaný)

   Ano, snad první smartphone s WM a kapacitním displejem byla omnia i8000. WM6.5 se taktéž už dobře ovládal prsty, jenže to bylo až v roce 2009, když už začínal i android, který měl daleko lepší nápad a měl štěstí, že chytil správnou dobu.

  • uni (neregistrovaný)

   kropovez: Chlapče, to nebylo štěstí. Google správně vyhodnotil, že vydáním iPhone (byť to nebyl ještě smartphone) se mění trh. Telefon byl znovu vynalezen. Google tedy sedl a nedávno nabytý OS koupený společností jal přepisovat do jiné podoby (viz 1.5 a dál).

   Zatímco jiní (např. Nokia, MS, BB se smálo, o co se to Apple pokouší). Ano, říká se, že štěstí přeje připraveným, potud máš pravdu, Google byl připravený:)

  • JP23 (neregistrovaný)

   Kropovez: [odkaz] – AMOLED resistive touchscreen. Ne, tohle nikdy nefungovalo – snažit se tlačit na displej nehtem bylo utrpení.

  • zipiik (neregistrovaný)

   kropovez: Nejspis prvnim a jednim z mala telefonu se starymi WM byl HTC HD2 – [odkaz]

   Souhlas s JP23, pouzit v pripade WP7 slovo prispechat je dost sarkasmus…MS trvalo 3 roky, nez pripravil odpoved na iPhone, navic funkcne orezanou (prvni verze neumela ani copy-paste), kterou s prichodem WP8 kompletne odrzil.

  • uni (neregistrovaný)

   Teď je ještě otázka, zda máte skutečně na mysli ovladatelnost WM (která rozhodně nebyla nic extra) nebo nadstaveb TouchWiz resp. Sense nebo např. SPB Shell:)

 9. Yegor (neregistrovaný)

  Windows 10 Mobile… Tolik humbuku kolem něčeho, co se (možná) jednou vypustí a bude to živořit na těch pár modelech Lumií :-D

 10. pat (neregistrovaný)

  To graficke prevedenie alebo ako pisete necelistvost ja nevidim ako nejaky zasadny problem.

  Ide o to ze kazda aplikacia je ina, niektora ma viac poloziek niektora menej.

  Mapy skryvaju v hamburger menu 5 poloziek, galeria 3.

  Preto sa rozhodli v galerii pre swipovanie medzi troma polozkami a odstranenie hamburgeru, a galeria je asi podstatne viac vyuzivana app ako mapy.

  Podla mna treba zapracovat na hamburger menu.

  To co vy tvrdite je krasne eliminovane pri aplikacii hudba. Swipom vytiahnete hamburger a nikam sa nenatahujete.

  Lenze tak to nieje vsade a toto treba doladit, vsade kde je hamburger, swipe.

  Podla mna je to 100x lepsie ako pri wp. Neviem preco vam to vadi

 11. RadekLaz (neregistrovaný)

  Jen pro méně zasvěcené, verze 10586.36, která je cca týden v IP, je zase o něco lepší a odladěnější.

  Netestoval jsem tolik kritizované L950, ale na mé L930 a manželčine L830 šlapou poslední verze bez problémů. Rozhodně se není čeho bát, alespoň u HW silnějších modelů.

  Rozhodně bych také doporučil se trošku ponořit víc do systému. Autor článku poměrně ořezal možnosti nastavení, office, dokonce i ten přehrávač hudby, který byl ve WP tragický je teď o generace jinde. Uvedené snímky obrazovky jednotlivých aplikací také nejsou zrovna lákavé.

 12. Pes (neregistrovaný)

  Výborná recenze a autorovi děkuji. Sám mám už přes 3 roky lumii 820 a lepší telefon sem prostě nikdy neměl a asi uz nikdy mit nebudu. WP8 byl genialni a nejlepší system. 8.1 to trochu zkazili a vypada že 10 to uplne dodělají:(. je to smutné.

  • pat (neregistrovaný)

   Mal som l820, vyborny telefon, teraz mam l830, nadherny kusok, zlata edicia cierny kryt, za 200svajciarskych frankov.

   Top kupa.

   Ale k wp8 by som sa uz nevratil, neviem preco si z toho taky smutny, podla mna je vo vsetkom wm lepsi. Dokonca ani so stabilitou nemam ziadny problem

 13. orgasmic (neregistrovaný)

  Škoda, že neumožnili instalaci Android aplikací.

  Takhle to zabili a nemá to budoucnost.

  Na Win store není nic zajímavého.

  • Menty (neregistrovaný)

   Což o to, Android aplikace třeba nejsou, ale MS musí donutit ostatní dodržet sliby, případně slíbit vlastní, a začít vývoj aplikací na vlastní systém. Kde jsou nyní velmi populární instagram, messenger, whatsapp pro desítky. Stále nikde.

  • steelspace (neregistrovaný)

   To jsou poměrně složité aplikace a bude chvíli trvat, než se udělají. To není Twitter nebo RSS čtečka.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Tak třeba stávající verze instagramu(6tag) a whatsappu běhá na WP lépe jak na androidu. Je ale pravda, že nový messenger by to chtělo. Viber je taky OK, ale například groupme taky zaostává..

  • alonzo (neregistrovaný)

   – whatsapp pro desítky – na WP10 nie je Whatsapp ?

  • steelspace (neregistrovaný)

   WP10 neexistuje.

  • Menty (neregistrovaný)

   Nový Messenger to chce jako sůl, protože desítky nabízejí daleko míň restrikcí, než osmičky, takže by to chtělo vylepšit aspoň ten běh dat na pozadí. 6tag je dobrý, spíš narážím na to, že ofiko Instagram byl potvrzen a slíben (stejně tak ale Messenger), takže by hoši měli máknout, ať to tu je. A hlavně ať to tu je s funkcemi, co má konkurence, já když jsem přešel k Androidu a iOS, tak jsem se až divil, jak jsou tyhle appky na WM/P odrbaný.

 14. Honza (neregistrovaný)

  Testovat prakticky mrtvý OS s 1,60% podílem na trhu ze sta, to je fakt hustý. A zcela zbytečný. Tento rok finito a adios amigos Mrkvosofte.

  • kecy v klecy (neregistrovaný)

   Jak w10m padnou, tak si koupím něco jiného no, telefon s androidem jsem měl taky, takže nou problemo. Zatím nemám důvod přecházet, mobilní wokna mi vyhovují, jediné co postrádám je usb otg v který doufám, že je MS umožní na všech mobilech s tímto systémem.

  • kropovez (neregistrovaný)

   OTG na nových modelech funguje perfektně, na mé 640tce bohužel chybý :(

  • qwerty (neregistrovaný)

   Nahradit ho moze apka Easy Transfer

  • kropovez (neregistrovaný)

   OTG je přeci záležitost HW, nemůže jej nahradit apka. Easy transfer je aplikace pro přenos souborů z telefonu pomocí WIFI. Sám ji používám jako alternativu Airdroidu, kterou jsem používal dříve u androidu.

  • qwerty (neregistrovaný)

   Mas flesku, z ktorej chces preniest nieco do mobilu ci naopak. Flesku strcis do PC a na mobile pustis Easy transfer.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Ano, ale většinou používám OTG právě v případě, že u sebe nemám PC.

  • qwerty (neregistrovaný)

   ja zase vacsinou zabudam otg kabel doma

  • Radek Jahoda (neregistrovaný)

   Lumia 640 Win10 poslední insider a OTG funguje. Včera jsem to zkoušel u kolegy. Já to na mé 950 zkoušel přes USB-CUSB 3.1 redukci spolu s microUSB otg kabelem a nejelo mi to. Ale u kolegy jsme je píchli microUSB otg kabel do 640 a flashku mu to vzalo bez problémů. A to má nějaký starý noname utg kabel.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Opravdu? Tak to milerád slyším, vím že na insider verzi někdy z října jsem se nečapal, tak jsem očekával, že 640 nemá napájení microUSB portu.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Hmm, tyhle vykriky se objevuji uz od WM, od Blackberry casteji – a porad se pletou.

   Hlasa to podobny typ lidi, jako konec sveta :-P

 15. Menty (neregistrovaný)

  Na to, že jsou desítky hotový a vydaný systém, potřebují ještě velké množství malých úprav a grafických sjednocení. Vemte si třeba, jak rozdílně vypadají nabídky v kalendáři a například v kontaktech. Nicméně graficky se mi to moc líbí, jen to trochu dodělat, aby všechny aplikace vypadaly + – stejně. A pak to chce především razantně zvýšit stabilitu a rychlost, protože i na to, že třeba 950 XL má vpodstatě top procesor, zařízení občas váhá i při naprosto banálních úkonech. Dále to chce vývojáře donutit, aby používali ze sytému maximum – například ty interaktivní notifikace a tak dále. A nakonec samotný MS musí zamakat, mnohdy jsou jeho vlastní aplikace na ostatní platformy lepší, než na jeho vlastní, což je především ostuda.

 16. Martin P. (neregistrovaný)

  Recenze to je docela kritická, protože dost shazuje WP hned na začátku. Takový nástup bych v úvodu nečekal.

  Jak W10M znám, než recenze OS jako takového, je to recenze implementace na konkrétním smartphonu. S tím co se dělo pod články na téma W10M na starých Lumiích. Se dá čekat, že to bude velké „vystřízlivění“ a uživatelská zkušenost bude na telefonech horších starších než je Lumia L95x podstatně horší možná i tragická(komická).

  Důležitá věc je jestli se budeme bavit v recenzi co tam prostě teď skutečně je. A né co by mohlo být, tedy jen potencionál do budoucna.

  Napadá mě možná, jestli odstranění HUBů je uživatelsky správný krok. Pokud je víc než 75% všech uživatelů jen konzumentů. Tak tyhle zjednodušené formy přístupu k obsahu jsou pro ně i lepší. Protože je menší šance že tak se stanou obětí nějakého podvodného SW, který se vydává za „originálního klienta“ dané služby.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Zatímco na Androidu může cokoliv odesílat a přijímat SMS bez vědomí uživatele a jakákoliv klávesnice může být keylogger, tak ty tu řešíš originální vs neoriginální klient. Che.

  • suckme (neregistrovaný)

   A kde berete tu jistotu, ze ten vas neoriginalni klient nesleduje co delate? Che?

   Ze na win nejsou originalni aplikace napr. pro youtube nebo whatsapp je proste ostuda…

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Ze YouTube nie je je ostuda Googlu. WhatsApp samozrejme je.

  • suckme (neregistrovaný)

   S whatsapp gratuluji teda.

   Ale ted mi reknete, proc by mel google investovat do vyvoje aplikace pro minoritni system? MS napriklad udelal komplet office na android protoze se mu to vyplati. Obavam se, ze v opacnem pripade to platit nebude, tak nevim, proc by to mela byt ostuda googlu, ze odmita hazet hrach na zed…

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Suckme, bud v klidu, mas samozrejme pravdu. Jenom nekterym pomalejsim jedincum to holt nevysvetlis.

  • Krayzie (neregistrovaný)

   Dokedy budem citat tie bludy, ze Google ignoruje vyvoj pre WP kvoli malemu podielu? Google neignoruje, Google zamerne bojkotuje WP/W10M, lebo vie, ze v pripade dostupnosti celeho ekosystemu od Google na WP/WM, by podiel nebol 1.7%, ale kludne 17%.

  • chmeldas (neregistrovaný)

   Arakine, krásný příklad análního alpinismu, ale v tomto případě zase předvádíš tvoji neznalost, ignorantství a zaslepenost. Prostě fanatik.

  • steelspace (neregistrovaný)

   SUCKME: „A kde berete tu jistotu, ze ten vas neoriginalni klient nesleduje co delate? Che?“ Já jistotu nemám, sleduje mě i originální aplikace. Na rozdíl od Androidu, kde jedna aplikace může šmírovat úplně všechno, odesílat za vás SMS do banky (skutečný případ z ČR, paní u soudu prohrála spor o navrácení ukradených peněz) je problém možného sledování v rámci jedné aplikace naprosto marginální.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Google je hajzlík a tvorbu pro ofiko youtube na WP zakázal, jinak by tu už dávno byla.

  • suckme (neregistrovaný)

   STEELSPACE: vite, pouzivani jakehokoliv SW s sebou prinasi rizika a je pouze na vas kolik jich snesete. Ja radsi preferuji aplikace od proverenych oficialnich zdroju a ne od nejakeho „kutila z chatrce“. Kdyz si nekdo nainstaluje do telefonu kazdou kravinu bez zakladnich znalosti, tak se pak nemuze divit jak dopadne..navic android 6.0 uz vam dava plnou kontrolu nad spravou aplikaci.

   Doporucuji vam trochu zvednout hlavu a podivat se okolo, android uz neni ta zasekana derava hruza co byvala…

  • steelspace (neregistrovaný)

   Já moc dobře vidím, co se děje okolo: [odkaz] dle grafu inženýrů z Oxfordu jen pouhá 1/5 Androidů momentálně používá verzi momentálně považovanou za bezpečnou.

  • steelspace (neregistrovaný)

   A ten „kutil z chatrče“ dokáže mnohokrát víc, než nějaká korporace. Na Androidu je používání aplikací třetích stran naprosto běžné (Twitter, email atd.) a nikdo někňourá po fórech.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Steelspace 4.1: „Zatímco na Androidu může cokoliv odesílat a přijímat SMS bez vědomí uživatele a jakákoliv klávesnice může být keylogger, tak ty tu řešíš originální vs neoriginální klient. Che.“

   Aplikace muze delat jen to, co ji uzivatel povoli. Jestli pri instalaci (nebo od verze 6.0 za behu) chce klavesnice plny pristup na net, polohu, pristup k telefonu, ke kontaktum a cteni/odesilani SMS, tak ji proste nenainstaluju. Pokud aplikaci das ty stejna prava ve WP/W10M, tak muze delat uplne stejnou paseku.

  • suckme (neregistrovaný)

   A co je na tom cisle z Oxfordu tak zajimaveho? Vzdyt je snad kazdemu jasne, ze toho cisla na trhu co ma android dosahl jenom diky super levnym telefonum (ktere pokud maji alespon kit-kat, tak si mohou tleskat).

   Vase logika je v teto veci proste ponekud pokrivena. Google jako vydavatel systemu jej drzi aktualizovany a pripadne bezpecnosti diry zalepi. Ze nejaky vyrobce Bombaj-phone pak ten update neposkytne neni jeho problem. Pokud Vam to dela problem pochopit, tak se podivejte na desktopovy widle. MS pravidelne vydava zaplaty, ale pokud jedete na XP nebo instalujete pochybne programy, tak jste za idiota vy a ne system.

   Analogie s „kutilem“ mela spis poukazat na to, ze u nej nikdy nevite kdy mu muze rupnout v bedne a zacit tahat vase soukroma data. U oficialniho klienta vam tohle nehrozi (padla by hodnota akcii, prestiz firmy a tak…).

  • Menty (neregistrovaný)

   Steelspace: Chabé argumenty, je rozdíl mít na výber mezi oficiální aplikací a neoficiální a pro tu ofiko se rozhodnout. To je pak logické, že se nekňourá po forech, když to ten systém nabízí. Takže ono je logické používat nejbezpečnější systém na světě a nasázet si do toho aplikace, od Franty z Horní Dolní, protože prostě nemam na výběr.

   Suckme – ano, takto to je, jenže tady Steelspace to už delší dobu nechápe. Zabezpečení takřka všech výrobců je naprosto vpořádku. Nadávat na to, že se mnou Android 4.4 může dělat, co chce, je jako nadávat v této souvislosti s Windows XP. Já používám vždy (ať už jde o Win, iOS nebo Android) aktuální verzi systému a problém se zabezpečením opravdu nemám. Takže ještě jednou, Android nemůže za tvůj bídný život.

 17. qwerty (neregistrovaný)

  Pekna recenzia. Zopar komentarov a postrehov k clanku:

  * Skritizovat, ze niektore prvky sa ovladaju zdola a niektore zhora a pritom nepoznamenat, ze v takom Androide je to este rozhadzanejsie sa mi zda nevyvazene. Win pritom ma aspon defaultne to zmensovanie obrazovky a tiez najcastejsie pouzivane funkcie su na ovladanie zdola.

  * Prihlasovanie cez Hello trva cca do 1 sekundy, nie viac. Predstavit si to pri platbe naopak dokazem velmi jasne. Aj na odomknutie mobilu jednou rukou je to super. Co nie je domyslene a asi sa ani spravit neda, ze ak mam mobil polozeny na stole, musim ho chytit do ruky, co nie je tak pohodlne. Hello je oznacene ako Beta, takze zmeny sa daju ocakavat.

  * Aplikacia Ludia – ludia su gulati, aplikacie stvorcove. Logiku to ma, aj ked mnohi na to nadavaju.

  * Store – mne nepada, ale pocas nastavovania sa apka store tiez aktualizuje, takze sa pritom restartuje, to by mohlo vyzerat, ze spadla.

  * Continuum – apka po odpojeni sa zobrazi na displeji mobilu vratane obsahu, a naopak, takze udaje sa nestratia. Islo zrejme o bug, mne sa to tiez raz stalo, ale potom uz nie. Co sa tyka vyuzitia, nasiel som ho ako druhy nahradny domaci pocitac, na prenasanie ani podla mna nie je pohodlne. Continuum je vsak trochu aj zalezitost budicnosti, a v nej bude urcite pribudat televizorov a projektorov, ktore dokazu Miracast.

  * Stabilita – uz aktualizovany oficialny build .29 je stabilny a ani zabudovane systemove apky sa uz nerestartuju, aj ked stale nie su vsetky muchy vychytane (napr. problem so „@“ a schrankou zostava).

  * UWP apky – niektori vyvojari sa uz rozhybali, postupne sa to naplna, kto sleduje zahranicne media, vie.

  • pat (neregistrovaný)

   Vsak aj ked mas tel na stole a za nejakym ucelom ho odomykas, musis sa nan pozriet ajtak.

   Ci pozeram von oknom a tel odomknem pohodlne prstom ? A co dalej

   Velmi prakticke to moze byt napr v zime. Rukavice, pri windows hello sa prihlasis pohodlne.

   Troaicku to doladit a bude to ok.

   Vsak ipad pro bol kritizovany ze tam je citacka prvej generacie ktora je pomala. Tiez to nefungovalo stopercentne hned

  • ijon (neregistrovaný)

   Opravdu ti funguje Hello pokaždé do 1 vteřiny? Já mám celkovou úspěšnost tak kolem 90%, do 1 vteřiny tak v 60%. Občas spouštím vylepšení rozpoznání, ale nic.

   Store jako takový ani tolik nepadá, spíš je problém, že nechodí upozornění na aktualizace appek, natož aby se samy nainstalovaly. Musím vždycky spustit ručně v menu.

   Nejčastěji používané funkce ovládané zdola – zase bohužel jen někde (SMS, volání…), Mapy jsou komplet shora, Store taky… Na tohle jsem u Symbianu nebyl zvyklý. Tam prostě byla trojtečka dole a kupodivu to všude stačilo. V tomto směru je W10M opravdu paskvil.

  • ijon (neregistrovaný)

   Opravuji, do jedné vteřiny (měřeno od stisknutí tlačítka) je to možná tak v 1%. Úspěch je kolem 2-3 vteřin. Kupodivu stále častěji se mi stává, že mi do 3 vteřin objeví výzva k zadání PINu (a to držím mobil přibližně stejně). Ano je to beta, což u MS znamená nejspíš ranná alfa. Nejhorší je, že se nemyslím, že to dokážou vyladit, z principu je to problematické.

  • qwerty (neregistrovaný)

   Store aktualizuje apky sam, len nie okamzite. Zije si svojim zivotom, netreba ho kontrolovat.

   Hello mi naozaj oci identifikuje sekundu. Nuz asi mam kompatibilnejsie oci, alebo mame kazdy inu sekundu :)

  • steelspace (neregistrovaný)

   Hello je nutné pořádně vycvičit, několikrát, a za různých světelných podmínek, vzdálenosti od kamery a úhlu. Pak funguje do vteřiny skoro vždy.

  • Menty (neregistrovaný)

   Store je potřeba ještě hodně poladit, ta aktualizace aplikací funguje trochu podivně, ale podle mě to není nic, co by se nedalo v updatu upravit. Třeba super je to na iOS, tam vpodstatě pokaždé, když vlezu do AppStoru, tak už mám vše aktualizováno, případně je něco v progressu.

  • qwerty (neregistrovaný)

   tak poladit toho treba viac…:) Ak nahodou precitam niekde na WPcentral, ze pred par minutami nieco bolo zaktualizovasne, tak mi to obvykle v Store ani neukazuje, musim to vyhladat. Ak si tu spravicku nevsimnem a pozriem az na druhy den, tak apku uz mam zaktualizovanu. Nevidim v tom problem, ze sa to nezaktualizuje hned

 18. qw (neregistrovaný)

  Jen k clanku

  Edge umi v Hubu swipovat, neni potreba neco nahmatavat. Joystick slouzi I k vyberu polozk v menu.

 19. amentma (neregistrovaný)

  Furt uplne nechapem, aky typ aplikacie by som potreboval ako univerzalnu app. V dnesnej dobe clovek pouziva hlavne online sluzby, ak chcete cloudove, ktore maju nejaky webovy interface. Ten je klucovy pre pristup z PC a castokrat je zdrojom prijimu, napr. cez reklamne bannery. To ze prevadzkovatelia tychto sluzieb robia mobilne appky je hlavne koli tomu, aby sa rozhranie optimalizovalo na mensie (aj ked uz dost velke) zariadenia a ovladanie prstom. V tomto pripade sa casto straca moznost monetizacie, umiestnenie reklam atd. To je take nutne zlo mobilnych apps, na druhu stranu su tu vyhody lepsieho adresovania obsahu napr cez gps, rychleho zdielania fotiek atd.

  A teraz mi vysvetlite pri tychto vyhodach a nevyhodach mobilnych apps, co z toho potrebujem na pc? Podla mna nic, appky ludia chcu do mobilu, nie do pc. Universal app odomna ako vyvojara este nikdy nikto nechcel.

  • pat (neregistrovaný)

   Praveze vyuzitie app je na pc velmi prakticke.

   Vyhody.

   Dostupnost. Prakticky dostupne v obchode v kategoriach na jednom mieste. Nehladam niekde pocasie cez web, kurzy na inom webe, googlujem hladam kde co stiahnut.

   Otvorim store, kategorie, hodnotenia uzivatelov.

   2. Oddelenie konzumnej casti pc a desktopovej pracovnej.

   Bleskurychle pristupne stlacenim start. Zatial co k facebooku sa budem preklikavat cez browser, minimalizovat okna.

   Pri aplikacii stlacim start a mam tam vsetko dolezite v okamihu po ruke so zivym nahladom.

   Vsetko krasne pristupne na jednom mieste.

   Nespustam fb z browseru, hudbu z plochy, galeriu z prieskumnika, pocasie z browseru, kalkulacku niekde zo startu, mapy zas z browseru.

   Pripnem to vsetko na start, jedno stlacenie klavesy a je to tam.

   Podla mna apps na desktope 100bodov zo sto. Na win10 je to o poznanie lepsie

  • pat (neregistrovaný)

   Mne sa to pouziva velmi dobre az prijemne fakt uz by som nechcel navrat k cistemu desktopu win7.

   Mam tam perfect tube, pocasie, mail, kalendar, facebook, mapy,onedrive, galeriu, hudbu, filmy, videa, rss citacka so zivym nahladom, v buducnosti mozno univerzalnu app banky, kalkulacku, translator, edge.

   Hromada webovych aplikacii s praktickym nahladom najnovsich clankov.

   No ak ti mam pravdu povedat browser s kazdou novou aplikaciou sa stava zbytocnejsim.

   A este som ani nespomenul uceleny dizajn.

   Facebook na webe je uplne inak dizajnovany ako web banky alebo web spravodajstva, pocasia a dalsich 100 roznych webov.

   Takto sa vie uzivatel bleskurychle intuitivne orientovat

  • qwerty (neregistrovaný)

   Pre uzivatelov moze by vyhoda ze zaujimavu apku zaplatime iba raz

  • pat (neregistrovaný)

   Preco napr uzivatelia mobilov uprednostnuju app pred webom. Dokonca ak na wp chyba app banky, facebook oficialny tak to povazuju za obmedzujuce hoci je to pristupne cew web.

   Proste sa to lepsie, pohodlnejsie pouziva.

   Na desktope to je jednoducho cerstva novinka.

   Win8 nato isiel velmi zle, ale na w10 to uz ma stavu.

  • amentma (neregistrovaný)

   Nechcem Vam brat iluzie ale obchod na desktopovych/tabletovych windowsoch je mrtvejsi ako mrtvy. Ked to porovnam napr. s iOS, tam vidno ze pre appky ako take je klucovy iPhone, v AppStore sa tiez malokto zaobera vydanim appky pre iPad. Ine je to v pripade hier, tie su skoro az primarne na iPad. Vyhoda je ale ta, ze na iPade spustite appky pre iPhone, aj ked to z hladiska UX nie je bohvieco.

   Ked sa kuknem na Windows, robil som par „univerzalnych“ apps, teda aj na WP aj na Win tablet/PC, statistika je neuprosna. Tie tabletove jednoducho nikto nepouziva, ci sa vam to paci alebo nie. Cisla stiahnutiv store nepustia. A nejde vobec o to, ci je dana appka popularna alebo nie, aj najpopularnejsia mobilna appka nedosahuje na velkych windowsoch ani 10% cisel co na WP, a to je vraj mrtvy system :)

  • pat (neregistrovaný)

   Aha to sa tu bavime o wp a ios ?

   Ved apple store na desktope ani nema.

   Ja pisem o desktope nie tablete. Normalny 17″ notebook hp envy 17.

   Ja som pisal o novych univerzalnych apps ktore su v jednom store. Na win8 som apps nepouzival ani ja lebo to bolo hrozne.

   Zatial co na win10 je to obrat o180 stupnov k lepsiemu

  • pat (neregistrovaný)

   Metro bolo hrozne zle prevedene. Fullscreen, neustale prepinanie metro desktop metro desktop.

   Aplikacie boli brutalne jednoduche, velke mobilne ikonky a tlacitka.

   Aplikacia kalkulacky vyskocila na fullscreen.

   No absolutny des.

   To sa neda s win10 porovnat. Na win10 pouzivam 20apps na win8 ani jednu.

   Nepis prosimta o win8

  • kropovez (neregistrovaný)

   Fullscreen metro je na PC opravdu zbytečnost, naopak u tabletu skvělá věc.

  • qwerty (neregistrovaný)

   Tak veru. A tabletovy rezim vo Win10 je o dost lepsi, hoci som zo zaciatku nadaval

 20. shd (neregistrovaný)

  hamburger menu a vsetky ovladacie prvky v lavom hornom rohu :D gratulujem debilom ako dokazali tak skvely OS ako bol WP 8.1 uplne znicit ..

  nulova stabilita, lagy a padanie aplikacii … novy uzivatelia su vlastne betatestermi.

  vydrzal som 3 dni a musel som sa vratit na WP 8.1 a v blizkej buducnosti urcite na W10m neprejdem.

  kym to neodlaguju a neuvedomia si, ze nie som debil a fon odmietam ovladat z laveho horneho rohu dovtedy sa na W 10m uz ani nepozriem.

  ak by som chcel zalagovany fon z nezmyselnym ovladanim, kde sa clovek straca v podzlozkach a kym sa k niecomu dostane naklika sa ako debil, tak by som uz davno mal android…

  • pat (neregistrovaný)

   Hamburger sa da pri multimedialnych apps swipnut aj zdola, netreba sa natahovat.

   No treba dufat ze to tak prakticky updatnu vsade

  • Zaklinac (neregistrovaný)

   „nulova stabilita, lagy a padanie aplikacii“ na akom telefóne? Nič z toho nepozorujem.

  • pat (neregistrovaný)

   [odkaz]

   Poslal som im aj ja feedback. Swipe hamburger menu ma najviac vote. Snad s tym nieco spravia. Zbytocne sa natahovat do laveho horneho rohu ked to ide elegantnejsie

  • shd (neregistrovaný)

   no vela veci teda swajpnut este nejde a vela veci sa bohuzial musi ovladat stale iba z laveho horneho rohu

   nehovorim, ze nejake veci sa zdola ovladat nedaju ale pokial ostane aspon pry tych 40-50% ovadanie v lavom hornom rohu tak je to stale zle…

   zaklinac mam L830 a nedavno som sem vypisal 14 veci, ktore sa mi diali po update na W10m ..od bugov a lagov cez padanie apiek a swajpovanie cez ciernu obrazovku a vytacanie cisiel pri swajpovani a lagovani v nastaveniach a xx dalsich veci …… rychlost bola tiez vyrazne nizsia a jednoducho ako som spokojny s WP 8.1 tak som sa po 3 dnoch musel na WP 8,1 vratit…

   jednoducho sa to nedalo a neprekusol som vsetky tie problemi….. bol som zvyknuty na stabilitu ryclost a jednoduche ovladanie a W10 m ma akurat tak vytocil do nepricentosti a neraz som stratil nervy….

   naposledy som s telefonom zazil take veci, ked som davnejsie reklamoval L900 a na 3 tyzdne som pouzival adnroid …. vtedy som si povedal, ze nikdy viac a ted sa mi to stalo s tym nedorobkom W10 M…

  • qwerty (neregistrovaný)

   Swipe zlava uz funguje u groove hudby

  • Zaklinac (neregistrovaný)

   Na ten príspevok ti viacerí napísali, že to rozhodne NIE JE štandardné správanie Win1OM a zrejme sa niečo nepodarilo pri upgrade a ak si správne pamätám, odporúčali ti hard reset a znova. Urobil si to?

   Navyše si si inštaloval preview, na ktorý tvoj telefón nemá ani len FW. Tak tu už donekonečna nevyplakávaj a buď vyskúšaj Win1OM na telefóne, na ktorý je (zatiaľ) oficiálne vydaný, tj L550 a L950/XL, alebo to tu už nevypisuj.

 21. Jirka (neregistrovaný)

  Několik poznámek k recenzi.

  -Windows Hello, je zatím beta, na což by bylo vhodné říci, není ji doporučeno používat produkčně.

  -Univerzální aplikace ve WP8.1 a W10 jsou opravdu něco jiného (v WP8.1 znamenají dvě různé aplikace, umístěné v obou storech, za které platíte jen jednou. V W10 to je skutečně jedna (i binárně) aplikace fungující na PC i telefonech.

  -Navigace určitě pokročila k lepšímu, trasu vyhledává i podle dopravní situace (pokud to v nastavení nezměníte, bohužel ji již pak nezobrazuje), dokáže nabídnou více variant trasy, zobrazuje jízní pruhy, atp.

  -Poslední oficiální verze je 10586.36, která dolaďuje další drobnosti, a měla by být finální (tj. poslední v dané vývojové větvi), zatím ale není dostupná ve všech regionech.

 22. ijon (neregistrovaný)

  Ještě mě napadá, že v Edge není možný větší download. Jakmile se zamkne obrazovka nebo Edge jinak spadne do pozadí, stahování se přeruší. Měl jsem na konci prosince volný LTE limit a chtěl jsem si něco stáhout, ale nejde do. Podivně si chlapci od Microsoftu vedou…

  • steelspace (neregistrovaný)

   Mě se přijde notifikace, že download startuje, pak můžu dělat úplně cokoliv, i zamknout telefon a na konci přijde notifikace, že je soubor stažený? Nemáš třeba edge zakázaný na pozadí?

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Mám stejný problém se stahováním. V nastaveni aplikací na pozadí není Microsoft Edge vůbec v nabídce.

 23. Jakub (neregistrovaný)

  Těším se na to 60Ghz pásmo pro wifi. Pokut by se rozšířily zařízení s tímto standartem, tak by continuum byla obrovská výhoda. A Wifi se poměrně rychle šíří, tak doufám, že do dvou let to bude běžné a můžou to podporovat už i levnější zařízení.

 24. Iggy (neregistrovaný)

  Proč tam jsou nekonzistentní barevné dlaždice? Proč jim nelze nastavit průhlednost, aby byl design jednotný?

  Považuji to za velký fail systému.

  • mposvar (neregistrovaný)

   I já, např. proto nepoužívám integrované MSN Počasí se svojí „modrou“ dlaždicí bez možnosti nastavení, ale Meteoservis Pro.

   Jinak tam padá (servis24, Moje O2 a mnoho dalších).

   Původně jsem je dával dolů, ale nakonec šly pryč…

  • steelspace (neregistrovaný)

   Protože barva zvyšuje přehlednost, může to být to branding. Modla průhledných dlaždic jde mimo mě – navíc dost aplikací umí oboje.

  • iggy (neregistrovaný)

   Nemám rád, když si výrobce myslí, co je pro všechny nejlepší a přitom je to tak do očí bijící, proč tam není volba, všechny dlaždice stejné…

   Designově by to bylo OK a člověk by měl možnost výběru. Některé barevné kombinace dlaždic jsou hrozné.

   Nejde jen o průhledné dlaždice, sposta jich svítí jinou barvou než zbytek.

  • qwerty (neregistrovaný)

   myslim, ze to v MS este dorobia. Zatial mozes skusit Transparency Tiles

 25. mposvar (neregistrovaný)

  Původně jsem nechtěl, ale vzhledem k tomu že tu je mnoho příspěvků a žádný to neobsahuje, takže pořád bohužel dokola:

  – na GS nefunguje MSN Počasí jako pozadí tzn. kompletní přehled v horní polovině GS s gaf,symbolikou (v dolní části pro přehled je použit kalendář – schůzky a časový plán)

  – úplné zobrazení schůzek na GS, tzn.včetně místa a následujících událostí

  – spotřeba

  – integrovaný přehled úrovně stavu aku ve spořiči, bez nutnosti další app.

  – problémy s konformitou (encrypt) u AirWatch MDM Agent pro firemní komunikaci

  A mohl bych pokračovat…

  Vše pro Insider na L1020.

  Více než polovina i u 950/XL.

  A pozitivum nakonec – „zaplať pánbůh“, že můžeme ještě stále používat WP8.1 :-)…

  • steelspace (neregistrovaný)

   Proč by měl systém sám dělat to, na co je API a existuje mraky aplikací, ze kterých si můžeš vybrat?

  • mposvar (neregistrovaný)

   ???

   Jestli je to reakce na GS, tak poprosím o jedinou co umí dostat na obrazovku rychlého přehledu – GS počasí společně s kalendářem?

   Jestli je to reakce na přehled stavu aku, tak jestli jsi dlouhodobý uživatel WP, tak víš o čem mluvím, kde mimo spotřeby i přesnost a hlavně aktuálnost na tuto ze spořiče nemá, taky proto jsme na ní dlouho čekali :-)…

 26. zipiik (neregistrovaný)

  Dekuji za podrobnou recenzi. Jen bych mel upozorneni k vete:

  „Pokud bych však opravdu chtěl ulehčit zavazadlu a netahat sebou notebook, či tablet, může být Continuum krkolomné, ale funkční řešení. Tedy pokud za něj není nutné nic připlácet.“

  Pro plny beh Office aplikaci bude od dubna potreba predplatne Office 365, coz jsou krome krobicky dalsi naklady na pouziti. Nechapu tenhle krok MS, kdy jedna divize (Office/online sluzby) podrazi nohy druhe divizi (mobilni). Chapu zpoplatneni Office na iOS nebo Androidu, ale pokud mi MS prodal pristroj se svym OS a predinstalovanym Office, cekal bych, ze pobezi ve vsech modech tohoto zarizeni bez omezeni.

 27. Jane23 (neregistrovaný)

  Díky moc za vyčerpávající článek, při koupi nového telefonu mi také pomohl porovnávač telefonů na: [odkaz]

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *