- Vyrazil jsem do Španělska na stezku Caminito del Rey, výlet jsem zaznamenal na Xiaomi 15 Ultra
- K telefonu jsem připojil speciální Photography Kit, který ocení nejen pokročilí uživatelé
- Díky němu telefon prakticky proměníte v klasický fotoaparát, navíc poslouží i jako powerbanka (klidně i pro iPhone)
Přiznám se, že na testování tohoto příslušenství pro Xiaomi 15 Ultra jsem se obzvláště těšil. Řeč je o speciálním fotografickém kitu, respektive gripu který ovládání mobilní aplikace pro focení přiblíží více směrem ke klasickým fotoaparátům. Oproti první generaci, která se objevila společně s loňským Xiaomi 14 Ultra, výrobce naslouchal a odstranil většinu nedostatků, které jsme minulý rok vytýkali.

Vývoj mobilních fotoaparátů všeobecně za poslední roky udělal obrovský skok kupředu. Výrobci investují značné prostředky do inovací a výsledkem jsou smartphony, které dnes zcela bez ostychu konkurují kompaktním fotoaparátům – v některých případech je dokonce plnohodnotně nahrazují.
Jedním z nejpovedenějších zástupců této kategorie je Xiaomi 15 Ultra.
Tato vlajková loď zaujala v našem redakčním testu nejen špičkovým obrazovým výstupem nejen díky velkému hlavnímu snímači (1 palec, 50 Mpx), ale i teleobjektivu s trojnásobným optickým zoomem či 200megapixelovým periskopickým snímačem se 4,3× optickým zoomem. K tomu všemu oproti konkurenci nabízí něco navíc – unikátní Photography Kit, který potěší nejednoho nadšence mobilní fotografie.
Bohatý obsah balení
Photography Kit dorazí ve stylovém balení. Sada se skládá ze dvou hlavních komponent – ochranného krytu a gripu, který zároveň slouží jako powerbanka s kapacitou 2 000 mAh. Kryt je mimochodem z vnitřní strany potažený jemným mikrovláknem.

Ve spojení s akumulátorem v telefonu s kapacitou 5 410 mAh tak získáte slušných 7 410 mAh, což bohatě postačí i na celodenní aktivní focení, což jsme si sami ověřili v praxi při focení svatby nanečisto. Pokud je pro vás důležité zachování nižší hmotnosti, nemusíte samozřejmě grip s baterií vůbec používat, případně jej nacvaknout jen tehdy, potřebujete-li v terénu trochu dobít baterii.
V balení naleznete i celou řadu dalšího příslušenství – dvě výměnná tlačítka spouště (červené a černé), montážní kroužky a kovovou opěrku na palec. Pokud ji ale nechcete používat, nemusíte. Menší části, jako je například spoušť, se do sebe šroubují. Doporučuji je pořádně utáhnout, riziko ztráty barevného kolečka spouště je celkem vysoké a několika kolegům z jiných redakcí se to už povedlo.
Součástí sady je také červený a černý ozdobný kroužek kolem objektivu + adaptérový kroužek pro 67mm ND či polarizační filtr (polarizák už ale není součástí balení a je nutné jej dokoupit). I samotný fotografický grip disponuje odolností IP54 (prach a stříkající voda).
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 161,3 × 75,3 × 9,4 mm, hmotnost: 226/229 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 6.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5410 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Pokročilé možnosti ovládání
Samotný grip obsahuje ovládací prvky známé z tradičních fotoaparátů – páčku pro zoom, volič pro nastavení ISO, expozice či vyvážení bílé a samostatné tlačítko pro záznam videa. Všechna tato tlačítka spolupracují přímo s telefonem, který příslušenství automaticky rozpozná. V nastavení lze dokonce aktualizovat firmware samotného gripu, případně změnit akce pro stisk jednotlivých tlačítek. Klávesa pro záznam videa tak klidně může měnit poměr stran či vyvážení bílé. Možnosti přizpůsobení jsou v tomto směru skutečně pestré.

Grip s baterií má na boku černé tlačítko, kterým po nasazení na kryt zajistíte, že se od sebe oba díly nerozpojí. S gripem dokonce můžete dobíjet třeba i letošní a loňské iPhony 15 a 16 Pro Max. Mají totiž velmi podobné rozměry, takže do výřezu pro telefon perfektně pasují. Tlačítko spouště už ale pochopitelně v iOS nefunguje.
V nastavení gripu lze dokonce navolit, zda se má Xiaomi 15 Ultra dobíjet ihned po připojení, nebo (defaultně) až po poklesu kapacity pod 20 %, či jinou procentuální hodnotu.
Výrobcem stanovená cena tohoto příslušenství činí 4 999 Kč, což rozhodně není málo. Vzhledem k tomu, že Xiaomi fotografický kit dávalo zdarma v rámci předobjednávek, je možné jej zakoupit i na inzertních serverech, kde často nerozbalené balení stojí polovinu. Pokud tedy nechcete utrácet plnou částku, rozhodně doporučuji zkusit podívat se na příslušenství z druhé ruky.
Skvělý nejen pro pokročilé fotografy
Možnosti fotoaparátu Xiaomi 15 Ultra a fotografické sady jsem prověřil během víkendového výletu na španělskou stezku Caminito del Rey poblíž Malagy. Níže si můžete prohlédnout snímky i video, které jsem zde pořídil.
Xiaomi 15 Ultra disponuje opravdu silnou fotosestavou se skvělými parametry:
- Hlavní 50Mpx senzor Sony LYT-900 s velikostí 1 palec (velikost pixelů 1,6 µm, respektive sloučením 4 pixelů vznikne 3,2µm pixel), ostřením dual pixel PDAF, dynamickým rozsahem 14 EV a optikou Leica Summilux s 8P asférickou čočkou, světelností f/1.63, ohniskovou vzdáleností 23 mm a optickou stabilizací obrazu
- Širokoúhlý snímač s rozlišením 50 Mpx, velikostí čipu 1/2,76″ (pixely 0,64 µm/1,28 µm při sloučení 4 pixelů), ostřením dual pixel PDAF a objektivem s clonou f/2.2 a ohniskovou vzdáleností 14 mm (úhel záběru 115°)
- Teleobjektiv s rozlišením 50 Mpx, 1/2,51″ čipem (pixely 0,7 µm/1,4 µm při sloučení 4 pixelů), ostřením dual pixel PDAF již od 10 cm a objektivem se světelností f/1.8, optickou stabilizací a 3× optickým přiblížením (70 mm)
- Periskopický fotoaparát s rozlišením 200 Mpx, 1/1,4″ čipem HP9 (pixely 0,56 µm/2,24 µm při sloučení 9 pixelů), ostřením multi-directional PDAF a objektivem se světelností f/2.6, optickou stabilizací a 4,3× optickým přiblížením (100 mm)
S výslednou kvalitou snímků i videa jsem byl nadmíru spokojený. Vyzdvihnout musím zejména kvality hlavního 50Mpx snímače a teleobjektivu s trojnásobným optickým přiblížením. Je ale nutné počítat s tím, že čas od času, zejména u složitějších scén, automatika trochu ustřelí. Výsledkem pak jsou zbytečně přesaturované barvy. Stejně tak při pořizování nočních snímků software někdy nastaví zbytečně dlouhý. Naštěstí se to ale neděje až tak často.
Díky profesionálnímu režimu si na své přijdou i pokročilí fotografové. Běžní uživatelé naopak ocení, že telefon fotí skvěle i bez zbytečných znalostí či nutnosti něco přenastavovat.