TOPlist

Recenze Windows 10 Mobile: Budoucnost je univerzální

Windows 10 Mobile jsou dalším dílkem do rozsáhlé skládačky s názvem Windows 10. Systém pro smartphony dostal nové jméno, vzhled, nové funkce a podporu moderního hardwaru. Jak obstál v našem dlouhodobém testování?

Historie se opakuje. V roce 2010 představil Microsoft platformu Windows Phone 7 (článek), která se stala nepřímým nástupcem Windows Mobile; jednoho z prvních chytrých systémů pro mobilní telefony a digitální asistenty, díky kterému mimochodem v roce 2005 vznikl i náš server.

Windows Mobile nabízely spíše počítačové prostředí, které bylo na malém displeji dosti uvězněné, proto byl stylus velmi vítaným pomocníkem. V systému nechyběla nabídka Start, průzkumník souborů, emailový klient, internetový prohlížeč, kancelářský balík Office; zkrátka veškerá potřebná výbava, kterou byste od kapesního počítače očekávali.

 

Po představení prvního iPhonu začalo být všem jasné, že se blíží doba dotyková, a proto Microsoft přispěchal se systémem Windows Phone. Ten hodil veškerou minulost za záda, a spíše než platformou pro kapesní počítače se stal intuitivním, jednoduše ovladatelným systémem s omezenou paletou funkcí. Windows Phone byl od počátku svým pojetím ve světě mobilních systémů unikátní – místo ikon na domovské obrazovce nabídl živé dlaždice, místo klasických systémových aplikací tzv. huby, místo složité grafiky pouze vzdušné prostředí tvořené typografií, která mnohdy plýtvala místem na displeji.

Začátek odklonu od této filozofie byl znát ve Windows Phone 8.1, kdy část systémových hubů nahradily klasické (a samostatně aktualizovatelné) aplikace, byla výrazně omezena integrace sociálních sítí a přišlo notifikační centrum částečně duplikující informační sílu živých dlaždic. V roce 2015 Microsoft ohlásil „návrat ke kořenům“ – systém opět přejmenoval na Windows Mobile, a opět se jím snaží nahradit počítač, byť na to jde tentokráte jiným způsobem.

Windows Phone je mrtev, přivítejte Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile nejsou zcela novou platformou, ale logickým pokračovatelem Windows Phone 8.1; z tohoto důvodu také většina zařízení s tímto systémem dostane možnost na desítky povýšit. Windows 10 Mobile přináší poměrně revoluční změnu designu, podporu nového hardwaru, spoustu drobných vylepšení a několik skutečně inovativních funkcí v čele s bezheslovým přihlašováním skrze Windows Hello a adaptivním prostředím Continuum (recenze).

Největší část vývoje Windows 10 Mobile proběhla v tomto roce za přispění velkého množství Insiderů, díky nimž se „desítky“ objevovaly v grafech podílů mobilních Windows ještě před jejich oficiálním vypuštěním pro veřejnost. Aktuálně je tento systém dostupný pouze pro nové Lumie (950, 950 XL a 550), počátkem tohoto roku by jej měly dostat i starší modely. My jsme Windows 10 Mobile ve veřejné verzi testovali na Lumii 950, 950 XL, a v Insider Preview programu také na Lumii 640 LTE.

Dáte si hamburger?

Co Microsoft načal ve Windows Phone 8.1, to v desítkách dokončil. Poslední systémové huby (Lidé, Fotky, Office) byly odstraněny ve prospěch samostatných aplikací, integrace sociálních sítí ztratila poslední kapky použitelnosti a konzistentní vzdušné prostředí vzalo za své. Důvody jsou pochopitelné – Microsoft se pokusil co nejvíce sblížit svůj mobilní systém s Windows 10 pro počítače a tablety. Tato filozofie mi je sice bližší než striktní oddělování několika nezávislých systémů, avšak dala se uchopit za lepší konec.

Inovované prostředí je totiž na telefonech podstatně hůře ovladatelné jednou rukou, což například na velké úhlopříčce Lumie 950 XL pocítíte dvojnásob. Spousta ovládacích prvků napříč celým systémem se posunula k hornímu okraji displeje, který navíc často zdobí tlačítko hamburger vyvolávající skryté položky. Sice je možné dlouhým stiskem tlačítka Windows posunout obsah o půl výšky displeje níže, avšak dřívější ovládání systému a aplikací za pomoci piktogramů v kroužcích a tří teček ve spodním řádku považuji mnohem pohodlnější.

Některé aplikace si ovládání ze spodního řádku ponechaly, což ve výsledku znamená, že někdy ovládáte aplikace ze spodního okraje displeje (Lidé, Zasílání zpráv…), někdy z horního (Xbox, Windows Store…) a někdy kombinací obou (Pošta, Kalendář…). Z horního řádku se měl dokonce ovládat i prohlížeč Microsoft Edge, Insideři ale naštěstí Microsoftu tento přesun zakázali.

  
Ovládací prvky: Jednou jsi dole, jednou nahoře

Drobné inovace, které potěší

Změna ovládání pochopitelně není jedinou novinkou Windows 10 Mobile, ačkoliv by se dalo říci, že spousta položek byla pouze přesunuta z bodu a do bodu b a naopak. Přeskládána byla například nabídka nastavení, které je namísto nekonečného pásu položek rozčleněna do několika logických kategorií. Pokud tápete, kde se která položka nachází, můžete vždy sáhnout po dobře fungujícím vyhledávacím řádku.

 

Ten nově naleznete i v seznamu všech aplikací, kde však i nadále funguje vyhledávání podle počátečního písmene. Bohužel v obou případech jsou vyhledávací pole při horním okraji displeje, tudíž hůře dostupné. Přitom pravý dolní roh displeje stále zdobí tlačítko vyhledávání, jehož funkce jsou v našich končinách omezeny na vyhledávání na nepříliš použitelném Bingu.

  

Obecně se ale dá říci, že co uměla Windows Phone 8.1, umí i Windows 10 Mobile. Domovská obrazovka tvořená dlaždicemi nabídne lepší možnosti přizpůsobení – dlaždice mohou být jednobarevné, můžete na ně „nalepit“ obrázek, nebo můžete umístit obrázek pod dlaždice a zvolit míru jejich průhlednosti. Tento obrázek se navíc zobrazí i v seznamu aplikací, do něhož se tradičně dostanete tažením vpravo.

Dlaždic se na domovskou obrazovku vejde podle velikosti displeje zařízení – na malých displejích 2 nebo 3 sloupce středních dlaždic, na velkých displejích 3 nebo 4 čtyři sloupce. Velikosti dlaždic zůstaly stejné jako ve Windows Phone 8.1, velké čtvercové dlaždice jsme se tedy nakonec nedočkali, ani možnosti používat domovskou obrazovku v režimu naležato.


Nové rozměry dlaždic do Windows 10 Mobile nakonec nepřišly 

Novinky přišly i do Centra akcí, v horním řádku se stále zobrazují rychlé položky nastavení, nejste však omezeni pouze čtyřmi, respektive pěti položkami; rozbalit si můžete kompletní seznam přepínačů. Ty nově rozlišují krátký a dlouhý stisk pro rychlou akci nebo pro přesun do podrobnějšího nastavení. Mezi rychlé volby přibyla například svítilna. Notifikace se také chovají mírně odlišně, konečně lze smazat jednu notifikaci z dané aplikace, a nikoliv pouze celou skupinu. Na příchozí oznámení vybraných aplikací lze reagovat okamžitě z informačního proužku při horním okraji displeje bez nutnosti otevírat příslušnou aplikaci.

Klávesnice: Šikovná, ale ne pro každého

Systémová klávesnice je na velkých úhlopříčkách displeje lépe přístupná, neboť ji lze připnout k levému či pravému okraji, nebo ji dokonce odpoutat od všech stran a pohybovat s ní po ploše displeje podle potřeby. Mezi klávesy Y a X (při nastavení pro leváky mezi X a backspace) se vklínila tečka, která slouží pro vertikální a horizontální posun kurzoru v textu. Rozložení klávesnice zůstává při starém, takže v české klávesnici nechybí vpravo klávesy háčku, čárky a písmene ů. Přiznám se, že jsem tomuto rozložení nikdy na chuť nepřišel, raději bych dostal tradičnější rozložení roztažené do stran.

 

Na klávesnici lze po stažení slovníku psát tahy metodou swype, což je značně rychlejší než běžné vyťukávání jednotlivých písmen. Škoda, že Windows 10 Mobile stále neumožňují instalaci klávesnic třetích stran, této vymoženosti se dokonce otevřel i Apple v iOS 9. Také by mě potěšilo, kdyby Microsoft sblížil virtuální klávesnice ve Windows 10 a Windows 10 Mobile, přechod mezi telefonem a tabletem může být mnohdy matoucí.

Windows Hello: Přibližte se

Jednou z největších novinek Windows 10 Mobile a nových vlajkových Lumií je funkce Windows Hello. Jedná se o způsob přihlašování bez použití hesla, v případě Lumií 950 a 950 XL se tak děje čtením oční duhovky. Infračervený snímač je umístěn na čelní straně nad displejem, každé přihlášení je doprovázeno jeho rozsvícením červenou barvou.

Procento úspěšných rozpoznání je poměrně vysoké, a to i za absolutní tmy, bohužel kamera vyžaduje, abyste telefon drželi zhruba 20 – 25 cm od obličeje. Pokud jste zvyklí na delší vzdálenost (jako já), bude vás telefon neustále obtěžovat hláškou, abyste se přiblížili. Celý proces přihlášení trvá asi 2 vteřiny, což je ve srovnání s čtečkami otisků prstů značně dlouhá doba. Pokud se přihlášení nezdaří, budete vyzváni k zadání PINu, bez něhož nejde funkce Windows Hello nastavit.

 

V nastavení je možné určit interval, po němž bude v případě krátkodobé nečinnosti nutné nové přihlášení, avšak telefon si o vaši duhovku řekne pokaždé. Nastává tak kuriózní situace, že po zamčení a následném pokusu o odemčení si váš bezvadně zabezpečený telefon řekne o nasnímání oka, a vy jej ledabyle odemknete pouhým tahem prstu po displeji vzhůru.

  

Funkce Windows Hello je určitě osvěžující bezpečnostní prvek, který podle testů nedokáže ošálit ani fotografie uživatele či jeho jednovaječné dvojče. Na druhou stranu je velmi obtěžující neustále poslouchat prosby o přiblížení telefonu k obličeji, a ani samotná rychlost odemknutí vás nijak neoslní. Po několika dnech testování jsem tedy Windows Hello vypnul. Nedovedu si představit, že bych ověřoval duhovkou platbu; v obchodě by asi koukali, jak neustále hledám polohu, ve které mi telefon rozpozná oko.

Univerzální aplikace: S Huby se rozlučte

Ve Windows 10 Mobile se o většinu funkcí starají univerzální aplikace. Ty vlastně ani nejsou žádnou novinkou, již ve Windows Phone 8.1 existovaly aplikace, které bylo možné zakoupit na telefonu, a používat je i na tabletu či počítači s Windows 8.1, pokud je vývojář pro tato zařízení upravil. Ve Windows 10 (Mobile) existuje jeden centralizovaný obchod aplikací, avšak vývojáři stále mohou určit, zda jejich výtvory budou pouze pro telefony, počítače nebo pro obojí. Poslední varianta je nejzajímavější, avšak vyžaduje, aby se aplikace dokázaly danému zařízení a způsobu ovládání přizpůsobit.

Tuto cestu pochopitelně zvolil i Microsoft u systémových aplikací, takže mobilní poštovní klient, kalendář, hudební přehrávač a ostatní jsou ve skutečnosti ty stejné aplikace, které známe z Windows 10 pro počítače. Na smartphonech s vysokým rozlišením displeje dokáží v režimu na šířku fungovat ve stejném rozložení jako na počítači – aplikace Pošta například zobrazuje dva sloupce, jeden se seznamem emailů a druhý s obsahem vybrané zprávy, do dvou sloupců je rozděleno i nastavení systému. Toto lze vyvolat i u zařízení s HD či Full HD displeji, a to změnou dpi v nastavení – systém – displej – velikost textu, aplikace a položek na displeji.

Skype konečně zapustil kořeny

Jednou z větších novinek ve Windows 10 je plná integrace komunikátoru Skype. Namísto samostatné aplikace se jeho funkce nacházejí v aplikacích Lidé, Zasílání zpráv a Skype video. Ze seznamu kontaktů lze přímo vyvolat hovor nebo videohovor, z editoru SMS je možné vyvolat Skype chat a zmeškané hovory ze Skype uvidíte v klasickém protokolu hovorů. Bohužel integrované řešení neumí zdaleka všechny funkce jako jednotná mobilní aplikace, například soubor přes integrovaný Skype zatím neodešlete.

Bohatý základ plný redmondských služeb

Aplikací je v systému celá řada, kromě těch od Microsoftu nám Lumia 950 (recenze) i 950 XL z české distribuce dorazily i s předinstalovanými aplikacemi Mapy.cz, Uber, Audible, Fitbit, Shazam, Heureka a Weather Channel. Naštěstí ty, které nepotřebujete, jdou bez potíží odinstalovat. Od Microsoftu pochopitelně nechybí zástup aplikací napojených na jeho služby, jako fotogalerie, poštovní klient, kalendář, OneDrive, OneNote i kancelářské aplikace Office (Word, PowerPoint a Excel).

Úplnou novinkou je ve Windows 10 Mobile internetový prohlížeč Microsoft Edge, který nahrazuje Internet Explorer. Edge umí v podstatě to, co jeho předchůdce, přidává však několik užitečných funkcí. Tou asi úplně nejdůležitější je synchronizace oblíbených položek a zpráv uložených k pozdějšímu přečtení se stejnojmenným prohlížečem na počítači či tabletu. Bohužel synchronizace docela trvá, takže vždy je nutné počkat, než se položky z jednoho zařízení objeví na druhém.

Opět se zde setkáváme s rozpolceným ovládáním. Pokud klepnete na tři tečky v pravém dolním rohu, otevřou se veškeré skryté nabídky a čtveřice ikon z „Centra“, které sdružuje oblíbené položky, zprávy k přečtení, historii a stažené soubory. Jakmile si jednu z položek vyberete, všechny ikony poskočí k hornímu okraji displeje, kde je jednou rukou nenahmatáte.

 

Mobilní Edge na rozdíl od toho počítačového neumí flash, ani malovat do zobrazených stránek a své poznámky sdílet. Nechybí však režim pro čtení, vyhledávání na stránce, anonymní režim InPrivate či práce s více panely. Výchozí vyhledávač Bing je možné vyměnit za jiný, škoda jen, že se tato volba nepřenáší i na tlačítko lupy.

Emailový klient Outlook umí pracovat s více účty a sdružovat je, pro práci s emaily si můžete nadefinovat vlastní gesta, například pro označení zprávy příznakem či smazání. Emaily lze sdružovat do konverzací či je nechat řadit podle času přijetí, nastavit lze i vlastní podpisy či automatické odpovědi v době vaší nepřítomnosti.

Kalendář zase dokáže zobrazovat položky v denním, týdenním či měsíčním náhledu, nechybí ani přehledná agenda následujících událostí. Připojeno můžete mít několik vlastních kalendářů, či kalendáře sdílené. Necháte-li svůj telefon spárovaný s aplikací Facebook, budou se v kalendáři zobrazovat události a narozeniny z Facebooku.

 

Spárování s modrou sociální sítí se projeví i v aplikaci Lidé, z níž je možné přistupovat k vaší timeline; bohužel tato cesta je mnohdy pomalejší, než když otevřete aplikaci Facebook samostatně. Veškerá interakce ze seznamu kontaktů, například udělení komentáře nebo lajku, vás do aplikace Facebook stejně odkáže. Vzhled aplikace lidé je dosti diskutabilní, mobilní Windows vždy stavěly na čtvercích a obdélnících, v desítkách jsou však obrázky kontaktů kulaté a to jak v samotné aplikaci Lidé, tak na její dlaždici.

 

Office Hub z předchozích Windows Phone nahradila trojice samostatných univerzálních aplikací Word, Excel a PowerPoint. Doplňuje je ještě OneNote, ten byl ale od Office oddělen již v předchozích verzích systému. Nové aplikace nabídnou širší množství editačních funkcí, pokročilejší formátování, práci se styly, revize, tisk; zkrátka vše, co byste od mobilní kanceláře očekávali.

   

Zatímco na počítačových Windows se veškeré ovládací prvky schovávají pod několika záložkami (pás Ribbon), na mobilních telefonech tyto záložky představuje tlačítko s rolovacím seznamem jednotlivých oblastí; u Wordu je to například Domů / Vložení / Rozložení / Revize / Zobrazení. Veškerá práce pak probíhá ve spodní třetině okna, pokud se vám něco nezdaří, je možné používat klávesy zpět a vpřed. Nechybí ani funkce “Tell Me”, což je inteligentní našeptávač, který vám například poradí hledanou funkci v aplikaci Excel.

  

Používání vybraných editačních funkcí je podmíněno zakoupením předplatného Office 365, avšak běžný smrtelník si vystačí i bez něj. Používání editačních funkcí v aplikacích Office je zdarma na zařízeních s úhlopříčkou menší než 10 palců, od 1. dubna však bude editace zpoplatněna pro ty, kdo budou využívat tyto aplikace v režimu Continuum, který si popíšeme v příští kapitole.

Pro pořizování fotografií a videa slouží aplikace Fotoaparát. Ta vzešla z aplikace Lumia Camera, která byla dříve exkluzivní pouze pro telefony od Nokie, Fotoaparát však bude součástí systému na telefonech všech značek. Pochválit musíme rychlost spouštění aplikace, kdy se opravdu na nic nečeká – při zamčené obrazovce lze navíc fotoaparát spustit dlouhým podržením hardwarové spouště fotoaparátu, pokud ji telefon má.

Fotoaparát nabízí široké množství nastavení, většina přepínačů se nachází při horním okraji displeje. Odsud jde přepínat přední a zadní fotoaparát, zapínat/vypínat blesk, měnit jas, vyvážení bílé, ISO, rychlost závěrky a manuálně ostřit. Veškerá nastavení lze realizovat posuvníkem na půlkruhu, tažením softwarové spouště fotoaparátu do středu displeje lze rozbalit všechny posuvníky zároveň.

  

Pokud se ponoříte hlouběji do nastavení aplikace Fotoaparát, najdete ještě možnost změnit čas závěrky, bracketing a u některých telefonů také schopnost pořizovat živé snímky. Ty jsou pak při prohlížení v galerii doprovázeny krátkým videem s pohybem, který statické fotografii předchází. To by působilo docela efektně, kdyby byl přechod mezi animovanou a statickou částí plynulý, a to bohužel není – nejdříve vidíte „video“, potom půlvteřinový střih, a pak samotnou fotografii.

Živé obrázky umí zobrazovat aplikace Fotky, která dokáže pracovat pouze s lokálně uloženými fotografiemi, případně s fotkami uloženými na OneDrive; integrace Facebooku se jí netýká, byť v minulosti tomu bylo jinak. Fotky zvládnou i základní editační funkce, jako ořez, otočení či automatické vylepšení, pro pokročilejší úpravy však budete muset sáhnout po jiném nástroji.

 

Scházet vám nebudou ani přehrávače multimédií. Od přehrávače videí Filmy a TV pořady však nemůžete mnoho očekávat. Při nahrávání video souborů do telefonu se vás systém zeptá, zda chcete video pouze zkopírovat nebo zkonvertovat. V prvním případě je proces kopírování bleskurychlý (zvláště pak po USB 3.0), avšak nemusíte mít jistotu, že si s ním aplikace Filmy a TV pořady poradí, ve dvou případech nám fungoval pouze obraz, nikoliv však zvuk. Konvertování je dosti zdlouhavé, může trvat i hodinu, máte však jistotu, že telefon video přehraje, a navíc bude díky konverzi zabírat v telefonu podstatně méně místa. Přehrávač si poradí i s externími titulky.

Hudební přehrávač Groove řadí muziku podle vyplněných ID Tagů, dokáže vytvářet playlisty a umí přehrávat hudbu náhodně či ve smyčce. Ovládá se poměrně pohodlně, ač pro některé úkony je nutné navštívit hamburger tlačítko v levém horním rohu.

 

Nechybí ani Průzkumník souborů, který umožňuje pracovat s daty na systémovém úložišti nebo paměťové kartě. Soubory a složky lze kopírovat, přesouvat, přejmenovávat, u vybraných typů souborů si dokonce můžete nechat zobrazit podrobnější informace – ID3 tagy u MP3, případně informace z EXIF u fotografií. Na pokročilejší funkce, jako je například práce se síťovými úložišti, či hromadné přejmenování, ale musíte zapomenout.

 

Ke změně došlo na postu navigační aplikace. HERE Autem nahradily vlastní Mapy, které si však od HERE berou veškeré mapové podklady. Ty si naštěstí stále můžete stáhnout do telefonu pro offline použití (nově dokonce na paměťovou kartu), což výrazně šetří data. Pokud si však data necháte zapnutá, navigace vás bude informovat o dopravní situaci, byť v plánování ji nijak nezohlední a nedokáže vám při měnící se situaci v reálném čase navrhnout lepší variantu. A bohužel si ji nezadáte ani ručně, neboť Mapy stále neumí pracovat s průjezdnými či objízdnými body a ani nedokáží změnit trasu přetažením. Zkrátka, Mapy si od HERE Autem vzaly ty nejlepší funkce, ale nikam dál je neposunuly.

  

Ve Windows Store najdete konkurenční aplikace, avšak například na Google Mapy můžete zapomenout. Českého výletníka nicméně potěší Mapy.cz, které rovněž dokáží stahovat mapové podklady pro offline využití a přidávají velmi širokou paletu zájmových bodů z vlastních zdrojů, jako autonavigace však tato aplikace vhodná není. V nových Lumiích 950 a 950 XL z oficiální české distribuce navíc tuto aplikaci najdete předinstalovanou v základu.

Na své si přijdou i hráči, součástí Windows 10 Mobile je i aplikace Xbox, která dodává hraní na telefonu sociální rozměr. Lze sledovat herní aktivitu přátel, sledovat jejich herní videa, porovnávat herní bonusy apod. V aplikaci Xbox najdete i seznam všech vašich her, jejich zástupci jsou však přítomni i v seznamu aplikací. Bylo by sympatické, kdyby dal Microsoft uživatelům na vybranou, osobně mi hry v seznamu aplikací spíše překážejí.

  

Součástí Windows 10 Mobile jsou i MSN aplikace, z nichž je v našich končinách využitelné zejména Počasí, které s poměrně odpovídající předpovědí, či Finance, které vám dají přehled o hodnotách akcií, o kurzech zahraničních měn, či za vás spočítají hypotéku. Další aplikace jako MSN Sport a News kvůli chybějícímu českému obsahu příliš nevyužijete.

 

Zcela nový je i obchod aplikací Windows Store, který je nově univerzální pro všechna zařízení s Windows 10; programy a hry pro počítače si ale na smartphone nenainstalujete. Store je rozdělen na tři části – domů, aplikace a hry, přičemž každá z nich vám neustále servíruje aplikace a hry, které by se vám mohly líbit. Nechybí ani přístup do žebříčků nejúspěšnějších titulů, či do úzkých kategorií aplikací podle zaměření. V detailu aplikace si lze přečíst hodnocení uživatelů seřazené podle užitečnosti recenzí, škoda jen, že v detailu jednotlivých recenzí není uvedeno, z jakého zařízení byla udělena a jaké verze aplikace se týká.

 

Store obecně verze aplikací a historii aktualizací nezobrazuje, najdete však popis poslední verze, průměrné hodnocení, velikost a věkové doporučení; také si můžete prohlédnout pár screenshotů. Některé aplikace umožňují stažení trial verze, takže nemusíte kupovat zajíce v pytli. V obchodě aplikací najdete historii všech vašich stažených aplikací z Windows Store na všech zařízeních, takže nemusíte složitě přemýšlet, jak se ten přehrávač, co jste si stáhli před rokem, jmenoval. Store umí automaticky instalovat aktualizace, když jste na Wi-Fi; nám ale automatika fungovat nechtěla. Přitom updaty aplikací od Microsoftu chodily skoro denně.

 

Práce se Windows Store by mohla být rozhodně rychlejší, občas nám přišly reakce až příliš zpožděné a když už toho měla aplikace dost, tak jednoduše spadla.

Systém Windows 10 Mobile provozovaný na silnějším hardwaru podporuje hybridní prostředí Continuum, jehož podrobnou recenzi jsme vám přinesli zde. Díky této funkci lze k telefonu (drátově či bezdrátově) připojit externí displej, klávesnici a myš a používat částečně jako počítač. Slovo částečně je zde na místě, neboť jste omezeni pouze skromnou paletou univerzálních Windows aplikací a možností pracovat na obrazovce pouze s jednou spuštěnou aplikací.

Jako na počítači

Prostředí systému na velkém displeji vypadá podobně jako na počítači, při spodním okraji monitoru se nachází hlavní panel s tlačítky Start, zpět, hledání a multitasking. Další ikonky přibývají s otevřenými aplikacemi, bohužel k panelu nejdou nijak připnout. Dostanete se k nim pouze z nabídky Start, která jsou v tomto případě kopií vaší domovské obrazovky v telefonu.

Otevřít však jdou pouze univerzální Windows aplikace, ostatní mají zešedlé dlaždice a je možné je spustit pouze přímo na displeji telefonu. Jeho funkce nejsou při používání Continua nijak ovlivněny, a lze je používat nezávisle na tom, co se děje na externím displeji. Spustit stejnou aplikaci na obou displejích vám ale Continuum nedovolí.

Teprve v Continuu lze pořádně ocenit přizpůsobitelnost univerzálních aplikací, které na velkém displeji vypadají prakticky stejně jako na počítači; dokonce při zajetí myší do pravého horního rohu se zobrazí tlačítka pro minimalizaci a zavření. Aplikace lze přepínat tlačítkem multitaskingu, klikáním na ikonky v hlavním panelu nebo zažitou klávesovou zkratkou alt + tab. Klávesové zkratky fungují i v ostatních aplikacích, k označování souborů v průzkumníkovi můžete využít ctrl nebo shift, k práci s textem zase kombinace ctrl + c/v/x.

Ne všechno ale funguje stejně jako na počítači, například některé prvky jsou umístěny jinde, než kde byste je hledali – například hodiny nejsou vpravo dole, ale nahoře; centrum akcí má zase rychlé přepínače nastavení nahoře a nikoliv dole apod. Chyběla mi také možnost otevřít nabídku Start a okamžitě psát název aplikace pro její snadné nalezení.

Za největší problém ovšem považuji nemožnost spustit dvě a více aplikací vedle sebe, což produktivitu dosti sráží na kolena, a prakticky mě to odradilo od krátkodobého testu, kdy bych Lumií 950 XL nahradil svůj počítač. S podporovanými aplikacemi bych si přitom vystačil, webový prohlížeč Microsoft Edge, emailový klient, kalendář či mobilní kancelář Office by mé potřeby na dokázaly 95 % pokrýt.

U většiny aplikací jsem si také všiml, že se od svých počítačových protějšků liší, byť se má jednat o ty samé univerzální aplikace. Mobilní prohlížeč Edge například neumí zobrazit obsah ve flashi a aplikace Fotky nemá v Continuu prakticky žádné editační schopnosti. Paradoxně v některých disciplínách si vedou mobilní aplikace lépe, například v aplikaci Lidé nechybí provázání se sociálními sítěmi, což na počítačích chybí. Jinak je řešena i práce s OneDrive, zatímco ve Windows 10 je toto cloudové úložiště integrováno do Průzkumníka, v Continuu má OneDrive vlastní aplikaci a v průzkumníku jej nenajdete.

Continuum funguje perfektně, ale…

Práce s aplikacemi (a vůbec s celým prostředím) byla k mému potěšení neuvěřitelně svižná a ani více spuštěných aplikací najednou systém nijak nezadýchalo. Dost mě však zarazilo, kdy po chvíli nečinnosti systém „zhibernoval“ a po návratu nebyla spuštěna jediná aplikace. Ještěže jsem zvyklý pracovat v cloudu, takže jsem o rozepsaný text nepřišel.

I přes všechny vyřčené výtky mě práce s Continuem velmi bavila, avšak stále ve mně hlodala odpověď na otázku: “Ve které situaci bych v reálném životě toto řešení použil?” V domácím prostředí bych Continuum za počítač nevyměnil, při cestování je vám k ničemu, a spoléhat se na to, že hotelová televize bude vybavena Display portem či HDMI pro připojení krabičky Display Dock, bych se nechtěl. Pokud bych však opravdu chtěl ulehčit zavazadlu a netahat sebou notebook, či tablet, může být Continuum krkolomné, ale funkční řešení. Tedy pokud za něj není nutné nic připlácet.

Pro kabelové spojení totiž potřebujete příslušenství Microsoft Display Dock a ten v oficiálním obchodě přijde na 3 tisíce korun. Za těchto okolností mi přijde lepší investice do některého „fleškového“ mikropočítače (například Intel Compute Stick), který pracuje s plnohodnotnými Windows 10, a tedy se všemi aplikacemi, na které jste zvyklí. I tak Continuum nezatracujeme, jedná se o solidně položený základ, jehož potenciál bude růst s počtem přibývajících funkcí a univerzálních aplikací třetích stran.

Čechům vstup zakázán

Windows 10 Mobile také obsahují funkce, kterých si našinec příliš neužije (pokud si v telefonu nepřepne region na USA). Hovoříme především o personální asistentce Cortaně, která se ukrývá pod tlačítkem lupy vpravo dole. V českém prostředí se zobrazí nepříliš použitelné vyhledávání na Bingu, které navíc přišlo o funkci Vision, kterou bylo dříve možné používat k rozpoznávání přebalů CD, knih či QR kódů.

 

Bohužel i v mobilních desítkách se na Cortanu vážou vybrané funkce, například Období klidu, v němž vás nebudou moci rušit žádné kontakty, s výjimkou těch vybraných. U nás si také neužijeme hudební službu Groove či nákup videoobsahu v aplikaci Filmy a TV pořady.

Nestabilita aplikací a další problémy

První veřejně dostupné sestavení Windows 10 Mobile neslo číslo 10.0.10586.0 a přišlo se spoustou drobných i větších chyb a bugů, které částečně opravilo dosud poslední veřejné sestavení 10.0.10586.29. Měli jsme tu čest testovat nejprve první verzi systému, která by si od nás neodnesla příliš pozitivní hodnocení, naštěstí si systém po aktualizacích sednul a začal spolupracovat lépe. Bohužel ani poté jej zejména ve srovnání s Windows Phone 7, 8 a 8.1 stále nemohu považovat za hotový.

Novodobá mobilní Windows pro mě byla vždy symbolem rychlosti, stability a designové ucelenosti, a díky těmto atributům jsem jim vždy dokázal leccos odpustit. Windows 10 Mobile si z výše vyjmenovaného zachovaly pouze rychlost, a to ještě s velkým přimhouřením oka. Zrychlily se přechodové animace, takže systém působí mnohem svižněji, ovšem tu a tam dokáže zaškobrtnout tak, že potřebuje na vzpamatování i deset a více vteřin. Potrápit dokáží i nainstalované aplikace, a to včetně těch systémových. Sem tam se samy bezdůvodně zavřou a co hůř, mnohdy není možné je znovu otevřít a je nutné sáhnout po restartu telefonu. Také se nám několikrát stalo, že místo položek v nastavení systém zobrazil pouze tmavou obrazovku bez jediné ikonky či textu.


Nastavení bez nastavení

Mnoho uživatelů v našem diskuzním fóru si stěžovalo i na restartování Lumie 950 a 950 XL během hovoru s aktivním Bluetooth. Naše testovací přístroje tyto problémy nepostihly, a zdá se, že poslední aktualizace tento problém vyřešily. Přesto to není pro Microsoft dobrá vizitka, kvůli tomuto problému mnoho nespokojených uživatelů telefon raději vrátilo.

Závěrečné hodnocení

Před Microsoftem je ještě hodně práce. Na systému je velmi vidět, že byl dokončován narychlo, aby mohl vyjít s novými vlajkovými Lumiemi na trh ještě před Vánoci. Microsoft sice poměrně pružně vydává aktualizace a záplaty, a hodlá v tom pokračovat i nadále, jenže tento přístup mu můžeme odpustit maximálně v Insider programu, nikoliv však v ostré prodejní verzi.

Pokud byl Windows Phone (jakékoliv verze) systémem, na nějž se dá stoprocentně spolehnout, u Windows 10 Mobile toto prozatím neplatí. Jsme si jistí, že budoucí aktualizace spoustu věcí změní k lepšímu, ale máme obavy, že železná stabilita a grafická ucelenost, na kterou jsme byli zvyklí z dřívějších verzí systému, se už nikdy nevrátí, byť bychom se rádi mýlili.

Ovládání a vzhled systému doznaly značných změn, které pravověrným fanouškům platformy přináší spíše zklamání, avšak pro nové uživatele nabídnou snadnější adaptaci. Mohou z části využít návyků z jiných platforem a nemusí hledat položky, které byly dříve skryté a přístupné pouze posouváním obrazovky do stran.

Ztráta systémových hubů je dalším logickým krokem, jejich náhrady v podobě univerzálních aplikací jsou aktualizovatelné jako jakékoliv jiné aplikace, a tak lze pružně reagovat na chyby či přidávat nové funkce, aniž by byla nutná aktualizace celého systému. Bohužel tyto systémové univerzální aplikace nově mohou trpět stejnými neduhy jako všechny ostatní, včetně pádů a pomalého načítání.

Bohužel s univerzálními aplikacemi to myslí vážně zatím pouze Microsoft. Vývojáři třetích stran spíše přešlapují na místě a vyčkávají, jak to s Windows 10 v budoucnu bude. Pokud uznají, že podíl Windows 10 na počítačích dosáhl takového procenta, aby se jim vyplatila tvorba univerzálních Windows aplikací, můžeme očekávat i jejich mobilní protějšky – podle Microsoftu je to pro vývojáře otázka několika kliků. Na plnohodnotný Instagram, Google aplikace či Snapchat ale prozatím musí uživatelé Windows 10 Mobile zapomenout.

Windows 10 Mobile jsou systémem připraveným na budoucnost. Podporují moderní hardware, biometrické přihlašování či dobře použitelný režim Continuum. U všech těchto položek se dají najít drobná ale, Microsoft však ve vývoji pokračuje a bude systém neustále vylepšovat. Škoda jen, že nedokázal naservírovat hotový a stabilní produkt již na první dobrou.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku