Domů » Recenze » Recenze Microsoft Lumia 550: Levná vstupenka do mobilních Windows

Recenze Microsoft Lumia 550: Levná vstupenka do mobilních Windows

S novým operačním systémem Windows 10 Mobile (recenze) se zatím můžeme setkat pouze ve třech smartphonech – Microsoft Lumia 950 (recenze), Lumia 950 XL (recenze) a také v low-endovém modelu Lumia 550. Právě na poslední jmenovaný telefon se podíváme v dnešním testu.

Smartphony s mobilními Windows 10 se vyznačují skvělou optimalizací, díky které si mohli uživatelé užít plynulého prostředí i v nižší cenové třídě. To v případě Androidu nebývá vždy samozřejmé, což nahrávalo do karet levným Lumiím řady 5xx a 6xx.

Recenze Microsoft Lumia 550

Z číselného označení je jasné, že je nová Lumia 550 nástupcem modelu Lumia 540. Proti předchůdci se mírně zmenšila úhlopříčka displeje na výsledných 4,7 palců. HD rozlišení (1280 × 720 px) naštěstí zůstalo zachováno. Výkon zajišťuje o něco novější čipset Snapdragon 210 z produkce Qualcommu, kterému sekunduje 1 GB operační paměti RAM.

Hlavní fotoaparát i čelní selfie kamera nabízí nepochopitelně nižší rozlišení snímačů (5 a 2 Mpx). Akumulátor má kapacitu 2100 mAh, což by ve spojení s energeticky šetrným hardwarem mohl být ideální recept na slušnou výdrž.

Hlavním lákadlem novinky bude pochopitelně nový operační systém Windows 10 Mobile. Za cenu, která startuje jen lehce nad hranicí 3 000 Kč má novinka jistě co nabídnout. Máme zde nového krále low-endu, nebo je nová Lumia propadák? Odpověď na tuto otázku vám dá naše recenze.

Obsah balení

Balení má stejnou podobu jako v případě vybavenějších sourozenců. Jediným rozdílem je potisk a také rozměry, které jsou pochopitelně výrazně menší. Samotný telefon je umístěn na vrchu krabičky v kartonové vaničce, která jej chrání proti nárazům a především jej fixuje na svém místě.

img01

Ve spodním patře se ukrývá veškeré příslušenství – napájecí adaptér a sada uživatelských příruček. Vzhledem k ceně nemůžeme očekávat bohaté příslušenství, ale alespoň datový kabel micro USB, by rozhodně neměl chybět. Napájecí adaptér totiž nemá odnímatelný kabel, takže pokud doma nemáte nějaký jiný z předchozího telefonu, čeká vás ještě další malá investice.

Konstrukce a design: V hlavní roli plast

Microsoft se nenechal unést honbou za co nejmenšími rozměry a Lumia 550 tak měří 136 × 68 × 9,9 mm a váží 142 gramů. Displej s úhlopříčkou 4,7 palce má poměrně masivní okolní rámečky a zabírá tak jen necelých 65 % čelní strany.

img08

Spodní hrana je poměrně široká, ale i přesto neukrývá žádná tlačítka. Výrobce se totiž rozhodl pro jejich softwarovou variantu umístěnou přímo na displeji. Dole tak zaujme jen nepatrný výřez v krycím skle, pod kterým se ukrývá mikrofon. Na opačném konci telefonu se nachází reproduktor pro telefonní hovory, pod kterým se nenápadně ukrývá logo Microsoftu.

Selfie kamera má vyhrazený levý roh přístroje. Pod okénkem v pravém rohu je instalován senzor pro nastavení intenzity jasu v závislosti na okolním osvětlení a také senzor přiblížení. Celý předek je krytý odolným sklem. Podle všeho se nejedná o oblíbené Gorilla Glass, ale o jinou alternativu. I přes to, že námi testovaný kousek pravděpodobně prošel již několika redakcemi, nebyl na čelní straně žádný škrábanec.

img05

Zadní odnímatelný kryt je vyroben z plastu. Na trhu jsou k dostání dvě verze, které se liší barvou a také povrchovou úpravou krytu. Kromě námi testované lesklé bílé si můžete pořídit také matnou černou. Kryt přesahuje i na boky telefonu a přechod ze zad je poměrně ostrý. U dřívějších modelů Microsoftu (či Nokie) byl přechod ze zad na boky plynulý. Po sejmutí krytu se dostáváme k akumulátoru a slotům na karty microSD a nanoSIM.

V horní části zad sídlí čočka hlavního fotoaparátu. Kousek od ní je umístěna přisvětlující LED, která má poměrně slušnou intenzitu, takže ji můžete využít i jako nouzovou svítilnu. Zhruba v polovině zadního krytu je natištěno stříbrné logo Windows. Posledním zajímavým prvkem na zádech telefonu je malý kruhový otvor v dolním rohu, pod kterým je ukryt hlasitý reproduktor.

img02

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti jsou umístěny tradičně na pravém boku smartphonu. K umístění nemám jedinou výtku, během testování bylo ovládání velmi intuitivní. Spodní hrana přístroje je domovem datového a napájecího konektoru micro USB. Sluchátkový výstup je tradičně osazen na horní hraně.

img03

Microsoftu se povedlo oživit vzhled Lumie 550 novými ostřejšími rysy a jediná škoda je absence více barevných variant zadního krytu. Konstrukce bývá tradičně slabším článkem levných telefonů a ani testovaný kousek není bohužel výjimkou. Ne, že by snad bylo zpracování nějak špatné, ale zadní kryt měl lehkou vůli a občas nepříjemně skřípal. Jako dlouholetý uživatel Lumie 520 ovšem mohu říci, že je na tom novinka, co se týče konstrukce, o řád lépe.

Displej: HD rozlišení a s funkcí Glance Screen

Displej bývá u levnějších telefonů jedním z prvků, kde se snaží výrobci ušetřit. Lumia 550 disponuje 4,7 palcovým panelem s rozlišením HD (1280 × 720 px). Microsoft neuvedl, jakou zobrazovací technologii využívá panel, odhadujeme, že se jedná pravděpodobně o IPS panel. Barevné podání ve srovnání s dražšími konkurenty viditelně zaostává. Nejde však říci, že by byl displej vyloženě špatný. Parametry zkrátka odpovídají prodejní ceně.

img07

Během testování mě potěšila dobře fungující automatická regulace jasu, která pracuje velmi rychle a přesně. Úroveň jasu si můžete samozřejmě libovolně upravit podle svého, rozsah intenzity je dostatečný. S čitelností jsem neměl problémy ani během dne na přímém světle.

Telefon podporuje funkce Glance Screen, kdy je displej aktivní i v režimu spánku a zobrazuje čas, datum a vybrané notifikace. Mezi uživateli mobilních verzí Windows se tento režim stal velmi oblíbený. Funkce byla ovšem doposud výsadou nejlépe vybavených Lumií s displeji využívající zobrazovací technologii AMOLED. Microsoft se ovšem rozhodl vybavit touto funkcí i novou Lumii 550. Glance Screen fungoval na jedničku, problémem je ovšem o něco vyšší spotřeba. I když má displej nastavený opravdu velmi nízký jas, musí být kvůli technologii IPS aktivní celý panel. V případě AMOLEDu stačí rozsvítit pouze vybrané body, což se projeví na výsledné výdrži.

Hardwarová výbava: Základ od Qualcommu dostačuje (téměř) na vše

Hnacím motorem nové Lumie 550 je čipset Qualcomm Snapdragon 210, vybavený čtyřmi jádry Cortex A7 s taktem 1,1 GHz. Z označení je jasné, že se jedná o méně výkonného sourozence Snapdragonu 410, který jistě znáte z levnějších Androidích smartphonů. Z počátku jsem měl lehce obavy, zda bude výkon dostačovat, ale po chvíli jsem měl jasno – na většinu operací je výkon dostatečný.

img04Lumia 550 a Lumia 520

Čipset má k dispozici 1 GB operační paměti, která vzhledem ke slušně optimalizovanému systému, dostačuje. Na telefonu jsem zkoušel hrát i náročnou závodní hru Asphalt 8. Obraz nebyl zcela plynulý, ale nenároční hráči by mohli být spokojeni. Více se od grafického čipu Adreno 304 ani očekávat nedá.

Vnitřní paměť má celkovou kapacitu 8 GB. Při prvním spuštění zůstaly volné necelé 3 GB místa. Úložiště můžete naštěstí rozšířit paměťovou kartou formátu micro SD s kapacitou až 200 GB, případně se spolehnout na cloudové služby (například OneDrive).

Pokud toužíte po funkci Continuum, musíte se porozhlédnout po vybavenějším smartphonu. Snapdragon 210 a 1 GB operační paměti totiž nesplňuje minimálně požadavky pro správnou funkčnost této technologie.

Velkou výhodou nové Lumie je podpora všech českých LTE pásem – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Budete si tak moci dosyta užít rychlého mobilního internetu i mimo velká města. WiFi podporuje standardy 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.1 je samozřejmostí. Jediným šrámem na jinak perfektní konektivitě je tak absence NFC. S touto technologií se ovšem u levných smartphonů v podstatě nesetkáte, takže její absenci nemůžeme označit jako závažný nedostatek.

Velmi mě potěšila rychlost určení polohy. Telefon si rozumí jak s GPS, tak i s ruským geolokačním systémem GLONASS a dokonce i čínským BDS.

Zvuk

Hlavní reproduktor je umístěn v dolní části zad. Jeho hlasitost je až překvapivě vysoká a špatně na tom není ani samotný přednes. Zvuk je poměrně vyvážený, jedině basová složka je trochu slabší. Na low-endový kousek jde ovšem o slušný výkon.

K telefonu nejsou dodávaná žádná sluchátka, což je sice škoda, ale mnoho výrobců je nepřikládá ani k několikanásobně dražším kouskům. Samotný sluchátkový výstup se řadí mezi lepší průměr. Jeho kvalita je slušná a veškerá složky zvuku jsou dobře vyvážené.

Baterie a výdrž: Video vysiluje

Pod zadním odnímatelným krytem je ukryt akumulátor s kapacitou 2100 mAh. Dá se říci, že v dnešní době je tato kapacita lehce podprůměrná. Díky úspornému čipsetu jsem i tak očekával slušnou výdrž. Má očekávání se naplnila a bez větších problémů vydrží Lumia 550 dva dny používání.

Zklamáním byla ovšem výdrž při přehrávání HD videa. Při nastaveném polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru jsem se dostal na výdrž pouze lehce přes 5 hodin. Zamrzí také pomalé nabíjení, které zapříčiňuje pouze 550 mA adaptér. Z prázdného stavu je akumulátor nabit do plna za zhruba 3 hodiny.

Systém a uživatelské prostředí: Nedotažené desítky

Microsoft Lumia 550 je jedním ze tří smartphonů na českém trhu, které jsou vybaveny operačním systémem Windows 10 Mobile. S detailním popisem nového systému vás nebudu zatěžovat, vše je krásně shrnuto v naší recenzi. Ihned po prvním spuštění nabídl telefon aktualizaci systému na verzi 10.0.10586.29.

Na první pohled je zřejmé, že se Microsoft snažil co nejvíce přiblížit podobě plnohodnotné verzi systému Windows 10. Nejvíce je podoba znát především na v nabídce nastavení, kde jsou stejné ikony, jako znáte z PC. Na domovské obrazovce jsou rozmístěny zástupci jednotlivých aplikací. Některé z dlaždic jsou tzv. živé – zobrazují aktuální informace z dané aplikace. Uživatel si může přizpůsobit velikost a pozici jednotlivých dlaždic podle svého gusta. Samozřejmostí je také řadění do složek.

Do seznamu nainstalovaných programů se dostanete posunem doprava. Zástupci aplikací jsou řazeny abecedně a nechybí ani vyhledávání. Velké změny se udály v nabídce nastavení. U předchozích verzí systému Windows Phone byly položky řazeny poněkud chaoticky a i po dlouhodobém používání jsem měl občas problémy najít správnou volbu. U Windows 10 Mobile je v nabídce nastavení několik základních skupin, které obsahují jednotlivé volby. Řazení je logické a lehce pochopitelné, takže ani začátečník by neměl mít s ovládáním problémy.

Velkých změn se dočkalo i notifikační centrum. Samotné notifikace mají stejnou podobu jako v případě starší verze systému, ale je možné na ně rychle reagovat. Pokud vám tedy například přijde SMS zpráva, zobrazí se vám její test v okně v horní části displeje spolu s polem pro odpověď. Jde sice o malé vylepšení, ale v praxi je velmi dobře využitelné. S notifikačním centrem souvisí také rozšíření počtu přepínačů nejčastěji používaných funkcí. V základním zobrazení jsou vidět čtyři přepínače, po rozbalení lišty se dostanete ke zbývajícím dvanácti. Jejich počet a polohu můžete upravit v nastavení.

Dobrá plynulost, špatná stabilita

Celkově mohu říci, že se mi nový systém Windows 10 Mobile příjemně překvapil. Staví na dobrých základech starších Windows Phone, ale je zároveň značně vylepšen a doplněn o podstatné funkce. Osobně jsem nejvíce ocenil více přepínačů v notifikační liště a výrazně přehlednější nabídku nastavení. Příjemně mě překvapila i celková rychlost systému. Se záseky jsem se setkával minimálně, jen aplikace se spouštěly o něco pomaleji.

Jediná má kritika tak směřuje ke stabilitě a softwarovým nedodělkům. Dvakrát během testování se mi stalo, že se telefon zaseknul a pomohla až vyjmutí akumulátoru. Softwarové chyby byly bohužel na denním pořádku. Někdy se stávalo, že se aplikace spustila až na několikátý pokus, jindy se po otočení displeje rozhodilo celé prostředí aplikace. Microsoft má tedy ještě stále co napravovat a Windows 10 Mobile se tak zatím stále ještě nedají označit za spolehlivý systém. Problém se bohužel netýká jen levné Lumie 550, ale vyskytuje se i u řádově dražších Lumií 950 a 950 XL. Jedinou malou útěchou je tak alespoň rychlost a četnost systémových aktualizací.

Systémové aplikace a funkce

Dlouhým stiskem tlačítka Windows se veškerý obsah přesune jen na spodní polovinu displeje. V případě testovaného smartphonu se 4,7palcovým displeje nebudete tuto funkci využívat příliš často, protože většinu operací zvládnete jednou rukou i při režimu přes celý displej.

Velkých změn se dočkala klávesnice. Kromě klasického psaní podporuje i režim swype, který funguje ve spolupráci s integrovaným českým slovníkem na jedničku. Užitečnou vychytávkou je malá modrá tečka umístěná mezi klávesy Y a X. Po jejím podržení můžete pohybovat kurzorem v již napsaném testu. Pokud vám nebude řešení od Microsoftu vyhovovat, musím vás bohužel zklamat. Výrobce (zatím) neumožňuje instalaci klávesnic od jiných vývojářů.

Jednou z konkurenčních výhod od Microsoftu (a od Nokie) je bezplatná navigace. Aplikaci HERE v telefonu však již nenajdete. Její pozici nyní zastává program Mapy, který kromě prohlížení mapových podkladů umožňuje právě navigaci. Mapové podklady si můžete stáhnout do telefonu, abyste šetřili svá data. Samotné určení polohy je opravdu bleskurychlé i v husté zástavbě.

Kancelářský balík Office je samozřejmostí. Word, Excel a PowerPoint fungují obdobně jako desktopové verze, jen obsahují méně možností. Pro základní úpravy ovšem bohatě dostačují.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro telefonní hovory má tři základní záložky – Historie, Rychlé vytáčení a Číselník. Kontakty můžete vyhledávat pomocí číselníku, případně prostřednictvím aplikace Lidé. Velmi se mi líbila aplikace Pošta, která slouží jako emailový klient. Její prostředí je na první pohled přehledné a zároveň obsahuje veškeré potřebné funkce pro správu emailů.

Kalendář umožňuje několik zobrazení – denní, týdenní a měsíční. Veškeré události jsou přehledně zobrazeny a můžete jim nastavit celou řadu atributů, stejně jako je tomu třeba u konkurenční aplikace od Googlu.

Fotoaparát a záznam videa: Odpovídá nízké ceně

Hlavní fotoaparát dostal do vínku 5megapixelový snímač. Objektiv nabízí světelnost f/2,4, což je průměrná hodnota. Kromě čočky fotoaparátu je na zádech telefonu také přisvětlující LED, která dobře poslouží k osvětlení tmavých scén.

img06

Aplikace fotoaparátu je na pohled velmi jednoduchá, ale zároveň nabízí slušné možnosti nastavení. Vyvážení bílé, citlivost ISO, rychlost závěrky a expozici si můžete nastavit ručně. V některých případech oceníte i ruční ostření, které nenabízí každý telefon. V nastavení si můžete aktivovat i funkce jako je živá fotografie, HDR nebo bracketing. Na telefon za 3000 Kč jde o poměrně slušné možnosti.

Kvalita výsledných snímků pořízených za příznivých podmínek je vzhledem k cenové kategorii přijatelná, ale zázraky nečekejte. Barevné podání, dynamický kontrast i ostrost jsou na slušné úrovni. Horší je to s vykreslením detailů, což je následek nižšího rozlišení. Ocenit musím také spolehlivé a rychlé zaostřování.

Mé nadšení z fotografií velmi rychle opadlo s ubývajícím světlem. Ve snímcích se začíná objevovat velké množství šumu, detaily splývají a celkově jsou snímky nekvalitní a v podstatě nepoužitelné. Částečným řešením je ruční nastavení parametrů fotoaparátu, což může být ovšem pro některé uživatele problém.

Microsoft Lumia 550: Camera demo

Nová Lumia 550 zvládá pochopitelně i záznam videí. Zapomeňte ovšem na Full HD rozlišení, budete se muset spokojit s rozlišením HD (1280 × 720 px) a snímkovací frekvencí 30 FPS. Co se týče kvality samotných záznamů, je to podobné jako v případě fotografií – během dne slušné výsledky, s ubývajícím světlem jde kvalita rapidně dolů. V noci se také častěji stávalo, že telefon samovolně přeostřoval. Pochválit musím alespoň dobrou plynulost záznamu ve tmě, což bohužel nebývá vždy pravidlem.

Konkurence

Jedním z hlavních konkurentů bude předchůdce testovaného telefonu – Microsoft Lumia 540. Tento smartphone nabízí v podstatě identickou hardwarovou výbavu, jen displej je nepatrně větší a má úhlopříčku 5 palců. Fotoaparát nabídne nepatrně vyšší rozlišení fotografií, ale jeho kvalita bude obdobná. Lumia 550 má navrch v oblasti konektivity, protože nabízí všechna česká LTE pásma. Další z předností je i novější verze operačního systému Windows.

Za podobnou cenu se prodává i povedený Vodafone Smart Prime 6 (recenze). Jeho výhodami jsou kvalitnější konstrukční zpracování, lepší displej a fotoaparát a v současnosti také stabilita operačního systému. Konektivita, výdrž a další parametry jsou na srovnatelné úrovni jako v případě Lumie. Zástupce od Microsoftu může nalákat zákazníky na přitažlivější design.

Pokud toužíte po stylovém telefonu, zahraňte do svého výběru také Coolpad Porto (recenze). Kromě atraktivního vzhledu nabízí také solidní hardwarovou výbavu, dobré zpracování a odladěný operační systém. Kvalita fotografií a videozáznamů je také o něco lepší než je tomu v případě testovaného smartphonu. Zřejmě jediné, v čem Coolpad ztrácí je horší rychlost určování polohy.

V poslední době se už i v cenové hladině kolem 3 000 Kč objevují zajímavé smartphony, které mají rozhodně co nabídnout. Dříve byly telefony s operačním systémem Windows Phone v tomto cenovém segmentu velmi oblíbené. Systém byl totiž odladěný a fungoval dobře i na laciném hardwaru. Náskok se bohužel úplně vytratil a Microsoft to bude mít velmi těžké.

Závěrečné hodnocení

Celkově není Microsoft Lumia 550 rozhodně špatný smartphone. Méně náročným uživatelům, kteří od telefonu neočekávají zázraky, bude bohatě dostačovat. Hardwarová výbava sice neoslní, ale jak je vidět, tak pro běžný provoz stačí. Operační systém byl dříve hlavní zbraní telefonů od Microsoftu. Současná verze Windows 10 Mobile ovšem ještě není zdaleka tak doladěná jako předchůdce, což prodejním číslům nových Lumií rozhodně neprospívá.

Microsoft Lumia 550: Postrach levných androidů? (videopohled)

Věřím, že se výrobci povede v brzké době vyladit systém tak, aby fungoval bezchybně napříč všemi podporovanými smartphony. V současném stavu se totiž zcela vytratila jedna z hlavních konkurenčních výhod levných Lumií – stabilní a rychlý operační systém. Konkurence navíc zapracovala na optimalizaci, takže Android běží svižně i na levných smartphonech. Microsoft Lumia 550 to bude mít na trhu velmi těžké, ale doufáme, že si své zájemce dokáže získat.

Microsoft Lumia 550

6

Design a zpracování

5.0/10

Výkon a optimalizace

7.0/10

Hardwarová výbava

4.5/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

 • ve své třídě slušná hardwarová výbava
 • rychlé reakce systému
 • nízká cena
 • podpora českých LTE pásem
 • funkce Glance Screen

Zápory (–)

 • stabilita a odladěnost aplikací
 • pomalé nabíjení
 • množství kvalitních aplikací (ve srovnání s Androidem a iOS)
 • zadní kryt občas vrže
 • průměrný fotoaparát

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

63 komentářů

 1. Říkám si, jestli je to posun oproti Lumii 520, kterou má aktuálně manželka.

  Telefon u ní zažívá krušné chvíle, několikrát denně je na zemi, ale díky zpracování se jen oddělí kryt, který poté nacvakne a jede dál.
  Pád v minulosti bohužel nepřežila její bývalá unibody Lumia 800, takže by mě zajímalo jak je s odolností tento telefon (Lumia 520 je má už hodně poškrábaný displej a taky není nejnovější).

  Androida pro ní asi nechci (lowendy se díky užívání BFU za chvíli zadýchají), iPhone 5c, který se mi pro ní líbil je výkonostně taky za zenitem (cena vs výkon), tak jedině něco použitelného s WP, ale co?? Hlavně aby to bylo menší než 5″.

  • hdhd (neregistrovaný)

   Podle mě si na 5″ zvykne. Přítelkyně si také zvykla rychle a to ma malé ruce☺

  • Ženy si na větší zvykají rádi.

  • Už chápu, proč denodenně trolíte na diskuzích :)

  • Dneska nemá smysl kupovat WP přístroj s tím, že dostane druhý dech s W10M updatem. Ono je to spíše opačně. Je to prostě starý HW. Potíž je, že MS nechce dělat W10M midrange, resp. ona to obecně není příliš populární kategorie u výrobců ani u uživatelů, kteří jej buďto nemají nebo je hodně przněn. Rozhodnutí MS tedy chápu.
   Ono totiž něco jako „středně náročný uživatel“ vlastně není. Buďto je uživatel, pro kterého je daná věc prostředkem k cíli, tedy se hodně hledí na cena/vlastnosti (nikoli parametry) nebo je tu uživatel, který ví co chce a proč (od chlubení se po náročného) a tam se posune cenové spektrum na druhý konec.

   • win 10 mobile není przněn, někdy mám dojem, že tato platforma nahradí android-přesto uvažuji o koupi GALAXY A3 (2016)

 2. L550 vypadá výborně velikost tak akorát, jen ten CPU není nejvýkonnější, zde MS nemusel šetřit a dát SD 400

 3. ondy182 (neregistrovaný)

  Dorazil Vám i nový firmware?

 4. Telefon pěkný,
  ale jak může dát do hodnocení „HARDWAROVÁ VÝBAVA 6.5/10“ , když se jedná o největší LOWEND s nejhoršími parametry co je na trhu???

  A za hodnocení „mínus – množství kvalitních aplikací“ Vás místní fans sežerou, protože:
  „NA VŠECHNO TI NAJDU ALTERNATIVU“ (c) steelspace

 5. htcjirka
  To je sice hezký ale úkaz mi low end u androidu který by toto CPU používal…mají buď sd410 nebo období od mtk a jak bylo zmíněno v recenzí na hry 550ka příliš není.

 6. testoval som ho asi 3 tyzdne. nie je to zly telefon (vramci kategorie), tak pre manzelky, maminky a zacinajuce deti, ktore este nie su vykazovane z kolektivu preto ze maju Windows :) konstrukcne sa mi zdal asi aj lepsie vyhotoveny ako lumia 640, pocitovo v ruke bol pevnejsi a menej vrzgal kryt.

  keby v tom bol WP8.1 tak bezproblemovy mobil, s desiatkami to este chvilu potrva, fakt ten system nie je v stave pouzivat ho bez problemov…

 7. mno 550 mám cca měsíc a půl (předtím jsem měl 640) a musím říct, že ačkoliv tam mám fast insider preview, tak běžné používání je v pořádku, výdrž cca 2 dny (je fakt, že aplikace moc nevyužívám, spíš jen telefon, sms, dokumenty… (onedrive), sem tam zprávy, OneNote poznámky atp..

  jasně, sem tam pády aplikací, ale jelikož tam mám insider tak se to dá očekávat, ale cca měsíc bez preview byl poměrně snesitelný (telefon jsem kupoval s tím, že systém není dokonalý:))

 8. jarda (neregistrovaný)

  Here jsou v obchode. Jak mapy tak navigace i pro W10.

 9. htcjirka
  Lenovo Vibe Z2 ma bratr (pres rok, dostal jej ode mne k predlonskym vanocum) a muzu te ujistit ze SD410 na android staci uplne v pohode, telefon mu slape jak vino, takze nelzi, vim ze nesnasis android ale ty bludy pis nekam jinam.
  Ja o L550 premyslim, designove se mi moc libi ale co jsem cetl diskuze nekdy je pomalejsi, treba spousteni aplikaci zminene i v recenzi, proste to cpu je na hrane…ms mohl dat 410ku cenu by to navysilo o petistovku ani ne a telefon by jel svizneji, setri naprosto nesmyslne, dle meho.

 10. Dejv (neregistrovaný)

  Dotaz trochu mimo, ale týká se 10 Mobile. Nevíte jak a jestli vůbec jde vypnout integrace Skype ve zprávách? Zbytečně to žere baterku na pozadí, přičemž stále nemá funkce klasické aplikace. Díky

  • Detekce nové zprávy je přes push notifikaci, takže na pozadí nežere nic. (Něco může spotřebovat, pokud je puštěna aplikace zpráv)

  • Áno, dá. V Správach – vpravo dolu tri bodky – Nastavenia Skype – odhlásiť.

  • Dejv (neregistrovaný)

   Zaklinac: Díky, díval jsem se tam a nevšiml jsem si, už jsem se odhlásil
   steelspace: V podrobnostech té aplikace mi to ukazuje 40% spotřeby baterie na pozadí, tak uvidím jestli bude nějaká změna

 11. Mobil jsem měl pár hodin v ruce a s recenzí vcelku souhlasím. Měl bych ale trochu větší výtky k displeji, nejspíše se jedná o technologii TN a tomu odpovídá slabší barevné podání a horší pozorovací úhly. Je to prostě takový staromódní displej. Což je škoda, protože i levné Andriody zakoupíte s prvotřídním IPS displejem.
  Spíš mě ale zarazily horší odezvy na dotek, až příliš často jsem musel „klepat“ vícekrát. Nevím, zda byl problém v reakcích systému nebo displeje, ale bylo to značně nepříjemné. Je ale klidně možné, že W10M na lowendovém snapdragonu takto pomalu reagují.
  Zajímavost – když jsem položil 550 vedle 950, není vidět v podstatě žádný rozdíl v konstrukci. To je pro 550 lichotivé, pro 950 už méně.
  Micorosoft by měl opravit návod, protože „běžný kupující“ například těžko nalezne ve Store aktualizace aplikací – ne, Microsofte, opravdu se počet aktualizací nezobrazuje na dlaždici. Bez založení MS účtu vůbec nefungovaly kontakty, ale to bych bral jako vlastnost, protože synchronizace s Live účtem je doporučeníhodná.
  Doufám, že Microsoft připraví nějakého nástupce 640 ve střední třídě, byl by to velmi zajímavý podnikový telefon a mohl by trochu zlepšit prodejní čísla. To se 550 bohužel nejspíš nepodaří, chce to opravdu lepší displej a nejspíš alespoň snapdragon 410.

  • To s dotykem tuším někdo zmiňoval na mobilmania fóru, jiný zase že je vše v pořádku, takže buď máš špatný kzs a nebo to zlepší nějaká aktualizace.

  • Zdeněk Beran

   Dobrý den, problémy s odezvou na dotyk jsem během testování nezaznamenal. Je možné, že tyto potíže řešil některý ze systémových updatů.

   • já také ne, běží to jako vítr-pozorovací úhly špatné-viditelnost na slunci dostačující, aplikací je dostatek

 12. htcjirka
  Tohle si prostě kupuji chudí lidé, kteří nemají moc peníze na telefon..
  —————————
  No oni ty peníze mají ale utratí je raději za něco uzitecnejsiho než je mobil, ne každý je takový magor aby cpal 10-15k do mobilu.

 13. kolemjdouci (neregistrovaný)

  Bezet to na Androidu, tak jim budou trhat ruce jako v pripade zminovaneho Vodafone Smart Prime. Telefon pekny, ale zabiji to system. Ma to byt low-end pro masy, ale masy chteji Android, jiz nekolik let 80% vsech prodanych telefonu s timto systemem…

  • Tak s tím pravděpodobným TN (viz příspěvek zde-úhly jsou vcelku jasný signál) je to věc, které je třeba se vyhnout obloukem tak jako tak, ať už tam bude cokoli za OS:)
   Redakce: Ad Glance screen, toto je premiéra s LCD technologií? To se mi nějak nezdá. BTW. nutnost aktivního celého panelu nesouvisí s IPS (resp. TN), ale s LCD.

  • S Androidom s 1GB RAM by som az taky nadseny nebol

  • Petr (neregistrovaný)

   Android s 1GB RAM beha naprosto v pohode.

  • jojo (neregistrovaný)

   Isto bude Microsoft davat do svojich mobilov iny system ako Windows, isiel by sam proti sebe.

 14. Petr
  Potvrzují 5kovy android běhá s 1GB naprosto bez problémů.

 15. Kúpil som si L550 ako náhradu v prípade poškodenia IP6. Čo sa práve stalo čiže počas servisu som aktuálne na L550. Za cenu 120 Euro plná spokojnosť. Ale ako hlavný mobil by som ho nechcel.

  • Sklo neni sice CGG ale o nejaky druh odolneho skla snad jde, byt jsem to na webu MS nevidel, skrabance zatim zadne a co folie, je na displeji z vyroby?
   Ten displej hodnotis jak, je to IPSko nebo ne? jde to snadno poznat podle pozorovacich uhlu, ze stran to bude asi ok ale hlavne zespod a seshora se da TNko bezpecne poznat.

  • jojo (neregistrovaný)

   Na tak lacnych telefónoch nemozes ocakavat drahe „neposkriabatelne“ sklo.

 16. Tahle lumia to bude mit tezke, o 500kc drazsi Huawei Y6 ma stejne cpu ale 2GB RAM a DualSIM k tomu.
  [odkaz]
  Spatnen neni ani tohle LENOVO Vibe P1m DUAL SIM [odkaz] ale to uz je cenove trochu jinde.

  • mirek (neregistrovaný)

   Nemyslim ze L550 bude souperit s Huawei Y6 nebo jinym androidem . Spise to bude prvni volba pro naprostou vetsinu WP fanousku, kteri jsou dosti nenarocni. A take jako firemni mobil pro radove zamestance na nejnizsich levelech. Myslim ze bude stejny bestseller jako L520

  • jojo (neregistrovaný)

   Vidim, ze sa riadis heslom cim viac pasikov tym viac Adidas :-D

 17. huhli (neregistrovaný)

  blbnou kontakty (jejich import ze SIM, zobrazeni), malo aplikaci a jejich nizka kvalita, ne moc plynuly beh.

 18. Hmm, vypadalo to jako celkem zajimavej kousek (vzhledem k cene).
  Co vidim jako problem nehlede na cenu je ta nepochopitelna nabijecka (550mAh s pevnym kabelem ke smartphonu?) a jenom 5MPx hl. fotak. Myslim, ze by nikomu nevadilo kdyby ten phoun stal o 300,- vic a byla tam normalni nabijecka a 8MPx.
  Za OS ten kus HW nemuze, tak to radeji nekomentuji :)

 19. bob (neregistrovaný)

  Kecate same ……. mal sem android a neustále aktualizace same zamrzanie čím dále nové verze androidu zlatý win-10,8.1 neotravuju aktualizace a šlape perfektně android už nikdy

 20. bob (neregistrovaný)

  ALE JEDNO MINUS VELKÉ

  Ať už uděláte cokoli, připojíte se na nějakou z aplikací, uděláte fotku. Prostě snad opravdu COKOLI hned o tom ODEŠLE ÚDAJE do Microsoftu VČETNĚ VAŠÍ POLOHY. Kterou si může kdykoliv zjišťovat aniž by jste zrovna něco dělali. Něco si vyfotíte na zahradě a už ODEŠLE TU FOTKU DO MICROSOFTU I S ÚDAJI KDE BYLA POŘÍZENA. POKUD jím NEPŘISTOUPÍTE NA tento ,,MONITOROVACÍ SYSTÉM“ (V zájmu zkvalitňování služeb :D ..) Tak je TELEFON TAKŘKA NEPOUŽITELNÝ !!

  • Ale to dělá i Android a iOS, takže klid :-)

  • Liibo (neregistrovaný)

   Ten monitoring není o odesílání fotek :) To je schované pod synchronizací fotek na OneDrive.. A dá se i úplně vypnout, ale z hlavy si nevzpomenu pod jakou volbou to tam je..
   Bohužel defaultně je zapnutá synchronizace i přes mobilní data, takže to je třeba přepnout na WiFi a pak vše funguje ok..

 21. Ferrari (neregistrovaný)

  Dobrý den, prosím, opravte si chybu v recenzi a nemaťte čtenáře, SIM karta v telefonu není velikosti micro, ale nano! Děkuji.

 22. Dobry den chtěl jsem se zeptat jak přesunu kontakty na Sim kartu z mobilu u telefonu Microsoft lumia 550

  • Děláš si z nás šprťouhlata? Trvalo to přesně 10s a koukám na návod k přístroji, sekce „Kontakty-Kopírování ze SIM do telefonu“. Ach jo…

  • Lidé – nastavení – exportovat na SIM kartu (zkopirovat vase kontakty na SIM kartu).

 23. Mám stejný dotaz jako Milan, vidím ale, že mu nikdo za celou dobu neodpověděl. Pouze pisatel uni ze sebe udělal idiota, který neumí číst a odpovídá na něco, na co se ho nikdo neptal.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).