Domů » Bleskovky » Android čeká velká změna: výrobci budou platit za přístup ke Google aplikacím

Android čeká velká změna: výrobci budou platit za přístup ke Google aplikacím

V červenci udělila Evropská komise společnosti Google obrovskou pokutu ve výši 4,34 miliardy EUR (asi 114,5 miliard korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu a zvýhodňování vlastních služeb na úkor konkurence. Jablkem sváru se stal operační systém Android, který uživateli podsouvá vlastní obchod aplikací Play, vyhledávání Google a prohlížeč Chrome, čímž znevýhodňuje produkty konkurence a získává monopolní postavení.

V Evropě přestanou platit zaběhnutá pravidla

I když je toto nařčení poměrně kontroverzní, Google se rozhodnutí Evropské komise podvolil a oznámil změny, které v licencování operačního systému Android chystá. Dosud mohli výrobci zařízení použít čistý AOSP (Android Open Source Project) a upravit si jej po svém bez aplikací Google, nebo se naopak vložili do rukou Google a společně se systémem dostali velký balík aplikací a služeb s jasně danými pravidly, která definují např. kolik aplikací Google musí být předinstalováno, kolik jejich zástupců musí být umístěno na domovské stránce, apod.

Mýtus čistého Androidu: opravdu jej uživatelé chtějí?

Obě verze Google poskytoval zdarma, přičemž vývoj druhé jmenované byl financován právě z příjmů, které generovaly předinstalované aplikace. Pokud by výrobci telefonů měli zcela volnou ruku, a mohli v systému vyměnit např. poskytovatele vyhledávání, Google by o značnou část příjmu přišel, a z tohoto důvodu zavádí od 29. října novinku – za vlastní aplikace si nechá od výrobců zaplatit.

Android s aplikacemi od Google bude dražší

Pokud tedy bude chtít výrobce smartphonu prodávaného v evropském hospodářském prostoru instalovat aplikace Obchod Play, Gmail, YouTube, apod., bude muset Googlu platit licenční poplatky, což se ve výsledku promítne do koncové ceny zařízení. Google zatím výši poplatků nezveřejnil, z balíku navíc vyčlenil vyhledávač a internetový prohlížeč Chrome.

Výrobce zařízení tak bude moci postavit vlastní telefon s obchodem Play, avšak s předinstalovaným prohlížečem Opera a výchozím vyhledávačem Bing.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments