TOPlist

OnePlus 7 Pro jde konkurenci po krku (první dojmy)

OnePlus 7 Pro test, dojmy, cena

Čínský výrobce telefonů OnePlus byl vždy známý tím, že jeho portfolio se skládalo převážně s cenově dostupnějších telefonů. Avšak s představením sedmé generace smartphonů a hlavně modelu 7 Pro se strategie společnosti změnila. Čím dál tím častěji se v médiích objevuje pojem „flagship killer”.

Nepřehlédněte – recenze OnePlus 7 Pro: vydařený útok na vrchol

Postupem času jsme se dostali od „iPhone killer“, což vždy měly být hlavně Samsungy řady S nebo Note, až k tomuto novému pojmu. Samsung, Huawei a Apple stojí na vrcholu a ostatní výrobci se je snaží srazit dolů.

OnePlus 7 Pro s výsuvnou selfie kamerkou
OnePlus 7 Pro s výsuvnou selfie kamerkou

Proto již ne „iPhone killer”, ale nově „flagship killer”, a různí výrobci tedy míří proti vlajkovým modelům Applu, Samsungu a Huawei, jejichž ceny se pohybují kolem hranice tisíce dolarů. „Flagship killer“ je pak jakýkoliv smartphone, který se top modelům od Samsungu nebo Applu vyrovná výbavou, ale jeho cena je výrazně nižší.

OnePlus 7 Pro jde konkurenci ostře po krku

Jedním z prvních smartphonů, které byly letos označeny pojmem „flagship killer“, je i nedávno představený OnePlus 7 Pro. Čínský výrobce se vždy vyznačoval tím, že jeho telefony byly dobře vybavené a ceny byla oproti konkurenci velmi zajímavá. Sice často chyběly (a i letos stále chybí) věci, které u dražších modelů konkurence najdete, jako například bezdrátové nabíjení nebo zvýšená odolnost vůči vniknutí vody a prachu, ale celkově šlo vždy o dobrý poměr cena/výkon. I přes horší výsledky fotoaparátu nebo méně kvalitní použité materiály.

oneplus 7 2
Oneplus 7 Pro

Letos se s příchodem modelu 7 Pro situace výrazně mění a novinka mnohým vyrazila dech. Jak svým vzhledem, tak výbavou. Cena šla sice nahoru, ale na americkém trhu OnePlus 7 Pro začíná na stále zajímavých 669 dolarech (respektive 699 euro, což je přibližně 18 100 Kč). Výbava pak až na drobnosti odpovídá podstatně dražším konkurentům ze stáje Samsungu a z OnePlus 7 Pro se tak stává skutečný „flagship killer”. Zdali se tak opravdu stane a čínský výrobce touto novinkou výrazněji promluví do globálního trhu, ukáže až čas.

OnePlus 7 Pro mě zaujal již během představení. Bezrámečkový design bez výřezu v displeji, zajímavé barevné provedení Nebula Blue, pop-up selfie kamera, čtečka otisků prstů integrovaná do displeje, a hlavně slibný 90 Hz displej. Na zadní straně pak tři čočky fotoaparátu a k tomu všemu již dříve prověřený OxygenOS a rychlé nabíjení WARP. Řekl jsem si, že tuhle novinku si musím minimálně detailněji prohlédnout.

OnePlus 7 Pro má čtečku integrovanou přímo do displeje
OnePlus 7 Pro má čtečku integrovanou přímo do displeje

Den před začátkem oficiálního prodeje jsem se zastavil v obchodě svého operátora (žiji v USA), kde mi vybalili demo kus a nechali mě si s OnePlus 7 Pro chvíli hrát. První dojmy z telefonu jako takového byly skvělé, a proto jsem druhý den neváhal a do obchodu se vrátil a novinku koupil. Bohužel k dispozici byla jen lesklá varianta Mirror Grey, ale lepší než nic. Můj původní plán byl novinku pár dnů až týdnů používat a následně ji prodat. Co se změnilo?

První dny s OnePlus 7 Pro

První dny s OnePlus 7 Pro jen potvrdily to, co jsem si myslel už během představení. Tahle novinka má vše proto, aby vlajkovým lodím ostatních výrobců opravdu zatopila. Telefon je sice velký (o něco málo větší než Samsung Galaxy S10+), ale 6,67palcový OLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz a minimálními rámečky kolem něj odstraní jakékoliv pochybnosti. Za prvé máte pocit, že v ruce držíte jen displej, a za druhé – zobrazovací panel sám o sobě je fantastický.

OnePlus 7 Pro nabízí výsuvnou selfie kamerku
OnePlus 7 Pro nabízí výsuvnou selfie kamerku

Měl jsem možnost přímého srovnání s iPhone Xs Max a Samsung Galaxy S10+, a OnePlus oproti nim ztrácí v jediném bodě a tím je maximální jas displeje. Ve všech ostatní ohledech je jeho displej jasně lepší. Pokud pominu pár herních telefonů, které jsem měl možnost vidět, nebo poslední iPad Pro, takhle dobrý displej budete na trhu jen velmi těžko hledat.

Aktuálně používám OnePlus 7 Pro společně se Samsungem Galaxy S10e, iPhone Xs a Google Pixel 3a. OnePlus díky svému displeji působí jako zařízení z úplně jiného světa. Krásně plynulý pohyb, který dokáže displej vykouzlit, je v každodenním používání opravdu obrovský rozdíl. Už mnohokrát jsem se nad displejem rozplýval na Twitteru a nejspíš v tom budu ještě nějakou dobu pokračovat :-). Prostě a jednoduše – rád beru OnePlus 7 Pro do ruky a rád ho používám. I přes jeho rozměry. I přes to, jak modrá varianta hrozně klouže v ruce. Ten displej za to jednoduše stojí a vyvažuje ostatní nedostatky.

Samsung Galaxy S10e, OnePlus 7 Pro a iPhone Xs
Samsung Galaxy S10e, OnePlus 7 Pro a iPhone Xs

Přidejte si k tomu čtečku otisků prstů v displeji, jejíž aktivní plocha je o 30 % větší, což výrazně zvyšuje její úspěšnost. Odemknutí telefonu je tak jednoduché a rychlé. Není potřeba učit se, kam se prstem na displej trefit. Prostě se trefíte.

Rámečky kolem displeje jsou opravdu jen minimální a na stranách je opticky zužuje zaoblení displeje ve stylu Samsungu Galaxy S10. Boky displeje jsou hliníkové a u obou dostupných variant lesklé. Zadní strana je pak v obou případech skleněná. Záměrně zde píšu jen o dvou variantách, protože třetí, světlá, by měla být dostupná až někdy během letošního léta.

OnePlus 7 Pro je dokonalý magnet na otisky prstů

Šedá varianta Mirror Grey má lesklá záda a otisky prstů se na ni chytají od prvního doteku, takže budete stejně jako já jen leštit a leštit. Modrá varianta Nebula Blue má na zádech několikavrstvé sklo, které vytváří onen působivý matný dojem. Vypadá to opravdu velmi dobře a modrá barva mění odstíny podle toho, jak na ni dopadá světlo. Zároveň matný povrch tolik nepřitahuje otisky prstů, avšak je hodně kluzký.

OnePlus 7 Pro 13

Modrý OnePlus 7 Pro klouže v ruce podstatně víc než například hliníkový iPhone 6. A vzhledem k rozměrům telefonu to považuji za nedostatek a je jen otázkou času, kdy se z mé nepozornosti odporoučí na zem. OnePlus nabízí v USA své vlastní pojištění v několika variantách. Buď pouze pro displej, nebo pro celý telefon. Po prostudování podmínek jsem usoudil, že „protection plan“ za 79 dolarů bude vhodným doplňkem i když je displej telefonu kryt sklem Corning Gorilla Glass a již v balení je na něm nalepena ochranná folie.

OnePlus 7 Pro a plejáda fotoaparátů

Na zadní straně najdeme trojlístek fotoaparátů. Hlavní čočka je 48 Mpx se světelností f/1.6, optickou stabilizací a laserovým ostřením. Doplňkem k ní je širokoúhlý objektiv s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.2, a teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.4 a také optickou stabilizací a laserovým ostřením.

OnePlus 7 Pro 10

V tuhle chvíli mohu říct, že OnePlus 7 Pro nefotí vůbec špatně, ale z mého srovnání vyšlo, že iPhone Xs nebo Google Pixel 3 fotí obecně lépe. Situace se ale může změnit, protože během posledních 2 týdnů vydal výrobce postupně dvě aktualizace svého OxygenOS, a obě obsahovaly vylepšení fotoaparátu. Rozdíl je opravdu vidět a podrobněji se na celý fotosystém OnePlus 7 Pro a výsledky z něj zaměřím v samotné recenzi, kterou pro vás připravuji.

V USA není značka OnePlus tolik známá jako v Evropě. Několikrát jsem se už tedy setkal s otázkou „To je ten nový Samsung?“. A opravdu – zepředu připomíná OnePlus 7 Pro některý z posledních Samsungů. Lidé jsou pak překvapení, když jim odpovím, že ne, že tohle je OnePlus. Ještě více jsou překvapeni, když jim telefon dám do ruky a zjistí, že má za prvé fantastický displej a za druhé nemá přední kamerku. A v tu chvíli zapínám aplikaci fotoaparát, přepínám na selfie a pop-up kamerka potichu a efektně vyjíždí z horní hrany přístroje. Tohle nikdo nečeká.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde.

Výrobce tvrdí, že mechanismus by měl vydržet až 300 000 otevření a zavření. Můžeme tomu věřit a nemusíme. Faktem je, že jde o důmyslné řešení, které nehyzdí čelní stranu telefonu a jeho displej a zároveň prostě zaujme. A mimochodem, mrkněte se, co všechno výsuvná kamerka vydrží – doma to ale rozhodně nezkoušejte.

Snadné přepínání mezi profily

Mimo klasických částí, jako je USB-C, reproduktory, mikrofony, ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko, je na těle telefonu ještě jeden zajímavý prvek. Tím je mechanický slider na pravém boku, kterým lze přepínat mezi běžným režimem, vibracemi a zcela vypnutými zvuky a vibracemi. Je to rychlé, jednoduché a pohodlné. Podle mě právě taková chytrá řešení odlišují OnePlus od jiných výrobců a dělají jeho zařízení uživatelsky přívětivými. Stejně jako třeba rychlé WARP nabíjení.

Google Pixel 3a a OnePlus 7 Pro
Google Pixel 3a a OnePlus 7 Pro

Jde sice o proprietární řešení a mnozí si stěžují, že OnePlus by mělo spíše podporovat USB-C Power Delivery nebo rychlé bezdrátové nabíjení. Na jednu stranu ano, na tu druhou – 4000 mAh baterie OnePlus 7 Pro se skrz WARP dobije na 50 % během 20 minut, a to je prostě super. V běžné praxi to sice není tak, že bych dobíjel z 0 na 50 %, ale když potřebuji, přidám baterii 30 % během pár minut, a to se jednoduše hodí.

Pod kapotou jen to nejlepší

OnePlus 7 Pro pohání osmijádro Qualcomm Snapdragon 855 a grafika Adreno 640. Paměť RAM můžete vybírat buď 6, 8 nebo 12 GB. Interní paměť pak 128 GB nebo 256 GB. Hardwarová výbava ve spojení s již chváleným displejem má svůj velký podíl na tom, že telefon je opravdu rychlý. Aktuálně běžící na Androidu 9 Pie s nadstavbu OxygenOS 9. Tu bych postavil někam mezi čistý Android a Samsung One UI, které používají poslední modely Galaxy S10.

Hardwarové parametry OnePlus 7 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,41 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6/8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,6 × 75,9 × 8,8 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.6, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 78mm, 3× optický zoom, PDAF, OIS, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 17mm, AF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video, vysouvací - motorizovaná konstrukce

Celkový dojem ze systému je velmi dobrý, až na pár drobných kopanců. Například při tahu prstem doprava na domovské obrazovce se otevře One Plus Shelf, který nejde nahradit Google Asistentem. Respektive nejde u varianty z volného prodeje. Verze od amerického T-Mobile, kterou jsem také zkoušel, tuhle možnost měla. Zvláštní…

OnePlus 7 Pro aktuálně používám 2 týdny a v podstatě plní funkci mého hlavního telefonu. Dojmy z něj jsou až na drobnosti pozitivní. Když vezmu v úvahu jeho cenu (699 dolarů za 8 GB RAM + 256 GB variantu) a položím ho vedle Samsung Galaxy S10e nebo iPhone Xr, kteří shodně stojí 749 dolarů, nebo iPhone Xs za 999 dolarů, nevidím moc důvodů, proč utrácet peníze navrch za tyto telefony a nevzít OnePlus 7 Pro, který je pohledem poměr cena/výkon skvělá volba. Za mě jde o jeden z nejzajímavějších telefonů letošního roku, který může zcela po právu nosit titul „flagship killer“.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku