Domů » Články » Přehled novinek v iOS 14: Apple opisoval u Googlu i Microsoftu

Přehled novinek v iOS 14: Apple opisoval u Googlu i Microsoftu

Dnešním dnem byla zahájena tradiční vývojářská konference Apple WWDC, která se vůbec poprvé v historii odehrává pouze na internetu. Vývojáře čekají v následujících dvou dnech stovky různých online akcí a propojení s inženýry z Cupertina. Tomu všemu dnes předcházela tradiční úvodní keynote shrnující novinky připravované do jablečných operačních systémů. Tím nejpoužívanějším je bezesporu iOS, který se letos na podzim přehoupne do verze 14. Přejmenování na iPhone OS se zatím nepotvrdilo.

ios 14 main

iOS 14: nová domovská obrazovka

První viditelnou novinkou v iOS 14 bude nová domovská obrazovka, která již nebude omezena pouze na ikony a jejich složky, ale dovolí uživateli přidávat na plochu widgety. Podle toho, co jsme na keynote viděli, se budou widgety chovat jako na Androidu, nebo možná ještě lépe jako dlaždice na Windows – uživatel si bude moci zvolit velikost widgetu, který pak následně upraví množství zobrazených informací. Widgety bude možné „vytahovat“ přímo z obrazovky nalevo od domovské obrazovky.

ios widgets

Další novinkou na domovské obrazovce bude funkce App Library, tedy jakási knihovna všech vašich aplikací seskupených podle různého klíče – podle účelu, podle data instalace, četnosti používání apod. Díky tomu bude možné některé stránky domovské obrazovky úplně schovat – ty nejdůležitější aplikace si připnete, a ty, které byste umístili do složky „zbytečné aplikace“, jednoduše najdete v App Library. Ta bude patrně umístěna na konec všech stránek domovské obrazovky a na horní straně bude obsahovat vyhledávač, takže nalézt potřebou aplikaci se stane otázkou vteřiny.

ios 14 app library

I když se Widgety přesouvají částečně na domovskou obrazovku, stále je najdete i nalevo od ní. iOS bude obrazovku s widgety dynamicky upravovat podle kontextu, vaše oblíbené (nebo důležité) widgety bude možné seskupovat do jednoho „superwidgetu“ nazvaného SmartStack. Ten se pak bude automaticky přepínat a nabízet informace, které v danou část dne budete pravděpodobně potřebovat.

Další velkou novinkou je funkce PIP, tedy obraz v obraze. Pokud zrovna sledujete video a přeskočíte na domovskou obrazovku, video se automaticky přepne do miniaturního překryvného okna, u něhož bude možné změnit jeho velikost či jej přesouvat ze strany na stranu. Důležité je, že video se bude stále přehrávat a to včetně zvuku.

PIP

Siri v novém kabátku

Apple bude vylepšovat i asistentku Siri, která dostane nové, kompaktnější rozhraní. Namísto otevření celoobrazovkové aplikace se při vyvolání Siri objeví pouze kompaktní animace s kruhem poletující nad domovskou obrazovkou. Siri bude nově možné požádat k odeslání audiozprávy s okamžitým záznamem.

ios14 siri

Hlasová asistentka se také stane velkým pomocníkem při překládání mezi jazyky přímo v konverzaci, přičemž veškeré překlady se uskuteční přímo na zařízení. K překládání  bude k dispozici zcela nová aplikace Translate, ovšem podporováno bude pouze 11 jazyků, mezi nimiž čeština chybí.

ios 14 translate

Ještě více funkcí pro Zprávy

Apple bude vylepšovat i svoji komunikační aplikaci Zprávy. V ní bude nově možné připínat důležité konverzace na úvodní pozice, aby byly vždy na očích, a to ve formách bublin nad ostatními konverzacemi.

ios 14 messages

Nemůže chybět ani další vývoj memojis, které se naučí stárnout a budou si moci nasadit roušku.

memoji

Do aplikace Zprávy přibude možnost reagovat ve skupinových konverzacích přímo na konkrétní zprávy s možností označovat v nich další účastníky.

ios 14 messages 4

Mapy s cyklonavigací

Spousta novinek se dostane i do výchozí mapové aplikace. Nově má být jednodušší najít zajímavější místa, a to díky lokálním průvodcům a možnosti informace o zajímavých místech aktualizovat, jakmile se na nich objeví něco nového. Apple bude své průvodce vytvářet s důvěryhodnými firmami, ovšem pravděpodobně pouze na území USA.

Aplikace Mapy se také dočká cyklonavigace, zatím však pouze v několika málo městech, mezi kterými se žádné evropské nenachází. Do Map se rovněž dostává plánování trasy podle dostupnosti elektrických nabíječek pro elektromobily, a vyobrazení zelených zón, kam automobily se spalovacími motory nesmí.

ios maps

CarPlay s vlastní tapetou

Novinky v mapové aplikaci se promítnou i do funkce CarPlay, kde najdete nové kategorie aplikací, které se mohou hodit – parkování, rychlé občerstvení, nabíječky elektromobilů, apod. Uživatelé CarPlay si nově budou moci změnit tapetu.

ios14 carplay

Do CarPlay také přibude podpora NFC klíčů, které budou podporovány na vybraných automobilech, např. u příštího modelu BMW série 5. Klíče budou zabezpečené a budou moci být sdíleny s ostatními uživateli iOS. Zajímavé je, že tuto funkci Apple přislíbil i pro systém iOS 13, což by mohlo znamenat, že ne všechna zařízení s iOS 13 dostanou novější verzi.

carplay

Instantní aplikace

Novinkou iOS 14 se také stane funkce App Clip, což je obdoba instantních aplikací na Androidu – část aplikace si budete moci jednorázově otevřít, aniž byste potřebovali instalovat celou aplikaci. To se může hodit zejména u aplikací, o nichž víte, že je v budoucnu nebudete znovu potřebovat, typicky parkovací aplikace v různých městech.

ios 14 app clips

Apple také zavádí vlastní formát QR kódů pro rychlý přístup k instantním aplikacím, použít také bude možné NFC štítky.

Dostupnost s novými iPhony

iOS 14 dorazí tradičně s novými iPhony 12, které budou s největší pravděpodobností představeny letos v září. Pokud vás zajímá, které iPhony budou s iOS 14 kompatibilní, mrkněte se do tohoto článku. Chcete-li si beta verzi systému vyzkoušet, máme pro vás návod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

44 komentářů

 1. Tak tohle je dobrá opisovačka od Androidu a vidím tam i Tiles co vymysleli v Microsoftu. Ale zabalili to do pěkný grafiky.

 2. Pěkný, iOS 14 se po 13 letech naučil pracovat s widgety :-D a jablíčkáři z toho teď budou uchcávat, i když doteď tvrdili, že je nepotřebovali. Ouch.

 3. Myslíte, že bude dneska beta iOS 14 ke stažení? :)

 4. Hnusná kopírka

 5. Tohle se opravdu nepovedlo! Řekl bych, že o widgety nikdo nestál, zbytek jen kosmetické úpravy.

 6. Tak kde jsou ty iOsemena co tady pořád trousí jak google něco kopíruje od applu xD Myslím že je teď vidět, jak moc je iOS pozadu oproti androidu a jak se postupně nabaluje a optimalizace bájného rychlého nepadajícího systému mizí v dááááli

  • Jezismarja to sis musel konecne fest ulevit :DDDD

  • Je to přesně naopak. Zatímco iOS má to, co Android nikdy mít nebude – optimalizaci, životnost, bezpečnost a soukromí na ultimátní úrovni, a zároveň nabaluje funkce, které měl doteď jednom Android, a přidává další, které Android nemá od začátku, např. iMessage, tak se Android díky neschopnosti toto všechno dodat ztrácí v dáli a nemá šanci iOS dohnat.

   A ještě jedna věc, špíno – kritizuj produkt, ne jeho uživatele/zákazníky.

   • Android 10 je na tom s bezpečností lépe než iOS mimochodem.

   • Mimochodem, nějaká relevantní data k tomu tvrzení bys neměl? Dle CVE statistik je Android co do počtu zranitelností za 2019 na 1. místě: [odkaz]

   • nevyrovnaná špína jsi akorát tak ty JP23 xD děťátku někdo šáhnul na posvátnou hračku.
    Opět vytahuješ pouze statistiky které se ti hodí do krámu a ty, co ukazují padání aplikací na iOS neukážeš? Jo počkej, ono by se ukázalo že ten iOS není zase tak optimalizovaný.
    A to nabalování funkcí? To si mě vážně rozesmál, je vidět že jsi programování viděl tak akorát z rychlíku a absolutně tomu nerozumíš, jinak by jsi takovou zhov*dilost nemohl vypustit..

    A kritizoval jsem přesně takové dioty jako jsi ty, kteří si nevidí přes špičku nosu.

   • alfred: Mohl bys vytahnout nejake konkretni aplikace, ktere padaji? A podle ceho se ma clovek ridit, kdyz ne podle statistik? Kdyz uz ulevujes svym mindrackum a mas z nejake firmy neklidne spani, tak to delej alespon mene napadne. Je to uz ohrane a trapne.

   • „Opět vytahuješ pouze statistiky které se ti hodí do krámu a ty, co ukazují padání aplikací na iOS neukážeš? Jo počkej, ono by se ukázalo že ten iOS není zase tak optimalizovaný.“

    A co zes nam tu ty svoje supr statistiky nikde neukazal ty?
    Mne aplikace padaji jen velmi zridka..

 7. Tohle by mělo být označované maximálně jako iOS 13.5. Změn je fakt máálo.

  • A kolik je jich v Androidu 11?

   • lukass71: Takže opět – vždyť přece Apple je ten leader. A najednou ho srovnáváš s tou zlou konkurenci? Však Android 11 je špatný, takže i proto musí být Apple špatný? Někdy prostě ovce řeknou i věci, co by samy nechtěly.

   • Ja jen narazim na to, ze zmen uz je malo vsude. A kdyz uz neco, tak tohle je nejvetsi iOS update za poslednich par let.

   • Me by zajimalo, co byste porad chteli za novinky v systemu. Tady se resi takove cicoviny….

   • Mně je upřímně jedno, na co narazis, nicméně je to vtipne – Apple je nejlepší, nejlepší…a najednou ovce tleskaji, že teda je druhý nejhorší. Že není úplně nejhorší. Vysoké cíle koukám. Android je sto let za opicemi, ale najednou je v něčem horší, důvod k oslavám. Pardon, jen mě to pobavilo.

   • Dalsiho mentyho psychoza se rozjizdi :-D

   • Menty: Mas dobrou fantazii, jestli sis tohle precetl mezi radky meho komentare :D

    Petr: Ja konkretne joch mam par, ale spis technickych – kterych jsme se tu moc nedockali. Jinak tenhle update je pro me spis zklamani. Celkove to pusobi hrozne preplacane, na plose se zacaji motat widgety, ktere byly driv hezky v jednom stylu usporadany vlevo, ta Siri „koule“ vypada vylozene otresne, jako z nejakeho scifi. Mnohem radsi bych uvital robustnejsi podporu sekundarniho displeje a lepsi podporu externich disku na iPadOS.

 8. Mraky novinek nebylo komentovaných, např. možnost změny defaultního prohližeče a e-mailového klienta.

 9. Je úchvatný číst komenty tady od místní lůzy….co jako by jste čekali za novinky….kor v dnešní době……Teď už se jen těžko přidává něco co někdo jiný někde jinde nevymyslel. Jeden kopíruje od druhého a zas naopak….pak to ve výsledku skončí u soudu pro autorská práva na obdélník a kruh :D

  Za mě super aktualizace, zas se iOS přiblížil použitelnosti Androidu a smazává rozdíly v UI.

 10. to mi ho vyndej… teď se ještě dozvíme, jak geniální živý dlaždice jsou a jak to dobře vymysleli. To nemyslím zle, spíš že teď to začne používat víc lidí a zjistí, že to má něco do sebe.
  Škoda že windows nedostali tolik času jako Android a iOS… mohla to být dobrá alternativa, měl jsem je rád. Dlaždice obzvlášť.

  • „Škoda že windows nedostali tolik času jako Android a iOS… mohla to být dobrá alternativa, měl jsem je rád. Dlaždice obzvlášť.“

   Za to si ale muze sam MS, kdyz ten system zacal pozde a jeste ho 3x prekopal.

  • Ano, dlazdice byly fakt dobre … za jejich neuspech ale nemuze Apple ani Google …. MS si to podelal zcela sam a ve velkem stylu :-/

 11. A umí to nahrávání hovorů, jak jsem četl v nějaké zprávě, nebo ne?

 12. Tak, jako každý rok, I letos jsou z Apple novinek nejvíce odvaření uživatelé androidu :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).