Kolik bude Google účtovat výrobcům za své aplikace? Rozhodující bude jemnost displeje

Google v minulém týdnu oznámil velké změny v licencování operačního systému Android, a to v reakci na vysokou pokutu Evropské komise. Zatímco nyní poskytuje operační systém Android vybavený vlastním balíkem aplikací zdarma, v budoucnu si za aplikace bude účtovat poplatky, kvůli kterým zřejmě smartphony v Evropě podraží. Výši těchto poplatků zjistil server TheVerge.

Android čeká velká změna: výrobci budou platit za přístup ke Google aplikacím

Čím vyšší jemnost displeje, tím dražší aplikace

Rozhodující bude překvapivě jemnost displeje, avšak budou se lišit podle jednotlivých zemí a typů zařízení. Evropské země budou rozděleny do tří úrovní, přičemž nejvyšší poplatky zaplatí výrobci (a tedy uživatelé) ve Velké Británii, Švédsku, Německu, Norsku a Nizozemsku. V těchto zemích bude přístup k obchodu Play a dalším Google aplikacím stát:

 • 40 USD (asi 900 korun bez DPH) u telefonů s pixelovou hustotou 500 ppi a vyšší
 • 20 USD (asi 450 korun bez DPH) u telefonů s jemností displeje mezi 400 – 500 ppi a u všech tabletů
 • 10 USD (asi 225 korun bez DPH) u telefonů s jemností displeje pod 400 ppi
 • U zemí „druhé a třetí kategorie“ může poplatek u telefonů s nízkou jemností displeje poklesnout až na 2,5 dolaru (asi 60 korun bez DPH).

Výrobci zařízení budou mít šanci výši poplatků snížit, například nastavením aplikace Google Chrome na pozici výchozího prohlížeče internetu, či tím, že zvolí Google jako výchozí vyhledávač. Poplatky se mají promítnout do cen zařízení, které budou aktivovaná po datu 1. února 2019.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

44 komentářů

 1. Čas se krásně pohádat nad kalkulaci pixelů u Pentile resp. šdíleného subpixelu. To bude zajímavé ? Návrat kvalitních RGB displejů?

  • Michal (neregistrovaný)

   Tak to nebude hrát absolutně žádnou roli, prostě se jen vezme rozlišení a je to.

   • Mnoho užívelů bude rádo za „LCD daň“. Připlatí si za dražší displej a ještě i za ten levnější ?

 2. TomasBT (neregistrovaný)

  Google by se neměl zbytečně čertit a místo tohoto „trucování“ by měl raději pořádně zapracovat na kvalitě nabízených aplikací v obchodě Google Play. Když už člověk v oficiálním obchodě stáhne upravenou aplikaci, která monitoruje jeho operace s mobilní bankou a poté mu vybílí účet, tak tady je něco hodně špatně. To raději nezmiňuji hromady otravných reklam v různých aplikacích a hrách, či shromažďování dat a monitoring GMailu za „účelem nabídky relevantních reklam“. Google z toho už tak ždímá absolutní maximum.
  Díky bohu za Apple, kde je ještě vše na úrovni. Kdyby Google mohl, tak vám spustí reklamu i když vytáčíte tísňovou linku..

  • Michal (neregistrovaný)

   Vždyť je to uplně stejný i na iOs mám uplně stejnou lištu s reklamama ve spoustě aplikacích, někde se jich dá za poplatek zbavit, ale to snad u androidu taky.

   • TomasBT (neregistrovaný)

    Reklamy jsou všude, ale když jsem naposledy přecházel z Androidu na iOS, tak bych dal ruku do ohně za to, že na Androidu je jich více a jsou vlezlejší.

   • zipiik (neregistrovaný)

    TomasBT: To abys investoval do azbestových rukavic :)

  • Tak úplně stejně by jsi po něm mohl chtít „úklid“ YT. To bychom se dovolí, co by tam vlastně zůstalo…. ? Tohle Google zkrátka nezajímá, prostor pro reklamu je to, oč tu běží..

  • O kvalitu aplikaci se ma postarat VYVOJAR a ne provozovatel platformy.

   • To samozrejme, nicmene je to i chyba provozovatele platformy, ktery by mel dohlizet, aby aplikace na jeho platforme byly na urovni..

   • TomasBT (neregistrovaný)

    niky79: Sorry, ale tohle je hodně hloupý názor. Kdyby to takto fungovalo, tak je v G-Play ještě větší džungle než už je dnes. Vývojáři se mají držet určitých podmínek provozovatele – a ten by je měl ve vlastním zájmu (především v zájmu uživatelů) kontrolovat a hlídat.

 3. Janek (neregistrovaný)

  Co bude dál, to se uvidí, ale pokud dojde k eskalaci vztahů EU – Google, je docela možný scénář zákazu prodeje výrobků s OS Android popř s apk obchodu Google. Řada větších výrobců by mohla nasadit vlastní OS a využít své nadstavby. Z jedné strany by tato polarizace přinesla větší možnosti konkurence, na straně druhé je zde fenomén apk Youtube, Gmail, Earth či mapy Googlu které jsou značně rozšířené a oblíbené.
  Že by ale agresivní reklama a špiclování uživatelů zmizelo, to nelze vůbec předpokládat, na tom je současný globální systém založen. Takže, snad se potkáme v lepších časech.

  • Pokud si daný výrobce nasmlouvá Google, MS a třeba i ten Apple (&spol.) do svého Store, klidně to na trh pošle bez „GAPPS“.

   • q (neregistrovaný)

    Jiste, to je velice realne ze si vyrobce nasmouva MS nebo Apple aby mu vytvoiril alternativy k Gapps :D:D:D

   • ? MS je má. Měl je dříve, než nějaké GAPPS vůbec existovalo…

 4. Myčoken (neregistrovaný)

  Aneb, jak EU pomohla Google zvýšit zisky … ;-)

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   Přesně, aneb jak si google s EU vytřel zadel :)

  • zipiik (neregistrovaný)

   Nemyslím. V rámci konkurenčního boje stejně výrobci budou instalovat vyhledávání a Chrome, aby dostali „slevu“ a budeme tam, kde jsme dnes.

 5. Vita (neregistrovaný)

  A co třeba tam ty aplikace vůbec nedávat? Nechat tam jen obchod Google, a zbytek si tam může klidně každý dát sám, co teď třeba spousta lidí, co mají v mobilu google+, nebo hangouts, které jsou defakto mrtvé? Doufám že to nedopadne jako s českou televizí, kde platíme ta něco, co většina lidí nechce, nebo při nejmenším nevyužije…

  • zipiik (neregistrovaný)

   Nemyslím, že by většina kupujících ocenila „prázdný“ telefon. Neříkám, že v telefonu má být milon aplikací, ale základ v něm být musí.

   • Michal (neregistrovaný)

    Já si zase nemyslím, že jsou kupující takoví lemplové, aby si nedokázali stáhnout, co potřebují.

   • Uživatel neví co potřebuje, uživatel ví, že tato ikona vede k jeho e-mailům. Ale jestli je to je aplikace, X, Z nebo I neví a nezajímá ho to. Takže ho po zapnutí postavit před otázku, co chce….

   • zipiik (neregistrovaný)

    Nejsou to lemplové, ale telefon je pro ně jen krabička s displejem. Proč si dodatečně instalovat funkce, které měly telefonu už před 15 lety (kalendář, adresář, budík,…)? Neříkám, že v telefonu musí být FB, G+ nebo MS Office.

   • Michal (neregistrovaný)

    Když to víte dokonce i vy dva, tak oni to budou vědět stoprocentně?

   • Michal (neregistrovaný)

    Navíc po zapnutí nového telefonu se jim ty aplikace po přihlášení automaticky stáhnou.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Tak kdyz se jim po prihlaseni automaticky stahnou, proc je nemit v telefonu rovnou s tim, ze uzivatel je muze zakazat/odinstalovat?

   • q (neregistrovaný)

    uni, pokud umis ridit dacii, urcite si umis stahnou nejakou aplikaci. Pry jsou ti auticka milejsi, tak snad pochopis.

   • q: ? zabil ?

   • Michal (neregistrovaný)

    Zippik, no protože pokud už tam budou, bude telefon o litr dražší, protože výrobce za to musel zaplatit Googlu, pokud se bavíme o aplikacích od googlu. Ale když tam nebudou a stáhnou se po přihlášení ke svému účtu, výrobce za ně platit nebude muset.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Jotak, ale v tom případě nebude v telefonu ani Play Store, protože Google licencuje balík Play Store + ostatní aplikace (ty EK nevadily) bez Search a Chrome. Pokud výrobce nainstaluje Search a Chrome, dostane slevu. Z toho mi paradoxně vychází, že nejlevnější bude zachovat stávající stav.

  • jimmbo (neregistrovaný)

   vždyť to tak po novu bude… Android bude zdarma, obchod Play za 40 usd… A instaluj si co chceš…

 6. Refael (neregistrovaný)

  Moc tomu článku nerozumím.
  Praktický příklad :
  Koupím si teď Xperia XZ2 Premium a v nějaké budoucí aktualizaci OS budu muset zaplatit za Google aplikace nebo se to bude týkat pouze u nově vydaných smartfonů?
  V tomto článku jsou uvedené země EU, ale jinde jsem četl, že se to má týkat celé EU.

 7. Carda (neregistrovaný)

  Je celkem vtipný jak EU se snažila z Googlu vymámit peníze a Google je poslal někam a nic nezaplatí a teď bude muset EU platit Googlu nebo ne EU ale občan EU. Děkujeme EU že se nám zase něco prodraží a zaplatí to občan.

 8. Kľudne nech to spoplatnia. V základe Google play a ostatné voliteľné.

  • zipiik (neregistrovaný)

   To právě nebude. S Play bude to samé, co dnes bez Search a Chrome + výrobce zaplatí poplatek, nebo to samé co dnes + Search a Chrome a výrobce zaplatí podestatně míň. Jak se asi výrobci rozhodnou?

 9. ROX (neregistrovaný)

  Moc nerozumím čemu se tady lidi čertí. Pokut to dobře chápu, tak poplatek je jen pro výrobce co nedodají aplikace googlu do telefonu. Dříve to byla nutnost s google play. Teď to půjde za poplatek. Třeba teď Samsung bude moct odstranit aplikace googlu a nechat si jen vlastní, takhle má vše zdvojené. Zaplatí za to teda ale poplatek. V čem je problém.

  • Poplatek je za dodání, ne za nedodání:) Výrobce si může poplatek snížit dle toho, jak moc půjde Googlu na ruku.

 10. Michal_Ostrava (neregistrovaný)

  Diskuze celkem o ničem sorry.
  Běžte na základ kde to začalo,ta pokuta co Google dostal je totální nesmysl.
  To mi chcete říct že EU nepodporuje obchodní model kdy nabídneš produkt zadarmo a následně vyděláváš na službách spojených tímto produktem,ovšem tyto služby ti nikdo nenutí!?
  Google tímto poplatkem vlastně splní požadavek EU,jestli se tím vyhne pokutě nevím.
  Tak to jsme pěkně v hajzlu.
  Mi to připadá že EU prostě potřebuje prachy na příchozí kulturní obohacení co leze přes plot.

  • Michal (neregistrovaný)

   Bylo by možný aspoň na webu o telefonech nenarážet na vypatlance, co do všeho cpou migranty? Ty tři, co tady máme, jsme si museli sami nachytat, ale někdo tím žije snad každým okamžikem.

   • Bohužel podobně zasažení, jako Michal_Ostrava, se vyskytují napříč českým webem. Je to smutné, ale jiní už prostě nebudou…

  • Takže jsi diskusi posunul dveřmi nesmysly? Hmm… Ale máš pravdu, polovina příspěvků (včetně tvého (je offtopic. Zdejší std.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel