TOPlist

Obří únik Pixelu 7a. Konečně dostane funkci, kterou jeho předchůdci neměli

Pixel 7a 2
  • Na internet se dostala hromada fotografií chystaného Pixelu 7a
  • Chybět by nemělo ani bezdrátové nabíjení, které všem jeho předchůdcům chybělo

Google je pověstný tím, že se mu nedaří uhlídat svá připravovaná zařízení, mnohdy jejich obrázky a parametry kolují internetem měsíce před finálním odhalením. To je případ i chystaného Pixelu 7a, který bude pravděpodobně představen na květnové konferenci Google I/O, avšak už nyní o něm víme prakticky vše.

Většina úniků týkajících se zařízení Googlu, pochází z Vietnamu, a ani tento není výjimkou. Možná je to tím, že Google postupně do této země přesouvá výrobu z Číny. „Vlastník“ vyfotografovaného telefonu bohužel na jednom ze snímků zaznamenal i unikátní kód celého zařízení, což vedlo k okamžité vzdálené blokaci ze strany Googlu. Naštěstí se ještě předtím podařilo získat většinu parametrů, byť v některých se zdroje rozcházejí.

S jistotou můžeme počítat s 6,1″ obrazovkou s Full HD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 90Hz. Nahoře uprostřed se bude nacházet otvor pro selfie kamerku, hlavní fotoaparáty pak najdeme na zádech v tradičním širokém fotomodulu. Ten bude mít (podobně jako loňské Pixely 7 a 7 Pro) stejný kovový povrch jako rámeček obepínající celý telefon. Pixel 7a má být vybaven dvěma fotoaparáty, avšak jejích rozlišení je zatím otazníkem – jeden ze zdrojů hovoří o rozlišení 64 + 12 megapixelů, druhý 12 + 12 megapixelů.

Telefon má postrádat sluchátkový jack a do jeho šuplíčku se vejde pouze jediná fyzická SIM. Pro podporu dual SIM (pokud bude) tak bude zapotřebí využít standardu eSIM. Vysouvací šuplík je uvnitř obepnutý gumovým těsněním, což nám dává naději na přítomnost zvýšené odolnosti. Oproti minulým generacím také nemá chybět podpora bezdrátového nabíjení, byť pouze základním výkonem 5 wattů. Pixel 7a má pohánět stejný čipset jako loňské Pixely 7 a 7 Pro, tedy Google Tensor G2, paměť RAM má mít kapacitu 8 GB, úložiště 128 GB. V druhém případě se má jednat o starší standard UFS 3.1, takže paměť nebude tak rychlá jako u současných vlajkových modelů.

Vývojářská konference Google I/O bude v letošním roce začínat 10. května, kromě odhalení nového Pixelu 7a bychom se mohli dočkat i dalších hardwarových novinek – ohebného Pixelu Fold, tabletu Pixel Tablet, a možná i Pixelů 8 a 8 Pro. Je však vysoce pravděpodobné, že některá zařízení Google pouze ukáže, ale na pulty obchodů je doručí až na podzim letošního roku.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku