Domů » Články » Plánujete nákup iPhone 7? Máme pro vás 15 zajímavostí, o kterých se Apple nezmínil

Plánujete nákup iPhone 7? Máme pro vás 15 zajímavostí, o kterých se Apple nezmínil

Je obecně je známo, že společnost Apple při prezentaci neposkytuje o svých produktech podrobnější informace. Keynote je většinou stručná, jasná a snaží se budoucího či stávajícího zákazníka pořádně nalákat a navnadit k tomu, aby si zakoupil jejich nový produkt.

Podobně tomu bylo i u iPhone 7 (recenze), o kterém Apple řekl jen to nejdůležitější, podrobnosti se však na světlo světa dostanou až o něco později. Přinášíme vám proto přehled patnáctky užitečných informací, o kterých se Apple nezmínil.

Nabíjení a poslouchání hudby bez 3,5mm jacku zároveň? Apple má řešení

Nejdiskutabilnějším tématem u letošních jablečných novinek je rozhodně absence 3,5mm jacku. Ať už patříte k těm, kterým je to jedno a hudbu poslouchají bezdrátově, nebo k těm, kteří tento krok kritizují, Apple nabízí možnost, jak poslouchat hudbu a zároveň nabíjet telefon.

Řešením je speciální dokovací stanice – iPhone Lightning Dock. Kovový dok nabízí lightning konektor a zároveň 3,5mm jack umístěný na jeho zadní straně. Cena ale zamrzí. K dispozici je za celkem šílenou cenu 1 490 Kč.

dock

Domovské tlačítko je senzorové, jak vyvolat DFU režim?

Apple u nového modelu vsadil na senzorové tlačítko, které nelze fyzicky zmáčknout – dostává se vám pouze haptické odezvy, jejíž intenzitu si můžete dle libosti nastavit. Pro spuštění DFU (Device Firmware Update) režimu se nově využívá kombinace tlačítek pro snížení hlasitosti a zapnutí telefonu (tlačítko Power).

homebutton

Pozn.: DFU je speciální režim, do kterého lze iPhone uvést, a provést tak obnovení/přehrání softwaru skrze iTunes.

Šasi je stejné, jako u loňských modelů

Apple použil u loňského iPhone 6s (Plus) hliník série 7000 – jedná se o kombinaci 93 % hliníku a 6 % zinku. Stejný materiál ale používá i u nového iPhone 7 (Plus), a to včetně extra lesklé varianty Jet Black.

jetblack

Stejně je na tom i krycí sklíčko displeje, které je v loňském i letošním iPhonu identické – v tomto případě se jedná o skla tvrzená ionizací.

Stejné rozměry, ale jiné obaly

Ostražití si určitě všimli, že má iPhone 7, včetně jeho větší varianty, naprosto totožné rozměry, jako iPhone 6s (Plus). Přesto vám na novém iPhonu nebude sedět většina obalů – čočky fotoaparátů jsou u iPhone 7 & iPhone 7 Plus mnohem větší. Pro úplnost, i váha je skoro stejná – iPhone 7 je oproti modelu 6s o 5 gramů lehčí a varianta Plus je o 4 gramy lehčí.

iphone7_rozmery

iPhone nelze ovládat pod vodou

Ačkoliv je iPhone 7 voděodolný, ve vodě ho nebudete moci ovládat – displej pod vodou nereaguje. Naproti tomu konkurenční Samsung Galaxy S7 (edge) můžete ovládat i pod vodní hladinou či s mokrými prsty.

iphone7_voda

Zase o něco lepší selfie

Loňské iPhony doznaly v oblasti selfie kamerky podstatné změny. Rozlišení se zvedlo z 1,2 Mpx na 5 Mpx. Letos Apple opět parametry navyšoval. iPhone 7 & iPhone 7 Plus mají 7Mpx kameru a dokáží nahrávat videa ve Full HD rozlišení – starší 6s zvládal pouze 720p.

facetime

Optická stabilizace? Ano i ne

Devízou 5,5palcové varianty byla poslední roky optická stabilizace fotoaparátu. Ta nyní zavítala i do menšího 4,7palcového modelu, jenže velký iPhone 7 Plus má fotoaparáty rovnou dva a optickou stabilizací disponuje pouze jedna čočka – ta standardní, se kterou pořizujete „klasické“ fotografie. Teleobjektiv žádnou optickou stabilizaci nemá.

iPhone7Plus-Featured

Navíc se liší i samotné parametry obou objektivů. Zatímco klasický širokoúhlý objektiv disponuje světelností f/1.8, teleobjektiv má světelnost o něco horší, konkrétně f/2.8. Fotografie pořízené za šera tak mohou být u staršího iPhone 6s Plus v lepší kvalitě, jak u letošní novinky s teleobjektivem.

Více se o duálním fotoaparátu u iPhone 7 Plus můžete dozvědět v našem samostatném článku.

Krycí skla nemusí pasovat

Apple do iPhonu vůbec poprvé umístil stereo reproduktory. Jeden je umístěn klasicky na spodní straně telefonu, přičemž druhý, který slouží zároveň jako sluchátko, je tradičně nad displejem. Otvor reproduktoru je u iPhone 7 mírně širší, nemusí vám proto sedět krycí skla určená pro iPhone 6s.

repro

Reproduktor namísto 3,5mm jacku? Ale kdeže

Pokud se podíváte na spodní stranu nových iPhonů, všimnete si, že se zde nachází 12/16 dírek (iPhone 7/iPhone 7 Plus). Ve skutečnosti se nejedná o dvojici reproduktorů, ale pouze o posedlost Applu – symetrie je prostě důležitá. Na místě, kde býval 3,5mm jack, je nyní mikrofon, na druhé straně je hlasitý reproduktor.

jack_a_dirky

iPhone 7 Plus má více RAM paměti

Kromě velikosti šasi, rozlišení displeje, kapacity baterie a rozdílných fotoaparátů se větší iPhone 7 Plus oproti své zmenšené variantě liší i velikostí paměti RAM. iPhone 7 má „pouze“ 2 GB RAM, zatímco Plus verze má rovnou 3 GB. Rozdílnost je dána dvojicí fotoaparátů u větší verze, která potřebuje ke svému správnému fungování i větší operační paměť.

16GB paměť je minulostí, minimum je 32 a 64 se ztratila

Pospolu s vydáním nových telefonů společnost Apple trochu zamíchala i s kapacitami. 16 GB se zdá býti minulostí, vystřídala ji 32GB paměť. Zajímavé nadále je, že iPhone 7 & iPhone 7 Plus nyní nekoupíte ani v 64GB variantě. K dispozici jsou pouze verze s 32/128 a 256GB úložištěm.

iphone7_JB_kapacita

A jedna zajímavost navíc, manažerská varianta Jet Black je dostupná pouze ve dvou verzích – s kapacitou 128 a 256 GB. 32GB varianta k dispozici není, jedná se totiž o exkluzivní model.

Tlačítka hlasitosti jsou jiná

Tlačítka hlasitosti u iPhone 6s a 6s Plus byla propojená vyfrézovanou prohlubní. Hmatatelná prohlubeň z nových modelů zmizela, a tlačítka jsou tak designově „čistší“. Ničemu to nevadí, možná, že Apple opět zpevňoval konstrukci zařízení. Vzpomínáte na kauzu „bendgate“ (ohýbání iPhonů)? iPhone 6, a zejména velké pádlo Plus, se ohýbalo právě v místě pro ovládání hlasitosti.

hlasitost

Větší součástka a silnější vibrace

Speciální haptický vibrátor, který jako uživatel cítíte v podobě vibrací při vyzvánění nebo při mačkání domovského tlačítka (u iPhone 7), je skoro třikrát větší, jak motůrek u iPhone 6 a dvakrát větší, jak u iPhone 6s. Větší součástka znamená silnější vibrace.

haptic

Větší baterie, ale menší výdrž

iPhone 7 (1 960 mAh) a iPhone 7 Plus (2 910 mAh) mají větší kapacitu baterií, jak iPhone 6s (1 715) a 6s Plus (2 750 mAh). Přesto má starší 6s Plus až o 3 hodiny větší výdrž při telefonování v sítích 3G.

baterie

Pozn.: Jedná se pouze o 3G síť, v ostatních případech je výdrž u nových modelů stejná nebo vyšší

Když iPhone 7 utopíte, Apple vám záruku neuzná

Nové iPhony se mohou poprvé v historii pochlubit novou vlastností – voděodolností. Obě velikostní varianty splňují stupeň krytí IP67, což v praxi znamená, že vydrží ve vodě v hloubce 1 metru po dobu třiceti minut. Pokud se vám ale povede tuto dobu překročit, nebo prostě jakýmkoliv způsobem do zařízení zateče voda, Apple vám záruku neuzná a opravu si budete muset zaplatit sami.

vodeodolnost

A cena nebude malá, oprava voděodolných mobilních zařízení je daleko složitější (nákladnější), než oprava telefonů klasických konstrukcí, které nemají všudypřítomné gumové těsnění.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments