Domů » Recenze » Recenze Vodafone Smart Prime 6: Král levných Androidů

Recenze Vodafone Smart Prime 6: Král levných Androidů

Telefony a tablety prodávané pod značkou Vodafone patřily vždy ke skvělým kandidátům na koupi. Nový Smart Prime 6 kromě slušného výkonu láká podporou LTE, nejnovějším Androidem a slušným fotoaparátem. To vše za cenu jen lehce převyšující tři tisíce korun.

Vodafone je poslední z českých operátorů, který nabízí smartphony a tablety pod svojí značkou. Většina těchto přístrojů nabízí velmi dobrý poměr cena / výkon a nejinak je tomu i u nového modelu Vodafone Smart Prime 6.

Výrobcem tohoto telefonu je čínská společnost TCL (Alcatel OneTouch), která již stojí za úspěchem několika předchozích modelů určených pro červeného operátora. Stejná značka stojí také za výrobou předchůdce této novinky, který nás rovněž příjemně potěšil (recenze).

Modelová řada Smart se vyznačuje velmi dobrým poměrem cena/výkon a nejinak je tomu i zde. Při pohledu na technické specifikace je jasné, že se nejedná o žádný high-endový kousek, ale na druhou stranu nechybí snad nic podstatného. IPS displej s HD rozlišením, čtyřjádrový procesor od Qualcommu, operační paměť s kapacitou 1 GB sice nabízí kde kdo, ale pokud přičtete podporu všech českých LTE pásem, NFC, operační systém Android Lollipop a hlavně cenu 3 277 Kč rázem budete hledat konkurenci velmi těžko. Vodafone Smart Prime 6 působí na první pohled velmi dobře a v dnešní recenzi se dozvíte, zda tomu tak je i při běžném používání.

Klady (+)

 • skvělý poměr cena & výkon
 • kvalitní IPS displej s HD rozlišením
 • slušný fotoaparát
 • solidní výkon
 • Android 5.0 Lollipop
 • podpora českých pásem LTE
 • notifikační dioda
 • povedený design

Zápory (-)

 • velikost operační paměti
 • zadní kryt občas vrže
 • bez Vodafone SIM nevyužijete veškeré funkce

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Balení je až překvapivě rozměrné. Na to, že se jedná o telefon nižší třídy, je krabička větší než u většiny vlajkových lodí. Výrobce alespoň použil na balení recyklovaný papír a střídmý potisk, takže se náklady na krabičku neprojevily na výsledné ceně.

Po sejmutí víka spatříte samotný telefon, chráněný nalepenou fólií na displeji. Pod ním je zabalen záruční list a také příručka pro první spuštění. Detailní uživatelský manuál v balení není. Nemusíte ovšem zoufat, výrobce se rozhodl ušetřit a příručku si proto můžete prohlédnout v telefonu.

 

Pokud vyjmete dělící papírovou přepážku, získáte přístup k dodávanému příslušenství. Napájecí adaptér může dodat maximální proud 1000 mA, což je v dané kategorii standard. Kabel microUSB je odnímatelný a slouží zároveň také pro připojení k PC. U takto levného telefonu potěší dodávaná špuntová sluchátka. Jejich kvalita je na nízké úrovni a chybí především basy, ale pro nouzový poslech poslouží. Rozhodně lepší řešení, než kdyby v balení žádná nebyla.

Konstrukce a vzhled: Tlačítka pro důchodce

Rozměry 142 × 72 × 9 mm a hmotnost 155 gramů jsou vzhledem k úhlopříčce displeje poněkud vyšší, rozhodně se však nejedná o žádného obra. Okraje kolem 5palcového displeje jsou větší, než na které jste si mohli zvyknout v poslední době. Díky tomu ale nebudete mít problémy s nechtěnými dotyky displeje při běžném držení. S trochou cviku můžete většinu funkcí ovládat jednou rukou.

U většiny telefonů na první pohled zaujme displej. U Smart Prime 6 si většina lidí všimne výrazných senzorových tlačítek. Jejich velikost je totiž opravdu nadstandardní a působí nepřirozeným dojmem. Pokud nechcete příliš poutat pozornost, můžete si vypnout jejich bílé podsvícení, čímž se stanou v podstatě neviditelnými.

 

Celý předek je pochopitelně krytý sklem. Jaký typ použil výrobce, se mi bohužel nepodařilo vypátrat. Ani po skončení testování se na skle neobjevil žádný škrábanec, takže můžete jeho odolnost pochválit. Nečistoty jsou lehce otřít jakýmkoliv suchým hadříkem, což rozhodně nebývá standardem. Sklo je lemováno stříbrným rámečkem, který lehce vystupuje nad jeho povrch.

  

Na vrchní straně sídlí mřížka reproduktoru pro telefonní hovory. V jeho blízkosti jsou také senzory přiblížení a intenzity okolního jasu, čočka přední kamery a také notifikační dioda. Barva jejího svitu je bílá a její blikání upozorňuje na zmeškaný hovor, zprávu, email apod. Detailnější nastavení jejích funkcí bohužel v nastavení nenajdete.

 

Na levém boku je osazena kolébka pro vládání hlasitosti a hned pod ní má své místo i tlačítko Power. Na spoušť fotoaparátu se bohužel nedostalo. Veškeré ovládací prvky jsou dobře ovladatelné a jejich stisk je jistý. Pravý bok přístroje zůstal nevyužit.

  

Napájecí konektor microUSB je instalován na spodní hraně. Jeho poloha je lehce netradiční. Není totiž osazen na ose přístroje ale blíže k pravému okraji. Nenápadná škvíra vedle slouží jako vstupní otvor pro mikrofon.

Sluchátka se zapojují do 3,5mm jacku na horní straně. Konektor je osazen blízko zad přístroje a navíc je zadní kryt lehce zaoblený. Kvůli tomu bylo nutné vyříznout jeho část, aby se dala sluchátka bez problémů zapojit. Vstupní otvor pro druhý mikrofon je též na horní straně.

Dostáváme se k poslední části telefonu, kterou jsou jeho záda. Uprostřed stříbrného plastového krytu se leskne logo Vodafone. Čočka hlavního fotoaparátu je lemována stříbrným kroužkem a je umístěna v horní části zad. Ihned pod ní se skrývá nenápadná přisvětlovaní LED. Otvor hlasitého reproduktoru má lehce vystouplý okraj, takže jej při položení smartphonu na rovnou podložku téměř neutlumíte.

 

Paměťová karta microSD a SIM se umisťují do slotů pod zadním krytem. Ten na svém místě drží několik plastových západek. Na levém boku je naštěstí mezera pro jeho snadnější odepnutí. Akumulátor je pevně zabudován a přelepen samolepkou s technickými údaji. Pod touto samolepkou se také pravděpodobně ukrývá anténa technologie NFC.

Celkový vzhled přístroje působí poměrně svěžím dojmem. Čelní černou stranu oživují obří senzorová tlačítka, a stříbrný zadní kryt a boky ladí ke zbytku. Rohy jsou zaoblené a záda zkosená, takže se telefon velmi dobře drží v ruce. Konstrukce má ovšem jednu vadu a tou je právě zadní kryt. Po chvíli používání se při silnějším sevření začalo objevovat nežádoucí skřípání, které kazí celkový dojem. Zbytek konstrukce je naštěstí pevný. Druhá výtka se týká povrchové úpravy zad a boků. Stříbrný plast sice působí poměrně honosným dojmem, ale z vlastní zkušenosti vím, že se lak časem poškrábe a na povrch vystoupí nevzhledný bílý podklad.

Displej: Příjemné překvapení

Displej s úhlopříčkou 5 palců a rozlišením 720 × 1280 pixelů využívá technologii IPS. Barvy jsou podle mého názoru poměrně přesné a velmi dobře jsou na tom i pozorovací úhly. HD rozlišení je ještě rozumnou volbou pro danou úhlopříčku.

Intenzitu jasu lze nastavit v široké škále. Čitelnost na slunci je obstojná, při nastavené nejnižší úrovni jasu nebudete mít problém s nadměrným zatěžováním očí v tmavém prostředí. Automatická regulace jasu pracuje poměrně přesně, ale její reakce na změnu intenzity okolního světla je velmi pomalá. Celkové názor na displej je ale velmi pozitivní.

Hardware: Chtělo by to 2 GB RAM

Čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 se stává stálicí nižší střední třídy. Jeho maximální takt je 1,2 GHz a k dispozici má 1 GB operační paměti. Již samozřejmostí je podpora 64bitové instrukční sady. Grafické operace zajišťuje čip Adreno 306.

 • AnTuTu benchmark: 21 150 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 4 306 bodů
 • Quadrant Standard: 12 988 bodů
 • Basemark OS II: 498 bodů

Výsledky benchmarků jsou srovnatelné s ostatními zařízeními této kategorie. Při běžném používání nejspíše nedostatkem výkonu trpět nebudete. Graficky náročnější hry si sice zahrajete, ale budete se muset spokojit s nižšími detaily nebo snímkovou frekvencí.

Největším kamenem úrazu je kapacita operační paměti. V kategorii, kam telefon spadá, je 1 GB RAM standardem, ale některé konkurenční přístroje již nabízí dvojnásobek. Dopad na koncovou cenu by byl minimální, ale zlepšila by se plynulost systému a uživatelského prostředí. Po spuštění sice zbyde zhruba 200 MB volné kapacity, ale postupně se paměť zaplňuje.

Z 8GB úložiště je uživatelsky dostupných 5 GB. Dalších více než 800 MB si ale vezmou předinstalované aplikace, takže konečně volné místo je jen něco málo přes 4 GB. Východiskem je pořízení paměťové karty formátu microSD, na kterou můžete navíc přesunout nainstalované aplikace.

Určení polohy probíhá v řádu několika málo sekund. Telefon za to vděčí použitému chipsetu, který podporuje jak americký geolokační systém GPS, tak i ruský GLONASS. Během navigování jsem nezaznamenal žádný výpadek a přesnost je velmi dobrá.

Konektivita: Inspirace pro ostatní

Konektivita bývá většinou jedním z poměrně důležitých nedostatků levných smartphonů. Sítě GSM a 3G podporuje dnes každý, problém nastává až u LTE konektivity. Většina levných modelů totiž podporuje jen některá pásma (typicky 1800 a 2100 MHz), která jsou dostupná jen na malé části našeho území. Vodafone Smart Prime 6 je ovšem výjimkou a pracuje také v pásmech 800, 850 a 900 MHz, takže si užijete rychlý mobilní internet také na venkově.

WiFi podporuje standardy 802.11 b/g/n a pro bezkontaktní platby a případné rychlé spárování s jinými zařízeními slouží NFC. Tato technologie se také rozhodně nedá označit za standardní výbavu levnějších modelů.

Zvuk

Jak jsem se již zmiňoval v kapitole o konstrukci, hlavní reproduktor sídlí na zadní straně telefonu. Jeho hlasitost je až překvapivě vysoká a nezní vůbec špatně. Díky vystouplému okraji nedochází k utlumení zvuku ani při položení na podložku. Sluchátkový výstup je na tom s kvalitou reprodukce celkem dobře. Dodávané sluchátka dobře sedí v uších, ale jejich kvalita vás nenadchne. I laciné špunty za 500 Kč udělají daleko lepší službu.

Baterie a výdrž: Vydrží i dva dny

Integrovaný akumulátor má kapacitu 2500 mAh. Jeho výdrž je ve spojení s energeticky nenáročným hardwarem velmi slušná. I při opravdu náročném použití bez problému přežijete celý den. Pokud budete telefon využívat méně často, dostanete se v pohodě na dva dny. Při přehrávání HD videa s nastaveným polovičním jasem displeje i hlasitostí se baterie vybila po osmi a půl hodinách.

 

Kvůli slabšímu napájecímu adaptéru si při nabíjení chvíli počkáte. I přes to se dá doba 2,5 hodiny do plného nabití označit za slušný výsledek.

Systém a uživatelské prostředí: Ve znamení čistoty

Operační systém je jedním z lákadel tohoto modelu. Smart Prime 6 totiž běží na systému Android 5.0.2 Lollipop, což je v dané kategorii unikát, za který rozhodně chválíme.

 

Grafické nadstavby operačního systému dělí uživatele na dvě skupiny. Jedni si je nemůžou vynachválit a jsou s nimi spokojeni, druhá skupina uživatelů je naopak odsuzuje a nic jiného než čistý systém nebere. Vodafone se nepouštěl do žádných experimentů a v telefonu najdete čistý systém, se kterým se můžete setkat například u telefonů řady Nexus.

 

Celé prostředí je poměrně plynulé, ale občas jsem se setkal s delšími prodlevami při ukončování aplikací případně při přepínání mezi nimi. Tento nedostatek bude ale nejspíš způsobem malou kapacitou operační paměti než špatnou optimalizací systému.

 
Ani v nabídce nastavení nenajdete grafické úpravy od výrobce, vše se nese v duchu čistého Androidu a Material designu

Launcher má klasické rozvržení – dolní řada ikon zůstává na svém místě i po přechodu na jinou obrazovku, veškeré aplikace se skrývají v menu. Pokud přejedete z domovské obrazovky směrem doleva, spustí se aplikace Kiosek od Googlu, ve které najdete přehlede posledních zpráv řazených podle několika kategorií.

 
Notifikační nabídka

Notifikační lišta má v základu průhledné pozadí. Pokud ji stáhnete jedním prstem dolů, objeví se datum a čas a také notifikace. K pokročilejším funkcím se propracujete tak, že buď lištu stáhnete na dvakrát, nebo pokud použijete dva prsty. Posuvník sloužící k ručnímu nastavení jasu displeje je úplně na vrchu. Pod ním jsou přepínače sloužící k aktivaci, případně deaktivaci nejčastěji používaných systémových funkcí.

Na zamykací obrazovce se zobrazují poslední notifikace. Pokud na některou z nich dvakrát poklepete, dostanete se do dané aplikace. Pokud dbáte na své soukromí, můžete si v nastavení zobrazování těchto upomínek vypnout. Ve spodní části jsou tři ikony, sloužící ke spuštění aplikace pro hovory, fotoaparátu a pro odemčení.

Bonusové aplikace a funkce: Naplno jen pro zákazníky Vodafonu

Bonusových aplikací je v telefonu nainstalováno velmi málo a za všemi stojí samotný Vodafone. Ikona GuideDocument je pouze zástupce, který slouží k otevření plnohodnotné uživatelské příručky.

Můj Vodafone jistě zákazníci tohoto červeného operátora znají. V aplikaci se po přihlášení dostanou ke svému vyúčtování, mohou se podívat na aktuální útratu, případně na zbývající volné jednotky a další funkce.

Aplikace Protect a Updates využijí jen uživatelé se SIM od Vodafonu. Ostatním zájemcům vyskočí při spuštění chybová hláška. Tento přístup chápeme, protože především prvně jmenovaný program sloužící k celkové ochraně telefonu pochází z dílem McAfee a jeho vývoj nejspíš nebyl úplně zadarmo.

Smart Flow není nic jiného než zástupce odkazující na nastavení živé tapety. Nejhodnotnějším programem je Smart Tips. Po jeho spuštění se objeví celá řada návodů a tipů jak využít telefon na plno. Tuto aplikaci ocení především začátečníci, kteří se díky těmto radám seznámí se systémem.

 

Více bonusových aplikací v telefonu nenajdete. Předinstalovány jsou ještě neoblíbenější programy od Googlu, ale ty najdete i ve většině konkurenčních telefonů.

Telefonování, zprávy a organizace

Prostředí pro uskutečňování telefonních hovorů je opět stejné jako v čisté verzi systému Lollipop. V základu je rozděleno do tří záložek. Rychlá volba obsahuje několik posledně volaných kontaktů. Karta Nedávné je v podstatě detailní historie uskutečněných hovorů. Samozřejmě nesmí chybět ani přímí přístup ke kontaktům, k čemuž slouží třetí záložka.

 

Také prostředí pro psaní textových zpráv je téměř shodné s defaultním. Jiné je pouze barevná kombinace, která vsází na firemní červenou. Jednotlivé zprávy jsou řazeny podle příjemců.

 

Prostředí Kalendáře zná snad každý uživatel Androidu. Přepínat lze mezi měsíčním, týdenním a denním náhledem. K vytvořeným událostem lze přidat celou řadu parametrů jako například místo konání, účastníky a nově také přílohu přímo z Google Disku. Celé prostředí je samozřejmě vyvedeno v Material Designu.

Fotoaparát a záznam video: Překvapivě dobré výsledky

Hlavní fotoaparát je vybaven 8Mpx čipem. O jaký model se konkrétně jedná, bohužel výrobce neuvádí, senzor ale pravděpodobně pochází z dílen Sony. Nechybí ani přední selfie kamera, která nabízí maximální rozlišení 2 Mpx.

Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a nenabízí téměř nic navíc. V pravém horním rohu je přepínač mezi režimem fotoaparátu a kamery. Ve sloupci po levém boku jsou tři přepínače – volba režimu blesku, nastavení a přepínač na čelní fotoaparát.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

V základním nastavení příliš možností nehledejte. Vybrat si můžete některý z předpřipravených režimů – Panorama, Ručně, HDR, Sport a Noc. Velikost fotografií můžete volit ve třech stupních, časovač má čtyři možné konfigurace. O moc bohatší není ani nabídka pokročilého nastavení, kde si můžete zvolit formát, záznam polohy kde byla daná fotografie pořízena, zvuk závěrky a další.

- - - 

Zklamání opadne po aktivaci manuálního režimu. V tomto módu si totiž můžete libovolně nastavit režim ostření, vyvážení bílé, zábleskový mód, expozici a hodnotu ISO. Podobné možnosti nabízí v dané cenové relaci snad jen telefony Nokia Lumia. Vodafone si v tomto ohledu zaslouží rozhodně pochvalu. Možnosti nastavení videa jsou bohužel značně omezené a upravit si můžete v podstatě jen jeho rozlišení. Telefon zvládá záznam full HD videa při 30 snímcích za sekundu, případně lze využít HD rozlišení (rovněž při 30 fps).

- -  -

- - -

Od fotoaparátu jsem neočekával žádné zázraky, takže o to příjemnější byla konečná kvalita snímků. Při dobrém denním světle jsou fotografie ve svém středu poměrně ostré a barevné podání velmi slušné. Občas dochází ke slévání podobných odstínů. Směrem od středu ke krajům je již ostrost horší, ale ani tak se nejedná o nic hrozného. Telefon si velmi slušně poradil i s makrem. Při focení v nepříznivých světelných podmínkách kvalita fotografií rapidně klesá a začíná se objevovat nežádoucí šum.

 
Aplikace pro fotografování a záznam videa má přehledné rozhraní a najdete v ní řadu užitečných nastavení

Zaznamenaná videa jsou také poměrně kvalitní. Při pomalém pohybu nemám téměř co vytknout, horší je to, pokud se chystáte snímat pohybující se cíl. Telefon má v tomto případě problémy se zaostřováním, které ne vždy funguje tak jak by uživatel chtěl. Občas také docházelo k samovolnému přeostřování, což je vidět v testovacím videu.

Vodafone Smart Prime 6: Camera demo

Konkurence

Honor 3C (recenze) nabídne podobný výkon i celkovou výbavu. Displej disponuje stejnými parametry jako testovaný kousek. Největší výhodou Honoru je operační paměť s kapacitou 2 GB. Sráží jej naopak absence LTE, starší verze Androidu a také nepatrně vyšší cena.


Honor 3C

Druhý konkurent pochází z produkce Xiaomi. Model Redmi 2 nabídne na chlup stejnou hardwarovou výbavu, jen displej má o něco málo menší úhlopříčku. Konstrukce Xiaomi působí lepším dojmem a pro někoho může být upravený systém MIUI lepší volbou než čistý Android. Podpora LTE sítí je sice zahrnuta, ale venkovských frekvencí se nedočkáte. Cena modelu s 1 GB operační paměti je zhruba o 500 Kč vyšší než kolik dáte za Smart Prime 6. V prodeji je ale i varianta se 2 GB RAM.


THL T6

THL T6 (recenze) je sice vybaven chipsetem od MediaTeku, ten ale nabídne zhruba stejný výkon jako Qualcomm ve Vodafonu. Pevná konstrukce, optimalizovaný (ale starší) operační systém a slot na dvě SIM jsou hlavními přednostmi. Asi největším nedostatkem je nízká výdrž a taktéž absence LTE. Cena se pohybuje kolem 3 200 Kč.


Lumia 535

Ze stáje Windows Phone přichází v úvahu Microsoft Lumia 535 (recenze). Rozlišení displeje je sice nižší, ale barevné podání je velmi slušné. Kvalita fotografií je velmi slušná, pokulhává jen nízké rozlišení videa. Hardwarová výbava není až tak důležité, protože systém Windows Phone se vyznačuje skvělou optimalizací. Díky ceně, která se pohybuje pod hranicí 3 000 Kč, možná odpustíte i absenci LTE a vrzající zadní kryt.

Závěrečné hodnocení: Levná vstupenka do světa smartphonů

Vodafone Smart Prime 6 má velmi dobře nakročeno k tomu stát se prodejním hitem. V cenové kategorii kolem 3 000 Kč je sice poměrně silná konkurence, ale testovaný smartphone jasně vyčnívá nad ostatními. Čtyřjádrový procesor, 1 GB operační paměti a HD displej už nabízí kde kdo. Pokud ale přičtete podporu všech českých LTE pásem, NFC a Android 5.0, rázem nenajdete srovnatelný telefon.

Oceňujeme, že se výrobce vyhnul nesmyslným nadstavbám a vsadil na čistou verzi Androidu. Optimalizace je slušná, ale zásekům se kvůli malé operační paměti stejně nevyhnete. Dalším příjemným překvapením byl fotoaparát. V dané cenové kategorii se řadí k tomu lepšímu, co lze sehnat. Euforii sráží vrzající zadní kryt, který se navíc časem nejspíš snadno poškrábe a také omezené bonusové aplikace. I tak můžeme Vodafone Smart Prime 6 zájemcům vřele doporučit, ve své kategorii jednoduše nemá přemožitele.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

44 komentářů

 1. Sparky (neregistrovaný)

  Hurá konečně jsem se dočkal recenze. tenhle mobil fakt chci tak jdu číst, jestli to a to stojí :-D

 2. gayusmateus (neregistrovaný)

  kdyby tam místo toho qualcommu lupli intel atom, tak by určitě byl tento smartphone daleko víc populárnější.

 3. Podobným „hitem“ mohla být i Lumia 535, kdyby to MS nepodělal s tím dotykem…

 4. policak (neregistrovaný)

  Nechapu, co udelali tomu systemu, ze ma po startu 200 MB RAM. Na tenhle mobil jsem cekal, nakonec jsem za podobne penize koupil Cube1 K55 s 5,5“ displejem a nelituji. Ma taky jen 1GB RAM, ale po startu zustava porad volnych 430-480 MB, kde se u VF ztraci ta RAM, nechapu. A to mi na pozadi krome systemovych aplikaci bezi FB, Messenger, WhatsApp, Skype, Instagram, In-pocasi, Viber, Pushbullet a nevim co jeste.

  • MikA (neregistrovaný)

   Po spuštění mi RAM ukazuje 57% ,takže je to vice než 200mb

 5. Nejsem si jist, zda po samo-domo dodělávky přístroje (aneb 3,5 jack konektor) má skřípání, snadné poškrábání apod. na dojmu z přístroje zkazit:)

 6. Bary (neregistrovaný)

  Kolik máš volné Ram bych zrovna neřešil, pokud se system neseká tak je vše OK.

  Paměť je od toho aby se zaplňovala ne ?

  Maximálně to má vliv na trošku větší spotřebu ale pochybuji že by si toho někdo všiml.

  Programy a data natažené v RAM jsou daleko rychlejší než uložené někde jinde.

  Pokud je RAM zaplněná po startu mobilu a zbývá jen 200MB tak to neznamená že nepustíš už žádnou apku nebo hru. V RAMce budou natáhlé data které systém nepotřebuje a bud je rovnou uvolní nebo přesune.

  • Bary (neregistrovaný): no počet volné paměti RAM po startu je docela zajímavý parametr. Je otázka, na kolik jsou data po startu v RAM udržovány jako permanentní (a já se domnívám, že z velké/všechny) budou, tedy pro uživatele zbude to co zbude. A zde toho moc není. Pak je otázka, kolik prostředků se uvolní pro danou aplikaci. Náročné aplikace mohou chtít desítky (třeba 70) MB (ale kolik dá systém nevíme, nemusí tolik povolit, pak buď pád aplikace nebo trhání-načítání z pomalejšího úložiště), takže se ti budou poměrně brzo sestřelovat pro uvolnění. Dále očividně není moc prostor pro cache aplikací. Dohromady, ruce pryč.

  • Bary (neregistrovaný)

   Možná zajímavý je ,ale nikdy jsem se nedíval pro mne je to nepoctatné.

   Těžko můžeš porovnávat dva tel.

   1. Už při koupi má tel nastavené (na jedné nebo na více plochách) widgety (počasí, antivir,mail ..) a ty se musí načíst při startu

   a na dalším tel. to bude jinak.

   2. různý balast od jednotlivých výrobců (většinou jde odstranit nebo zmrazit)

   Pokud by někdo chtěl porovnávat tak jedině čistý android se stejnýma widgetama a programama.

   Ja mam na tel. využito běžně 80-82% RAM a není to žádný problém.

   Třeba aplikace: google play běží na pozadí a zabírá 50 MB

   synchro. e-mailu 17 MB

   uložiště e-mailu 12 MB

   widget počasí 14,5 MB

   takže když zruším e-mail a počasí tak uvolním přes 40 MB :)

  • Bary (neregistrovaný): Právě že volná paměť po startu přístroje je jediná porovnatelná hodnota nezávislá na tom, jak je nastaven systém z výroby (jak píšeš, čistý Android, widgety, atd.). Tedy kolik prostoru je ti zařízením nabídnuto. Já mám tak jak píšeš třeba 80% z 3GB plno, protože je zde dost prostoru pro cache, když opakovaně spustím aplikaci, nemusí daná data načítat z paměti, ale má je v RAMce, čili spuštění/přepnutí aplikace je svižnější. Manipulovat s absolutní hodnotou aplikace se pak úplně nedá, je to závislé např. rozlišení displej. Mě např. mapy na 2k displeji logicky berou v RAM o desítky MB více než na dřívějším WVGA přístroji, logicky, už jen z počtu pixelů k vykreslení.

   Nebo bude jistě rozdíl, zda si přehráváš MP3 soubory nebo FLAC, atd.

  • Např. UC Browser jak tak koukám 174MB. Představa, že 200MB celkově volné paměti, haha:)

  • Jirka S. (neregistrovaný)

   Souhlasim s Bary, je to celkem nepodstatná věc, kterou si pohlídá sám Android. Android má vlastní nativní ovladač pro přidělování paměti RAM aplikacím, který zajišťuje její používání optimálním způsobem. Systém se tedy záměrně snaží, aby aplikace byly uložené v paměti RAM pro lepší výkon. V mobilních zařízeních, kde jsou rychlost a odezva rozhodující pro dobrý uživatelský zážitek, je udržování aplikací v rychlé RAM dobrá věc. Android se stará nejen o správu RAM, ale také udržuje aplikace na pozadí, aby zbytečně nepoužívaly prostředky procesoru.

   Závěrem chci říct, že pokud by někdo se fakt vrtal ve velikosti volné paměti, každý zkušenější uživatel má v mobilu root, v ideálním případě custom ROM a není žádný problém si pak s RAMkou hrát.

   Haha:)

  • Nize cituji ala volna RAM android a to se jedna o poslední verzi Androidu a te skvele spravy RAM.Samozrejme ze volna RAm je dulezita, jen hlupak muze tvrdit opak a vychvalovat co nejvíce využitou RAM, když pak systém laguje.

   „“Při běžném používání telefonu s několika spuštěnými aplikacemi na pozadí se využití RAM pohybuje okolo 85 procent. Přičemž, pokud se dostane k metě 92 procent, je již patrné zřetelné zpomalení systému či znovunačítání domovské obrazovky. RAM je zabraná i přes poměrně agresivní politiku garbage collectoru. Stačí načíst webovou stránku, minimalizovat, spustit, kalkulačku, Google Play a třeba hudební přehrávač, a samotná webová stránka se opět načítá úplně od nuly.““

   Takze tolik k te RAM.

 7. V Y B E R (neregistrovaný)

  Vypadá to na docela dobrou koupi.

  Moje priority jsou ale trochu jiné:

  – menší okraje kolem displeje

  – nepotřebuji LTE

  – snesl bych o něco výkonnější CPU

  – snesl bych 2 GB RAM

  Jaký telefon mi tedy nabíne výměnou za LTE (které oželím) vylepšení pro mne důležitých parametrů?

  Ten Honor 3C?

  Redmi2 už má malý displej. Ale zase MIUI se mi líbí.

  • Zdeněk Beran

   Honor 3C by vám mohl vyhovovat, splňuje snad všechny vaše požadavky.

  • Rozhodne doporucujem ako je aj v predchadzajucom prispevku honor 3C. Mame ho vo firme niekolko a za tu cenu lepsie asi nekupis.

 8. Hm, telefon. Supr. Ale všiml jste si někdo Michaely Beranové

 9. slavek (neregistrovaný)

  mám tento model od pátku, vyhovuje. jediné co mě trápí, nevím zdali lze v nastavení foto/videa změnit uložiště pořízených fotek/videí na SD kartu … nenašel jsem. neporadíte ? … díky

 10. Aip (neregistrovaný)

  THL t6s už má oficiální lollipop.

 11. Meta (neregistrovaný)

  foto ide přesunůt enom ručně z paměti fóna na kartu ve správci, podle vyjádření vodafónů bude tento problém vyřešen v najbližší aktualizaci, Meta

  • No snad se telefon dočká aktualizací :) Nevíte někdo, jak to vlastně s VF telefony a aktualizacemi zhruba bývá? Nikdy jsem se tak nějak o lowendy nezajímal, ale tenhle model hodně mění můj pohled na věc :)

  • koki (neregistrovaný)

   Mam predchozi model (Smart 4 Power) a aktualizace chodily, posledni minuly mesic, takze v tom bych problem nevidel. Ad fotky/videa – v systemu jsem nastavil default lokaci SD kartu a od te doby se uklada vse tam (jestli to je u noveho modelu jinak netusim). Tenhle found se mi libi a asi si jej opet poridim.

 12. pics22 (neregistrovaný)

  Sehnat na telefon folii nebo nějakej backcover bude nejspíš opět problém.

  • Sehnat motiv a nebo folii urcite nebude problem minimalne pres [odkaz] (i kdyz ted treba v nabidce neni, tak staci se jim ozvat a pokud jim ho donesete a budete prvni, tak urcite se bude dat domluvit a vyhodne to bude pro obe strany ;) )

  • vagus (neregistrovaný)

   Pěkně na to sedne folie ze Samsung Galaxy S5, jen výřezy jsou trochu jiné, ale rozměrově padne dobře.

  • Radši připlaťte za přístroj s std. tvrzením skla, Gorilla Glass 3 @ spol., než se sr*t s fólií, nedej bože špatně padnoucí:)

  • Mám telefon s GG3, nosím ho opatrně v kapse bez jiných věcí a stejně je rozrytý jak pole na Krymu.

  • Není… Na prodejně Vodafone vše mají. Když jste náročnější na barvu pouzdra, tak Ebay to jistí…

 13. Telefon mám od pátku a zde jsou mé poznatky:

  a)Zadní kryt mi také vrže. Navíc je velmi hladký a již mi málem několikrát vyklouzl.

  b)Ram (mám již nainstalované aplikace) cca 360 volné.

  c)Zadní fotoaparát výrazně, ale opravdu výrazně šumí. I při normálních sv. podmínkách.

  d)Chybí CD (odkaz) na ovladače. Synchronizace s PC (W7-64bCZ,Outlook 2013) řešena stažením univ. ADB ovladače s sw MyPhoneExplorer. W8.1 ovladač neakceptují (možná jiný,ale zatím nebyl čas hledat)

  e) Postrádám možnost nechat si zobrazit v liště procenta baterie (řešeno widgetem).

  f) Vše je již uvedeno v recenzi, snad jen, že je možno odinstalovat drtivou většinu aplikací.

 14. Tereza (neregistrovaný)

  Ahoj lidi, prosím, mám dneska nový tento telefon Prime 6 a nedokáži přijít na to, jak jako vyzvánění na zprávu i při volání přiřadit vlastní hudbu…víte někdo? Díky :)

  • Nastavení-Zvuk a oznámení-Vyzváněcí tón telefonu/oznámení – pak zvol (pokud máš nainstalovaný) např. total commander a zadej cestu k dané mp3. Nebo ještě jednodušeji: zvol úložiště médií a v v horní části (2. řádek) je: „Další vyzváněcí tóny“.

 15. Je to tento přístroj?

  [odkaz]

 16. Andrea (neregistrovaný)

  Nevite nahodou jestli Je mozne v kontaktech zobrazovat kontkaty bez kontaktu ze sim? Nastaveni a ovladani kontaktu mi prijde trosku tezkopadnejsi a malo user friendly, jinak zatim vicemene spokojena

 17. Petra (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěla bych poradit dcera má telefon Vodafone Smart prime 6 operační systém Android 5.0.2 máme tuto selfie tyč Model: Z07-5S a nejde nám to ani po nainstalování „Camera 360“ prosím poradíte? děkuj

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Tento mobil je ošizeny o spoustu věci a pokut nemáte bluthot šelfu Tic nepůjde nemá otg

 18. Josef Hajek (neregistrovaný)

  Dobrý den, nemohu přijít na to, jak se fotí obrazovka (screenshot) Děkuji za odpověd.

  • Dobrý den, stiskněte najednou kláves Volume Down + Power. Tím vytvoříte screenshot obrazovky :)

  • Nebo napíšeš do URL řádku google.cz, tam do hledacího řádku screenshot android a hned první odkaz a máš to tam uprostřed stránky tak 20px fontem. Někdy je to tááák jednoduché;-)

 19. Gejb (neregistrovaný)

  Prosím porad te mám daný telefon od 24 a stále mi na značce signálu ukazuje vikřičník a strašně slaboulilinký signál :( když zapnu mobylní data vykřičník zmizí ale síla stále žádná nemluvím žě bez stálého nonstopo zapnuitých dat mi nefunguje příjem a odchod MMS což mám pak pooodstatně dražší služby :( Na vodafonů mi dnes oznámili že bez dat to nejde což mi přijde blbost abych honila signál stahováním dat :(

 20. Martina (neregistrovaný)

  S telefonem jsem maximalne spokojena akorat jedina nevyhoda je,ze mi nejde nainstalovat a nereaguje selfie tycka. Nemuzete mi nekdo pomoct? Dekujii

 21. Tomáš (neregistrovaný)

  Nedoporučují nwrozjede vám spoustu aplikaci nepodporuje otg takže vám nepůjde šelfu Tic teda jestli nemáte Tic s blutoth a také vám nepůjde připojit flashdisk přes otg kabel

 22. Měla jsem ho a byla spokojená, dokud mi po necelém roce neodešla systémová deska. Po její výměně se totéž opakovalo po 3 měsících, kdy už mně ale servis vypoklonkoval informací o oxidaci (a to jsem ho v podstatě používala jen doma kvůli dlouhodobé PN). Takže telefon starý 14 měsíců s ochranným sklem a silikonovým pouzdrem si můžu strčit víte kam… :(

 23. Dobrý den mám mobil Vodafone smart 6 a chci se zeptat jak dat pric ikonku sluchátko děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).