Domů » Recenze » Recenze Coolpad Porto: I levný Android může být cool

Recenze Coolpad Porto: I levný Android může být cool

Coolpad uvedl na český trh své první smartpony. Námi testovaná novinka Porto za tři a půl tísíce nabízí mimořádně tenké a lehké tělo, slušnou výbavu a v neposlední řadě také infračervený port. Jaký je v praxi, prozradí náš test s videopohledem.

V našich končinách název Coolpad většině lidí zatím mnoho neřekne, ale v domovské Číně se na poli smartphonů jedná o velmi významného hráče a není tak divu, že se odhodlal k expanzi. Před nedávnem značka oznámila vstup na český trh a uvedla zde do prodeje dvojici levných zařízení. My si v dnešním testu představíme menší z nich a v následujících týdnech se můžete těšit také na recenzi většího Coolpadu Modena s 5,5″ panelem.

Model Porto se vyznačuje sympatickým poměrem cena/výkon a kompaktním tělem o tloušťce příjemných 7,9 mm a hmotnosti 116 gramů. V něm naleznete čtyřjádrový procesor od Qualcommu doplněný o 1 GB RAM, dále pak Coolpad nabídne 4,7palcový qHD displej, podporu LTE a v neposlední řadě také osmimegapixelový fotoaparát.


Coolpad Porto na oficiálním snímku

S cenou okolo hranice 3 600 Kč včetně DPH jsou výše uvedené parametry slušné, jakkoliv za sebou konkurenci nijak zásadně nenechávají. Důležitější je však odladěnost a celkový dojem ze zařízení. Nejen těmto věcem se věnujeme na následujících řádcích.

Klady (+)

 • tenké a lehké tělo, design
 • skvěle odladěný systém
 • dobrý poměr cena/výkon
 • infračervený port
 • Android 5.1
 • podpora LTE (mimo pásmo 2100 MHz)

Zápory (-)

 • absence notifikační diody
 • hůře fungující GPS
 • zbytečně velké okraje

Obsah balení

Uvnitř nenápadné bílé krabičky naleznete pod samotným telefonem sponku na vyjmutí šuplíčku pro SIM kartu, stručný návod v českém jazyce, microUSB nabíječku s oddělitelným kabelem a špuntová sluchátka s mikrofonem.

Zvuk, který z nich vychází je silně přebasovaný až „dunivý“ a kvalitou také příliš nepřekypuje, doporučujeme tak raději sáhnout po nějakých jiných a tyto využívat pouze jako handsfree. Tím je výčet u konce a jakkoliv vždy rádi vidíme nějakou drobnost typu folie na displej navíc, nemůžeme s přihlédnutím k ceně mít výhrad.

Videorecenze

Coolpad Porto: Videorecenze

Konstrukce a design: Tenký jako papír, lehký jako pírko

Jak už jsme zmínili v úvodu, hmotnost 116 gramů a tloušťka 7,9 mm jsou vskutku ocenitelné parametry. S výškou 139 mm a šířkou 67,8 mm už to tak slavné není, přičemž na vině jsou zde poněkud větší okraje okolo obrazovky. Na zadní straně je také potřeba zmínit vystupující fotoaparát, díky čemuž telefon při položení na záda neleží úplně rovně.

Při prvním spuštění mě překvapilo, že ne celá černá plocha na přední straně je vyhrazena displeji a uvnitř bílého rámečku se tak nachází ještě černé okraje. Úhlopříčka zobrazovače tak mohla být o chlup vyšší a na rozměrech se to nemuselo odrazit.

 

Po stránce designu připomíná Coolpad některé modely od HTC, setkal jsem se i s názory, že se podobá iPhonu. Rozhodně se ale nejedná o lacinou čínskou kopii a vlastní rukopis výrobce je zde patrný a celkově se dá říct, že telefon působí přinejmenším v bílém provedení poměrně elegantně.

 

Co se týče použitých materiálů, zajímavý je především zadní kryt, jenž je vyroben ze semínek kešu, což výrobce zdůvodňuje jednak ekologickou šetrností a druhak praktičností, kdy plocha nezachytává otisky prstů, což můžeme potvrdit. Navíc je kryt velmi příjemný na dotek. Po obvodu se poté táhne rádoby kovový rámeček a přední strana je celá pod krycím sklíčkem. Konstrukce velmi pevná a neozývaje se z ní žádné nepatřičné zvuky, celkově si tak výrobce za zpracování zasluhuje pochvalu.

  

Coolpad Porto se povedl i z hlediska ergonomie, za což vděčí z části tenkému a lehkému tělu a také vhodně umístěným tlačítkům na pravém boku. Pod displejem naleznete ještě trojici senzorových tlačítek, jež zabírají poměrně velkou plochu a bohužel jim chybí podsvícení. Fungují ale na jedničku.

Displej: Na papíře nic moc, v reálu překvapí

Přední straně dominuje IPS displej s úhlopříčkou 4,7 palců a rozlišením 540 x 960 px. Někteří konkurenti dokážou nabídnout lepší jemnost, ale v této cenové kategorii je qHD dostačující. Viditelnost rastru nepřekračuje únosnou mez a barevné podání je taktéž na dobré úrovni. Čitelnost na přímém světle spadá spíše do průměru, s trochou snahy však cíle dosáhnete.

Výrobce neopomenul automatické nastavení jasu, jeho funkčnost je poté zcela bezproblémová. Celkově je tak obrazovka na danou cenovou kategorií dostačující a jakkoliv nesahá na vrchol, většině uživatelů postačí.

Hardware a zvuk: Nic nového pod sluncem

Výrobce vsadil na v této kategorii osvědčený procesor Qualcomm Snapdragon 410, což mimo podporu LTE znamená také čtyři jádra na frekvenci 1,2 GHz. Společníkem je mu 1GB operační paměť a interní úložiště s kapacitou 8 GB (uživatelsky přístupných je 4,7 GB), jež je možné dále rozšířit o paměťové karty. Výše uvedená kombinace bohatě postačuje pro plynulý běh systému i většiny dostupných her, i když už velmi náročných titulů už se můžete setkat s občasnými záseky.

 

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků a to s následujícími výsledky:

 • AnTuTu Benchmark: 17 882 bodů
 • 3D Mark IceStorm Extreme: 2 601 bodů
 • GeekBench 3: 1205/398 bodů

Zvukový výstup do sluchátek možná nenadchne audiofily, naprosté většině uživatelů nicméně jeho vyvážený a vcelku čistý projev naprosto postačí. Hlasitý reproduktor sice kvalitou neohromí, důležité však je, že vyzvánění s ním jen tak nepřeslechnete.

Baterie a výdrž: Navzdory očekáváním dostačující

Tenké tělo si vybralo svou daň a kapacita baterie činí nepříliš velkorysých 1800 mAh. Očekávali jsme, že výdrž bude velmi slabá, ve finále ale pouze spadá do běžného průměru. Pokud tak budete telefon používat aktivně po celý den, k večeru si již nabíječku vyžádá, jste-li však se svými nároky skromnější, dvou dnů dosáhnete bez větších potíží.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Coolpad se vybil po 5 hodinách a 20 minutách, což svým způsobem potvrzuje výše uvedené.

Operační systém, bonusový software

Výrobce si zaslouží pochvalu za přítomnost aktuálního Androidu 5.1.1 Lollipop, což v těchto cenových hladinách bohužel nebývá úplně samozřejmé. Oproti čistému Androidu je zde poměrně dost změn, především v otázce grafiky a uspořádání.

 
Hlavní obrazovka a nabídka Nastavení

Prostředí trochu více hýří barvami, veškeré ikony jsou zasazeny do zaobleného rámečku a odlišné jsou také některé základní widgety. Celkově je ale vzhled stále poměrně sourodý. Místo nabídky aplikací jsou veškeří zástupci ukládáni rovnou na plochu, kde je následně můžete třídit do složek.

Velice dobře je na tom zařízení z hlediska rychlosti. Systém běhá za všech okolností zcela plynule a to i při náročnějších úkonech, nesetkávali jsme se ani s pády aplikací, zkrátka vše fungovalo na jedničku. Málokterý Android za tři a půl tisíce je na tom v této oblasti tak dobře a Coolpad si za to od nás odnáší velké plus.

 

Za výše uvedené vděčí telefon mimo jiné i tomu, že to výrobce nepřeháněl s nabídkou předinstalovaných aplikací. K dispozici jsou sociální sítě Twitter, Instagram a klient WhatsApp, můžete je však dle libosti odinstalovat.

Dále se zde nachází kancelářský balík WPS Office, jenž umožní prohlížet veškeré dokumenty a vytvářet texty, tabulky a prezentace. Pro management úložiště je připraven povedený správce souborů ES File Explorer.

 

Tím je výčet kompletní a naštěstí není předinstalován žádný bloatware, což je prohřešek, kterého se dopouští i mnohem známější výrobci u výrazně drazších zařízení. Systém je tedy aktuální, skvěle odladěný a softwarová výbava taktéž bez výhrad. Je dobře, že si Coolpad dal záležet, jelikož zrovna v této oblasti stačí málo a celý uživatelský zážitek může být zkažený.

Telefonování, zprávy, konektivita

O kapitolu výše jsme zmínili, že Android není přítomen v ryze čisté podobě, aplikace pro komunikaci nicméně žádných změn nedoznaly. Kvalita telefonování je na dobré úrovni, hlasitost sluchátka dostatečná a od protistrany jsme se žádných výhrad také nedočkali.

 
SwiftKey klávesnice vyniká širokými možnostmi nastavení. Díky infračervenému portu telefon využijete také jako dálkový ovladač.

Pro psaní je připravena klávesnice SwiftKey, jež se vyznačuje především širokými možnostmi přizpůsobení a umožní také zadávat tahem po písmenech. Trochu matoucí mi přišlo jen základní rozložení, kdy se na klávesnici se znaky čísla nenacházejí v horním řádku, nýbrž na pravé straně, to je však maličkost. Co už není maličkost je absence notifikační diody, kvůli čemuž je potřeba displej pro zjištění zmeškaných událostí pokaždé rozsvěcet.

Nabídka konektivity zahrnuje tradičně WiFi, Bluetooth 4.0 a GPS v kombinaci s GLONASS. Bohužel, určování polohy příliš dobře nefungovalo a třeba pro pěší navigaci bylo zařízení nepoužitelné.

Potěší podpora LTE, chybí však v našich končinách používaná frekvence 2100 MHz. Překvapila nás také přítomnost infračerveného portu, díky němuž můžete telefonem ovládat vybrané domácí spotřebie. Spárování je otázkou chvilky a vše funguje bez jediného problému.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát na zadní straně nabídne rozlišení osm megapixelů a doplňuje jej přisvětlovací dioda. Výsledná kvalita snímků není vůbec špatná. Úroveň detailů je dostačující a totéž platí i pro ostrost. Barvy jsou mírně mdlejší, nejde nicméně o nic strašného. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami jde kvalita razantně dolů, to je však v této cenové kategorii očekávatelné.

Full HD video poté spadá do průměru. Opět je přítomno mdlejší podání barev, ostrost a úroveň detailů je poté trochu slabší, než u fotografií. Za horšího světla se navíc záznam zasekává a k plynulosti má daleko. I zaznamenávaný zvuk bohužel okamžitě dává najevo svůj původ a bude tak lepší zůstat spíše u statických obrázků, které Coolpad přeci jen zvládá o něco lépe.

-

- - -

- - -

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Prostředí fotoaparátu je poměrně jednoduché a funkcemi nepřekypuje. Naleznete zde několik barevných filtrů, pětici režimů, mezi nimiž třeba HDR či zachycení úsměvu a také jakýsi profesionální mód, který umožní ručně nastavit ISO, vyvážení bílé a dokonce manuálně ostřit. Nelze si nevšimnout, že tento režim vypadá naprosto totožně, jako u telefonů řady Lumia v aplikaci Nokia Camera. Alespoň, že výrobce kopíroval od někoho, kdo ví, co dělá.

Coolpad Porto: Camera demo

Konkurence

Asi největší problém pro Coolpad Porto představuje Vodafone Smart Prime 6 (recenze). Levný smartphone od Vodafonu taktéž nabídne Android 5.1, navíc v takřka čisté podobě. Po hardwarové stránce je na tom zařízení podobně, nabídne však o 0,3 palce větší displej s HD rozlišením a podporuje také LTE na frekvenci 2 100 MHz. Vede navíc i v otázce ceny, která je nižší o více než 200 Kč. Snad jedinou výhodu Coolpadu tak představuje kompaktnější tělo, pokud vám však na rozměrech nezáleží, musíme Vodafone prohlásit za lepší volbu.

 

Alternativou číslo dva je LG Spirit se zakřivěným tělem. Taktéž nabídne 4,7palcový displej, má však vyšší rozlišení 720 x 1280 px. V útrobách naleznete tentýž čtyřjádrový procesor od Qualcommu a na papíře se snad jediný hardwarový rozdíl nachází v kolonce „baterie“, jež má o 300 mAh větší kapacitu. Dle ohlasů majitelů je prostředí poněkud hůře odladěné, ani tentokrát však nechybí podpora frekvence 2 100 MHz. Cena je bohužel o několik stokorun vyšší.


Do třetice zmiňme nový Asus ZenFone GO. I jeho displej je větší o 0,3 palce a opět nabídne HD rozlišení. Procesor od MediaTeku by někdo mohl považovat oproti Qualcommu za nevýhodu, výkon je však na solidní úrovni a potěší také 2GB operační paměť. O chlup větší je baterie. I v tomto případě si však budete muset připlatit pár set korun navíc.

 

Závěr: Sympatický levný Android

Coolpad Porto nás v redakci příjemně překvapil. Po vybalení z krabice udělalo dobrý dojem solidně zpracované, tenké a lehké tělo, oproti očekáváním je i displej zcela dostačující a použitý hardware je klasikou, která rozhodně nezklame. Skeptický jsem byl k výdrži baterie, i ta se ale ukázala jako dostatečná. Příkladné je pak odladění systému Android, který je navíc přítomen v aktuální verzi 5.1 a potěší také infračervený port.

Pokud pomineme nižší rozlišení displeje, které se ale v reálu neukázalo být tak zásadní prohřeškem, pak jsou ostatní nedostatky spíše drobnějšího charakteru a můžeme mezi ně zařadit především absenci notifikační diody, zbytečně velké okraje okolo displeje a absenci LTE pásma 2100 MHz, jakkoliv přítomnost těch ostatních rozhodně kvitujeme. Zklamala nás také hůře použitelná GPS.

Výrobce si nicméně za model Porto odnáší pochvalu – možná se nejedná o ten nejvýkonnější smartphone za dané peníze, jako celek se ovšem používá dobře a pokud je vám tak z nějakého důvodu sympatický, rozhodně jeho koupí neprohloupíte. Radost udělá i trochu náročnějšímu uživateli a jako vstupenka do světa smartphonů taktéž dává smysl.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. Marek (neregistrovaný)

  Překvapil mě nižší výsledek v Antutu, myslel jsem, že Snapdragony 410 překračují 20 tisíc bodů, obzvlášť když ten telefon nemá HD displej.

 2. Freeze (neregistrovaný)

  Mám ho od minulýho týdne, kupoval jsem podle videorecenze a zatím spokojenost. jen škoda toho rámečku, ten je fakt zbytečně veliký :(

 3. trix (neregistrovaný)

  chci Coolpad ale nevim zda Porto nebo Modenu? poradite :)

  • Ad Modena, 5,5″ (byť jen qHD, což je btw. tedy strašný) a 2500mAh aku zní jako pr*er (i bez provozu na 2 SIM). Fakt zvaž, že je to opravdu to, co chceš, je to docela divočina přístroj.

  • Martin Pavlović

   Záleží na tom, jestli preferujete větší či menší telefony. Kvůli výše zmíněné jemnosti displeje bych ovšem sáhl po Porto.

 4. Freedom (neregistrovaný)

  Modenu má ségra a souhlasím s recenzí. Telefon je pěkný a android se dá používat. škoda snad jen za ty tlustý rámečky kolem displeje, ještě když se výrobce na webu chlubí jak sou tenký :) ale koupě nelitujeme.

 5. Míša (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mám čerstvě telefon coolpad porto E560. Jsem s ním spokojena, jen od rána nemohu přijít na to, jak mohu přiřadit k jednotlivým kontaktům podle potřeby různou muziku,kvůli rozlišení zvonění – tedy pokud to doufám jde :-O. Předem děkuji za radu

 6. Kubalkova (neregistrovaný)

  Jsem starší ročník a koupila jsem Porto.V obchodě z mého dual mobilu mi přehodili karty.Jedna T mobil druhá firemní O2.Nevím jak přepínat karty a u T mob. jak zjistti stav účtu karty.Děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).