Android čeká velká změna: výrobci budou platit za přístup ke Google aplikacím

V červenci udělila Evropská komise společnosti Google obrovskou pokutu ve výši 4,34 miliardy EUR (asi 114,5 miliard korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu a zvýhodňování vlastních služeb na úkor konkurence. Jablkem sváru se stal operační systém Android, který uživateli podsouvá vlastní obchod aplikací Play, vyhledávání Google a prohlížeč Chrome, čímž znevýhodňuje produkty konkurence a získává monopolní postavení.

V Evropě přestanou platit zaběhnutá pravidla

I když je toto nařčení poměrně kontroverzní, Google se rozhodnutí Evropské komise podvolil a oznámil změny, které v licencování operačního systému Android chystá. Dosud mohli výrobci zařízení použít čistý AOSP (Android Open Source Project) a upravit si jej po svém bez aplikací Google, nebo se naopak vložili do rukou Google a společně se systémem dostali velký balík aplikací a služeb s jasně danými pravidly, která definují např. kolik aplikací Google musí být předinstalováno, kolik jejich zástupců musí být umístěno na domovské stránce, apod.

Mýtus čistého Androidu: opravdu jej uživatelé chtějí?

Obě verze Google poskytoval zdarma, přičemž vývoj druhé jmenované byl financován právě z příjmů, které generovaly předinstalované aplikace. Pokud by výrobci telefonů měli zcela volnou ruku, a mohli v systému vyměnit např. poskytovatele vyhledávání, Google by o značnou část příjmu přišel, a z tohoto důvodu zavádí od 29. října novinku – za vlastní aplikace si nechá od výrobců zaplatit.

Android s aplikacemi od Google bude dražší

Pokud tedy bude chtít výrobce smartphonu prodávaného v evropském hospodářském prostoru instalovat aplikace Obchod Play, Gmail, YouTube, apod., bude muset Googlu platit licenční poplatky, což se ve výsledku promítne do koncové ceny zařízení. Google zatím výši poplatků nezveřejnil, z balíku navíc vyčlenil vyhledávač a internetový prohlížeč Chrome.

Výrobce zařízení tak bude moci postavit vlastní telefon s obchodem Play, avšak s předinstalovaným prohlížečem Opera a výchozím vyhledávačem Bing.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

60 komentářů

 1. Takže vše zůstane při starém, akorát uživatel víc zaplatí.
  Děkuji evropská komise.

  • Neplést EK a Google. Google zavádí poplatek, ne EK.

   • lololol (neregistrovaný)

    A znova uni nepochopil pisany prispevok. Ako vzdy je zmateny.

   • QNX (neregistrovaný)

    UNI
    Naštuduj si čo je EK a prečo toto Google robí. Takto sa vyhne pokute do budúcna. Keby nedostal Google pokutu za to že svoje služby čo poskytuje zadarmo má prednastavené tak by tento krok nerobil.
    Ďalšia vec radšej si naštuduj čo je EK … nikým nevolená grupa ľudí čo rozhoduje o celej EÚ…

   • EK je samozřejmě už delší dobu odpadní instituce, co vymýšlí nesmysly. Co je komu do toho, jak si kdo dělá svůj vlastní byznys. Dělám OS, nabízím ho ostatním, mam právo jim ho poskytovat tak, jak chci, a mam právo na to si určovat podmínky, za jakých budu s ostatními spolupracovat. Je to stejně absurdní, jako když měl kdysi MS problém s tím, že protěžoval IE na úkor konkurence. No to je ale divné, že to tak je, co. To, jak tu tenhle bolševismus zde někteří obhajují, to je až k nevíře.

   • Menty: Jaká je souvislost s tématem, kdo zavádí poplatek?

   • uni: Je třeba řešit příčiny, ne důsledky. A příčina je EK, ne Google. Je to asi stejný nesmysl, jako kdybys vinil prodejce, že zvedli ceny z důvodu, že stát zvýšil daně. Zavedení poplatků je zcela legitimní postup, který zapříčinila EK, nikoliv Google (protože jen blázen, či minimálně špatný podnikatel by čekal, že EK zbuzeruje Google, ten zaplatí a jedem dál).

   • Menty: cípe Bermud, poplatek je jen a pouze nástroj Google, EK do toho vůbec netahej.

   • pacient uni: To, že jsi opět zmatený, to už píšou dva kolegové výše a asi to nebude náhoda. A já se už nebudu opakovat, přečti si to kdyžtak znova, když to nechápeš, případně zítra, pozítří. Určitě to docvakne. Kdyžtak opět zkus změnit medikaci. Jak řikám, je třeba řešit příčiny, ne důsledky. A nejsem nějaký euroskeptik, nicméně se v USA asi musí divit, co tu v Evropě máme díky EK za bordel. Over pane zmatený.

 2. Je to dobrý krok proti Google monopolu.

  Na každém Android telefonu člověk musí zakazovat brak jako Gmail, Google Doc, Google Play Music / Video, atd., protože používá Office365, Word, Excel, Spotify, Netflix. Google tlačil mraky svých služeb všem uživatelům, bez možnosti výrobců to ovlivnit.

  • lololol (neregistrovaný)

   Co za neuveritelneho hlupaka je tento Hulan? Nebudu s uni-m a cardou nejaki pribuzni?

  • Martin (neregistrovaný)

   A u iOS máš možnost to co popisuješ? Nechci nic říkat ale ne nemůžeš a ještě musíš jak pes poslouchat Apple ne Apple vás.

   • Q (neregistrovaný)

    asi preto ze Apple nema vyse 80% trhu, v pocte predanych zariadeni.

   • Michal (neregistrovaný)

    A úspěch je třeba trestat? Mimochodem Apple má zase 90% zisku.

   • Dan (neregistrovaný)

    Pozor! Neplést si Apple s Googlem. iOS je systém který Apple nasazuje jen a pouze na produkty Apple, nenabízí jej – narozdíl od Googlu – nikomu jinému ani zdarma ani za úplatu. Proto je jen v jeho dikci určit si výchozí aplikace, telefon s Androidem je však špatně prodejný bez Obchodu Play a kvůli němu musí výrobce chtě nechtě podepsat dohodu s Googlem. Zajímavé je potom ohlédnutí za EK v době kdy Microsoft jako výchozí prohlížeč využíval IE, tehdy se EK tleskalo za to, že zlý Microsoft musel umožnit volbu výchozího prohlížeče že…
    A to bylo kvůli jedné jediné aplikaci, pro mě je rozumnější zaplatit jednorázově za Obchod play a nastavit si telefon k obrazu svému, než mít houšť aplikací které nepotřebuji a ani nejdou odinstalovat , maximálně tak zakázat.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Dan: Když zmiňuješ IE ve Windows, MS v té době zakazoval výrobcům předinstalovat konkurenční prohlížeč, což není případ Google, ten nebrání výrobcům přidat do telefonu konkurenční prohlížeč nebo jiný SW konkurující jeho službám. Podívej na SW v Samsunzích.

   • Martine, nejsem si úplně jistý, jestli trochu znáš Radka, ale zmiňovat iOS je v jeho případě úplně mimo mísu – je skalním odpůrcem Applu a všeho co je s touto firmou spojené.

   • JP23: Tak nějak, jak je Stach (DDworld) zamilovaný do Asusu (Android) a bytostně nesnáší cokoli od Apple, tak RH je zamilovaný do Lumií (WP/W10M) a bytostně nesnáší cokoli od Apple:)

   • kakaovník (neregistrovaný)

    to je taká smiešna internetová postavička,taký Mr.bean z čiech,hlupučký blý nafukaný ignorant,sockar,z garzonky, jazdiaci na hyjundaji, a stačí na neho pred Alzov kde nakupuje urobiť HU a dvihnuť ruku a sa zosere , geroj , nedaj bože mu povedať po slovensky niečo to sa aj pošika

  • zipiik (neregistrovaný)

   R.H.: Když ti ekosystém Googlu tak vadí, proč si nepořídíš telefon s W10M? Pořídil sis telefon se systémem od Google, tak tam budou nejspíš aplikace od Google. On už MS umožnil instalovat Windows bez EDGE/IE, Exploreru, přehravače médií, emailové aplikace, integrace na cloud MS, atd.? Může si výrobce upravit Windows k obrazu svému, přidat svůj obchod s aplikacemi a případně předinstalovat aplikace i konkurenční k aplikacím MS?

  • Bublina (neregistrovaný)

   Souhlas. Často se předinstalované appky velkého bratra ani odinstalovat nedají. Dominantní chování Google, který se nekalými praktikami snaží vytlačit konkurenci z trhu, je zcela bez debaty správně posuzováno a pokutováno, aby se zamezilo deformaci trhu. Jako uživatel vítám, že si budu moci do budoucna vybrat z vícero modelů výrobců s čistým Androidem bez srágor od Google.

 3. NOname (neregistrovaný)

  EK je ciste zlo a shit samej bezmozek! Jen hrabat a hrabat asi maji vzor u nas v Cr :D vsichni na tom doplacime a jeste budeme humus kde jsme se to narodili !

  • NOname (neregistrovaný)

   Lololo souhlas s tebou chlape to clovek nepochopi, kdyz se vam vsem android nelibi coz uz brzy budeme nazivat google os tak tahnete ke konkurenci jednoducha vec ;)

 4. Super krok, konecne snad Android nebude obsahovat ten Google balast, ktery clovek dnes ani neodinstaluje, respektive odinstaluje, ale s rootem.

  • M.K. (neregistrovaný)

   Proti těm kravinám od Microsoftu na mobilech jsou ty od google super aplikace. Ale nemusí to tam být z výroby, každej ať si doinstaluje co potřebuje.

 5. Janek (neregistrovaný)

  Záleží na úhlu pohledu. Z mého hlediska potřebuji od Googlu gmail, youtube, mapy a Earth ostatní je v nadstavbách výrobců.
  Co je však podstatné, je cena za kterou budou výrobci nuceni nakupovat licenci a cena konečného výrobku. Ti, kteří mají vlastní nadstavby mají zkušenosti s OS si mohou vytvořit vlastní systém, ale klíčové aplikace Googlu nenahradí. Pokud bude Google trvat na prodeji kompletního balíku služeb, předpokládám značně problemy v budoucnosti a to nikdo neví jak bude reagovat EU, může se to velice vyhrotit a pokud do toho vpadne ještě politika dojde k polarizaci a končí jakákoliv spolupráce,
  Kdo chce kam, pomožte mu tam!

  • Na toto ale stačí předinstalovaný Google Play Store.

   Problém je, že když výrobce chce Google Play Store, musí vzít celou sadu aplikací Google a dát ji jako defaultní, do ROMky, včetně hledání, Chrome, atd. Aby Google více vydělával.

   Poměrně jasné zneužití pozice..

   • M.K. (neregistrovaný)

    Ale to je snad u Applu uplně stejný ne?

   • Dan (neregistrovaný)

    Není, Apple dělá systém sám pro sebe. Google pro velkou škálu výrobců. To je podstatný rozdíl!!!

   • M.K. (neregistrovaný): A kolik výrobců je tedy tímto rozhodnutím u Apple ovlivněno?

   • asdf (neregistrovaný)

    uni: Uplne vsichni. Zadny vyrobce nemuze pouzit system od Applu, to je urcite vetsi omezeni nez pouzit system od Googlu s jistymi podminkami.

   • jirka (neregistrovaný)

    Dan: Ano, je to tim padem horsi, ze si nechava system pro sebe, To ma vetsi vliv na dominantni postaveni Googlu, nez to jake aplikace bude mit android predinstalovane.Pro konkurencni prostredi by bylo vhodnejsi, kdyby i jini vyrobci mohli pouzit ios.
    A za druhak to dokazuje, ze Google sve sominantni postaveni nezneuziva, protoze dela presne to, co si mohou dovolit i firmy s mensim podilem Apple a MS. To pak neni zneuzivani sveho postaveni, ale zcela standardni chovani.

   • Dan (neregistrovaný)

    Jirka: není, googe primárně potřebuje šmírovat uživatele v co největší míře aby jeho zisky z cílených reklam rostly a rostly. A zakrývat to tím že dám něco zadarmo? Sorry – nikdy není nic zadarmo a u googlu to platí dvojnásob, chápu ale že spousta lidí na „zadarmo“ slyší.

   • jirka (neregistrovaný)

    Dan: ale android nikdy nebyl zadarmo, a pro uzivatele uz vokoncem ne. Jsi dalsi hlu pak co to opakuje.Myslis ze android lidi kupuji proto ze si reknou „super, android je zdarma, jdu do toho. W10M neb ios bych si musel koupit, ak to teda ne!“ :D`

  • Ale prosím tě. Na mapy/navigaci jsme skutečně nečekali na nějaký Google, SmartMaps, TomTom nebo Shocart jsme používali v době, kdy Google (resp. GAPPS) ani ještě neprděly do plenek. Tak jako dnes prostě používáš Outlook, Mapy.cz, atd.
   V podsťatě jediné bez alternativy je YT, coby shromažďiče nakradeného obsahu.

   Miliardy uživatelů používají smartphone a nějaký Google služby k tomu opravdu nepotřebují.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Jestli je to tak, tak stačí, když výrobci telefonů přestanou používat Android a všechno bude cajk, ne?

   • zipiik (neregistrovaný)

    Když miliardy uživatelů používají smartphone, aniž by potřebovali služby Google, tak proč výrobci nepoužijí svůj OS nebo si na AOSP nevybudují vlastní ekosystém? To jsou tak hloupí a neznají svoje zákazníky, že rvou do svých telefonů GApps naprosto zbytečně?

   • zipiik (neregistrovaný): Ale vždyť to se naprosto běžně děje! Co to tady proboha točíš?:) Zkus vybloudit z toho Bermudského trojúhelníku…

 6. Mirek (neregistrovaný)

  Prima. Staci predinstalovany Google Play, ostatni uz si clovek stahne. Stejne se plno veci pri prvnim pripojeni aktualizuje, tak nevidim duvod pro predinstalaci vetsiny aplikaci.

  No, on se da pridat i Google Play dodatecne, ale chapu, ze to uz se neda po normalnim uzivateli chtit.

  Jako uzivatel Androidu s EU souhlasim a ne
  z nejakych politickych duvodu, ale kvuli budoucnosti Androidu. Otevrenost Androidu vznikla historicky (bez ni by Google neuspel), ale ted uz je situace jina. A Google potrebuje vymezit hranice a ukazat, ze plizive utahovani sroubu a posun k Apple modelu jsou neprijatelne.

  • Ono je to Google v podstatě jedno, roky se připravuje na nástupce AOSP (ten nechá komunitě) a představí nástupce, který bude (jak se vyhrazuješ) posun k Apple, resp. MS.

   • Mirek (neregistrovaný)

    No, Google muze mit ruzne predstavy, ovsem realna sila a setrvacnost Androidu se neda zanedbat.Bylo uz historii vic velkych firem co se rozhodly ze svuj relativne otevreny vyrobek nahradi necim vyrazne proprietarnejsim a pak s hruzou zjistily ze to nejde (viz IBM a PC, nebo treba Microsoft a Win32). Pripadny pokus Googlu nahradit Android necim uzavrenym proprietarnim by taky nemusel dopadnout pro Google dobre. Zadny strom neroste do nebe a ani Googlu se nadari vse nac sahne (viz treba ten googli facebook Google+).

   • Android již splnil svou misi, mít alternativu vs MS (ten odpadl) a Apple, na důležitých trzích na svou o něco větší půlku, což se už roky nemění. Je čas na nástupce a posilování brandu Google.

   • zipiik (neregistrovaný)

    uni: A není to to, po čem tu pořád voláš? Zmizí fragmentace, žádné problémy s updaty, jednotný uživatelský zážitek, sešněrovanější a bezpečnější systém.

   • zipiik (neregistrovaný): Ano. Volá se po tom ze všech stran.

   • zipiik (neregistrovaný)

    uni: Ze všech? Takový Mirek je evidentně proti a komisaře v EK by asi trefil šlak :)

   • Mirek (neregistrovaný)

    > Zmizí fragmentace, žádné problémy s updaty,
    > jednotný uživatelský zážitek, sešněrovanější a bezpečnější systém.

    Tak za sebe rikam – radsi fragmentaci, rozdily a vic rizika, nez Appli jednotnost a bezpeci.

    Ale chapu, ze nekdo muze mit uplne opacny nazor (jsou lidi co argumentuji ze Google musi pritvrdit a doslapnout si na OEM).

    Kdyz to trochu prezenu – jde tady o zasadni filozoficky rozdil v pohledu na svet: je lepsi divocejsi nebezpecnejsi a zmatenejsi svet s minimem omezeni (a s nenulovym rizikem, ze cloveka na rohu naprosto bezduvodne sejme nejaky darebak) nebo perfektne zabezpecena, rizena, omezena a hlidana zona kde si ani kapsar neskrtne (o necem horsim ani nemluve)? Tohle nema jedine spravne reseni. Kazda strana ma 1000 dobrych argumentu proc prave jeji pohled je lepsi. A vyhody obojiho jdsou zkombinovat jen do urcite miry, pak uz se narazi na to, ze jsou tam protichudne pozadavky.

 7. Martin (neregistrovaný)

  Tak nechápu co se komu nelíbí! Copak se má Google omlouvat, že se mu povedlo něco takového jako získat určitý podíl trhu. Sakra, vždyť je to podnikatelský záměr každé firmy vydělat peníze a získat co největší podíl na trhu. Konkurenci nezlikvidoval žádnými nekalými praktikami, když nepočítám platby za vyledávání. V podstatě jediná konkurence je na tom v tomoto problému ještě hůře! Zkuste na iOS nainstalovat jiný obchod. To android umožňuje. Tak co některým evropským komisařům vadí? Chtějí se jen zviditelnit, jak se bijí za zákazníky. Bohužel to vždy odnese zákazník, ne firma. Proto je dobré se rozmyslet jestli takové Jourové apod. příště volit. Toto není neviditelná ruka trhu, ale nesmyslná regulace, která nemá v tržní ekonomice co dělat. Kdyby Google řekl: „Chcete používat Play, tak buď nainstalujte 10 aplikací Google nebo zaplaťte licenční poplatek“. Bylo by na výrobci, jestli udělá dražší telefon nebo nainstaluje balast.
  Nepíšu jen o Googlu, ale také o Microsoftu a jeho IE, o kterém bylo kdysi rozhodnuto podobně. Je zajímavé, že se nikdo nezajímá o Apple. Platí snad evropským komisařům výpalné nebo si prostě na firmě, která v evropě nemá takový podíl na trhu, komisaři nemohou udělat takové jméno? Každé firmě se měří jiným metrem, to se mi nelíbí.
  Na Nokii si mohu aplikace Google „odinstalovat“.

  • RadekLaz

   Ano i ne. Z 99% s tebou souhlasím. Mě teda na mé S9 neskutečně s…, že tam mám předinstalováno x aplikací, které nepoužívám a nemohu se jich zbavit, ale to je i u W10 a iOS. Má to logiku, jsou na ně navázané jiné služby, které by smazáním aplikace nemuseli korektně fungovat. Na druhou stranu…. Google má v podstatě monopol, který vyrostl na podvodu. Totiž, že je zdarma. Takže to co dělá EK je určitá ochrana spotřebitele. Jak řekl ten pán co momentálně sedí na hradě, většina voličů jsou hlupáci. Mě překvapuje kolik lidí si koupí čínský mobil o kterém ví, že o něm odesílá informace, ale hlavně, že je levnější.

   • htcjirka

    U W10M udelas HR a po te mas moznost, respektive odinstalujes vsechno, xbox, pocasi, cele office, proste uplne vsechno az ti zustane jen Store. U Google nemozne. Ted jsem mel na tyden S8 a hruza co tam je balastu jak od Google, tak jeste navic od Samsungu. A jeste kazda apliakce a jna vec, bylo me z toho systemu na zvraceni.

   • zipiik (neregistrovaný)

    To, co jde nebo nejde deaktivovat určuje výrobce zařízení. Na Nexusech/Pixelech jde deaktivovat prakticky všechno, na Samsunzích jdou tuším deaktivovat aplikace od Googlu, ale ne ty od Samsungu. Ale s tím nemá Google nic společného.

   • q (neregistrovaný)

    RadekLaz: „Googlemá v podstatě monopol, který vyrostl na podvodu. Totiž, že je zdarma. Takže to co dělá EK je určitá ochrana spotřebitele. Jak řekl ten pán co momentálně sedí na hradě, většina voličů jsou hlupáci“

    Jaky podvod? Google nikdy netvrdil ze je zdarma, vzdy jsi ho musel koupit se zarizenim, stejne jako W10M a ios. Ani pro vyrobce nikdy nebyl jenom tak zdarma,
    musel splnit urcite podminky a predinstalovat Google aplikace, pokud nechtel pouzit AOSP a vsechny sluzby a appky si nakodit sam.
    Presne stejnu model jako vyrobci instaluji do svych laptopu W10. Je W10 zdarma nebo ne? Podvadi MS nebo ne? Ma MS monopol nebo ne?
    Jenom hlupáci vykrikovali ze je android zdarma a ze prave proto se rozsiril. Nakonec jste sami uverili svm lzim:) Ano, volici jsou hlu páci,
    ale prave dokazujes ze prezident mluvil o tobe. A stejni hlu paci jsou ted prekvapeni ze nic neni zdarma.

   • Deaktivovat, ne vsak zcela odinstalovat, deaktivace a odinstalace jsou dost rozdilne veci.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Z hlediska uživatele to jsou identické operace. Aplikace je v systémové partition a probere se k životu buď po ruční opětovné aktivaci nebo po hard resetu.

   • q (neregistrovaný)

    htcjirka: odinstalace na W10M je jenom deaktivace. Po „odinstalci“ udelej hard reset a sam uvidis. Skutecne odinstalovat muzes na rootnutem androidu, na W10M to mozne neni. Proste jenom dalsi podvod v podani MS, kdyz uz Radek nacal temu s podvody:)

 8. lakky (neregistrovaný)

  Treba znemožniť guuglu jeho dominantné spravanie a praktiky. Od aktualizácie na android 8 musím používať guuglácky dialer a kontakty a takisto app na správy, nemôžem používať svoje (zaplatené) app lebo systém nadradzuje tie vstavané ad guuglu. Takisto ich dalšie app ktoré podsúvajú uživateľom su čistý nepoužiteľný shitt (mapy, Disk, Hudba, Video, Keep a pod.). Nevadí mi ak je to tam inštalované ale musí tam byť aj možnosť odinštalácie a používania app podla svojho výberu a uváženia.

 9. Jarmil (neregistrovaný)

  to by mohli žalovat taky VW že dodává na trh vozy pouze se svými motory a nedá prostor konkurenci…ja chci prece Golfa 2.0 HDi nebo TDCi :-D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel