TOPlist

Recenze Honor 70: sympaťák, kterému jednoduše „něco“ chybí

honor 70 recenze
  • Honor 70 je nová vlajka nedávno osamostatněného výrobce na českém, potažmo evropském trhu
  • Má stylový, leč okoukaný design, a také kvalitní výbavu či rychlé 66W nabíjení
  • Do toho přichází s vcelku sebevědomou cenou 13 490 Kč včetně DPH

Na český trh dorazil další vlajkový telefon značky Honor, která dříve patřila Huawei. Poté, co se vloni velkolepě vrátil s modelem Honor 50, přichází ob jednu generaci s novinkou Honor 70, která zažila domácí premiéru v Číně již v květnu tohoto roku. Na pulty českých obchodů zamířila novinka dnes, tedy 5. září 2022, a to ve dvou konfiguracích. Základ 8/128 GB vyjde na 13 490 Kč (11 990 Kč s časově omezenou slevou) a vyšší paměťová konfigurace 8/256 GB bude stát 14 490 Kč (12 990 Kč s časově omezenou slevou). Ceny jsou uvedeny včetně DPH. Má za tyto peníze smartphone šanci na úspěch?

Obsah balení

Honor k potěšení všech zákazníků stále nenasedá na trend poloprázdných krabiček a ve svém designově minimalistickém balení dodává vše podstatné, na co jsme v roce 2022 zvyklí. Kromě samotného zařízení, v našem případě v třpytivé stříbrné barvě, se tu ještě nachází výkonný 66W adaptér do elektrické zásuvky, metrový bílý kabel s USB-A na jednom a USB-C na druhém konci a pochopitelně i sponka na SIM slot. Příjemným bonusem je průhledný silikonový kryt s nenápadným logem výrobce.

honor 70 dojmy 02
Tohle všechno naleznete v prodejním balení

Design, který možná slouží už moc dlouho

Honor 70 originalitou zrovna nepřekypuje. Design přebírá od svých předchůdců – modelů 50 a 60 – a ať se mu to líbí nebo ne, také od dříve mateřského Huawei. Novinka potěší tenoučkými a symetrickými rámečky displeje, zarovnanou horní a dolní stranou a dvojicí kruhových fotomodulů na zádech. Žádná revoluce. Ale jestli to funguje, tak proč to měnit. Ve fotbalovém žargonu se říká, že vítězné bláto se z kopaček neoklepává…

honor 70 recenze obr04
Všimněte si hlavně motivu na zádech námi testované barevné varianty

Na první pohled však Honor 70 v námi testované stříbrné variantě zaujme kosočtvercovými odlesky na lesklých zádech. Gradientní povrch pod zadním krycím sklem je vyzdoben těmito geometrickými obrazci a posypán třpytkami pro větší efekt. Proč ne – dámy tohle jistě ocení. Pro ty konzervativnější je tady lesklá černá a zelená, která má zadní sklo příjemně matné.



honor 70



Nepřehlédněte

Nový Honor 70 vstupuje na český trh. Pro první zájemce je připravena sleva 1 500 Kč

Samotná konstrukce je z pevného plastu, stejně jako tlačítka na pravé straně – klasické zamykací plus kolébka pro regulaci hlasitosti. Levá část je čistá, nahoře je pouze mikrofon. Dole sídlí duální slot pro nanoSIM, další mikrofon, USB-C port a mřížka reproduktoru. Ten hraje pouze zespodu, takže jde o pouhé mono. Jde o lepší průměr, který překvapí čistotou projevu.

Zadní části dominují dva symetrické fotomoduly, avšak minimalistický design narušuje trochu zbytečný nápis „AI MATRIX CAMERA“ a také certifikační potisky. Nutno uznat, že na lesklý povrch se hodně lepí otisky prstů, což okamžitě kazí dojem z jinak velmi pěkného telefonu. Pochvalu však zaslouží odolnost proti poškrábání (jak vzadu, tak vpředu). Škoda ale, že jde také o jedinou formu odolnosti – vodě ani prachu by telefon vůbec neměl být vystavován.

Displej

Nejnovější Honor vyfasoval vcelku veliký zobrazovač s úhlopříčkou 6,67″. Při porovnání s konkurencí jde o průměr, zástupkyně něžného pohlaví však mohou nad takto velkou úhlopříčkou ohrnout nos. Určitě si ale zaslouží zmínku, že i přes větší úhlopříčku se smartphone příjemně drží v ruce, za což vděčíme po stranách zahnutému displeji a skleněným zádům.

Z technologického hlediska se jedná o vysoký standard. Obrazovka je typu OLED s až 120Hz dynamickou obnovovací frekvencí (zvolit můžete i jen 120 Hz, nebo jen 60 Hz) a Full HD+ rozlišením (1 080 × 2 400 pixelů, poměr stran 20:9, jemnost 395 ppi). Rovněž čitelnost na slunci je naprosto bezproblémová, byť na dražší modely pochopitelně nestačí.

Pochvalu si zaslouží také nasazení praktické funkce Always-On pro dlouhodobé zobrazení stavových informací na displeji. Taktéž čtečka otisků byla umístěna do zobrazovače a je rozhodně dobře provedená. Sice je řeč pouze o optické, nikoliv ultrasonické, i tak je ale výsledek působivý – skener funguje rychle a hlavně spolehlivě. Co se týče rámečků, obrazovka je nahoře ve středu vyříznuta kruhovým otvorem, jinak jsou rámečky po všech čtyřech stranách opravdu jen symbolické.

Výkon a výbava

Honor 70 opět spadá do skupiny skoro-vlajek. Ty mají většinou celkovou výbavu, např. displej, nabíjení a také zpracování, špičkové, chybí však maximálně výkonný čipset. Tentokrát Honor vsadil na osmijádrový Snapdragon 778G+ (1× Cortex A78, 3× Cortex A78 s nižším taktem a 4× Cortex A55), tedy vylepšenou verzi čipsetu, který použil vloni u Honoru 50.

Nárůst ve výkonu je meziročně takřka nulový, což naznačují i výsledky benchmarků. 555 666 body novinka zaskórovala v oblíbeném AnTuTu, 5 814 body v Geekbenchi v Single-Core a 2 926 body v Multi-Core a nakonec 742 body v 3DMark Wild Life Extreme. Tabulkově vyjde zhruba nastejno s ekvivalentní cenovou konkurencí.

Hardwarové parametry Honor 70

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, octa-core, 1× 2,5 GHz Cortex-A78 + 3× 2,4 GHz Cortex-A78 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Adreno 642L, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 161,4 × 73,3 × 7,9 mm, hmotnost: 178 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,67", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4800 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 54 Mpx, f/1.9, 1/1.49", PDAF, druhý: 50 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 122˚, AF, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.4, Full HD video

A obdobný zážitek je vlastně i v praxi. Telefon se neseká, při vyšší zátěži se ani nijak nepřehřívá (v maximálním sprintu během testu AnTuTu měl 38 °C) a vše běží velmi plynule. Čipová sada Snapdragon 778G+ s grafickou jednotkou Adreno 642L bohatě stačí i na hraní her na střední až vyšší detaily.

honor 70 recenze obr11
Oboustranný slot na SIM kartu má sice dvě pozice, ale paměťovou kartu tam vložit nelze

Z další výbavy si bezesporu zaslouží zmínku paměť. V námi testované konfiguraci 8/256 GB vám na úložišti po prvním zapnutí zbyde zhruba 235 GB, přičemž necelých 21 GB si ukousne operační systém. Dále tu máme Wi-Fi 6, 5G, Bluetooth 5.2, GPS a další geolokační systémy či NFC pro bezkontaktní platby. Chybí tu ale populární infraport nebo 3,5mm audio jack pro staromilce.

Baterie a nabíjení

K nezbytné výbavě samozřejmě patří také velká baterie s rychlým nabíjením. V tomto ohledu Honor 70 rozhodně exceluje. Dovnitř totiž výrobce schoval 4800mAh akumulátor. Ten zbytečně nezvětšuje objem telefonu a zaručuje obstojnou výdrž. Novinka zvládne den a půl, ale samozřejmě vždy záleží na náročnosti práce. Za jeden den byste mobil museli skutečně ždímat (hrát hry, hodně fotit, poslouchat hudbu, …), abyste jej „zrušili“.

honor 70 dojmy 03
Nabíjet lze pouze kabelem – „bezdrát“ Honor 70 neumí

Za zmínku pak rozhodně stojí také úsporný režim, který překlopí systém do tmavých barev a omezí některé méně důležité funkce (Always-On zobrazení, aktualizace na pozadí, …). Bohužel, Magic UI už nějakou dobu neumí onen tvrdý režim úspory, který omezoval fungování telefonu pouze na 6 aplikací, kdy vydržel i několik dní. Nabíjení Honor 70 podporuje výkonem až 66 W s přibaleným adaptérem a kabelem, to bezdrátové chybí.

Naměřená rychlost nabíjení 66W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 7 minut 26 minut 54 minut 74 minut

Operační systém

Čínský Honor dal již před dvěma lety zapomenout na aféru kolem Huawei a od firmy se oddělil. Díky tomu se opět mohl ucházet o plnou licenci na operační systém Android včetně mobilních služeb Google (GMS). Ta mu byla udělena, a tak již vloni touto dobou mohl oznámit velkolepý návrat s „plnotučným“ Androidem.

Aktuální vlajkový model Honor 70 na českém trhu nabízí Android 12 včetně služeb Googlu s grafickou nadstavbou Magic UI 6.1. Samotný systém nepatří k nejsilnějším stránkám. Funguje svižně, neseká se a je dobře lokalizován i optimalizován, ale nepřináší žádnou zajímavou funkci, kupříkladu oproti Samsung One UI.

Je tu například chytrý asistent Yoyo, který však neumí prakticky nic – jen vám na základě vaší polohy nebo času navrhuje aplikace. K tomu vypadá celý systém stále hodně podobně jako EMUI, respektive HarmonyOS od Huawei.

Zaručeny jsou základní funkce a vychytávky známé z Androidu 12 a starších, jako je tmavý režim v celém systému, ovládání gesty nebo rozdělená obrazovka (v případě Honoru i plovoucí okénka s aplikacemi). Bezpečnostní aktualizace služeb Google pochází z července 2022, tudíž by mohla být i aktuálnější. Co se týče podpory, Honor slibuje dvě velké aktualizace.

Fotoaparát a video

Výrobce oproti loňské generaci opravdu hodně proměnil fotoaparát. Namísto 108Mpx snímače nasadil modernější, leč s podstatně nižším rozlišením. Prim tak hraje hlavní 54Mpx fotoaparát Sony IMX800. Dále našel na zádech své místo 50Mpx širokoúhlý (záběr 122°) a nakonec ještě 2Mpx doplňkový. Fotosestavu uzavírá 32Mpx selfie kamerka, která také prošla lehkým vylepšením. Na první pohled působí parametry dospěleji, méně orientované na obrovská čísla.

honor 70 recenze obr10
Ze čtyř loňských foťáků jsou tu letos jenom tři, navíc kompletně jiné

Hlavní a širokoúhlý objektiv pořizuje snímky ve výchozím rozlišení 12,5 Mpx, ale umí i maximální rozlišení. Moc chyb ani jeden z foťáků nedělá – mají adekvátní hloubku ostrosti a oba dva pracují výborně i v nočních podmínkách. „Šíro“ navíc fotí velmi povedené makro snímky, jedny z nejlepších v této cenové hladině.

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Zatímco hlavní fotoaparát nemá úplně vyjasněnou barevnou věrnost (někdy barvy přepálí, jindy je utopí v šedi), jeho širokoúhlý kolega zase výrazně deformuje okraje.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Bolestivým místem jsou snímky potemnělého interiéru. Ve chvíli, kdy není dostatek světla pro vhodné prosvětlení, ale zároveň není taková tma, abyste aktivovali noční režim, vyhotovuje Honor 70 fotografie plné šumu. Ani portréty nejsou v jeho podání zrovna excelentní – vypozoroval jsem, že se soustředí zejména na obličej a hlavu fotografovaného subjektu, zatímco zbytek nechává prapodivně rozpitý.

Vzhledem k tomu, že ani jeden z objektivů není opticky stabilizován, snaží se Honor 70 dotáhnout v této oblasti alespoň elektronicky. Natáčet videa sice můžete až ve 4K rozlišení s 30 fps, ale tam stabilizace vůbec nestíhá. A celkem nešikovně se stabilizace chová i v případě natáčení ve Full HD s 30 nebo 60 fps. Pokud máte klidnou ruku, vše je v pořádku, ale jakmile trochu popoběhnete, trhnete sebou, nebo klopýtnete, stabilizaci nezafunguje.

Závěrečné hodnocení

Honor 70 je dalším přístrojem z řady veskrze povedených skoro-vlajkových telefonů s cenou kolem 10 až 12 tisíc korun. Stejně jako většina jeho souputníků má nějaká slabá místa, ale nic z toho neohrožuje profil telefonu jako takového. Když už pořizujete smartphone s touto cenovkou, nějaká omezení zkrátka čekáte.

honor 70 recenze obr12
Honor 70 je spolehlivý telefon, avšak chybí mu jiskra

Priority jsou jinak jasně stanovené – velký a kvalitní displej, rychlé nabíjení a stylový design. To vše novinka splňuje. Škoda ale, že jí moc nejde vystoupit z davu. Není tak extravagantní jako Nothing Phone a nemá tolik výkonu jako Realme GT Neo 3. U Honoru 70 – přes všechny jeho přednosti – nemohu najít nějaký prvek skutečné originality a argument ke koupi.

Honor 70

honor 70 hodnoceni
8.4

Design a zpracování

9.0/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • prémiový design
  • přívětivá ergonomie i při větších rozměrech
  • obstojná výdrž a rychlé nabíjení
  • velký OLED panel
  • překvapivě kvalitní reproduktor
  • výborné makro snímky

Zápory

  • absence bezdrátového nabíjení
  • chybí 3,5mm jack
  • nemá zvýšenou odolnost
  • fotoaparát v šeru nefotí dobře
  • systém Magic UI neurazí, ale ani nenadchne
  • žádný „wow efekt“
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku