Domů » Bleskovky » Podívejte se na nejhorší hesla letošního roku. Najdete mezi nimi i to vaše?

Podívejte se na nejhorší hesla letošního roku. Najdete mezi nimi i to vaše?

Bez ohledu na mnohá varování, opakované úniky informací či hackerské útoky na uživatelské účty se na internetu stále nachází velké množství lidí, kteří se svými slabými hesly doslova hazardují. Společnost SplashData, která vytváří aplikaci pro správu hesel SplashID, prozkoumala více než pět milionů uniklých hesel z nedávných útoků a přišla patrně s ne příliš šokujícím výsledkem: mnozí lidé užívají stále stejně banální hesla jako v minulosti.

Do pětadvaceti nejčastějších špatných hesel se letos probojoval například „donald“, „princess“ nebo „sunshine“. Použitím slabého hesla, které lze velmi jednoduše uhádnout, se váš účet stává velmi náchylným k hackerskému útoku. To může mnohdy vést až finančním podvodům nebo úniku citlivých osobních dat. Níže najdete deset nejhorších hesel roku podle společnosti SplashData.

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345
  6. 111111
  7. 1234567
  8. sunshine
  9. qwerty
  10. iloveyou

Našli jste ve výčtu i vaše heslo? Možná by stálo za úvahu nad jeho změnou. Pro začátek mohou lidé použít například aplikace pro správu hesel, které je budou udržovat pohromadě na jednom bezpečném místě. Kromě zmíněné aplikace SplashID podobné služby poskytuje také LastPass nebo 1Password. Mnoho správců hesel navíc dokáže náhodně generovat unikátní a dostatečně silná hesla. Pro bankovnictví, sociální sítě či další důležité webové stránky lze většinou bezpečnost posílit přidáním vícefázové ochrany.

Hackeři získali přístup k účtům šéfa Facebooku, zřejmě všude používal stejné heslo

Další možností je použití cenově dostupného hardwarového bezpečnostního klíče. I kdyby se útočníkovi podařilo obejít všechna jiná zabezpečení, bez hardwarového klíče se k vašemu účtu stejně nedostane. Máte vlastní zkušenosti s hackerskými útoky? Přišli jste kvůli nim o citlivá nebo důležitá data? Napište nám o tom do komentářů.

K Microsoft účtu se přihlásíte i bez hesla. Stačí smartphone s Androidem nebo iOS

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments