Domů » Bleskovky » Nový MacBook Pro pod drobnohledem: výkon jednotlivých verzí se výrazně liší

Nový MacBook Pro pod drobnohledem: výkon jednotlivých verzí se výrazně liší

Apple minulý týden na speciální akci představil nový MacBook Pro s čipsety M1 Pro a M1 Max. Ty nabízejí zákazníkům možnost výběru mezi 8 a 10 jádry, která poskytují opravdu vysoký výkon – ostatně své předchůdce rozdrtily na celé čáře.

MacBook Pro 16 5
Rozmyslete si dobře, jestli chcete čipset Apple M1 Pro nebo M1 Max

V benchmarku Geekbench 5 se ale nové MacBooky Pro postavily nejen proti minulé generaci, ale také proti sobě. Zatímco osmijádrový čipset Apple M1 (4 výkonná + 4 úsporná jádra) získal na jednom jádře výsledek 1742 bodů a na více jádrech 7582 bodů, osmijádrový čipset Apple M1 Pro (6 výkonných + 2 úsporná jádra) získal na jednom jádře 1767 bodů a na více jádrech 9948 bodů. Nejvýkonnější desetijádrový čipset Apple M1 Max (8 výkonných + 2 úsporná jádra) poté získal 1764 bodů na jednom jádře a 12380 bodů na více jádrech.

Desetijádrový čipset je o 20 procent výkonnější

I když rozdíly mezi výkony na jenom jádru jsou zanedbatelné, jakmile se do práce zapojí všechna jádra, vyhrává čipset Apple M1 Max. Oproti čipsetu Apple M1 Pro je nárůst výkonu téměř 20 procent, takže pokud hledáte ten nejvýkonnější MacBook Pro, určitě sáhněte po vybavenější variantě. MacBook Pro se 14“ displejem a osmijádrovým čipsetem pořídíte za 58 990 Kč, zatímco vybavenější varianta s desetijádrovým čipsetem začíná na 72 990 Kč.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

 1. Jaké to překvapení, že 10 jader je o 20% výkonnější, jak 8 jader. Já myslím, že tahle informace redaktora Chroboka naprosto položila do kolen…

  • Samozřejmě máš pravdu, ale pro ovečky to opravdu může být překvapeni. Ne jednou mne ovce přesvědčovaly, že u macbooku nemusím řešit parametry že je zcela jedno, který model si koupím.

 2. Ehm… tu by stálo za to zmieniť že diskutované procesory sa výrazne líšia v tom aké jadrá vlastne obsahujú:

  M1 má 4 „performance“ a 4 „efficiency“ jadrá.
  M1 Pro má (v tejto verzii) 6 „performance“ a 2 „efficiency“ jadrá.
  M1 Max má 8 „performance“ a 2 „efficiency“ jadrá.

  Efficiency jadrá síce nie sú úplne zanedbateľné, väčšina výkonu ale bude pochádzať z performance jadier (preto je rozdiel medzi 6+2 a 8+2 väčší ako medzi 6+2 a 4+4). Navyše M1 Pro sa vyrába vo verzii s 6 aj 8 „performance“ jadrami. Konfigurácia 8+2 je potom úplne rovnaká ako M1 Max. Podľa prvých testov M1 Max nezachráni ani 2x priepustnosť pamäte keďže procesor má prístup len asi k polovici (tej čo je dostupná aj na M1 Pro), zbytok je pre GPU a media encoding. Takže M1 Pro a M1 Max sú „nečakane“ z pohľadu CPU výkonu skutočne rovnaké, akurát M1 Pro si môžete za menej peňazí kúpiť s dvoma nefunkčnými jadram…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).