TOPlist

Pohodový výlet se změnil v boj o život. Tři studenty zachránila SOS funkce iPhonu

54120 108998 emergency SOS xl
  • Nouzový satelitní hovor z iPhonu 14 zachránil další životy
  • Tentokrát mu mohou děkovat tři studenti z Utahu

Společně s představením iPhonu 14 se světu ukázala také funkce SOS, která způsobila velký ohlas. Ačkoli původně fungovala pouze na území Spojených států, vyhlídka toho, že v krizové situaci vám bude váš telefon nápomocný, i když nebudete v dosahu mobilního signálu, byla velmi pozitivní. Bylo jen otázkou času, kdy tato funkce bude mít na svém kontě první zachráněné životy – po konci loňského roku, kdy SOS na iPhonu zachránilo ztraceného člověka na túře v odlehlém státu Aljaška, se může Apple pochlubit další záchranou.

Konkrétně se jedná o trojici studentů Brigham Young University v americkém státě Utah. Ti se vydali na výlet do kaňonu v Emery County, když narazili na tůni hlubokou přibližně 150 metrů. „Domnívám se, že mimořádně vlhká zima v Utahu kaňon poněkud změnila, což vedlo k mnohem obtížnější túře, než na jakou jsme byli připraveni,“ řekl jeden ze studentů Jeremy Mumford pro 2News. „Upadl jsem se do hypotermického šoku, začal jsem panikařit, přičemž mí dva kolegové o mě začali mít starosti,“ dodal Mumford.iphone 14 emergencyNepřehlédněte

Vyzkoušeli jsme satelitní SOS funkci na iPhone 14. V Česku vám ale bude k ničemu

Studenti proto neváhali a využili funkci SOS hovoru na svých iPhonech 14 a zavolali o pomoc. To se jim nakonec také podařilo, nicméně v tůni zůstali uvězněni přes hodinu, než se dočkali pomoci. Už nějaký ten pátek není nouzové satelitní volání limitováno pouze na Spojené státy, ale lze jej využít také v Evropě, například v Rakousku či v Itálii.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku