Domů » Články » Plánujete nákup iPhone 7? Máme pro vás 15 zajímavostí, o kterých se Apple nezmínil

Plánujete nákup iPhone 7? Máme pro vás 15 zajímavostí, o kterých se Apple nezmínil

Je obecně je známo, že společnost Apple při prezentaci neposkytuje o svých produktech podrobnější informace. Keynote je většinou stručná, jasná a snaží se budoucího či stávajícího zákazníka pořádně nalákat a navnadit k tomu, aby si zakoupil jejich nový produkt.

Podobně tomu bylo i u iPhone 7 (recenze), o kterém Apple řekl jen to nejdůležitější, podrobnosti se však na světlo světa dostanou až o něco později. Přinášíme vám proto přehled patnáctky užitečných informací, o kterých se Apple nezmínil.

Nabíjení a poslouchání hudby bez 3,5mm jacku zároveň? Apple má řešení

Nejdiskutabilnějším tématem u letošních jablečných novinek je rozhodně absence 3,5mm jacku. Ať už patříte k těm, kterým je to jedno a hudbu poslouchají bezdrátově, nebo k těm, kteří tento krok kritizují, Apple nabízí možnost, jak poslouchat hudbu a zároveň nabíjet telefon.

Řešením je speciální dokovací stanice – iPhone Lightning Dock. Kovový dok nabízí lightning konektor a zároveň 3,5mm jack umístěný na jeho zadní straně. Cena ale zamrzí. K dispozici je za celkem šílenou cenu 1 490 Kč.

dock

Domovské tlačítko je senzorové, jak vyvolat DFU režim?

Apple u nového modelu vsadil na senzorové tlačítko, které nelze fyzicky zmáčknout – dostává se vám pouze haptické odezvy, jejíž intenzitu si můžete dle libosti nastavit. Pro spuštění DFU (Device Firmware Update) režimu se nově využívá kombinace tlačítek pro snížení hlasitosti a zapnutí telefonu (tlačítko Power).

homebutton

Pozn.: DFU je speciální režim, do kterého lze iPhone uvést, a provést tak obnovení/přehrání softwaru skrze iTunes.

Šasi je stejné, jako u loňských modelů

Apple použil u loňského iPhone 6s (Plus) hliník série 7000 – jedná se o kombinaci 93 % hliníku a 6 % zinku. Stejný materiál ale používá i u nového iPhone 7 (Plus), a to včetně extra lesklé varianty Jet Black.

jetblack

Stejně je na tom i krycí sklíčko displeje, které je v loňském i letošním iPhonu identické – v tomto případě se jedná o skla tvrzená ionizací.

Stejné rozměry, ale jiné obaly

Ostražití si určitě všimli, že má iPhone 7, včetně jeho větší varianty, naprosto totožné rozměry, jako iPhone 6s (Plus). Přesto vám na novém iPhonu nebude sedět většina obalů – čočky fotoaparátů jsou u iPhone 7 & iPhone 7 Plus mnohem větší. Pro úplnost, i váha je skoro stejná – iPhone 7 je oproti modelu 6s o 5 gramů lehčí a varianta Plus je o 4 gramy lehčí.

iphone7_rozmery

iPhone nelze ovládat pod vodou

Ačkoliv je iPhone 7 voděodolný, ve vodě ho nebudete moci ovládat – displej pod vodou nereaguje. Naproti tomu konkurenční Samsung Galaxy S7 (edge) můžete ovládat i pod vodní hladinou či s mokrými prsty.

iphone7_voda

Zase o něco lepší selfie

Loňské iPhony doznaly v oblasti selfie kamerky podstatné změny. Rozlišení se zvedlo z 1,2 Mpx na 5 Mpx. Letos Apple opět parametry navyšoval. iPhone 7 & iPhone 7 Plus mají 7Mpx kameru a dokáží nahrávat videa ve Full HD rozlišení – starší 6s zvládal pouze 720p.

facetime

Optická stabilizace? Ano i ne

Devízou 5,5palcové varianty byla poslední roky optická stabilizace fotoaparátu. Ta nyní zavítala i do menšího 4,7palcového modelu, jenže velký iPhone 7 Plus má fotoaparáty rovnou dva a optickou stabilizací disponuje pouze jedna čočka – ta standardní, se kterou pořizujete „klasické“ fotografie. Teleobjektiv žádnou optickou stabilizaci nemá.

iPhone7Plus-Featured

Navíc se liší i samotné parametry obou objektivů. Zatímco klasický širokoúhlý objektiv disponuje světelností f/1.8, teleobjektiv má světelnost o něco horší, konkrétně f/2.8. Fotografie pořízené za šera tak mohou být u staršího iPhone 6s Plus v lepší kvalitě, jak u letošní novinky s teleobjektivem.

Více se o duálním fotoaparátu u iPhone 7 Plus můžete dozvědět v našem samostatném článku.

Krycí skla nemusí pasovat

Apple do iPhonu vůbec poprvé umístil stereo reproduktory. Jeden je umístěn klasicky na spodní straně telefonu, přičemž druhý, který slouží zároveň jako sluchátko, je tradičně nad displejem. Otvor reproduktoru je u iPhone 7 mírně širší, nemusí vám proto sedět krycí skla určená pro iPhone 6s.

repro

Reproduktor namísto 3,5mm jacku? Ale kdeže

Pokud se podíváte na spodní stranu nových iPhonů, všimnete si, že se zde nachází 12/16 dírek (iPhone 7/iPhone 7 Plus). Ve skutečnosti se nejedná o dvojici reproduktorů, ale pouze o posedlost Applu – symetrie je prostě důležitá. Na místě, kde býval 3,5mm jack, je nyní mikrofon, na druhé straně je hlasitý reproduktor.

jack_a_dirky

iPhone 7 Plus má více RAM paměti

Kromě velikosti šasi, rozlišení displeje, kapacity baterie a rozdílných fotoaparátů se větší iPhone 7 Plus oproti své zmenšené variantě liší i velikostí paměti RAM. iPhone 7 má „pouze“ 2 GB RAM, zatímco Plus verze má rovnou 3 GB. Rozdílnost je dána dvojicí fotoaparátů u větší verze, která potřebuje ke svému správnému fungování i větší operační paměť.

16GB paměť je minulostí, minimum je 32 a 64 se ztratila

Pospolu s vydáním nových telefonů společnost Apple trochu zamíchala i s kapacitami. 16 GB se zdá býti minulostí, vystřídala ji 32GB paměť. Zajímavé nadále je, že iPhone 7 & iPhone 7 Plus nyní nekoupíte ani v 64GB variantě. K dispozici jsou pouze verze s 32/128 a 256GB úložištěm.

iphone7_JB_kapacita

A jedna zajímavost navíc, manažerská varianta Jet Black je dostupná pouze ve dvou verzích – s kapacitou 128 a 256 GB. 32GB varianta k dispozici není, jedná se totiž o exkluzivní model.

Tlačítka hlasitosti jsou jiná

Tlačítka hlasitosti u iPhone 6s a 6s Plus byla propojená vyfrézovanou prohlubní. Hmatatelná prohlubeň z nových modelů zmizela, a tlačítka jsou tak designově „čistší“. Ničemu to nevadí, možná, že Apple opět zpevňoval konstrukci zařízení. Vzpomínáte na kauzu „bendgate“ (ohýbání iPhonů)? iPhone 6, a zejména velké pádlo Plus, se ohýbalo právě v místě pro ovládání hlasitosti.

hlasitost

Větší součástka a silnější vibrace

Speciální haptický vibrátor, který jako uživatel cítíte v podobě vibrací při vyzvánění nebo při mačkání domovského tlačítka (u iPhone 7), je skoro třikrát větší, jak motůrek u iPhone 6 a dvakrát větší, jak u iPhone 6s. Větší součástka znamená silnější vibrace.

haptic

Větší baterie, ale menší výdrž

iPhone 7 (1 960 mAh) a iPhone 7 Plus (2 910 mAh) mají větší kapacitu baterií, jak iPhone 6s (1 715) a 6s Plus (2 750 mAh). Přesto má starší 6s Plus až o 3 hodiny větší výdrž při telefonování v sítích 3G.

baterie

Pozn.: Jedná se pouze o 3G síť, v ostatních případech je výdrž u nových modelů stejná nebo vyšší

Když iPhone 7 utopíte, Apple vám záruku neuzná

Nové iPhony se mohou poprvé v historii pochlubit novou vlastností – voděodolností. Obě velikostní varianty splňují stupeň krytí IP67, což v praxi znamená, že vydrží ve vodě v hloubce 1 metru po dobu třiceti minut. Pokud se vám ale povede tuto dobu překročit, nebo prostě jakýmkoliv způsobem do zařízení zateče voda, Apple vám záruku neuzná a opravu si budete muset zaplatit sami.

vodeodolnost

A cena nebude malá, oprava voděodolných mobilních zařízení je daleko složitější (nákladnější), než oprava telefonů klasických konstrukcí, které nemají všudypřítomné gumové těsnění.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

29 komentářů

 1. Ad kolíbka, cena ee, to ano, na druhou stranu díky designu ji nebude třeba měnit se změnou designu telefonu. Ale jinak je na nic jako u však ostatních výrobců, chybí výstup dat do PC.

 2. Ampfly (neregistrovaný)

  „Ve skutečnosti se nejedná o dvojici reproduktorů, ale pouze o posedlost Applu – symetrie je prostě důležitá. Na místě, kde býval 3,5mm jack, je nyní mikrofon, na druhé straně je hlasitý reproduktor.“

  takže stereo sa nekoná ?

  • Trk (neregistrovaný)

   Myslíte si, že by bylo super dát dva stereoreproduktory centimetr od sebe? Stereo se koná, jen je potřeba se víc zajímat. Druhý reproduktor je jinde.

   • mirek (neregistrovaný)

    Myslíte si, že by bylo super dát dva stereoreproduktory 15cm centimetr od sebe? Stejna blbost

  • Luk (neregistrovaný)

   Přečti si článek.

 3. jpm mobilni (neregistrovaný)

  Moje první dojmy z iPhone 7 Plus Matte Black a iPhone 7 Jet Black.

  Co se mi líbí:
  iPhone 7 Plus působí bytelným dojmem, Matte Black je naživo hezčí než Jet Black.
  Konečně barevně sladěné kryty antén u obou černých variant.
  Zvýšená odolnost IP67.

  Co se mi nelíbí:

  Široké rámečky nad a pod displejem ve srovnání s konkurenčními telefony.
  Chybějící bezdrátové nabíjení.
  Vystupující čočka fotoaparátu.

  iPhone 7 Jet Black je úplně stejný fingerprint magnet jako S7 Onyx Black.

  První dojmy z iOS10.

  Co se mi líbí, je okopírovaný UI Androidu, i když funkčně omezenější, na vlastní launcher a možnost úprav prostředí si budou muset uživatelé iPhone ještě tak dvě generace počkat, jednou to přijde, stejně jako přišla možnost 3rd party klávesnice.

  Co se mi nelíbí jsou mikrolagy při pohybu v menu a přepínání mezi plochama, a to i při zapnutém omezení pohybu.

  Stereo reproduktory iPhone 7 Plus v porovnání s jinými telefony:

  Lenovo A7010 hraje nepatrně lépe než iPhone 7 Plus. Huawei Mate S má subjektivně hlasitější úroveň reprodukce než iPhone 7 Plus, i když je zvuk pouze mono, podle mě je celková úroveň výstupu u Mate S lepší než u 7 Plus.

  Stereo reproduktory iPhone 7 Plus se vůbec nemohou přirovnávat k požitku ze zvukového výstupu mobilních telefonů jako Sony Z5 Premium a VDF Platinum 7, oba androidí telefony reprodukují hudbu hlasitěji, stereo efekt je věrný, reprodukce vyváženější než u iPhone 7 Plus, jenž zní plechově a ploše, bez výrazných bas.

  Kdo uvažuje nad menším iPhone 7 a vadí mu nižší rozlišení, ten udělá lépe když upřednostní Samsung A5 nebo S7, případně Sony řady Z a X. I displeje v lowend Huawei P9 Lite a Honor 7 Lite na mě působí o hodně lepším dojmem než panely osazené v iPhone 7 nebo 7 Plus. Rychlostí odezvy systému rozdrtí nový iPhone 7 i levnější Vodafone Platinum 7 se Snapdragonem 652, 3GB RAM a QHD panelem s čistým androidem za cenu 10 tisíc. Všechny telefony jsem porovnával s vypnutými animacemi v developer menu a reduce motion v iOS10.

  iPhone 7 i přes všechna pozitiva dělá dojem nižší střední třídy smartphonů, při adekvátní ceně 8 až 10 tisíc za menší model a 10 až 12 tisíc za Plus by to nebyla špatná koupě, takhle je lepší dát o pár tisíc víc za vyspělejší S7 nebo S7 Edge s QHD panely, lepší voděodolností IP68, delší vydrží na baterii včetně 3.5 mm jack konektoru. Zakřivený displej u S7 Edge sice moc praktického užitku nepřináší, design S7 Edge je hezčí než nová řada iPhonu 7. Nejvíc je menší iPhone 7 degradován osazením obsoletního HD panelu. Ještě je možné odpustit slabší FullHD displej u OnePlus3 za 10900,- vzhledem k tomu, že se jedná o budget flagship, lze odpustit HD panel u Xperie XA s ohledem na to, že na rozdíl od displeje iPhone 7 je panel v XA lépe kalibrovaný a nemá nádech do žluta, přičemž nestojí víc než 7600,- u autorizovaného prodejce.

  HD panel u telefonu za 22 tisíc a FullHD panel u vlajkového iPhone 7 Plus je v roce 2016 přeci jen málo, i budget VDF Platinum 7 od TCL nabízí lepší AMOLED QHD panel na stejné úhlopříčce jako iPhone 7 Plus. Nehledě na to, že když položím oba telefony vedle sebe Platinum 7 a iPhone 7 Plus Matte Black, tak Vodafone Platinum 7 je na první pohled hodnotnější přístroj, který překvapí lepší kvalitou zpracování než nový iPhone, vyšší úrovní zvukového výstupu a znatelně kvalitnějším QHD AMOLED panelem s citelně rychlejší odezvou stock MarshMallow oproti iPhone 7 Plus s iOS10.

  Z pohledu ovce.

  Pokud doma máte některou z vyšších paměťových variant iPhone 6S Plus, pak pro Vás případný upgrade na iPhone 7 Plus postrádá smysl.
  Pokud vlastníte menší iPhone 6S, ať už jakýkoliv, tak má smysl přejít na větší iPhone 7 Plus.
  Upgrade na iPhone 7 s HD panelem v blížícím se konci roku 2016 postrádá jakýkoliv smysl, za nižší cenu jsou na trhu daleko lepší a vyváženější přístroje jako je Samsung A5, Samsung S7, Sony XZ i straší Z5 nebo Z3+ s FullHD panelem se jeví mnohem lépe ve srovnání s malým iPhone 7. Mezi konkurenty většího iPhone 7 Plus se nabízí OnePlus3, S7 Edge, VDF Platinum 7, Sony Z5 Premium, Huawei Mate S, Moto X Style, Moto X Force, Nexus 6P a brzy i nové Pixely. Všechny androidy nabídnou výhodnější poměr ceny a užitné hodnoty než nový iPhone 7 Plus. Z pohledu ovce má smysl pořídit nový iPhone 7 Plus za předpokladu, že chcete zůstat věrni značce a jste uživatelem iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S nebo některého ze starších modelů. Na iPhone 7 zapomeňte, to by musel být člověk tupý jak tágo, aby si na sklonku roku 2016 koupil za dvacet tisíc placku s HD rozlišením.
  Samsung S7 nabídne víc, u S7 lze očekávat, že bude stabilní a plynulá i za dva roky, to bohužel u iPhonů není zvykem, staré šestky s jedním gigabajtem paměti RAM lagují jak šneci a nový iPhone 7 s iOS10 soudě dle mé krátké zkušenosti plynulostí nevyniká. Těžko hledat na trhu přístroje s horším poměrem ceny a užitné hodnoty, než nově představené iPhony.

  Z mého pohledu je to tak, že bych se nechtěl degradovat ani na nový iPhone 7 Plus, široké rámečky nad a pod displejem jsou opticky u Matte Black ještě výraznější než na 6S Plus Space Gray, screen to body ratio má iPhone stále jedno z nejhorších, absenci Qi nabíjení bych ještě odpustil, ale ten HD displej a FullHD u vlajkové lodi jednoznačně NE, to je posun několik let zpátky do roku 2012, jestli někdo tvrdí, že to nepozná, tak by si měl zajít k lékaři.

  • Luk (neregistrovaný)

   Proboha to je sloh. Koukám, že tebe na těch telefonech zajímají jen ty displeje. :D Srovnávat iPhone 7 se Galaxy A5, to je opravdu vtip. Ano, displej má vyšší rozlišení. Tím to ale končí. Tobě to k uspokojení stačí.

   • Luk: ne, on ze zacatku porovnaval i vykon, ale tam mu bohuzel nevychazelo, ze ve vsech testech CPU novy iPhone konkurenci rozdrtil … tak ted v kazdem svem postu porovnava rozliseni displeje :-).

   • uni (neregistrovaný)

    Tak výkonem A10 jen lehce dohnal Snapdragon 820. Kdo chce telefon s HD displejem, ten si pořídí Lenovo A6000.

  • WTF (neregistrovaný)

   jasne. Uz len vzhladom na to ze tam odporucas aj Lenovo, tak tento tvoj prispevok uplne straca hodnotu.
   Lenova su po par mesiacoch pouzivania zasekané pomalé šroty.

   • uni (neregistrovaný)

    Neznám žádný Lenovo, který by ztratilo po několika měsících používání tolik výkonu, jako iPhone 6 po update na iOS9.3

    Na Lenovu Z2 Pro mám CM13 a je mnohem plynulejší než iPhone 6S.

  • Díky za info, vypadá to dobře, jdu do Iphone 7 plus, black. Ještě jednou díky!

 4. Michal (neregistrovaný)

  Sice je to hrozný sloh, ale má pravdu. Výkonu mají dostatek všechny telefony co uvádí, řešit pár bodů v testu, který navíc běží na čtvrtinovém počtu zobrazovacích bodů oproti konkurenci je o ničem. Navíc na značně omezeném systému. A displej je to na co v telefonu většinou člověk kouká. A zastaralé panely s mizerným rozlišením a šílenými rámečky okolo je v roce 2016 opravdu zoufalost, vzhledem k ceně telefonu.

  • Kult šílených rámečků v plném proudu:)

  • Pokud chcete LCD (IPS) a to asi chcete tak jsou rámečky nutné. Daň za tento typ displeje.

   • Mám telefon s IPS a displej zabírá 78,3%. Např. Note 7 jak tak koukám má jen! :) 78%, má OLED a ještě nesmysl se zahnutím. Takže tady zakopaný pes nebude;)

   • Nevím, slyšel jsem, že to je tímto.

   • To jsi slyšel správně, ale špatně si to vykládáš.
    Běžná konstrukce telefonu (ale třeba i monitoru nebo TV, LCD) je, že se z boku podsvětluje displej, což vyžaduje nějaký okraj z boku.
    Zdejší obsese některých jedinců je ale založena na okrajích shora/zespodu (a ještě tomu blbě řeknou rámeček), kdy může být i menší, záleží, jak je přístroj navrhnut. Apple by jistě zvládl menší okraje, nicméně dole je definován kulatým Home tlačítkem, horní strana se pak dělá nějak +/- symetricky (logicky, pro kvalitu designu).
    Samozřejmě je pak i uvnitř daný prostor nějak vyplněn, neznamená to, že je tam vzduch a Apple jen neví, co s prostorem počít:)

    A jak jsem ti napsal na zcela reálném případě (Lenovo Vibe Z2 Pro vs Samsung Note 7), ne, míra poměru využití plochy očividně nesouvisí s technologií displeje. Pokud jsi toto opravdu někde slyšel, tak se ten zdroj mýlil.

   • To je jedno, nelpím na blbostech, Iphone 7 Plus je krásný, výkonný a spolehlivý, takže do něj půjdu. S Androidem už to nedávám, mám jen jedny nervy.

   • MrViki: No, za své technologické okénko jsem pravda neočekával zrovna ovace, ale „to je jedno“ jako formu poděkování jsem tedy taky nečekal:)

   • Tak díky, ale skutečně je to nepodstatný detail.

   • MrViki: Není zač:) Tak jistě, z pohledu výběrového řízení na příští placku v ruce ano. Spíše jsme zde asi zarazili jeden potenciální informační kanál, kterým by jsi mohl být s informací, že okraje protože LCD:)

 5. WTF (neregistrovaný)

  Komu vadi 326ppi ? Lebo ja v tom fakt nevidim rozdiel. A VR som na telefone nepoužil nikdy.
  2K je uplny zbytočne moc, a len to žerie vykon.

  čo sa mi jedine nelubi je baterka. Ktora po roku pouzivania bude na tom este omhoho horsie…

 6. Adam Kahánek

  Nevím, kde se vzala informace o používání Galaxy S7 pod vodou, ale doporučuji to někdy vyzkoušet. Já jej zkoušel, jestli se dá používat pod sprchou a nedá, protože kvůli vodě to prostě často dotyky zaznamená úplně jinde.

  • Ale tak je to se vším u Samsungu. Spousta funkcí, které ale v realitě zase tak úplně k využití nejsou…

  • Přímo pod sprchou jsem to teda nezkoušel, ale třeba v dešti jsem žádný problém s ovládáním, kromě teda odemknutí přes čtečku otisku, neměl. Takže reálně teda se s mobilem přímo nesprchuji, ale už jsem jej používal v dešti….
   Dneska to vyzkouším v té sprše. Jinak ve vaně jsem taky problém neměl a to jsem mobil ovládal čerstvě vytažený z vody.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).