Domů » Články » Měl by Microsoft představit „vlastní“ Android? Má k tomu ideální příležitost (názor)

Měl by Microsoft představit „vlastní“ Android? Má k tomu ideální příležitost (názor)

Telefony s Androidem v Evropě podraží. Tedy alespoň ty, na nichž budou nainstalovány aplikace Google v čele s obchodem Play, za které bude Google účtovat výrobcům 2,5 – 40 USD (podle země prodeje a jemnosti displeje telefonu). Google tyto poplatky zavedl v reakci na velkou pokutu Evropské komise, které se nelíbí dominantní postavení aplikací a služeb na telefonech s Androidem. Zkusí některé firmy Google zcela obejít, a tím ušetřit za licenční poplatky?

Android bez Google?

Silní hráči by se teoreticky mohli obejít bez Google, například Samsung má ke každé druhé aplikaci od Google vlastní alternativu, avšak bez obchodu Play by měl cestu k úspěchu značně ztíženou. Jistě, domluvit se s vývojáři, aby zaslali do obchodu Galaxy Apps své již hotové výtvory, by pro Samsung nemusel být problém, avšak nelze očekávat, že by o své tituly chtěl podělit i Google.

Tím pádem by se musel uživatel spokojit s absencí Google Map, YouTube, Android Auto a několika dalšími aplikacemi, k nimž Samsung alternativu nemá.

Microsoft má aplikací spoustu

Android bez Google by také mohl připravit Microsoft, ostatně již několikrát se o tomto spekulovalo v souvislosti s CyanogenOS. Microsoft má pro Android možná ještě více aplikací než Samsung, navíc disponuje vlastními mapami a vyhledávačem Bing.

Těžit by také mohl z povedeného Microsoft Launcheru a webového prohlížeče Microsoft Edge, což jsou aplikace, které v blízké budoucnosti poslouží k těsnému propojení Androidu s počítači s Windows 10. Tato symbióza by mohla být pro Microsoft silnou výhodou.

Android postavený na aplikacích a službách od Microsoftu se před několika lety pokusila prosadit Nokia se svou rodinou zařízení Nokia X, avšak tento projekt skončil neslavně. Není jasné, do jaké míry byly na vině samotné aplikace a služby Microsoftu, neúspěch bychom spíše házeli na low-endovou specifikaci, neatraktivní design telefonů, a dlaždicové prostředí, které si u uživatelů smartphonů nedokázalo získat popularitu.

Microsoft končí s Androidem: Další telefony Nokia X už poběží na Windows Phone

Microsoft Store naplněný progresivními aplikacemi

Současný „Android by Microsoft“ by zcela nepochybně vypadal jinak; místo dlaždic by využíval zmíněného Microsoft Launcheru, který se těší vysoké oblibě. Jako bránu do světa internetu by využíval Edge, jako SMS editor Skype, nechyběl by ani mailový klient Outlook, poznámkovník OneNote, cloudové úložiště OneDrive, kancelářský balík Office a osobní asistentka Cortana s podporou Alexy od Amazonu.

Asi největším problémem by byl opět obchod aplikací, ten by musel být řešitelný stejně jako v případě Samsungu; Microsoft by musel zapůsobit na vývojáře aplikací, aby se podělili o výtvory, které již mají hotové pro obchod Play. Motivací by mohla být například menší provize pro Microsoft a více peněz pro samotné vývojáře. Pokud se navíc v budoucnu podaří prosadit koncept progresivních webových aplikací, mohl by jej Microsoft patřičně využít; nejen, že je potichu nahrává do Microsoft Store pro Windows 10, mohly by se v budoucnu objevit i v hypotetickém Microsoft Store pro Android. Jeden popis, jedny screenshoty, jedna aplikace běžící na všech platformách. Ideální stav.

Amazonu se to částečně povedlo

Pochopitelně situace není tak jednoduchá, jak se může z výše uvedeného textu zdát, ale nereálná není. Například Amazon v USA úspěšně provozuje svoji verzi Androidu na vlastních zařízeních mnoho let a zjevně neprodělává; peníze mu přinášejí vlastní integrované služby a jejich předplatné. Nutno však podotknout, že samotný hardware Amazon prodává za hubičku, jeho pokus s výrazně dražším smartphonem skončil fiaskem. Microsoft by skrze „svůj“ Android mohl propagovat a rozšiřovat minimálně vyhledávač Bing, komunikátor Skype a službu Office 365.

Aby však Microsoft dosáhl úspěchu, musel by přijít s hotovým produktem, který by ve srovnání s klasickým Androidem s Google aplikacemi nic nepostrádal a nabídl i něco navíc, například zmíněné úzké propojení s Windows. Výrobci zařízení by měli přinejmenším větší výběr a Google by ve světě Androidu získal konkurenci, která Evropské komisi tolik chybí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments