TOPlist

Recenze Huawei Mate 10 Lite: ve stopách vlajkového modelu

recenze Huawei Mate 10 Lite

Čínskou společnost Huawei netřeba představovat. Firma na našem trhu působí již řadu let a postupně se ji povedlo prorazit mezi respektované výrobce smartphonů. Letošní říjen byl pro Huawei velice důležitý, neboť došlo k představení nových vlajkových modelů Mate 10, Mate 10 Pro a Mate 10 Lite. Právě poslední jmenovaný se dostal k nám do redakce a my jej pro vás pořádně ozkoušeli.

Mate 10 Lite láká na elegantní design (v redakci jsme několikrát vtipně poznamenali, že takhle klidně měl vypadat iPhone 8 Plus), slušnou hardwarovou výbavu, povedený fotoaparát a další funkce, které najdeme i u vlajkového modelu Huawei Mate 10 Pro, jehož recenzi s videopohledem naleznete zde. Navíc to Mate 10 Lite nijak nepřehání s cenou a rozhodně se nebojíme napsat, že tu máme slušného kandidáta na bestseller.

Videorecenze

Telefon k vám dorazí v tradiční bílé a velice jednoduché krabičce, ve které se nachází jen to nejnutnější, tedy nabíjecí adaptér, microUSB kabel, sada manuálů a samotný telefon. Osobně bych ocenil například pevný průhledný kryt, který Huawei, respektive Honor, na některých trzích přidává třeba k modelu Honor 9 (recenze).

V redakci jsme měli tu čest s variantou Graphite Black, na našem trhu je pak k dispozici ještě zlatá (Prestige Gold) a šedomodrá (Aurora Blue), které vypadají velice elegantně. Černá je dle mého poněkud nevýrazná, ale konzervativci si jistě přijdou na své.

Pokud se na telefon podíváte zezadu, zcela jistě vám na mysl přijdou telefony Honor, například Honor 8 (recenze) či Honor 8 Pro (recenze). Podobnost v designu nelze této trojici upřít. Po pohledu zepředu se pak zajisté neubráníte dojmu, že se koukáte na LG G6 (recenze) nebo kombinaci iPhonu X (test) a iPhonu 8 Plus (recenze). Designově zkrátka z řady nevystupuje a podobnosti se v dnešním zahlceném trhu hledají velice snadno. Přesto vzhled hodnotím jako povedený a nemám k němu výhrady, naopak vzhledově vypadá velice pěkně, i když ne příliš originálně.

O něco horší je to s praktičností. Ačkoliv je šasi vyrobené z odolného kovu, na černé variantě jsou už po krátkém používání vidět různé rýhy. Nejde přímo o škrábance nebo vrypy, ale o nevzhledné čáry, které na šasi zůstanou od tvrdších předmětů. Další výrazné negativum vidím ve vystouplém fotoaparátu. Čočka je na můj vkus vystouplá opravdu výrazně a díky svislému postavení čoček je stabilita telefonu na rovné podložce horší. Možným řešením těchto chyb je pořízení krytu.

Telefon je na držení jednou rukou docela velký. Jeho přesné rozměry činí 156,2 x 75 x 7,5 mm a s váhou 164 gramů o něm budete vědět i při nošení v kapse. Aby taky ne, když se na přední straně nachází obří 5,9palcový displej. Lepší ergonomii však přispívá alespoň tvar telefonu. Rohy i hrany jsou pěkně zaoblené a díky tomu je držení lepší, než kdyby byly hrany ostré a tvar kvádrovitý. Pozor ale, aby vám telefon nevyklouzl z ruky. Matný kov sice lépe odolává otiskům prstů a mastnotě, ale je zároveň hodně kluzký.

Displej s tenkými rámečky už i ve střední třídě

Pryč je doba, kdy byly tenké nebo žádné rámečky výsadnou pouze vlajkových lodí, Huawei Mate 10 Lite je toho důkazem. Jak jsem již zmínil, na přední straně se nachází velký 5,9palcový FullView displej, který obklopují velmi tenké rámečky. Nad a pod displejem je pouze větší čelo a brada, ty však mají své opodstatnění, jelikož se zde nacházejí důležité senzory, sluchátko a pro společnost Huawei jistě nepostradatelné logo.

Displej samotný je vyroben technologií IPS a nabídne méně tradiční rozlišení 1080 x 2160 px (jemnost je 409 pixelů na palec). Barevné podání je na velice dobré úrovni a příjemně jsem byl překvapený podáním černé. Mírná korekce by přesto neuškodila. Barvy jsou na první pohled příliš kontrastní, což se ale může většině uživatelů se zkušenostmi s AMOLED panely líbit. Odpůrci přepálených barev si pak mohou v nastavení telefonu provést korekci sami.

Celkově je displej na špičkové úrovni a jediný drobný problém jsem zaznamenal pouze s rozlišením, které udává poměr 18:9 (2:1). Některé aplikace, zejména pak hry, si neumí s takovým poměrem stran poradit a aplikace se přizpůsobí, výsledkem čehož jsou dva širší černé pruhy pod a nad obsahem aplikace případně je hra více roztažená a obraz mírně ořezaný. Pokud často hrajete hry a telefon vám ořeže vrchní a spodní část displeje i s ovládacími prvky, zřejmě nadšení moc nebudete. Je však jen otázkou času, kdy dojde k optimalizaci her i na tento poměr stran displeje. Výhodou takového displeje je použití při práci s dvěma okny, kdy máte k dispozici dvě stejně velká okna s aplikacemi.

Čtečku hledejte na zadní straně

Téma s umístěním čtečky otisků prstů tu s námi bude zřejmě napořád nebo minimálně do doby, než je kompletně vystřídají skenery očních duhovek, obličejů či jiné technologie. Čtečka otisků prstů na zadní straně telefonu je pro mě trochu nešťastné řešení, ale po pár hodinách používání jsem si zvykl. Horší je to v případě, že máte telefon v autě v držáku, zde se připravte na odemykání kódem nebo gestem.

Čtečka na Mate 10 Lite není špatná a je stále rychlejší než Touch ID u iPhonu, přesto bych si představoval rychlejší rozpoznání majitele. Huawei (Honor) to přeci umí na výbornou, například u Huawei P10 nebo Honor 9, tak proč je tomu u této novinky jinak? Alespoň že podporuje tradiční gesta, například pro stažení horní lišty s ovládacími tlačítky a další.

Pořádný výkon pod taktovkou Nougatu

Pod kapotou telefonu tiká osmijádrový procesor (4 x 2,36 GHz a 4 x 1,7 GHz) HiSilicon Kirin 659 pospolu s grafickým čipem Mali-T830 MP2. Těm je navíc k dispozici velkorysá 4GB RAM a 64GB vnitřní úložiště (cca 51 GB volného pro uživatele). Už po přečtení těchto dvou vět vám musí být jasné, že Mate 10 Lite není žádné ořezávátko. V praxi se jeví zvolený čipset a velikost RAM jako výborné řešení, neboť reakce telefonu jsou skvělé a výkon na jakékoliv aplikace či hry dostatečný. Slot na nanoSIM kartu je hybridní; to v praxi znamená, že jej můžete využít buď pro druhou nanoSIM, nebo pro microSD kartu. Kompletní podpora LTE sítí je samozřejmostí.

Mírné propady fps (snímkové frekvence) jsou u některých her pozorovatelné, ale osobně si myslím, že je na vině spíše špatná optimalizace her pro displej s poměrem stran 18:9. Některé náročné hry běží bezproblémově, některé méně náročné jako například Angry Birds Epic mají občas problémy. Na vině ale také může být velké rozlišení displeje.

Tip: Podrobné parametry Huawei Mate 10 Lite (včetně srovnávače) najdete v našem katalogů smartphonů

Prostředí jako takové je velice svižné a nezaznamenal jsem v průběhu testování žádná větší zaváhání. Nejproblémovější byla prvotní konfigurace telefonu, kdy po prvním načtení prostředí vykazovalo chybu pár systémových aplikací (Gmail, Zprávy, Fotoaparát a především Obchod Play). Po pár hodinách si ale systém „sedl“ a vše běželo bez zadrhnutí.

Základním kamenem Mate 10 Lite je starší operační systém Android 7.0, uživatelské prostředí pak obstarává EMUI 5.1, které je vzhledově na míle vzdálené referenční nadstavbě od Googlu. To však není na škodu. Nadstavbu je radost používat a nabízí vše podstatné. V průběhu příštího roku se počítá s vydáním aktualizace, která přinese Android 8.0 Oreo.

Vypíchnout si pak zaslouží některé funkce jako například Private Space, pomocí které si můžete oddělit soukromý život od toho pracovního použitím různých otisků prstů. Mezi další zajímavosti se řadí například tvorba screenshotů klouby prstů. Přejetím kloubu po telefonu si můžete vytvořit screenshot libovolného tvaru, dvojím poklepáním pak pořídíte snímek celé obrazovky, dvojím silným klepnutím dvěma klouby spustíte nahrávání a silným klepnutím se současným nakreslením písmene S pořídíte posuvný snímek obrazovky. S těmito gesty jsem neměl jediný problém a vše fungovalo spolehlivě.

Jednodenní pracant

Uvnitř poměrně tenkého telefonu (7,5 mm) je ukrytá baterie s kapacitou 3 340 mAh. Ta obstarává vcelku solidní výdrž na jedno nabití. Ačkoliv se musíte při dvoudenním používání trošku snažit, jeden den vám telefon vydrží i za předpokladu, že mu dáte opravdu zabrat. Z mého testování, kdy jsem si v průběhu dne vyřizoval svou běžnou agendu (pár emailů, vyhledávání na internetu, několik SMS, série fotografií, aktivní používání Facebooku a Messengeru, občasné hraní méně náročných her), bych Mate 10 Lite zařadil spíše do šuplíčku s jednodenními telefony. 5,9palcový displej si zkrátka vybere svou daň na celkové výdrži.

Potěšení nastane alespoň ve chvíli, kdy telefon připojíte k nabíječce. Telefon má sice na spodní straně starší microUSB, přesto ale nabízí funkci rychlého nabíjení, takže stačí telefon ve vybitém stavu na necelé dvě hodiny připojit k nabíječce a můžete směle fungovat dál.

Fotoaparát a záznam videa

Na zadní straně je umístěna dvojice fotoaparátů, hlavní 16Mpx a druhý 2Mpx snímač sloužící pro tzv. bokeh. Světelnost hlavního objektivu pak činí f/2.0. Celkově jsem si focení s Mate 10 Lite užíval, a to zejména když jsem fotografoval blízké objekty, telefon totiž velice dobře zaostřoval a výsledky stály za to. Zklamáním však pro mne byla mírná přeexponovanost fotografií a především pak zelené barvy, která v některých případech vypadala až nepřirozeně. Jsem si ale jist, že tento problém vyřeší příští aktualizace.

Fotoaparát však jako celek funguje spolehlivě a pochvaloval jsem si také dobrou práci s přisvětlovací diodou. LED svítí jasně a zaostřování při focení za naprosté tmy funguje na jedničku. Mírným zklamáním je akorát velké množství šumu při focení za šera. Naopak kladné body si Huawei odnáší za možnost fotit do formátu RAW. Opomenout nesmím ani přední selfie fotoaparát, který integruje 13 a 2Mpx snímač.

Funkce je zde stejná jako v případě hlavní dvojice čoček – 2Mpx čip má na starosti bokeh efekt. Selfie kamerka podávala poměrně dobré výsledky v případě, že se vám netřesou ruce. Pokud jsem s telefonem byť jen mírně pohnul, fotografie byla mírně rozmazaná a neostrá. Nespornou výhodou přední kamerky je přítomnost přisvětlovací LED, která se nachází nalevo od hlasového reproduktoru. Její svítivost sice není taková, jako u zadní LED, ale na selfie je více než dostačující.

Samotnou kapitolu zde tvoří natáčení videí. Hlavní čip fotoaparátu bohužel postrádá optickou stabilizaci a na výsledných videích je to bohužel znát. Jakákoliv snaha udržet telefon v naprostém klidu je marná – video je často roztřesené, byť kvalitou obrazu poměrně dobré. Videím nepřidá ani fakt, že je možné natáčet pouze ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Osobně bych ocenil možnost natáčet alespoň při 60 snímcích. Pokárat navíc musím i natáčení zpomalených záběrů, telefon dokáže natáčet při 120 snímcích za vteřinu pouze ve VGA (640 x 480) rozlišení, což je žalostně málo a výsledné video je jedním slovem katastrofa.

Závěrečné hodnocení

Huawei Mate 10 Lite je naprosto férový telefon, který do střední třídy přináší některé prvky z třídy nejvyšší. Tenké rámečky hrají prim a změnou musí logicky projít i ostatní telefony, a nejen ty nejdražší. Za cenu pohybující se těsně pod hranící 10 000 Kč (v oficiální distribuci, listopad 2017) dostanete výborný telefon s dostatečným výkonem, krásným a velice jemným displejem s atypickým poměrem stran a solidním fotoaparátem, což je více než adekvátní.

Připočteme-li kvalitní dílenské zpracování, obstojnou výdrž, dobrou optimalizaci a subjektivně povedený design, jedná se o zajímavou volbu zejména v poměru cena/výkon. V průběhu testování jsem nenarazil na závažnější problém nebo vlastnost, která by mi jasně dávala najevo, že tohle není to pravé ořechové. Telefon jako celek působí a funguje velice dobře, byť jsem si více postěžoval na čtečku otisků prstů.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Huawei už dávno nenosí nálepku čínského výrobce, nad jehož portfoliem visí jen samé otazníky. Firma nám ukázala, že výrobu telefonů zvládá na jedničku a Huawei Mate 10 Lite není výjimkou. Pokud toužíte po telefonu s několika prvky nejdražších vlajkových modelů a zároveň nechcete za mobilní zařízení utratit celý hrnec zlata, Mate 10 Lite pro vás bude dobrou volbou a jeho koupi vám můžeme doporučit.

Huawei Mate 10 Lite

Huawei Mate 10 Lite
7.8

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

8.6/10

Hardwarová výbava

7.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • líbivý design
  • vícebarevná notifikační LED
  • povedený displej s tenkými rámečky
  • kvalita fotografií a rychlé ostření
  • odladěné uživatelské prostředí
  • množství softwarových vychytávek

Zápory

  • starší microUSB
  • horší kvalita videa
  • absence voděodolnosti
  • přeexponované fotografie (zelená)
  • absence NFC
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku