Huawei uvedl HarmonyOS 3! Zlepšuje bezpečnost a propojení jednotlivých přístrojů

huawei harmonyos three 3 function entertainment
  • Huawei představil HarmonyOS 3, k prvním uživatelům se dostane v září 2022
  • Výrobce staví na tom, v čem chce být nejlepší – propojení jednotlivých produktů v ekosystému
  • Novinka bude nejprve dostupná v Číně, o globálním uvedení se zatím diskutuje

Čínský výrobce představil svůj proprietární systém v srpnu 2019, jen pár měsíců po umístění na seznam nežádoucích firem americkou legislativou. Letos v září dorazí nová verze HarmonyOS 3, díky čemuž se tento systém stává nejrychleji vyvíjeným operačním systémem v historii. Jaké novinky poslední aktualizace přinese?

Užší propojení zařízení

Huawei se chlubí tím, že na systému Harmony v tuto chvíli běží až 12 různých druhů elektroniky – od telefonů, tabletů a hodinek až po chytré brýle, tiskárny nebo dokonce infotainmenty v autech. Kvůli tomu je důraz na synchronizaci jednotlivých produktů klíčový. Přímo během představovací akce byly k vidění například hodinky Watch 3 Pro nebo tablet MatePad 11 Pro, pro které bude 3. verze HarmonyOS dostupná.

huawei harmonyos 3 obr4

Krásnou ukázkou, kterou Huawei prezentoval, je aktivace běžeckého pásu, propojeného v ekosystému Harmony, jediným tlačítkem na chytrých hodinkách. Vylepšena byla i možnost komunikace z jednotlivých přístrojů. Pokud pracujete na tabletu, můžete přímo na něm přijmout hovor z telefonu, nebo odpovědět na SMS zprávu. Něčím podobným disponuje Apple, resp. Samsung spolu s Windows, již nějakou dobu.

Sdílení obrazovky

Protože na HarmonyOS běží i monitory od Huawei, můžete svá zařízení typu telefon, tablet nebo třeba notebook volně připojovat a odpojovat od monitoru, a to bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi signálu. Funguje zde i vychytávka, kterou Huawei představil již v minulosti, a sice možnost ovládat tablet nebo telefon přímo z displeje monitoru pomocí funkce sdílení obrazovky na obrazovku.

huawei harmonyos three 3 function work

Propojení sluchátek a televize

Velmi zajímavě vypadá propojení chytrého monitoru, respektive televize, se sluchátky FreeBuds. Huawei slibuje maximální zážitek ze zábavy nebo posílenou produktivitu díky systému aktivního potlačení zvuků z okolí. Faktem je, že schopnost propojení s televizí nabízí mnohá sluchátka, ale není důvod nevěřit, že v ekosystému jednoho výrobce bude synchronizace fungovat nejlépe.

Posílení bezpečnosti

Čínská společnost ale hojně pracuje i na posílení bezpečnosti. S nejnovější aktualizací HarmonyOS 3 prý snadno dochází k automatické detekci bezpečnostních rizik (jakýsi integrovaný firewall) a hodí se i možnost dohledu nad nedůvěryhodnými aplikacemi. Nutno poznamenat, že těch je v AppGallery stále hodně, možná nejvíce ze všech konvenčních obchodů s aplikacemi. I na tom by chtělo do budoucna zapracovat.

Upravený vzhled a noví 3D avataři

Změny se dotkly i vzhledu a designového jazyka systému, i když jen decentně. Huawei poladil kombinované rozložení domácí plochy, kde můžete nyní více spoléhat na interaktivní widgety. Vylepšení doznal i hlasový asistent a přístroje s HarmonyOS 3 by měly podporovat připojení až dvou párů sluchátek najednou. Hračičky pak potěší noví osobní 3D avataři ve stylu Memoji od Applu. Výkon v aplikacích a hrách se dle Huawei zdvihl cca o 11 %.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku