Domů » Bleskovky » Mohla to být revoluce v mobilní komunikaci. Apple ale nakonec projekt ukončil

Mohla to být revoluce v mobilní komunikaci. Apple ale nakonec projekt ukončil

Podle zprávy zveřejněné serverem The Information Apple minimálně dočasně ukončil projekt „Walkie-Talkie“. Ten měl původně přinést možná již do další generace iPhonů schopnost komunikovat i bez využití mobilních sítí či Wi-Fi. Navzdory stejnému názvu neměla mít novinka nic společného se současnou funkcí Apple Watch, která ke své funkci zmiňované sítě potřebuje.

iphone 11
Ilustrační obrázek

Proč byl projekt uložen k ledu se oficiálně neví, pravděpodobně jde však o kombinaci dvou faktorů. V dubnu tohoto roku Apple opustil viceprezident hardwarového inženýrství, který s projektem původně přišel. Apple navíc oznámil, že začne používat modemy Qualcommu. Nová funkce přitom měla záviset na technologiích Intelu.

Dočkáme se za pár let?

Funkce „vysílačky“ měla umožnit posílání a přijímání textových zpráv na frekvenci 900 MHz i v oblastech bez jakéhokoliv pokrytí signálem. Samotná komunikace na této frekvenci by nebyla ničím novým, jde o pásmo využívané například operátory v různých průmyslových odvětvích.

Ačkoliv by asi nešlo o masově využívanou funkci, určitě by to byla zajímavá inovace, kterou by se Apple odlišil od dalších výrobců a do jisté míry by mohlo jít o revoluci v mobilní komunikaci. Vhod by určitě přišla při výletech do přírody a fungovat by mohla také jako záloha v případě přírodních katastrof. Pokud ji však někdy uvidíme, nebude to zřejmě dříve než v roce 2025.

Apple totiž sice nedávno koupil od Intelu jejich divizi mobilních modemů, ovšem použití vlastních čipů se neočekává právě dříve než za šest let. Do té doby bude modemy do iPhonů dodávat již zmiňovaný Qualcomm, který zřejmě nenabízí potřebné technologie pro realizaci tohoto typu komunikace.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).