Domů » Recenze » Recenze Huawei Mate X2: vydařená skládačka, kterou si nekoupíte

Recenze Huawei Mate X2: vydařená skládačka, kterou si nekoupíte

Přestože má společnost Huawei při uvádění nových smartphonů na evropský trh omezenější možnosti, stále chce dokazovat, že v mobilním světě patří k absolutní technologické špičce. Posledním důkazem je smartphone Huawei Mate X2 s ohebným displejem. Navazuje na první generaci, respektive na vylepšený model Mate Xs, avšak její základy obrací doslova o 180 stupňů. Zařízení tak svou konstrukcí nápadně připomíná Samsung Galaxy Z Fold 2, ovšem o přímou kopii se v žádném případě nejedná.

Hlavním lákadlem je vnitřní ohebný OLED displej s úhlopříčkou rovných  8 palců. Použitý klínový design s sebou nese jednu ohromnou výhodu – do tlustšího křídla mohl výrobce osadit fotoaparát zcela bez kompromisů. Huawei Mate X2 je prvním skládacím smartphonem, v jehož výbavě najdeme periskopickou kamerku, a to rovnou s 10x optickým přiblížením. Samozřejmostí je vysoký výkon a bohatý výbava, včetně 5G.

 • unikátní konstrukce, dva 90Hz OLED displeje, špičková hardwarová výbava
 • 4 zadní fotoaparáty – hlavní 50MPx, širokáč, 3x a 10x teleobjektiv
 • dostupný je pouze v Číně, cena je astronomická

Telefon běží pod taktovkou operačního systému Android 10 s prostředím EMUI 11 a balíkem služeb od Huawei – podpora Google služeb zde samozřejmě chybí, a co je nejdůležitější – Huawei Mate X2 se prodává pouze v domovské Číně a nic nenasvědčuje tomu, že bychom se v dohledné době měli dočkat nějaké změny. Základní varianta vyjde v přepočtu na zhruba 60 tisíc korun bez DPH. Na globálním trhu se s ním zatím nepočítá, přesto jsme rádi, že jsme jej mohli otestovat a nyní se s vámi můžeme podělit o zkušenosti s aktuálně tím nejlepším a nejzajímavějším smartphonem od Huawei.

Unikátní konstrukce ve tvaru klínu

Základní koncept zůstal zachován, Huawei Mate X2 je telefon poměrně standardních rozměrů, který lze rozložit do velikosti malého tabletu. Způsob otvírání se však změnil – u první generace byl jeden ohebný displej ohýbající po vnější straně, u nového modelu jsou displeje dva. To má poměrně zásadní dopad na celkovou odolnost; ohebný displej je v zavřeném stavu schovaný a není tak náchylný na poškození vnějšími vlivy.

Huawei Mate X2 011
Huawei Mate X2

Na druhou stranu ale museli v Huawei vybavit novou generaci vnějším sekundárním displejem pro situace, kdy chcete zařízení používat jako standardní telefon.

Huawei Mate X2 012
Unikátní konstrukce ve tvaru klínu.

Zařízení tak může připomínat Samsung Galaxy Z Fold 2. Zatímco telefon od Samsungu je v rozloženém stavu placka o jednotné tloušťce 6,9 mm, Mate X2 má klínovitý tvar, u kterého se tloušťka mění od 4,4 do 8,2 mm.

V zavřeném stavu má pak smartphone v pase 14,7 mm, což je méně než v případě korejské konkurence (Fold 2 má 16,8 mm), ovšem více než u předchozího modelu Mate Xs s tloušťkou 11 milimetrů. Pravděpodobně se jedná o daň za sekundární displej.

Vetší rozměry a vyšší hmotnost

Celkově není Mate X2 žádný drobeček. V zavřeném stavu jsou jeho proporce 161,8 x 74,6 mm a šířka při rozložení činí 145,8 mm. Fold 2 je o poznání útlejší: 159,2 x 68 mm, respektive 128,2 mm při otevření. Hmotnost také není příliš příznivá.

Huawei Mate X2 015

295 gramů je v ruce, ale i v kapse znát. Zejména při dlouhých hovorech může být držení telefonu v ruce neúnosné. Pro srovnání Fold 2 váží 282 gramů a věřte mi, že v tomhle případě se opravdu počítá každý gram navíc. Hmotnost zařízení je navíc v rozloženém stavu nevyvážená, za což může zmiňovaný klínovitý tvar.

Při držení „tabletu“ v pravé ruce oceníte, že veškerá hmotnost je situována v pravé dlani a lehčí levé křídlo nijak netáhne dolů. Naopak v levé ruce se takřka držet nedá. Pravá část zařízení se převažuje, což není zrovna příjemné. Při přetočení do polohy naležato je nutností držet zařízení za tlustší a těžší část.

Kloub bez možnosti aretace

Pro účely ohýbání Huawei vyvinul speciální pant, který v místě ohybu tvaruje displej do tvaru kapky a dodává panelu potřebný rádius ohnutí. Toto řešení minimalizuje riziko pokrčení a vznik nerovností, i přesto je ale ohebný displej nejcitlivější součást telefonu.

Huawei Mate X2 018

Samotný kloub je navržen tak, aby šlo obě křídla dovřít a nevznikla mezi nimi žádná mezera. Za to výrobce velice chválím. Pant je vytvořen z tekutého kovu na bázi zirkonu a panely z uhlíkových vláken, což má za následek nejen vysokou pevnost, ale i nižší hmotnost.

Jenomže kloub není možné v žádné poloze zaaretovat, takže je možné ho jen otevřít a zavřít. Je škoda, že jej není možné v nějaké poloze zastavit, jako tomu je u druhé generace Foldu. Otevírání je ale příjemné a jde zlehka, avšak jednou rukou jde otevřít poměrně těžko. Mate X2 je po konstrukční stránce velmi dobře navržený a technické zpracování je na prvotřídní úrovni.

Kvalitní zpracování

Kombinace kovu a skla je elegantní a hodně prémiově působí broušený hliník kryjící kloub. Při otevírání nikde nic nevrže a vše bravurně lícuje. Jediným nedostatkem tak může být chybějící voděodolnost a prachu vzdornost, cože je ale vzhledem ke konstrukci pochopitelné.

Chválím, že modul s fotoaparáty vystupuje ze zad jen nepatrně, a to i přes přítomnost periskopické kamerky.

Huawei Mate X2 023

Na stranách se nacházejí dva hlasité reproduktory, které hrají skvěle a kdejaký smartphone by jim mohl závidět. Díky jejich umístění dokáží vytvořit prostorový zážitek a pochválit musím i za mírný náznak basů. Na těle byste ale marně hledali sluchátkový audio jack.

Perfektní 90Hz OLED displeje

Mate X2 disponuje hned dvěma displeji. Ten vnější má úhlopříčku 6,45 palců, rozlišení 1160 x 2700 pixelů (jemnost 456 pixelů na palec). Hlavní hvězdou je bezesporu vnitřní 8“ ohebný displej, který se pyšní rozlišením 2480 × 2220 pixelů (413 PPI) a věrným zobrazením barev v kompletním gamutu DCI-P3. Huawei se také chlubí optickou nanovrstvou, která minimalizuje odrazy světla.

Huawei Mate X2 004
Kvalitní vnější displej.

Vnitřní displej zabírá 87,3 % plochy, což není vůbec špatné, ale Fold 2 má přeci jen o něco tenčí rámečky. Oba OLED panely disponují 90Hz obnovovací frekvencí obrazu, přičemž dotyková vrstva má dokonce 240Hz frekvenci (180Hz v případě vnitřního displeje). Nastavit lze 60Hz, 90Hz nebo dynamickou (automaticky mění frekvenci dle stylu používání) frekvenci displeje.

Huawei Mate X2 005
Vnitřní ohebný displej s úhlopříčkou 8 palců.

Přední zobrazovač je naprosto perfektní a k jeho zobrazovacím schopnostem nemám žádné výtky. Jen rámečky okolo něj mohly být tenčí. Vnitřní displej je taky hodně kvalitní, ale jeho pozorovací úhly jsou o něco horší a jas o trochu nižší, i když čitelnost na slunci je stále dobrá. Nijak mi nevadil ani ohyb, kterého si během používání ani nevšimnete a při dotyku jej ani neucítíte, zde není prostor k žádným pochybnostem.

Vnitřní panel je ale hodně náchylný na poškrábání. Navíc není kryt žádným ultratenkým sklem jako u Foldu 2. Okolní rámeček není takřka vůbec vyvýšený a plochu zobrazovače nenarušuje žádný výřez pro selfie kamerku či jiné senzory.

Čtečka otisků prstů na boku a odemykání obličejem

K autentizaci slouží čtečka otisků prstů na boku. Ta je vhodně umístěna a pohodlně s ní lze odemknout vnější i vnitřní displej. Je rychlá a přesná a s jejím používání jsem neměl žádné problémy.

Využít můžete i 2D odemykání obličejem, které je také rychlé, ale lze jej použít jen pro odemykání menšího displeje. Pokud máte Mate otevřený, musíte sáhnout po čtečce nebo zadat heslo. Na vnitřní selfie kamerku se totiž zapomnělo.

Hardwarová výbava na špičkové úrovni

Huawei Mate X2 pohání osmijádrový procesor Kirin 9000 (1x 3.13GHz Cortex-A77 + 3x 2.54GHz Cortex-A77 + 4x 2.05 GHz Cortex-A55), který je vyráběn 5nm procesem. Stejný čipset se nachází i v podzimní řadě Mate 40. Grafické operace má na starosti 24jádrový čip Mali G78.

Huawei Mate X2 024
Huawei Mate X2

Čipset se hravě dostane přes 730 tisíc bodů v AnTuTu. Zařízení má výkonu na rozdávání a vše na něm běží naprosto plynule, ale na aktuálně nejvýkonnější smartphony nestačí. Disponuje 8GB operační pamětí a 256GB, respektive 512GB, úložištěm. Paměť je možné rozšířit o paměťové karty v Huawei standardu NM (Nano Memory).

Huawei Mate X2 025
Huawei Mate X2

Slot na karty je hybridní a lze tak vložit dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovku. Porce RAM sice není nejštědřejší, ale na všechny úkony a práci v mnoha oknech plně dostačuje. Ve výbavě nechybí podpora 5G sítí, GPS, Wi-Fi 6, nejnovější Bluetooth 5.2, infraport nebo NFC.

Slušná výdrž a super rychlé nabíjení

Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor (fyzicky rozdělený na dva) s kapacitou 4 500 mAh. Díky němu Mate zvládá při náročnějším používání stěží jeden den na jedno nabití. Při běžném provozu se dostanete na výdrž lehce přes jeden den. Vše záleží na stylu používání. Mezi největší žrouty energie patří vnitřní displej a samozřejmě i 90Hz obnovovací fekvence. I díky větším displejům je na tom Mate X2 s výdrží o něco hůře než Galaxy Z Fold 2.

Huawei Mate X2 001
Huawei Mate X2

Nechybí podpora velmi rychlého 55W nabíjení, díky čemuž baterii nabijete za necelou hodinu. Za 15  minut nabijete zhruba 30 %. Velkým minusem je absence bezdrátového nabíjení, což je neomluvitelné. Ve vlajkovém smartphonu by rozhodně nemělo chybět.

Android 10 bez Google služeb

Telefon běží pod taktovkou operačního systému Android 10 s prostředím EMUI 11 a balíkem služeb od Huawei. Systém je tak ochuzen o veškeré služby Google (včetně obchodu Play). Místo standardního obchodu se zde nachází Huawei App Gallery, ve které ale chybí řada populárních aplikací a her.

K instalaci potřebných aplikací se mi osvědčil nástroj APKPure, tedy jakýsi „alternativní“ Obchod Play, ve kterém najdete vše potřebné. S službami Google to je ale složitější, a navíc se instalací z externích zdrojů vystavujete bezpečnostnímu riziku.

Systém nabízí řadu funkcí navíc a nadstavba je funkčně i vzhledově povedená. V tabletovém režimu lze mít spuštěné dvě aplikace vedle sebe nebo hned několik v plovoucích oknech, které můžete minimalizovat do bublin na boku.

Další funkce navíc pro tento typ zařízení zde nejsou. V tomhle ohledu je Samsung mnohem dál a jeho ohebná zařízení mají plno softwarových benefitů.

Fotoaparáty patří k nejlepším

Velkým lákadlem Huawei Mate X2 je i soustava fotoaparátů. Na to, že se jedná o skládací smartphone, najdeme zde slušnou výbavu, která dokonce obsahuje i periskopickou kamerku.

Huawei Mate X2 009
Bohatá soustava fotoaparátů.

Celkem se na zadní straně nachází čtyři fotoaparáty:

 • Hlavní má vysoké rozlišení 50 Mpx, světelnost f/1.9, ohniskovou vzdálenost 23 mm, všesměrové fázové ostření a optickou stabilizaci obrazu
 • 12Mpx teleobjektiv se světelností f/2.4 a trojnásobným optickým přiblížením (70 mm) s OIS
 • 8Mpx periskopická kamera s desetinásobným optickým přiblížením (240 mm), světelností f/4.4 a OIS
 • 16Mpx širokoúhlý snímač (17 mm) se světelností f/2.2 a autofokusem
Huawei Mate X2 010
Aplikace fotoaparátu.

Přední selfie kamerka nabízí 16Mpx rozlišení (f/2.2). Focení selfíček pomocí zadních fotoaparátů není možné, což například konkurenční Galaxy Z Fold 2 umí. Vzhledem k tomu, že jde ale jen o softwarovou záležitost, může Huawei v budoucnu tuto funkcionalitu přidat.

Špičkové fotografie za jakýchkoliv světelných podmínek

Kvalita fotografií za dobrého světla je špičková. Fotky nabízí krásné, ale věrné barvy a velmi dobrou ostrost. Telefon exceluje schopností zachytiti velké množství detailů s minimem šumu. Pochválit musím i za rychlost ostření a snadno tak zachytíte tekoucí vodu.

Fotografie jsem pořizoval ve výchozím rozlišení 12,5 Mpx, ale fotografovat můžete i v plném 50Mpx rozlišení. Snímkům pořízených za dobrých světelných podmínek hlavním snímačem nelze takřka nic vytknout.

Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily a masivní bokeh. Širokáč dokáže díky autofokusu zachytit snímky až ze 4 centimetrů a lze tak s ním zachytit povedené makro. I když ostrostí a mírou detailů ztrácí na hlavní snímač.

Mezi funkcemi nechybí ani „vylepšení“ snímků pomocí umělé inteligence, která rozpozná fotografovanou scénu a následně fotku upraví nebo nabídne vhodný režim či fotoaparát.

Další funkcí je portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt. Využít jej můžete bohužel jen pro fotografování osob. Pro fotografování jiných předmětů slouží funkce clona. V obou případech se jedná o softwarový efekt.

Širokoúhlé fotografie a možnosti přiblížení

V aplikaci jsou šikovně dostupné přepínače pro výběr jakéhokoliv fotoaparátu. Pochválit musím zejména kvality teleobjektivu s 3x optickým přiblížením, který dokáže pořídit kvalitní snímky za každé situace. Periskopická kamerka také fotí velmi dobře, ale jen za dobrých světelných podmínek.

Otestoval jsem i další přiblížení – konkrétně 30x, 60x, a maximální 100násobné. Třicetinásobné je ještě v některých situacích použitelné, ale více zoomovat již nemá smysl. Digitální přiblížení má své limity. Zde Huawei nestačí na Galaxy S21 Ultra, ani na Xiaomi Mi 11 Ultra.

Širokoúhlý snímač (0,6x zoom) je vhodný pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Trochu mě mrzí rozdílné podání barev oproti hlavnímu fotoaparátu, horší ostrost a hroší detaily. Širokáč je tak z celé čtveřice největším zklamáním a svou kvalitou je průměrný.

Focení v noci a noční režim

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou fotografie stále dost ostré, detailní a bez digitálního šumu. Za tmy mají snímky stále slušnou ostrost a dobrou úroveň šumu. Fotky jsou tak akorát prosvětlené a obecně se jedná o velmi slušný výsledek. Řekl bych, že noční snímky z hlavního fotoaparátu patří k nejlepším mezi všemi smartphony na trhu.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Naopak noční režim mi přijde naprosto zbytečný a v drtivé většině případů fotí automatika daleko líp. Noční režim snímky hodně upravuje a většinou mají horší kvalitu. Noční režim lze použít u všech fotoaparátů.

Záznam videa

Huawei Mate X2 zvládá natáčet v maximálním rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu. Ani u tohoto záznamu videa nechybí stabilizace obrazu, avšak není příliš účinná. Navíc tento režim podporuje jen hlavní snímač a video záběry trpí na horší ostrost a nepatří k těm nejlepším.

Huawei Mate X2: camera test (4K, 60 fps)

Ve 4K při 30 fps můžete použít všechny fotoaparáty, bohužel ale mezi nimi nelze přepínat během natáčení. Při natáčení lze pohybovat pouze posuvníkem. Kvalita videí z hlavního fotoaparátu je špičková, zde příliš nedostatků není. Záběry z ostatních snímačů už tak oslnivé nejsou.

Huawei Mate X2: camera test (4K, 30 fps)

Širokoúhlé záběry mají hodně šumu, a to i za dobrých světelných podmínek. 3x optické přiblížení je celkem fajn, ale u desetinásobného není vůbec zdařilá stabilizace. Na trhu se jistě najdou i lepší smartphony pro natáčení videa.

Závěrečné hodnocení

Huawei Mate X2 je bezesporu výbornou skládačkou. Oproti předchozí generaci výrazně dospěl a působí prémiovějším dojmem. V zavřeném stavu zařízení působí jako klasický smartphone, jen je trochu tlustější a výrazně těží. Zpracování je na prvotřídní úrovni, kloub se příjemně otevírá a konstrukce je bytelná. Jen je škoda, že kloub nejde v žádné poloze zaaretovat.

Huawei Mate X2 026

Klínový tvar má svá pro a proti. V pravé ruce se přístroj velmi dobře drží – lépe než Fold. Naopak při držení levé části se ta pravá nepříjemně převažuje. Stejně tak při položení na stůl dochází k nepříjemnému naklánění „tabletu“. Výhodou je, že se do těla vešla periskopická kamerka a celý fotomodul nijak výrazně nevystupuje. Hlavní snímač kvalitně fotí a natáčí za jakýchkoliv podmínek. Dále chválím teleobjektiv s 3x optickým přiblížením. Také snímky s desetinásobným přiblížením jsou za dobrého světla povedené. Jen širokáč byl největším zklamáním.

Výbava je hodně bohatá, i když se pár ústupků najde. Výdrž baterie je průměrná a většinou jednodenní. Rychlé nabíjení je fajn, ale absence bezdrátového dobíjení je neomluvitelná. Oba displeje nabízejí 90Hz frekvenci, která je naprosto dostačující a vyšší by ještě více užírala energie. Čtečka otisků prstů je rychlá, jen je škoda, že chybí vnitřní selfie kamerka pro větší displej, která by se hodila jak pro odemykání, tak i pro videohovory.

Celkově Huawei Mate X2 dokazuje, že se může rovnat s nejlepšími smartphony na trhu. Nabízí se přímé srovnání s Galaxy Z Fold 2, který nabízí více softwarových vychytávek. Ergonomie obou zařízení je vcelku podobná, ale Fold je o něco užší a lehčí. Huawei tak nezůstává pozadu a je škoda, že se tento smartphone za hranice Číny nejspíš nepodívá. Otázkou zůstává, zda by o něj na evropském trhu byl zájem i s absencí Google služeb?

Huawei Mate X2

9.1

Design a konstrukce

8.9/10

Výkon a optimalizace

9.3/10

Hardwarová výbava

9.2/10

Kvalita fotografií a videa

9.4/10

Výdrž baterie

8.7/10

Klady (+)

 • prémiové zpracování a design
 • dva kvalitní 90Hz OLED displeje
 • bohatá hardwarová výbava
 • špičkový hlavní fotoaparát, 3x a 10x optický zoom
 • výkonné stereo reproduktory

Zápory (–)

 • prodává se pouze v Číně, astronomická cena
 • bez Google služeb
 • málo softwarových vychytávek pro ohebný displej
 • absence bezdrátového nabíjení
 • nevyvážené těžiště, v levé ruce se při otevření nedá pohodlně držet
 • horší širokoúhlý fotoaparát
 • ohebný displej je náchylnější na poškození

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

14 komentářů

 1. Absence bezdrátového nabíjení je neomluvitelná? Radši budu mít u telefonu s 4500mAh a jednodenní výdrže rychlé nabíjení kabelem než bezdrát……

  • Presne tak!

  • White Hat ت

   Přesně…

   Všechno hned bezdrátové nabíjení , nebo bez jack konektoru na Hi-fi nebo Hi-Res sluchátka 🥴
   Díky bohu za výrobce kteří zůstali normální !

  • Petr Uhlíř

   Dobrý večer, přítomnost bezdrátového nabíjení by přeci nijak neovlivňovala rychlé drátové nabíjení a výdrž baterie. U smartphonu za 60 tisíc bych tuto alternativu/doplněk k drátovému nabíjení očekával, stejně jak tomu mu je u ostatních vlajkových telefonů nejen tohoto výrobce. Takže ano, vzhledem k ceně a k prémiovosti zařízení je absence bezdrátového nabíjení neomluvitelná.

  • I kdyby se to sem dostalo a stálo by to třeba 50000,- tak stejně na tu výbavu a ubohému procesoru je to silně předražené .
   Nejsem zrovna fanoušek jablka , ale to už je fakt lepší podobnou částku dát do kasy Applu , třeba …

  • White Hat – nedanie funkcionality bezdrôtového nabíjania celkom normálne nie je. Absencia audio jacku v mobile určite zamrzí, ale ide o funkcionalitu, ktorú využíva v podstate už len minorita. Kto chce počúvať hi-res audio z mobilu, si určite nejako poradí. Pritomnosť audio jacku v mobiloch v minulosti neznamenalo, že ten výstup bol hi-res. To ani zďaleka. Takže aj ten audio jack bol pre určitú minoritu zbytočnosť.

 2. Když je vydařena, tak proč bychom si ji neměli kupovat?

 3. Úplně zbytečná recenze.

  • Proč? Kdyby to byla nějaká tuctovka tak mě to nezajímá ale u takhle netradičního telefonu si test rád přečtu a určitě nebudu sám. Spíš mě překvapuje, že má někdo potřebu a čas věnovat takhle zbytečnýmu komentáři jako ten tvůj svůj prostor hele

  • } Oskar {

   …… 🤔 Trošku zpožděný komentář ale budiž..
   Vtip je vtom že Hi-Res jde z mobilu momentálně pouze přes audio kabel a pokud můžu doporučit tak aplikaci ONKYO HF player a samozřejmě i sluchátka co mají Hi-Res a samozřejmě skladby ve formátu Flac .

   Bluetooth v mobilu Hi-Res nedá ani omylem.
   Každý audiofil ví v čem je to kouzlo u kabelu 😉

  • 2White Hat: tak zase netreba zabudat, ze na kablove spojenie netreba aby mal telefon 3,5mm audio jack.
   Na trhu je niekolko skvelych usbc DAC-ov, ktore zvladaju 24 alebo az 32bit a ktore prestia aj quaddac od LG.
   Samozrejme k tomu treba este doplnit prehravac, ktory vie obist nativny driver androidu, ktory by inak vsetko zkonvertoval do 16bit a uz sa ziadne Hi-Res nekona.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).