Vyzkoušeli jsme satelitní SOS funkci na iPhone 14. V Česku vám ale bude k ničemu

iphone 14 emergency

Apple se snaží svým zákazníkům nabídnout víc než jen zařízení a s nimi přímo spojené služby. Po detekci pádů a zdravotních notifikacích z Apple Watch přichází další vychytávky, které by majitelům iPhonů v budoucnu mohly i zachránit život. Jednou z nich je přivolání pomoci skrz satelity Globalstar.

Když Apple během tradiční zářijové keynote představoval své novinky iPhone 14 a iPhone 14 Pro, ukázal nám i dvě nové bezpečnostní funkce, dá-li se to tak nazvat. Tou první byla detekce autonehody. Kolem té už vznikla lehká kontroverze, protože funkce se podle všeho několika uživatelům aktivovala třeba při jízdě na horské dráze a dalších divočejších aktivitách. Nicméně nezbývá než doufat, že tuhle funkci nikdo z nás doopravdy nebude potřebovat. To samé se dá říct i o té druhé. Ta je ale z technologického pohledu o něco zajímavější, a proto se na ni dnes podíváme podrobněji.

Jen škoda, že v České republice nebo kdekoliv v Evropě si tuhle novinku prozatím nevyzkoušíte – dostupná je pouze na území USA a Kanady. Zde ji lze otestovat v bezpečném režimu (bez přivolání pomoci) a vzhledem k tomu, že už několik let žiji v USA, rozhodl jsem se vás seznámit s tím, jak to funguje v praxi.

Zatím jen v USA a Kanadě

Pokud se vám stane, že máte v kapse iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro nebo 14 Pro Max, který jste koupili kdekoli na světě mimo Čínu, Hong Kong nebo Macao, dostanete se do nebezpečné situace, potřebujete zavolat pomoc, jste mimo dosah mobilních sítí nebo Wi-Fi a shodou okolností jste na území USA nebo Kanady, máte štěstí. Telefony se nově dokáží spojit se satelity.

iphone 14 satelitni SOS funkce

Možná jste zaznamenali zprávy, že Apple investoval 450 milionů dolarů do louisianské firmy Globalstar. Ta provozuje síť 24 satelitů na nízké oběžné dráze Země, které se pohybují rychlostí kolem 25 750 km/h. Váš iPhone musí s některým ze satelitů udržovat přímou viditelnost, aby se k němu mohl připojit a SOS zprávu vyslat záchranným složkám.

Tíseň SOS přes satelit na iPhone 14
Takto vypadá využití funkce Tíseň SOS přes satelit v praxi

Jakmile se ocitnete na území zmíněných severoamerických zemí, v nastavení telefonu se vám objeví položka, skrze kterou máte možnost spojení se satelity vyzkoušet. A je to opravdu vcelku jednoduché. Musíte být pod širým nebem a telefon směrovat dle ukazatele na displeji. Pokud byste byli v hustším lese, může se stát, že iPhone bude spojení navazovat delší dobu, nebo se mu to nepovede vůbec. Na aktuálních podmínkách pak závisí i doba odesílání zprávy a vaší polohy. Tato data by měla být odeslána během 15 sekund, další potřebné údaje během minuty.

Nutno podotknout, že i testovací režim si můžete vyzkoušet pouze na území USA nebo Kanady. A služba má další drobná omezení – nefunguje na ostrovech Guam a Americká Samoa. Nemusí fungovat ani na Aljašce a v severní části Kanady nad 62. stupněm zeměpisné šířky, tedy tam, kde byste tuhle službu zrovna mohli potřebovat. Nicméně v USA je míst bez pokrytí mobilním signálem mnohem více, takže tahle možnost přivolat pomoc může přijít vhod i jinde než v úplné divočině.

V případě, že už se do nesnází dostanete a opravdu nemáte přístup k síti mobilního operátora nebo Wi-Fi a pokusíte se zavolat 911, iPhone vám nabídne odeslání zprávy skrz satelit a navede vás krok po kroku k tomu, jak to udělat. To jste si ale v demo verzi mohli vyzkoušet už dříve.

Tímto způsobem však nelze volat. Místo toho se váš iPhone spojí se záchrannými složkami a poté, co odpovíte na pár základních otázek ohledně vaší aktuální situace, předá tyto informace včetně vaší polohy, nadmořské výšky a stavu baterie vašeho iPhonu záchranářům.

iPhone může tímto způsobem odeslat i údaje z vašeho Medical ID a předat zprávu vašim emergency kontaktům. Zároveň může zobrazit vaši polohu prostřednictvím aplikace Find My, pokud svoji polohu s někým sdílíte. Toto všechno musíte mít ale nastavené předem – až v samotné nastalé situaci už tyto kroky neprovedete.car crash nehoda unsplashNepřehlédněte

Apple boduje! Detekce autonehody u iPhonu 14 vám může zachránit život

Podle toho, kde se nacházíte, se může stát, že záchranné složky nedokážou přijímat textové zprávy. Ne všechny dispečinky v USA jsou moderně vybavené. V tom případě jsou údaje z vašeho iPhonu předány do centra Apple, kde vyškolení pracovníci vaše údaje zpracují a předají je záchranářům ve vaší oblasti jinou formou.

Služba byla spuštěna v polovině listopadu a je k dispozici pro všechny majitele výše uvedených iPhonů, a to na dva roky zdarma od aktivace daného zařízení. Co se stane po dvou letech, tedy zda vůbec a případně jak Apple tuto službu zpoplatní, se zatím neví. Předpokládám, že i tahle služba je aktuálně spíše v testovacím provozu, a Apple si bude oťukávat její využití a zjišťovat, jak ji posunout dále, např. k širšímu využití i jinde po světě.

Měl jsem možnost si testovací režim vyzkoušet a povedlo se mi připojit na satelit i uvnitř v domě (ukázku najdete na screenshotech výše). Trvalo to déle než venku, ale vše fungovalo. Testovací mód vám ukáže jen to, jak se spojit se satelity – neodesílá žádné zprávy.

Hardwarové parametry iPhone 14 Pro Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 16, čipset: Apple A16 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU, RAM: 6 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,7 × 77,6 × 7,85 mm, hmotnost: 240 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,7", OLED, rozlišení: Super Retina, 1290 × 2796 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 4 323 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.78, 24mm, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video

Tento týden začíná v Pensylvánii lovecká sezóna a já se chystám do hlubokých lesů. Člověk by to neřekl, ale i v Pensylvánii se najdou místa, která jsou kompletně bez signálu. Východní strana Allegheny National Forest, kam se chystám, je zhruba 3 hodiny autem od Pittsburghu a je přesně tím místem. Kamarád má v lesích loveckou chatu a ačkoli je jen pár mil od hlavní silnice, člověk nikdy neví, co se může stát. Neřekli byste, že by se zrovna v této oblasti měl člověk dostat do situace, kdy je bez signálu. Přece jen žijeme v 21. století a američtí operátoři se v reklamách chlubí, že pokrývají 99,9 % území. Jenže vysoké kopce, hluboká údolí a husté lesy často šíření signálu tradičních mobilních sítí znesnadňují. Přesto doufám, že tuhle funkci nebudu nikdy potřebovat.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku