TOPlist

Recenze Microsoft Lumia 950: Výbava špičková, software s kompromisy

Microsoft Lumia 950 láká na špičkovou výbavu, kvalitní fotoaparát a novou verzi systému Windows 10 Mobile. A ač se jedná o povedený kus železa, v oblasti softwaru jí budete muset leccos odpustit.

O nové vlajkové modely společnosti Microsoft, které jsou vlastně vůbec prvními prodávanými smartphony se systémem Windows 10 Mobile (recenze), je mezi uživateli nebývale vysoký zájem. A to je dobře, protože právě to nová platforma potřebuje. Nejen fanoušci mobilních Windows se po dlouhých měsících čekání konečně dočkali špičkově vybavených modelů, které se po hardwarové stránce směle mohou měřit s těmi nejvýkonnějšími Androidy.

Přesto je zatím osud platformy Windows 10 Mobile nejistý a až čas ukáže, zda Microsoftu tenhle tah vyšel. Nakročeno rozhodně má dobrým směrem, i když z aktuálního sestavení systému budete mít občas pocit, že se stále jedná o beta verzi, kterou Microsoft uspěchaně vypustil mezi uživatele, aby pokryl zvýšenou poptávku před Vánocemi. V lednu ani únoru si totiž nový telefon nikdo kupovat nechce. Proto je nutné počítat s tím, že v systému narazíte na celou řadu chyb, které se redmondský gigant bude postupně snažit odstraňovat s dalšími softwarovými aktualizacemi.

Nové Lumie 950 a 950 XL (recenze) dokážou zaujmout i z hlediska bonusové softwarové výbavy. Systém jako takový dospěl, je uživatelsky přívětivější, rychlejší a samozřejmě na něm fungují i aplikace napsané pro Windows Phone 8. Jako velice zajímavá se jeví funkce Continuum (recenze), se kterou lze telefon proměnit v jednoduchý počítač, případně řešení Windows Hello pro přihlašování k telefonu skrze oční duhovku.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si Lumii 950 můžete zakoupit

V dnešním testu se zaměříme na menší z novinek – Lumii 950. Ta se na českém trhu prodává od 1. prosince v bílé a černé variantě; k dispozici je klasické verze s jedním slotem na SIM kartu i dual SIM varianta. Doporučená koncová cena byla stanovena na 16 499 Kč, z neoficiální distribuce se ale dá sehnat i o více než tisíc korun levněji.

Obsah balení a videopohled

Lumia 950 se prodává v překvapivě velké krabičce se spoustou nevyužitého prostoru. Kromě telefonu samotného přitom v balení najdete jen nutný základ – uživatelskou příručku, adaptér nabíječky s napevno přidělaným USB-C kabelem, samostatný USB-A (klasika) => USB-C kabel. My jsme v balení měli ještě pecková sluchátka, nicméně ta nakonec součástí oficiálního českého balení nejsou. Naštěstí zákazník o nic nepřichází, jelikož ta, která jsme u telefonu měli přibalené my, hrála pouze průměrně.

 

Nenechte si ujít naše další videopohledy a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu, kde je vás už více než 26 000 :)

Design a dílenské zpracování

Microsoft se u nových Lumiích nepouštěl do žádných designových výstřelků a model 950 tak opět nese rukopis předchůdců. S trochou nadsázky můžeme napsat, že „devětsetpadesátka“ vypadá podobně jako levná Lumia 640 XL (recenze), která se aktuálně prodává za necelých pět tisíc korun; alespoň co se pohledu na přední stranu týče. Prémiový design na vás zkrátka po vybalení z krabičky nedýchne, rozhodně ne na první pohled.

Záda Lumie 950 už jsou o poznání charakterističtější a především díky nim telefon půjde jasněji identifikovat. Základ smartphonu je ale stejný – díl s displejem, základní deskou a odnímatelnou baterií je zasazen do plastového krytu. Naštěstí ale nemusíte zůstat jen u něj, jelikož pro nové Lumie má být dostupná řada originálních krytů od nejrůznějších výrobců.

 

Jmenujme například značku Mozo a její skvěle vypadající kožený kryt, který z Lumie 950 rázem udělá o třídu hodnotnější smartphone. Cena tohoto řešení se pohybuje okolo 1000 Kč a stejně jako v případě toho výchozího z plastu, ani zde nechybí podpora pro bezdrátové dobíjení a NFC.

  

  

Hmotnost telefonu je 150 gramů, rozměry jsou 145 x 73,2 x 8,2 milimetrů a je tedy jasné, že se jedná spíše o větší telefon. To ostatně dává tušit i 5,2″ úhlopříčka displeje. Přesto se Lumia 950 v ruce drží dobře a díky matnému povrchu zadního krytu se na ní neusazují otisky prstů.

 

Objektiv fotoaparátu zhruba o necelý milimetr vystupuje nad zadní stranu. Zvýrazňuje jej kovový kroužek a nepřehlédnutelná je také trojitá přisvětlovací RGB dioda. Napravo od fotoaparátu je umístěný hlavní systémový reproduktor, který hraje kvalitně a dostatečně hlasitě. Chválíme za přítomnost dvoupolohové spouště fotoaparátu. Nad displejem najdeme 5Mpx selfie kamerku, nezbytné senzory a infračervený snímač oční duhovky pro přihlašování skrze funkci Windows Hello.

 

Lumia 950 a iPhone 6s Plus, srovnání s větší Lumií 950 XL

Hardwarová výbava

Srdcem smartphonu je šestijádrový čip Snapdragon 808 (dvě jádra Cortex-A57 s taktem 1,82 GHz + 4 jádra Cortex-A53 s taktem 1,44 GHz), který společně se 3 GB RAM a grafickým akcelerátorem Adreno 418 slibují uspokojivý výkon i při běhu náročnějších aplikací a her.

Při některých náročnějších činnostech má telefon tendenci se v zadní části zahřívat; není to sice nic přehnaného, ale rozhodně počítejte s tím, že vám Lumia 950 občas v rukou bude trochu topit. Nejvýraznější je to při instalaci systémových aktualizací nebo při používání Continuua. Kapacita interní paměti je 32 GB, uživatelsky přístupných je okolo 24,8 GB. Další prostor získáte díky slotu na microSD kartu, a to až 200 GB.

 

Kvalita zvukového výstupu je nadprůměrná a pokud k Lumii připojíte nějaká lepší sluchátka, budete nadmíru spokojeni. Nezapomnělo se ani na systémový ekvalizér a další vylepšení zvuku. Systém navíc umí při připojení sluchátek či jiného (Bluetooth) příslušenství zobrazit panel s doporučenými aplikacemi a také nabízí možnost spuštění jedné konkrétní. Při připojení sluchátek tak automaticky lze spustit třeba hudební přehrávač.

 

Displej

Displej telefonu se pyšní Quad HD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů), což na úhlopříčce 5,2″ dává působivou jemnost 564 ppi. Panel je vyrobený technologií AMOLED doplněnou ClearBlack vrstvou (více informací). Displej chrání jej sklo Gorilla Glass třetí generace, nechybí ani podpora zvýšené citlivosti pro ovládání telefonu v rukavicích.

Nezapomnělo se ani na GlanceScreen, což je obrazovka, na které se zobrazují informace o datu, čase a nových upozorněních. Vzhledem k charakteristice displeje (AMOLED) se ostatně využití této technologie přímo vybízí. Jen nerozumím tomu, proč telefon nejde odemknout dvojitým poklepáním na displej. Uzamknout poklepáním jej totiž možné je – konkrétně stačí 2x kliknout do prostoru spodní lišty se softwarovými tlačítky.


GlanceScreen

Kromě jemného obrazu musím pochválit skvělé podání barev a velmi dobrou čitelnost na venkovním sluníčku. V případě, že regulaci jasu necháte na automatice, zvýší se na přímém slunci jas na ještě vyšší hodnotu než standardně. Jen se připravte, že v takovém případě bude ukazatel stavu baterie velmi rychle klesat. Už samotný Quad HD panel je slušným žroutem energie a ve spojení s vysokým jasem si vezme ještě více „šťávy“.

Baterie, rychlé nabíjení a výdrž

Kapacita vyměnitelného akumulátoru je rovných 3 000 mAh. Dobíjet jej můžete dvěma způsoby – buď extrémně rychle skrze dodávanou nabíječku s USB-C koncovkou, nebo položením smartphonu na bezdrátovou nabíječku splňující standard Qi. Druhá metoda je pohodlnější, avšak díky technologii Qualcomm Quick Charge 2.0 je nabíjení kabelem podstatně rychlejší a nepamatuji se, že bychom v redakci měli telefon, který by se z nuly na sto dokázal nabít rychleji.

S dodávanou 3A nabíječkou se Lumia 950 z nuly na 30 % baterie dostane už za 15 minut. Za půl hodiny už jste na 60 procentech, po hodině nabíjení na 85 % a na sto procent se dostanete po necelé 1,5 hodině (průměrně nám z pěti měřených nabíjení vyšel čas 1 hodina  a 27 minut).

 

Rychlým nabíjením se tak alespoň částečně eliminuje fakt, že celková výdrž novinky je spíště průměrná. Při běžném používání zvládnete jeden den provozu, ale pokud telefonu budete dávat hodně zabrat, připravte se na dobíjení už v průběhu dne. Hodně také závisí, jakou intenzitu jasu si nastavíte. Nepatrně lze výdrž prodloužit aktivací spořiče baterie, který omezí činnost aplikací na pozadí.

Na druhou stranu, při testu přehrávání HD videa ve smyčce s poloviční systémovou hlasitostí, připojenými sluchátky a jasem nastaveným na 50 %, se telefon přihlásil o dobití po 8 hodinách a 45 minutách, což je nadprůměrný výsledek. Při běžném používání telefonu ale výdrž už tak uspokojivá není a žádné zázraky tedy od Lumie 950 v oblasti výdrže nečekejte.

Operační systém: Sázka na desítku

V uplynulých letech Microsoft pečlivě pracoval na vývoji „univerzální“ verze systému Windows 10, která by běžela na co nejširším spektru zařízení a která by přistupovala k jednomu centrálnímu obchodu s aplikacemi. V Lumii 950 najdeme verzi s označením Mobile – po sérií Windows Phone 7.x a Windows Phone 8.x se tak Microsoft opět v názvu vrací k Windows (10) Mobile. To jen pro pořádek.

 
Hlavní obrazovka s dlaždicemi a nabídka s programy

Desítky dospěly ve všech směrech. Přehlednější a bohatší je samotné uživatelské prostředí a nikoho asi nepřekvapí, že dominantou hlavní obrazovky tradičně jsou dlaždice. Ty mohou být aktivní a zobrazovat dodatečné informace z konkrétní aplikace, nebo statické. Dlaždice mají tři velikosti a vhodným uspořádáním vám může vzniknout velmi praktická „živá“ hlavní obrazovka, na které vidíte všechny potřebné informace.

 
Přepínání mezi aplikacemi a nabídka nastavení s vyhledávačem položek

Tapetu systém dovoluje nastavit ve dvou režimech – buď klasicky na pozadí, kdy lze upravit také průhlednost dlaždic, nebo přímo na dlaždice. Uživatelé z horším zrakem ocení možnost aktivace velkých dlaždic. Kromě toho lze přepínat mezi světlým a tmavým režimem či nastavit systémovou barvu zvýraznění.

  
Světlé téma ve Windows 10 Mobile

Navigační panel s tlačítky Zpět, Domů a Hledat je standardně černý, ale i na něj lze v případě potřeby aplikovat systémovou barvu. Pokud tlačítko Zpět podržíte déle, dostanete se do seznamu naposledy spuštěných aplikací.

 
Obrazovku si ve Windows 10 Mobile snadno upravíte k obrazu svému 

V nabídce se všemi aplikacemi a v nastavení lze vyhledávat prostřednictvím textového pole v horní části. Položky v nastavení jsou konečně logicky roztříděny do skupin a nevzniká zde takový chaos, jako u Windows Phone 8.x.

V notifikační nabídce, kterou vytáhnete tahem prstu od horního okraje, najdete systémové přepínače (s možností rozkliknutí a zobrazení dalších položek) a samozřejmě i prostor pro jednotlivé notifikace. Ty se přehledně seskupují v rámci dané aplikace. Tahem prstu zleva doprava je můžete jednotlivě odstraňovat, hromadně je smažete kliknutím na tlačítko Vymazat vše.

 
Notifikační obrazovka a nastavení vzhledu systému

Windows 10 Mobile prošly výraznou optimalizací i co se týče rychlosti. Přechody mezi jednotlivými nabídkami jsou bleskové, stejně jako pohyb dlaždic na hlavní ploše. Mobilní Windows tak na nového uživatele budou působit jako svižný systém s okamžitými reakcemi.

Softwarová klávesnice

Výrazných změn doznala softwarová klávesnice. Kromě klasického vyťukávání samozřejmě podporuje i swype psaní a nezapomnělo se ani na integraci českého slovníku, který se umí učit nová slova. I když jsou klávesy dostatečně velké, musel jsem si na jejich rozložení nějaký čas zvykat.

 
K pohybu v textu lze využít praktický kurzor. Psát můžete klasicky i metodou swype.

Sympatickým prvkem je malá barevná tečka mezi spodním a druhým řádkem, kterou lze umístit k pravému nebo levému okraji. Pokud na ní podržíte prst, můžete se v požadovaném směru posouvat kurzorem v textu, a to nejen horizontálně, ale i vertikálně. Drobnost, která potěší. Nerozumím ale tomu, proč systém neumí lépe pracovat s doručenkami, pokaždé vám totiž „po staru“ přijde samostatná SMS. Chvíli jsem si musel zvykat na umístění potvrzovacího tlačítka (Uložit). Očekával bych jej totiž napravo a Zrušit naopak nalevo.

 
Součástí systému je plnohodnotný kancelářský balík Office (Word, Excel, PowerPoint + poznámky OneNote) 

Navigace

Aplikaci Here Mapy pro navigaci v systému ani v obchodě nehledejte, nahradila ji nová aplikace Mapy, která ale opět pracuje s podklady Here. Navíc si tradičně můžete mapy jednotlivých států stáhnout pro použití offline. 3D navigace pro automobily vypadá moc hezky a samozřejmě zde nechybí ani plánování trasy pro pěší včetně využití linek městské hromadné dopravy či metra.

 

Samotná navigace s Lumií 950 byla bezproblémová a fixace GPS byla otázkou několika vteřin, a to i v husté městské zástavbě. Kromě této aplikace mezi předinstalovanými najdeme ještě Mapy.cz od Seznamu. Když už jsme u těch map – pokud jste zvyklí Google Mapy, a vlastně na libovolné další aplikace této společnosti (Google+ klient, Analytics, AdSense, Earth…), na Windows 10 Mobile narazíte, protože ani jedna z oficiálních aplikací zatím ve Store není dostupná a Google nijak nenaznačil, že by se to v dohledné době mělo změnit.

 

Pro práci s e-mailovými účty dobře poslouží systémový Outlook, který v sobě zároveň ukrývá přehledný kalendář. Na první pohled by se mohlo zdát, že klient neumí sdružovat příchozí poštu z více e-mailových účtu. Nenechte se ale zmást, tahle funkce k dispozici je, ale je nutné ji aktivovat v nastavení Outlooku (Správa účtů – Sdružit doručenou poštu). Kalendář na mě působí přehledně a umí pracovat i s událostmi na Facebooku.

 
Kontakty a zobrazení detailu. Samozřejmostí je provázání s Facebookem.

Restarty a problémy se stabilitou

Z čeho už ale tak nadšený nejsem, je samotná stabilita systému a množství softwarových chyb. Během testování mi telefon několikrát zcela „zamrzl“ a bylo nutné vyndat baterii – jednou se to stalo na Glance obrazovce, kdy telefon jednoduše nereagoval vůbec na nic, podruhé mi zmizely dlaždice z plochy a viděl jsem jen černou obrazovku s horní stavovou lištou, a několikrát se systém zcela zasekl při spouštění aplikací (ano, dokonce i těch systémových).

Čas od času se také stane, že se aplikace na první pokus nespustí (často mi to dělal Průzkumník souborů) a je potřeba akci opakovat. A prapodivně se občas chová i aplikace pro focení. Až jsem měl někdy pocit, že si Microsoft z nových majitelů Lumií tak trochu dělá beta testery. Já sám Windows 10 Mobile rozhodně nepovažuji za hotový systém a byť je neskutečně rychlý, po stránce stability je ještě co zlepšovat. Microsoft naštěstí nelení a už do světa stihl vypustit první softwarovou aktualizaci.

Poměrně často jsou ve spojení s novými Lumiemi zmiňovány náhodné restarty systému, a to buď během telefonního hovoru (většinou s aktivním Bluetooth), nebo dokonce i při běžném používání. Přímo na mnou testovaném kusu se restart neobjevil ani jednou, nicméně v mém okolí vím o čtyřech lidech, kterým se Lumia 950/950 XL restartuje klidně i několikrát během dne.

Problém u většiny zařízení (ne však u všech) vyřešil nový update, který se nejprve objevil v rámci Insider programu, ale o den později jej Microsoft nabídl i veřejnosti. O samovolných restartech můžete s ostatními uživateli diskutovat v našem fóru.

Continuum: Proměňte svůj smartphone v počítač

Jednou z nejčastěji skloňovaných funkcí, kterou lze na nových Lumích využívat, je Continnum. Microsoft se chlubí, že díky tomuto řešení ze svého telefonu během několika okamžiků uděláte jednoduchý počítač, při jehož používání nedochází k paralyzování samotného telefonu; ten je totiž možné nezávisle používat dál.

Continuum rozhodně nemá ambice nahradit klasické počítače. Jedná se ale o zajímavou ukázku toho, jak je možné využít současný hardware mobilních zařízení a vytěžit z něj co možná nejvíce. Užitečným pomocníkem může být zejména v případě, máte li po ruce kompaktní bezdrátovou (nebo drátovou) klávesnici a myš, jelikož si tak snadno lze na cestách vytvořit prostředí pro pohodlnější psaní e-mailů, komunikaci, nebo třeba psaní článků (za předpokladu, že po ruce nemáte svůj notebook). Vhod může přijít i při firemních prezentacích.


Microsoft Display dock

Na druhou stranu se zatím stále nemohu ubránit dojmu, že spíše než o reálně využitelnou funkci, se jedná o propracované technologické demo. To ale zas tak nevadí, protože Microsoft má nyní v rukou poměrně mocný nástroj, který by se v budoucnu mohl stát silnou konkurenční výhodou. I v tomto případě ale osud Continuua mají částečně v rukou vývojáři.

Prostředí Continuum totiž staví na tzv. univerzálních aplikacích, které jsou kompatibilní jak s PC (Windows 10), tak s telefony (Windows 10 Mobile). Jenže jak si za chvíli ukážeme, takových aplikací zatím existuje poskrovnu. Alespoň že něco málo do základu poskytuje Microsoft, zbytek však zůstává na vývojářích…

 

Continuum je z hlediska testování velmi rozsáhlým tématem, proto jsme pro vás připravili jeho samostatnou recenzi, kterou naleznete zde.

Windows Hello: Ověření skrze oční duhovku

Lumia 950 ani Lumia 950 XL nedisponuje čtečkou otisků prstů, což řadu zájemců může odradit. Microsoft se to ale do jisté míry snaží zachránit vlastním řešením v podobě funkce Windows Hello a autentifikace uživatele rozpoznáním oční duhovky. Zpočátku jsem byl k tého fičuře trochu skeptický, ale ve výsledku jsem byl mile překvapen, jelikož míra úspěšnosti rozpoznání v mém případě byla zhruba 90 %. A je jedno, zda se nacházíte v místě s dostatečným světlem nebo v úplné tmě. Je také dobré vědět, že Windows Hello se aktuálně stále nachází v beta verzi.

V případě odemčení skrze oční duhovku je vždy nutné telefon umístit před obličej zhruba ve vzdálenosti 15 – 25 centimetrů. Při autorizaci se pokaždé rozvítí infračervená dioda, takže počítejte s tím, že při odemykání tímto způsobem budete ve vašem okolí budit pozornost. V ideálním případě vám celý proces zabere zhruba 2 až 3 vteřiny, někdy i déle. Rozhodně trvám na tom, že identifikace uživatele skrze otisk prstu je rychlejší, přesnější a diskrétnější, ale i tak při používání Windows Hello mé srdce technologického nadšence zaplesalo radostí :-).

 
Úvodní nastavení Windows Hello, po kterém následuje skenování oční duhovky

Abyste funkci mohli využívat, je nejprve nutné v nastavení přidat PIN kód a následně nechat fotoaparát společně s infračervenou diodou zanalyzovat váš zrak, respektive duhovku. Kód využijete v případě, že vás Winows Hello nerozpozná, nebo když chcete telefon odemknout diskrétně.

 

Fotoaparát a záznam videa: Kvalita za každého světla

Lumia 950 i větší 5,7″ Lumia 950 XL disponují zcela identickou optikou. Konkrétně se jedná o dvacetimegapixelový PureView fotoaparát s puncem značky Zeiss se pyšní 20Mpx s RGB+ senzorem. Objektiv samotný tvoří celkem 6 optických členů a jeho světelnost je f/1.9.

 

Velikost samotného senzoru je 1/2.4″. Nezapomnělo se ani na optickou stabilizaci obrazu páté generace (více informací), kterou oceníte při focení v horších světelných podmínkách i nahrávání videa, a nutno dodat, že funguje velmi slušně.

Při horším světle přijde vhod také trojitá přisvětlovací RGB dioda, která je velmi výkonná a spolehlivě v úplně tmě osvítí středně velký pokoj. Výsledné fotografie se ale ukládají v maximálním rozlišení 16Mpx (poměr stran 16:9 – 5 312 x 2 976 px, ale lze přepnout na 4:3) do formátu JPG (případně lze také do RAW), přičemž průměrná velikost souboru se pohybuje v rozmezí 4 do 12 MB.

 

Kvalita fotografií je nadprůměrná a nejen za dobrých světelných podmínek Lumia 950 fotí na výbornou. Snímky mají dostatečně ostré detaily, věrné barvy a i při prohlížení na monitoru s velkým rozlišením vypadají dobře, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Možnosti, režimy focení a Rich capture mód

Překvapivě dobře si optika poradí také s protisvětlem a čas od času se vám se zapadajícím sluníčkem může povést vykouzlit velmi nápadité snímky. Na drobné komplikace jsem narazil při focení makra, kdy poměrně často automatika chybně zaostřila a výsledkem pak byl jen rozmazaný detail. V takovém případě se mi vždy oplatilo pořídit několik záběrů a mírně při tom měnit vzdálenost, ze které fotografujete. Případně tento neduh lze eliminovat tím, že zaostříte manuálně, ale rozhodně by bylo příjemnější, kdyby Microsoft v některé z dalších aktualizací aplikace Fotoaparát tuto chybu odstranil.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Manuální režim, do kterého se dostanete přes ikonku v horní části fotoaparátu, je tradičně zpracovaný velmi dobře. Kromě ostření lze upravovat vyvážení bílé barvy, ISO, expozici  a rychlost závěrky. Ve výchozím nastavení je také aktivovaný tzv. Rich capture mód, se kterým lze i za horšího světla pořídit jasné a ostré snímky s nižším množstvím šumu. Při focení za dobrých světelných podmínek jsem Rich capture nechával vypnutý – v tomto případě byl totiž rozdíl v kvalitě snímku minimální a jen se tím prodlužovala doba zpracování fotografie (někdy až 7 vteřin). Ve tmě vám ale může velmi dobře pomoci.

-

Rich Capture dále nastavuje expoziční čas automaticky podle focených objektů a pracuje s dynamickou expozicí, kdy do jedné fotografie zpracuje dva expoziční časy (krátký pro pohyb a delší pro pevné objekty s lepším zaostřením).

- - -

Software fotoaparátu ale podezřívám z toho, že to při aktivním Rich capture režimu čas od času přežene s výslednou postprodukcí a hotový snímek pak má nereálné barvy a především není dostatečně ostrý (zhruba jeden z pěti pokusů). Na displeji telefonu si toho ale nevšimnete, já to zpozoroval až při finálním prohlížení snímků na monitoru s vysokým rozlišením – v tu chvíli mi totiž některé snímky připadaly jako pořízené nějakým levným telefonem. Opět softwarová chyba, kterou je potřeba odstranit. Kromě toho Lumia 950 zvládá pořizovat animované fotografie, kdy je základní snímek doplněný zhruba 1,5 vteřinu dlouhým videem.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Díky kvalitní optice a optické stabilizaci obrazu jsou výsledky slušné i při focení v šeru či noci. Jen občas automatika neví, na co zaostřit, zejména pokud je v záběru více zdrojů světla. Samotné ostření je ale rychlé, jen při makru a nočních snímcích by mohlo být spolehlivější.

- - -

- - -

Pokud máte vypnutý režim Rich capture a animované fotografie, je většinou uložení fotografie poměrně rychlé. Přesto pokud se ihned po pořízení rozhodnete na snímek podívat, počítejte s drobnou prodlevou. Pokud jsou výše zmíněné režimy aktivní, pak bude zdržení ještě o něco delší (řádově jednotky vteřin).

- - -

- - -

Přední kamerka disponuje 5Mpx rozlišením, světelnost objektivu je f/2.4 a video zvládne nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení pči 30 fps. Pro focení selfie poslouží velmi dobře, avšak s ubývajícím světlem počítejte s horší ostrostí a větším množstvím šumu.

Záznam videa

Telefon video nahrává ve formátu MP4/H.264 při maximálním rozlišení 4k (Ultra HD, 3840 x 2160 px, 30 fps). 4k video lze dále ukládat při 25 či 24 fps. Full HD a HD video lze ukládat se snímkovací frekvencí 60/30 nebo 24 fps. Kvalita záznamu je opět nadprůměrná – video je plynulé, s ostrými detaily a reálnými barvami. Jen v horším světle nebo ve tmě už se šumu objevuje o něco více.

Ukázkové video pořízené ve 4k rozlišení

Během testování záznamu videa ve 4K rozlišení se mi u jednoho z pořízených klipů objevila zajímavá chyba, kdy se displej rozdělil na dvě poloviny a v každé byla snímaná scéna nepatrně odlišná, což bylo pozorovatelné už během natáčení přímo na displeji. Po uložení a natáčení dalšího klipu už ale vše bylo v pořádku. Ukázku této chyby najdete v přiloženém videu v čase 2:14.

Slow-motion video

Ve výčtu funkcí nechybí ani slow-motion video se 120 fps, avšak maximálně v HD rozlišení. Nicméně kvalita záznamu nás v tomto případě zklamala. Ani za dobrého světla nejsou klipy dostatečně ostré a navíc zcela chybí zvuková stopa. V tomto směru tedy ještě v Microsoftu mají co opravovat.

Fotoaparát a funkce s ním spojené Lumii 950 rozhodně ostudu neudělají. Jedná se o skvěle fotící smartphone, který zejména za dobrých světelných podmínek dokáží vykouzlit fantastické snímky a klipy. A špatné to není ani v šeru, i když u záznamu videa by rozhodně mohlo být méně šumu. Nároční fotografové ocení přítomnost manuálního režimu či možnost ukládání do bezztrátového formátu RAW (respektive DNG). Kladné body si výrobce může připočítat také za přítomnost dvoupolohové spouště fotoaparátu, která se nachází na pravém okraji.

Microsoft by ale měl zapracovat na rychlosti ukládání fotografií, a to zejména při využívání doprovodných režimů focení, a především by měl vylepšit chování automatiky při focení makra a natáčení ve slow-motion režimu.

Závěrečné hodnocení

Čekání je u konce a Microsoft má konečně na trhu nový hardware a software, který všichni tak netrpělivě vyhlíželi. Ve specifikacích Lumie 950 najdete snad vše, na co si pomyslíte. Quad HD displej, kvalitní fotoaparát a video, kompletní podpora LTE sítí, NFC, bezdrátové a velmi rychlé klasické dobíjení a volitelně i dva sloty na SIM kartu.

Zamrzí snad jen čtečka otisků prstů, nicméně pokud si zvyknete na Windows Hello, dá se bez ní s trochou tolerance obejít. Výdrž by mohla být lepší, ale vzhledem k hardwarové výbavě nikdo nemohl očekávat zázraky. Startovací cena 16 499 Kč také může působit docela sebevědomě, ale dá se očekávat, že na začátku příštího roku půjde dolů.

A pokud by vám náhodou 5,2″ Lumia 950 se Snapdragonem 808 přišla malá, nabízí se ještě obdobně vybavená Lumia 950 XL s 5,7″ panelem, Snapdragonem 810 a 3300mAh baterií. Její doporučená cena byla stanovena na 18 990 Kč a také je dostupná v klasické i dual SIM variantě.


Lumia 950 XL v klasické a dual SIM verzi (vpravo)

  

Hardware Microsoft udělat umí, ale každému musí být jasné, že bez kvalitního softwaru to nepůjde. Windows 10 Mobile je moderní a rychlý systém s širokými možnostmi nastavení. Rád bych napsal, že je také stabilní a bez chyb, ale k tomu ještě bude potřeba uvolnit několik systémových aktualizací. A přesto se úspěch nemusí dostavit – přesvědčili jsme se o tom už v minulosti s platformou Windows Phone, která nadobro zůstala ve stínu Androidu a iOS.

Windows 10 Mobile mají na to stát se třetím velkým mobilním systémem a já sám bych jim to moc přál. Bez kvalitních programů, her a dostatečně namotivovaných vývojářů to jednoduše nepůjde. Když v minulosti vycházely aplikace a herní tituly zvučných jmen, málokdy u nich byla od začátku podpora pro Windows Phone. A tohle se musí změnit, jinak sice mobilní Windows zůstanou „tím třetím“, ale s nízkým tržním podílem.

Je skvělé, že Lumia 950 nabízí funkci Continuum (recenze), ale ani té si dosyta neužijete bez kvalitních aplikací. A to je celý kámen úrazu – dokud pro Windows 10 Mobile nebudou existovat kvalitní programy v alespoň trochu srovnatelném množství jako na Androidu a iOS, uživatelé k systému nebudou mít takovou důvěru, a vývojáři zase ztratí motivaci vyvíjet. Až čas tedy ukáže, zda Microsoft sázka na „desítky“ vyšla a zda se téhle platformě povede prorazit. Pák na to redmondská společnost má celkem dost.

Microsoft Lumia 950

Microsoft Lumia 950
7.8

Design a zpracování

6.0/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

9.5/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

6.0/10

Klady

 • špičková hardwarová výbava
 • jemný displej s Quad HD rozlišením
 • rychlost Windows 10 Mobile
 • funkce Continuum, Windows Hello
 • kvalita fotografií a (4k) videa
 • optická stabilizace obrazu
 • velmi rychlé nabíjení, bezdrátové nabíjení
 • k dispozici v klasické i dual SIM verzi

Zápory

 • průměrná výdrž baterie
 • vyšší cena
 • stabilita systému, softwarové chyby
 • množství kvalitních aplikací ve srovnání s Androidem a iOS
 • kvalita slow-motion videa
 • vzhledem k ceně působí design obyčejně
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku