Domů » Články » Přehled novinek v iOS 14: Apple opisoval u Googlu i Microsoftu

Přehled novinek v iOS 14: Apple opisoval u Googlu i Microsoftu

Dnešním dnem byla zahájena tradiční vývojářská konference Apple WWDC, která se vůbec poprvé v historii odehrává pouze na internetu. Vývojáře čekají v následujících dvou dnech stovky různých online akcí a propojení s inženýry z Cupertina. Tomu všemu dnes předcházela tradiční úvodní keynote shrnující novinky připravované do jablečných operačních systémů. Tím nejpoužívanějším je bezesporu iOS, který se letos na podzim přehoupne do verze 14. Přejmenování na iPhone OS se zatím nepotvrdilo.

ios 14 main

iOS 14: nová domovská obrazovka

První viditelnou novinkou v iOS 14 bude nová domovská obrazovka, která již nebude omezena pouze na ikony a jejich složky, ale dovolí uživateli přidávat na plochu widgety. Podle toho, co jsme na keynote viděli, se budou widgety chovat jako na Androidu, nebo možná ještě lépe jako dlaždice na Windows – uživatel si bude moci zvolit velikost widgetu, který pak následně upraví množství zobrazených informací. Widgety bude možné „vytahovat“ přímo z obrazovky nalevo od domovské obrazovky.

ios widgets

Další novinkou na domovské obrazovce bude funkce App Library, tedy jakási knihovna všech vašich aplikací seskupených podle různého klíče – podle účelu, podle data instalace, četnosti používání apod. Díky tomu bude možné některé stránky domovské obrazovky úplně schovat – ty nejdůležitější aplikace si připnete, a ty, které byste umístili do složky „zbytečné aplikace“, jednoduše najdete v App Library. Ta bude patrně umístěna na konec všech stránek domovské obrazovky a na horní straně bude obsahovat vyhledávač, takže nalézt potřebou aplikaci se stane otázkou vteřiny.

ios 14 app library

I když se Widgety přesouvají částečně na domovskou obrazovku, stále je najdete i nalevo od ní. iOS bude obrazovku s widgety dynamicky upravovat podle kontextu, vaše oblíbené (nebo důležité) widgety bude možné seskupovat do jednoho „superwidgetu“ nazvaného SmartStack. Ten se pak bude automaticky přepínat a nabízet informace, které v danou část dne budete pravděpodobně potřebovat.

Další velkou novinkou je funkce PIP, tedy obraz v obraze. Pokud zrovna sledujete video a přeskočíte na domovskou obrazovku, video se automaticky přepne do miniaturního překryvného okna, u něhož bude možné změnit jeho velikost či jej přesouvat ze strany na stranu. Důležité je, že video se bude stále přehrávat a to včetně zvuku.

PIP

Siri v novém kabátku

Apple bude vylepšovat i asistentku Siri, která dostane nové, kompaktnější rozhraní. Namísto otevření celoobrazovkové aplikace se při vyvolání Siri objeví pouze kompaktní animace s kruhem poletující nad domovskou obrazovkou. Siri bude nově možné požádat k odeslání audiozprávy s okamžitým záznamem.

ios14 siri

Hlasová asistentka se také stane velkým pomocníkem při překládání mezi jazyky přímo v konverzaci, přičemž veškeré překlady se uskuteční přímo na zařízení. K překládání  bude k dispozici zcela nová aplikace Translate, ovšem podporováno bude pouze 11 jazyků, mezi nimiž čeština chybí.

ios 14 translate

Ještě více funkcí pro Zprávy

Apple bude vylepšovat i svoji komunikační aplikaci Zprávy. V ní bude nově možné připínat důležité konverzace na úvodní pozice, aby byly vždy na očích, a to ve formách bublin nad ostatními konverzacemi.

ios 14 messages

Nemůže chybět ani další vývoj memojis, které se naučí stárnout a budou si moci nasadit roušku.

memoji

Do aplikace Zprávy přibude možnost reagovat ve skupinových konverzacích přímo na konkrétní zprávy s možností označovat v nich další účastníky.

ios 14 messages 4

Mapy s cyklonavigací

Spousta novinek se dostane i do výchozí mapové aplikace. Nově má být jednodušší najít zajímavější místa, a to díky lokálním průvodcům a možnosti informace o zajímavých místech aktualizovat, jakmile se na nich objeví něco nového. Apple bude své průvodce vytvářet s důvěryhodnými firmami, ovšem pravděpodobně pouze na území USA.

Aplikace Mapy se také dočká cyklonavigace, zatím však pouze v několika málo městech, mezi kterými se žádné evropské nenachází. Do Map se rovněž dostává plánování trasy podle dostupnosti elektrických nabíječek pro elektromobily, a vyobrazení zelených zón, kam automobily se spalovacími motory nesmí.

ios maps

CarPlay s vlastní tapetou

Novinky v mapové aplikaci se promítnou i do funkce CarPlay, kde najdete nové kategorie aplikací, které se mohou hodit – parkování, rychlé občerstvení, nabíječky elektromobilů, apod. Uživatelé CarPlay si nově budou moci změnit tapetu.

ios14 carplay

Do CarPlay také přibude podpora NFC klíčů, které budou podporovány na vybraných automobilech, např. u příštího modelu BMW série 5. Klíče budou zabezpečené a budou moci být sdíleny s ostatními uživateli iOS. Zajímavé je, že tuto funkci Apple přislíbil i pro systém iOS 13, což by mohlo znamenat, že ne všechna zařízení s iOS 13 dostanou novější verzi.

carplay

Instantní aplikace

Novinkou iOS 14 se také stane funkce App Clip, což je obdoba instantních aplikací na Androidu – část aplikace si budete moci jednorázově otevřít, aniž byste potřebovali instalovat celou aplikaci. To se může hodit zejména u aplikací, o nichž víte, že je v budoucnu nebudete znovu potřebovat, typicky parkovací aplikace v různých městech.

ios 14 app clips

Apple také zavádí vlastní formát QR kódů pro rychlý přístup k instantním aplikacím, použít také bude možné NFC štítky.

Dostupnost s novými iPhony

iOS 14 dorazí tradičně s novými iPhony 12, které budou s největší pravděpodobností představeny letos v září. Pokud vás zajímá, které iPhony budou s iOS 14 kompatibilní, mrkněte se do tohoto článku. Chcete-li si beta verzi systému vyzkoušet, máme pro vás návod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments