Domů » Recenze » Recenze Microsoft Lumia 550: Levná vstupenka do mobilních Windows

Recenze Microsoft Lumia 550: Levná vstupenka do mobilních Windows

S novým operačním systémem Windows 10 Mobile (recenze) se zatím můžeme setkat pouze ve třech smartphonech – Microsoft Lumia 950 (recenze), Lumia 950 XL (recenze) a také v low-endovém modelu Lumia 550. Právě na poslední jmenovaný telefon se podíváme v dnešním testu.

Smartphony s mobilními Windows 10 se vyznačují skvělou optimalizací, díky které si mohli uživatelé užít plynulého prostředí i v nižší cenové třídě. To v případě Androidu nebývá vždy samozřejmé, což nahrávalo do karet levným Lumiím řady 5xx a 6xx.

Recenze Microsoft Lumia 550

Z číselného označení je jasné, že je nová Lumia 550 nástupcem modelu Lumia 540. Proti předchůdci se mírně zmenšila úhlopříčka displeje na výsledných 4,7 palců. HD rozlišení (1280 × 720 px) naštěstí zůstalo zachováno. Výkon zajišťuje o něco novější čipset Snapdragon 210 z produkce Qualcommu, kterému sekunduje 1 GB operační paměti RAM.

Hlavní fotoaparát i čelní selfie kamera nabízí nepochopitelně nižší rozlišení snímačů (5 a 2 Mpx). Akumulátor má kapacitu 2100 mAh, což by ve spojení s energeticky šetrným hardwarem mohl být ideální recept na slušnou výdrž.

Hlavním lákadlem novinky bude pochopitelně nový operační systém Windows 10 Mobile. Za cenu, která startuje jen lehce nad hranicí 3 000 Kč má novinka jistě co nabídnout. Máme zde nového krále low-endu, nebo je nová Lumia propadák? Odpověď na tuto otázku vám dá naše recenze.

Obsah balení

Balení má stejnou podobu jako v případě vybavenějších sourozenců. Jediným rozdílem je potisk a také rozměry, které jsou pochopitelně výrazně menší. Samotný telefon je umístěn na vrchu krabičky v kartonové vaničce, která jej chrání proti nárazům a především jej fixuje na svém místě.

img01

Ve spodním patře se ukrývá veškeré příslušenství – napájecí adaptér a sada uživatelských příruček. Vzhledem k ceně nemůžeme očekávat bohaté příslušenství, ale alespoň datový kabel micro USB, by rozhodně neměl chybět. Napájecí adaptér totiž nemá odnímatelný kabel, takže pokud doma nemáte nějaký jiný z předchozího telefonu, čeká vás ještě další malá investice.

Konstrukce a design: V hlavní roli plast

Microsoft se nenechal unést honbou za co nejmenšími rozměry a Lumia 550 tak měří 136 × 68 × 9,9 mm a váží 142 gramů. Displej s úhlopříčkou 4,7 palce má poměrně masivní okolní rámečky a zabírá tak jen necelých 65 % čelní strany.

img08

Spodní hrana je poměrně široká, ale i přesto neukrývá žádná tlačítka. Výrobce se totiž rozhodl pro jejich softwarovou variantu umístěnou přímo na displeji. Dole tak zaujme jen nepatrný výřez v krycím skle, pod kterým se ukrývá mikrofon. Na opačném konci telefonu se nachází reproduktor pro telefonní hovory, pod kterým se nenápadně ukrývá logo Microsoftu.

Selfie kamera má vyhrazený levý roh přístroje. Pod okénkem v pravém rohu je instalován senzor pro nastavení intenzity jasu v závislosti na okolním osvětlení a také senzor přiblížení. Celý předek je krytý odolným sklem. Podle všeho se nejedná o oblíbené Gorilla Glass, ale o jinou alternativu. I přes to, že námi testovaný kousek pravděpodobně prošel již několika redakcemi, nebyl na čelní straně žádný škrábanec.

img05

Zadní odnímatelný kryt je vyroben z plastu. Na trhu jsou k dostání dvě verze, které se liší barvou a také povrchovou úpravou krytu. Kromě námi testované lesklé bílé si můžete pořídit také matnou černou. Kryt přesahuje i na boky telefonu a přechod ze zad je poměrně ostrý. U dřívějších modelů Microsoftu (či Nokie) byl přechod ze zad na boky plynulý. Po sejmutí krytu se dostáváme k akumulátoru a slotům na karty microSD a nanoSIM.

V horní části zad sídlí čočka hlavního fotoaparátu. Kousek od ní je umístěna přisvětlující LED, která má poměrně slušnou intenzitu, takže ji můžete využít i jako nouzovou svítilnu. Zhruba v polovině zadního krytu je natištěno stříbrné logo Windows. Posledním zajímavým prvkem na zádech telefonu je malý kruhový otvor v dolním rohu, pod kterým je ukryt hlasitý reproduktor.

img02

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti jsou umístěny tradičně na pravém boku smartphonu. K umístění nemám jedinou výtku, během testování bylo ovládání velmi intuitivní. Spodní hrana přístroje je domovem datového a napájecího konektoru micro USB. Sluchátkový výstup je tradičně osazen na horní hraně.

img03

Microsoftu se povedlo oživit vzhled Lumie 550 novými ostřejšími rysy a jediná škoda je absence více barevných variant zadního krytu. Konstrukce bývá tradičně slabším článkem levných telefonů a ani testovaný kousek není bohužel výjimkou. Ne, že by snad bylo zpracování nějak špatné, ale zadní kryt měl lehkou vůli a občas nepříjemně skřípal. Jako dlouholetý uživatel Lumie 520 ovšem mohu říci, že je na tom novinka, co se týče konstrukce, o řád lépe.

Displej: HD rozlišení a s funkcí Glance Screen

Displej bývá u levnějších telefonů jedním z prvků, kde se snaží výrobci ušetřit. Lumia 550 disponuje 4,7 palcovým panelem s rozlišením HD (1280 × 720 px). Microsoft neuvedl, jakou zobrazovací technologii využívá panel, odhadujeme, že se jedná pravděpodobně o IPS panel. Barevné podání ve srovnání s dražšími konkurenty viditelně zaostává. Nejde však říci, že by byl displej vyloženě špatný. Parametry zkrátka odpovídají prodejní ceně.

img07

Během testování mě potěšila dobře fungující automatická regulace jasu, která pracuje velmi rychle a přesně. Úroveň jasu si můžete samozřejmě libovolně upravit podle svého, rozsah intenzity je dostatečný. S čitelností jsem neměl problémy ani během dne na přímém světle.

Telefon podporuje funkce Glance Screen, kdy je displej aktivní i v režimu spánku a zobrazuje čas, datum a vybrané notifikace. Mezi uživateli mobilních verzí Windows se tento režim stal velmi oblíbený. Funkce byla ovšem doposud výsadou nejlépe vybavených Lumií s displeji využívající zobrazovací technologii AMOLED. Microsoft se ovšem rozhodl vybavit touto funkcí i novou Lumii 550. Glance Screen fungoval na jedničku, problémem je ovšem o něco vyšší spotřeba. I když má displej nastavený opravdu velmi nízký jas, musí být kvůli technologii IPS aktivní celý panel. V případě AMOLEDu stačí rozsvítit pouze vybrané body, což se projeví na výsledné výdrži.

Hardwarová výbava: Základ od Qualcommu dostačuje (téměř) na vše

Hnacím motorem nové Lumie 550 je čipset Qualcomm Snapdragon 210, vybavený čtyřmi jádry Cortex A7 s taktem 1,1 GHz. Z označení je jasné, že se jedná o méně výkonného sourozence Snapdragonu 410, který jistě znáte z levnějších Androidích smartphonů. Z počátku jsem měl lehce obavy, zda bude výkon dostačovat, ale po chvíli jsem měl jasno – na většinu operací je výkon dostatečný.

img04Lumia 550 a Lumia 520

Čipset má k dispozici 1 GB operační paměti, která vzhledem ke slušně optimalizovanému systému, dostačuje. Na telefonu jsem zkoušel hrát i náročnou závodní hru Asphalt 8. Obraz nebyl zcela plynulý, ale nenároční hráči by mohli být spokojeni. Více se od grafického čipu Adreno 304 ani očekávat nedá.

Vnitřní paměť má celkovou kapacitu 8 GB. Při prvním spuštění zůstaly volné necelé 3 GB místa. Úložiště můžete naštěstí rozšířit paměťovou kartou formátu micro SD s kapacitou až 200 GB, případně se spolehnout na cloudové služby (například OneDrive).

Pokud toužíte po funkci Continuum, musíte se porozhlédnout po vybavenějším smartphonu. Snapdragon 210 a 1 GB operační paměti totiž nesplňuje minimálně požadavky pro správnou funkčnost této technologie.

Velkou výhodou nové Lumie je podpora všech českých LTE pásem – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Budete si tak moci dosyta užít rychlého mobilního internetu i mimo velká města. WiFi podporuje standardy 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.1 je samozřejmostí. Jediným šrámem na jinak perfektní konektivitě je tak absence NFC. S touto technologií se ovšem u levných smartphonů v podstatě nesetkáte, takže její absenci nemůžeme označit jako závažný nedostatek.

Velmi mě potěšila rychlost určení polohy. Telefon si rozumí jak s GPS, tak i s ruským geolokačním systémem GLONASS a dokonce i čínským BDS.

Zvuk

Hlavní reproduktor je umístěn v dolní části zad. Jeho hlasitost je až překvapivě vysoká a špatně na tom není ani samotný přednes. Zvuk je poměrně vyvážený, jedině basová složka je trochu slabší. Na low-endový kousek jde ovšem o slušný výkon.

K telefonu nejsou dodávaná žádná sluchátka, což je sice škoda, ale mnoho výrobců je nepřikládá ani k několikanásobně dražším kouskům. Samotný sluchátkový výstup se řadí mezi lepší průměr. Jeho kvalita je slušná a veškerá složky zvuku jsou dobře vyvážené.

Baterie a výdrž: Video vysiluje

Pod zadním odnímatelným krytem je ukryt akumulátor s kapacitou 2100 mAh. Dá se říci, že v dnešní době je tato kapacita lehce podprůměrná. Díky úspornému čipsetu jsem i tak očekával slušnou výdrž. Má očekávání se naplnila a bez větších problémů vydrží Lumia 550 dva dny používání.

Zklamáním byla ovšem výdrž při přehrávání HD videa. Při nastaveném polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru jsem se dostal na výdrž pouze lehce přes 5 hodin. Zamrzí také pomalé nabíjení, které zapříčiňuje pouze 550 mA adaptér. Z prázdného stavu je akumulátor nabit do plna za zhruba 3 hodiny.

Systém a uživatelské prostředí: Nedotažené desítky

Microsoft Lumia 550 je jedním ze tří smartphonů na českém trhu, které jsou vybaveny operačním systémem Windows 10 Mobile. S detailním popisem nového systému vás nebudu zatěžovat, vše je krásně shrnuto v naší recenzi. Ihned po prvním spuštění nabídl telefon aktualizaci systému na verzi 10.0.10586.29.

Na první pohled je zřejmé, že se Microsoft snažil co nejvíce přiblížit podobě plnohodnotné verzi systému Windows 10. Nejvíce je podoba znát především na v nabídce nastavení, kde jsou stejné ikony, jako znáte z PC. Na domovské obrazovce jsou rozmístěny zástupci jednotlivých aplikací. Některé z dlaždic jsou tzv. živé – zobrazují aktuální informace z dané aplikace. Uživatel si může přizpůsobit velikost a pozici jednotlivých dlaždic podle svého gusta. Samozřejmostí je také řadění do složek.

Do seznamu nainstalovaných programů se dostanete posunem doprava. Zástupci aplikací jsou řazeny abecedně a nechybí ani vyhledávání. Velké změny se udály v nabídce nastavení. U předchozích verzí systému Windows Phone byly položky řazeny poněkud chaoticky a i po dlouhodobém používání jsem měl občas problémy najít správnou volbu. U Windows 10 Mobile je v nabídce nastavení několik základních skupin, které obsahují jednotlivé volby. Řazení je logické a lehce pochopitelné, takže ani začátečník by neměl mít s ovládáním problémy.

Velkých změn se dočkalo i notifikační centrum. Samotné notifikace mají stejnou podobu jako v případě starší verze systému, ale je možné na ně rychle reagovat. Pokud vám tedy například přijde SMS zpráva, zobrazí se vám její test v okně v horní části displeje spolu s polem pro odpověď. Jde sice o malé vylepšení, ale v praxi je velmi dobře využitelné. S notifikačním centrem souvisí také rozšíření počtu přepínačů nejčastěji používaných funkcí. V základním zobrazení jsou vidět čtyři přepínače, po rozbalení lišty se dostanete ke zbývajícím dvanácti. Jejich počet a polohu můžete upravit v nastavení.

Dobrá plynulost, špatná stabilita

Celkově mohu říci, že se mi nový systém Windows 10 Mobile příjemně překvapil. Staví na dobrých základech starších Windows Phone, ale je zároveň značně vylepšen a doplněn o podstatné funkce. Osobně jsem nejvíce ocenil více přepínačů v notifikační liště a výrazně přehlednější nabídku nastavení. Příjemně mě překvapila i celková rychlost systému. Se záseky jsem se setkával minimálně, jen aplikace se spouštěly o něco pomaleji.

Jediná má kritika tak směřuje ke stabilitě a softwarovým nedodělkům. Dvakrát během testování se mi stalo, že se telefon zaseknul a pomohla až vyjmutí akumulátoru. Softwarové chyby byly bohužel na denním pořádku. Někdy se stávalo, že se aplikace spustila až na několikátý pokus, jindy se po otočení displeje rozhodilo celé prostředí aplikace. Microsoft má tedy ještě stále co napravovat a Windows 10 Mobile se tak zatím stále ještě nedají označit za spolehlivý systém. Problém se bohužel netýká jen levné Lumie 550, ale vyskytuje se i u řádově dražších Lumií 950 a 950 XL. Jedinou malou útěchou je tak alespoň rychlost a četnost systémových aktualizací.

Systémové aplikace a funkce

Dlouhým stiskem tlačítka Windows se veškerý obsah přesune jen na spodní polovinu displeje. V případě testovaného smartphonu se 4,7palcovým displeje nebudete tuto funkci využívat příliš často, protože většinu operací zvládnete jednou rukou i při režimu přes celý displej.

Velkých změn se dočkala klávesnice. Kromě klasického psaní podporuje i režim swype, který funguje ve spolupráci s integrovaným českým slovníkem na jedničku. Užitečnou vychytávkou je malá modrá tečka umístěná mezi klávesy Y a X. Po jejím podržení můžete pohybovat kurzorem v již napsaném testu. Pokud vám nebude řešení od Microsoftu vyhovovat, musím vás bohužel zklamat. Výrobce (zatím) neumožňuje instalaci klávesnic od jiných vývojářů.

Jednou z konkurenčních výhod od Microsoftu (a od Nokie) je bezplatná navigace. Aplikaci HERE v telefonu však již nenajdete. Její pozici nyní zastává program Mapy, který kromě prohlížení mapových podkladů umožňuje právě navigaci. Mapové podklady si můžete stáhnout do telefonu, abyste šetřili svá data. Samotné určení polohy je opravdu bleskurychlé i v husté zástavbě.

Kancelářský balík Office je samozřejmostí. Word, Excel a PowerPoint fungují obdobně jako desktopové verze, jen obsahují méně možností. Pro základní úpravy ovšem bohatě dostačují.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro telefonní hovory má tři základní záložky – Historie, Rychlé vytáčení a Číselník. Kontakty můžete vyhledávat pomocí číselníku, případně prostřednictvím aplikace Lidé. Velmi se mi líbila aplikace Pošta, která slouží jako emailový klient. Její prostředí je na první pohled přehledné a zároveň obsahuje veškeré potřebné funkce pro správu emailů.

Kalendář umožňuje několik zobrazení – denní, týdenní a měsíční. Veškeré události jsou přehledně zobrazeny a můžete jim nastavit celou řadu atributů, stejně jako je tomu třeba u konkurenční aplikace od Googlu.

Fotoaparát a záznam videa: Odpovídá nízké ceně

Hlavní fotoaparát dostal do vínku 5megapixelový snímač. Objektiv nabízí světelnost f/2,4, což je průměrná hodnota. Kromě čočky fotoaparátu je na zádech telefonu také přisvětlující LED, která dobře poslouží k osvětlení tmavých scén.

img06

Aplikace fotoaparátu je na pohled velmi jednoduchá, ale zároveň nabízí slušné možnosti nastavení. Vyvážení bílé, citlivost ISO, rychlost závěrky a expozici si můžete nastavit ručně. V některých případech oceníte i ruční ostření, které nenabízí každý telefon. V nastavení si můžete aktivovat i funkce jako je živá fotografie, HDR nebo bracketing. Na telefon za 3000 Kč jde o poměrně slušné možnosti.

Kvalita výsledných snímků pořízených za příznivých podmínek je vzhledem k cenové kategorii přijatelná, ale zázraky nečekejte. Barevné podání, dynamický kontrast i ostrost jsou na slušné úrovni. Horší je to s vykreslením detailů, což je následek nižšího rozlišení. Ocenit musím také spolehlivé a rychlé zaostřování.

Mé nadšení z fotografií velmi rychle opadlo s ubývajícím světlem. Ve snímcích se začíná objevovat velké množství šumu, detaily splývají a celkově jsou snímky nekvalitní a v podstatě nepoužitelné. Částečným řešením je ruční nastavení parametrů fotoaparátu, což může být ovšem pro některé uživatele problém.

Microsoft Lumia 550: Camera demo

Nová Lumia 550 zvládá pochopitelně i záznam videí. Zapomeňte ovšem na Full HD rozlišení, budete se muset spokojit s rozlišením HD (1280 × 720 px) a snímkovací frekvencí 30 FPS. Co se týče kvality samotných záznamů, je to podobné jako v případě fotografií – během dne slušné výsledky, s ubývajícím světlem jde kvalita rapidně dolů. V noci se také častěji stávalo, že telefon samovolně přeostřoval. Pochválit musím alespoň dobrou plynulost záznamu ve tmě, což bohužel nebývá vždy pravidlem.

Konkurence

Jedním z hlavních konkurentů bude předchůdce testovaného telefonu – Microsoft Lumia 540. Tento smartphone nabízí v podstatě identickou hardwarovou výbavu, jen displej je nepatrně větší a má úhlopříčku 5 palců. Fotoaparát nabídne nepatrně vyšší rozlišení fotografií, ale jeho kvalita bude obdobná. Lumia 550 má navrch v oblasti konektivity, protože nabízí všechna česká LTE pásma. Další z předností je i novější verze operačního systému Windows.

Za podobnou cenu se prodává i povedený Vodafone Smart Prime 6 (recenze). Jeho výhodami jsou kvalitnější konstrukční zpracování, lepší displej a fotoaparát a v současnosti také stabilita operačního systému. Konektivita, výdrž a další parametry jsou na srovnatelné úrovni jako v případě Lumie. Zástupce od Microsoftu může nalákat zákazníky na přitažlivější design.

Pokud toužíte po stylovém telefonu, zahraňte do svého výběru také Coolpad Porto (recenze). Kromě atraktivního vzhledu nabízí také solidní hardwarovou výbavu, dobré zpracování a odladěný operační systém. Kvalita fotografií a videozáznamů je také o něco lepší než je tomu v případě testovaného smartphonu. Zřejmě jediné, v čem Coolpad ztrácí je horší rychlost určování polohy.

V poslední době se už i v cenové hladině kolem 3 000 Kč objevují zajímavé smartphony, které mají rozhodně co nabídnout. Dříve byly telefony s operačním systémem Windows Phone v tomto cenovém segmentu velmi oblíbené. Systém byl totiž odladěný a fungoval dobře i na laciném hardwaru. Náskok se bohužel úplně vytratil a Microsoft to bude mít velmi těžké.

Závěrečné hodnocení

Celkově není Microsoft Lumia 550 rozhodně špatný smartphone. Méně náročným uživatelům, kteří od telefonu neočekávají zázraky, bude bohatě dostačovat. Hardwarová výbava sice neoslní, ale jak je vidět, tak pro běžný provoz stačí. Operační systém byl dříve hlavní zbraní telefonů od Microsoftu. Současná verze Windows 10 Mobile ovšem ještě není zdaleka tak doladěná jako předchůdce, což prodejním číslům nových Lumií rozhodně neprospívá.

Microsoft Lumia 550: Postrach levných androidů? (videopohled)

Věřím, že se výrobci povede v brzké době vyladit systém tak, aby fungoval bezchybně napříč všemi podporovanými smartphony. V současném stavu se totiž zcela vytratila jedna z hlavních konkurenčních výhod levných Lumií – stabilní a rychlý operační systém. Konkurence navíc zapracovala na optimalizaci, takže Android běží svižně i na levných smartphonech. Microsoft Lumia 550 to bude mít na trhu velmi těžké, ale doufáme, že si své zájemce dokáže získat.

Microsoft Lumia 550

6

Design a zpracování

5.0/10

Výkon a optimalizace

7.0/10

Hardwarová výbava

4.5/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

  • ve své třídě slušná hardwarová výbava
  • rychlé reakce systému
  • nízká cena
  • podpora českých LTE pásem
  • funkce Glance Screen

Zápory (–)

  • stabilita a odladěnost aplikací
  • pomalé nabíjení
  • množství kvalitních aplikací (ve srovnání s Androidem a iOS)
  • zadní kryt občas vrže
  • průměrný fotoaparát

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
63 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments