Domů » Bleskovky » Podívejte se na nejhorší hesla letošního roku. Najdete mezi nimi i to vaše?

Podívejte se na nejhorší hesla letošního roku. Najdete mezi nimi i to vaše?

Bez ohledu na mnohá varování, opakované úniky informací či hackerské útoky na uživatelské účty se na internetu stále nachází velké množství lidí, kteří se svými slabými hesly doslova hazardují. Společnost SplashData, která vytváří aplikaci pro správu hesel SplashID, prozkoumala více než pět milionů uniklých hesel z nedávných útoků a přišla patrně s ne příliš šokujícím výsledkem: mnozí lidé užívají stále stejně banální hesla jako v minulosti.

Do pětadvaceti nejčastějších špatných hesel se letos probojoval například „donald“, „princess“ nebo „sunshine“. Použitím slabého hesla, které lze velmi jednoduše uhádnout, se váš účet stává velmi náchylným k hackerskému útoku. To může mnohdy vést až finančním podvodům nebo úniku citlivých osobních dat. Níže najdete deset nejhorších hesel roku podle společnosti SplashData.

 1. 123456
 2. password
 3. 123456789
 4. 12345678
 5. 12345
 6. 111111
 7. 1234567
 8. sunshine
 9. qwerty
 10. iloveyou

Našli jste ve výčtu i vaše heslo? Možná by stálo za úvahu nad jeho změnou. Pro začátek mohou lidé použít například aplikace pro správu hesel, které je budou udržovat pohromadě na jednom bezpečném místě. Kromě zmíněné aplikace SplashID podobné služby poskytuje také LastPass nebo 1Password. Mnoho správců hesel navíc dokáže náhodně generovat unikátní a dostatečně silná hesla. Pro bankovnictví, sociální sítě či další důležité webové stránky lze většinou bezpečnost posílit přidáním vícefázové ochrany.

Hackeři získali přístup k účtům šéfa Facebooku, zřejmě všude používal stejné heslo

Další možností je použití cenově dostupného hardwarového bezpečnostního klíče. I kdyby se útočníkovi podařilo obejít všechna jiná zabezpečení, bez hardwarového klíče se k vašemu účtu stejně nedostane. Máte vlastní zkušenosti s hackerskými útoky? Přišli jste kvůli nim o citlivá nebo důležitá data? Napište nám o tom do komentářů.

K Microsoft účtu se přihlásíte i bez hesla. Stačí smartphone s Androidem nebo iOS

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

5 komentářů

 1. S hesly je to pořád dokola… buď si člověk zvolí moc jednoduché, takže se občas stane, že ho prolomí nějaký robot a nebo moc složité a zapomene :) Ideálka je něco mezi, třeba iloveyou1234 to úplně stačí :)

  • Ak si v tkm spravi system nezabudne.
   Miesto, rok narodenia, prehodene cifry, inicialy tvojho mena.

   Takze Miroslav Beger narodeny v Bratislave 1989.

   MBBA9198

   Apod.

   • a nebo :)

   • to je nepoužitelné většina systémemu již chce velke male pismena a znaky :-D

    Zadejte nové heslo:
    zelí

    Heslo musí obsahovat více než 8 znaků
    kyselý zelí

    Heslo musí obsahovat alespoň jednu číslici
    3 kyselý zelí

    Heslo nesmí obsahovat diakritiku
    3 kysely zeli

    Heslo nesmí obsahovat mezery
    3blbykyselyzeli

    heslo musí obsahovat alespoň jedno velké písmeno
    3BLBYkyselyzeli

    Heslo nesmí obsahovat více velkých písmen jdoucích po sobě
    3BlbyKyselyZeli,DejMiTenBlbejPristup

    Heslo nesmí obsahovat interpunkci
    TakTedJsemSeAleUzFaktNasral3BlbyKyselyZeliDejMiTenBlbejPristup

    Omlouváme se, ale toto heslo už někdo používá. Vymyslete jiné!

 2. RADIM – pecka !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).