Domů » Bleskovky » Kolik bude Google účtovat výrobcům za své aplikace? Rozhodující bude jemnost displeje

Kolik bude Google účtovat výrobcům za své aplikace? Rozhodující bude jemnost displeje

Google v minulém týdnu oznámil velké změny v licencování operačního systému Android, a to v reakci na vysokou pokutu Evropské komise. Zatímco nyní poskytuje operační systém Android vybavený vlastním balíkem aplikací zdarma, v budoucnu si za aplikace bude účtovat poplatky, kvůli kterým zřejmě smartphony v Evropě podraží. Výši těchto poplatků zjistil server TheVerge.

Android čeká velká změna: výrobci budou platit za přístup ke Google aplikacím

Čím vyšší jemnost displeje, tím dražší aplikace

Rozhodující bude překvapivě jemnost displeje, avšak budou se lišit podle jednotlivých zemí a typů zařízení. Evropské země budou rozděleny do tří úrovní, přičemž nejvyšší poplatky zaplatí výrobci (a tedy uživatelé) ve Velké Británii, Švédsku, Německu, Norsku a Nizozemsku. V těchto zemích bude přístup k obchodu Play a dalším Google aplikacím stát:

  • 40 USD (asi 900 korun bez DPH) u telefonů s pixelovou hustotou 500 ppi a vyšší
  • 20 USD (asi 450 korun bez DPH) u telefonů s jemností displeje mezi 400 – 500 ppi a u všech tabletů
  • 10 USD (asi 225 korun bez DPH) u telefonů s jemností displeje pod 400 ppi
  • U zemí „druhé a třetí kategorie“ může poplatek u telefonů s nízkou jemností displeje poklesnout až na 2,5 dolaru (asi 60 korun bez DPH).

Výrobci zařízení budou mít šanci výši poplatků snížit, například nastavením aplikace Google Chrome na pozici výchozího prohlížeče internetu, či tím, že zvolí Google jako výchozí vyhledávač. Poplatky se mají promítnout do cen zařízení, které budou aktivovaná po datu 1. února 2019.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
44 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments