Domů » Články » Obří pokuta pro Google na obzoru: Android podle EU zneužívá své popularity

Obří pokuta pro Google na obzoru: Android podle EU zneužívá své popularity

AKTUALIZOVÁNO

Evropská komise dnes skutečně pokutu ve výši 4,34 miliardy eur (skoro 112 miliard Kč) udělila. Google se plánuje odvolat, krátké vyjádření českého zastoupení přikládáme. Kompletní text argumentující proti pokutě si můžete přečíst v angličtině na blogu Googlu, osobně se ohradil i CEO Googlu Sundar Pichai.

„Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak. Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“ – Manažerka komunikace pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová

Následuje původní text článku

Tento týden pravděpodobně bude udělena rekordní pokuta, kterou Evropská komise plánuje potrestat Google za zvýhodňování svých služeb. Maximální výše pokuty může být astronomických 11 miliard dolarů, tedy 242 miliard Kč. Tohoto stropu pravděpodobně pokuta nedosáhne, ale je více než pravděpodobné, že překročí současný rekord 62 miliard Kč. Tuto pokutu EU uvalila taktéž na Google a to za zvýhodňování své nákupní služby.

„Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

O udělení nové pokuty již mělo touto dobou být původně jasno, rozhodnutí však zdržel summit NATO konaný v Bruselu. Očekávaná pokuta tak přijde v době, kdy se mezi EU a USA stupňuje spor mediálně často označovaný jako obchodní válka.

V dnešním článku se podíváme na to, za co vlastně EU chce Google trestat, jaký to bude mít na koho dopad a zamyslíme se také nad tím, jestli mají podobné postihy vůbec logické opodstatnění.

Problém jménem Android

Rekordní pokutu zřejmě Google dostane na základě podnětu podaného v roce 2013 lobbystickou skupinou FairSearch. Její členy tvoří či tvořili mnozí konkurenti Googlu, například Oracle, Nokia a Microsoft.

Předmětem vyšetřování je to, že Google po výrobcích telefonů požaduje do Androidu obsáhnout obchod Google Play, vyhledávání Google a prohlížeč Chrome. Google také platí výrobcům za to, že ve svých telefonech předinstalují pouze vyhledávání v Googlu a případně další služby.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se příští týden setká s americkým prezidentem Donaldem J. Trumpem. Řešit budou zejména obchodní neshody.

Evropské komisi se nelíbí fakt, že tím Google údajně znevýhodňuje konkurenci, zejména pak menší firmy. Uživatelé podle teorie EU ve svých smartphonech najdou pouze služby Googlu a automaticky je začnou používat, čímž si Google vytváří monopol v určitých odvětvích. EU samozřejmě argumentuje zejména ochranou uživatelů, kteří podle ní nemají dostatečný výběr a potenciálně jim tedy unikají lepší alternativy.

To je sice možná do určité míry pravda, ale alternativy jsou uživatelům skutečně nadosah. Mohou si je pohodlně stáhnout během několika minut po prvním spuštění telefonu právě například z obchodu Google Play. Google se brání i tím, že výrobcům nijak nezakazuje do telefonů předinstalovat své či cizí služby, které klidně mohou představovat přímou konkurenci k těm jeho. A v mnoha případech se tomu tak i děje.

Google v Rusku do Androidu nesmí předinstalovávat své aplikace, jinak mu hrozí obří pokuta

Teze EU o ochraně zájmů spotřebitele má i tu trhlinu, že předinstalované služby jsou tím, co umožňuje Googlu Android nabízet výrobcům zdarma. Vývoj operačního systému je samozřejmě velmi nákladný a nebýt financování skrze reklamy a provize z prodeje aplikací, musel by Google požadovat přímou platbu za systém. A to by výrobci samozřejmě promítli do cen smartphonů. Je tedy poněkud diskutabilní, jestli by náhodou nebylo větší zátěží pro spotřebitele zpoplatnění systému bez předinstalovaných služeb.

iOS prý není pro Android žádná konkurence

Google se poměrně pochopitelně brání i tím, že se obdobně chovají i ostatní velcí hráči. V jeho prospěch navíc hraje i statistika říkající, že na Androidu je zpravidla předinstalováno mnohem více aplikací třetích stran než na ostatních platformách.

Argumentace Evropské komise ohledně této části sporu působí až trochu směšně. EU totiž tvrdí, že Android je liga sama pro sebe, iOS mu prý nekonkuruje. Toto tvrzení je podloženo faktem, že Android ovládá v současnosti 74% trhu s chytrými telefony v EU, přičemž v některých regionech to je dokonce i více. To podle regulátorů znamená, že Google zcela dominuje trhu a své postavení tak může zneužívat.

Je velmi obtížně pochopitelné, proč se Evropská komise nezaměří i právě třeba na Apple, který bezpochyby se svým iOS Androidu konkuruje. Jablečné telefony totiž zpravidla mají předinstalovány pouze aplikace Applu. Celá platforma je navíc výrazně uzavřenější a pokud jde o možnost volby, tu má Android rozhodně větší. Nižší tržní podíl je vskutku zvláštním důvodem pro dvojí metr.

Dopad? Zřejmě nulový

Dalším aspektem celého sporu je to, že postih zřejmě nebude na situaci mít žádný reálný dopad. Pokuta sice bude zřejmě vysoká, ale v příjmech Googlu se ztratí. Nelze samozřejmě mluvit o tom, že by Google nebolela – nepochybně bude. Ovšem asi jen těžko natolik, aby kvůli ní přehodnotil svůj byznys plán Androidu. Ten mu totiž spolu s navázanými službami vynáší tolik peněz, že by se Googlu zřejmě vyplatilo spíše „pravidelně“ platit pokuty než se vzdát těchto příjmů.

Dopad nebude mít žádný efekt ani na rozložení sil. Android už má nejen na unijním trhu natolik pevnou pozici, že snaha ho nějak regulovat nemůže mít významný vliv. Spíše filosofickou otázkou pak je, jestli by se něco změnilo v případě, kdy by byl Google nucen v Androidu rovnou nabízet konkurenční řešení od jiných firem. Troufneme si totiž tvrdit, že značky jako Gmail či YouTube už jsou prostě natolik zažitým „synonymem“ daného typu služeb, že by si je většina lidí stejně bez přemýšlení zvolila.

Kapitolou samou pro sebe je pak to, kdy se vůbec případný postih Googlu reálně a definitivně uskuteční. Firma se samozřejmě s pokutou nesmíří a bude se bránit všemi dostupnými právními prostředky, jako se tomu doteď děje u loňské pokuty.

Narovnání, nebo pokřivení trhu?

Na spor se lze dívat i z politicko-ekonomického hlediska. Evropská komise má velmi specifický názor na to, co je pro uživatele dobré a jak chránit jejich zájmy. V některých odvětvích je státní či unijní regulace nutná a z hlediska ochrany zákazníka žádoucí. Jde například o poskytování telekomunikačních služeb, které lze provozovat pouze na určitých frekvencích a vstup nové konkurence je tedy technicky velmi složitý až nemožný, což přirozeně vytváří prostor pro kartelové dohody a monopoly. V těchto případech musí vládní regulace zasáhnout.

Operátoři v ČR jsou až o 79 % dražší, než je průměr v celé Evropské unii

Pokud jde ale o údajné zneužívání postavení Googlu či případně i jiných internetových firem, situace je dosti jiná. Uživatelé mají možnost volby, nikdo je nenutí konkrétní služby či systémy používat a v případě Androidu lze systém dokonce teoreticky využívat i zcela bez služeb Googlu.

Subjektivní názor autora článku je, že několik předinstalovaných aplikací lze stěží považovat za zneužívání dominantního postavení. Je navíc třeba přihlédnout k faktu, že Google se svým zdarma dostupným Androidem zásadně otevřel trh se smartphony. Umožnil na něj totiž vstoupit i společnostem, které by neměly kapacity na vývoj vlastního řešení. Z tohoto hlediska lze dokonce Android považovat za platformu, která naopak dala uživatelům více možností volby.

Souhlasíte s trestem pro Google, nebo si myslíte, že tyto záležitosti má řešit spíše pověstná „neviditelná ruka trhu“? Podělte se s námi o názor v komentářích!

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

80 komentářů

 1. Oni ten systém vyvinuli, oni do toho cpaly miliardy, získali obrovskou popularitu, tak proč si nemohou diktovat podmínky?! Ať se MS a ostatní snaží stejně…

  • *cpali (pro grammarnazis)

  • Souhlas.
   Celá neslavná EU nechť se jde vysra. na Macháčkův palouk.
   Nic víc, nic méně.

  • Dominantní postavení na trhu – funguje to tak v mnoha odvětvích a jen tady to lidem vadí. Ovšem Google bude muset do budoucna svoji taktiku přehodnotit jinak ty pokuty bude dostávat pravidelně. Akorát nevím jak, s tou nynější otevřeností Androidu bude horko těžko hledat takovou jinou cestu aby nepřišel o zdroj příjmů.

 2. Pred pár rokmi dostal podobnú pokutu Microsoft za IE vo Windows. Tiež kvôli zneužitiu dominantného postavenia na trhu. Jedným z tých, ktorí ukazovali prstom na Microsoft bol aj Google. Teraz sa mu to vrátilo :-) Nemám nič proti Google ani proti Microsoftu, obe pokuty považujem za absurdné. Len je vidieť, že byrokratický aparát EÚ šlape ako hodinky :-) Ak vznikne silná lobby skupina proti Apple, tak dostane pokutu aj Apple :-)

 3. Do určitě části je článek přínosný, ale zcela potlačuje právo uživatele odmítnout instalaci naprosto nepotřebných aplikací a zbytečného bloatware a to Google ale ani ostatní nijak neřeší. Moje zkušenost s touto firmou v oblasti zneužívání osobních údajů a nebezpečných reklam je zcela tristní, neudělají pro to nic ve směru zlepšení a to zcela pomíjím, podivný systém reklam např na You Tube. Pro mne není proč Google litovat!

 4. Vždyť těm EU magorům nikdo nebrání vzít několik miliard eur, možná několik desítek nebo stovek miliard a udělat si vlastní systém, nabídnout ho zdarma výrobcům a financovat si jeho další vývoj. Uvidíme jak dlouho je to bude bavit.

 5. Google si to zaslouzi, stejne jako MS. MS se ale vubec nepoucil, ve Win porad maji predinstalovany prohlizec a spoustu jinych svych aplikaci.

  • he ? :D to ako android nema predinstalovany prehliadač? Alebo Androidy. Tvoje argumenty su vždy ako keby z nejakeho 15 ročneho kida

  • alebo ios* . Každy vyrobca ma pravo dať do SVOJHO systemu, SVOJ SW. Nikomu nebrani si nainštalovať iny prehliadač

  • Apple nema monopol v zadne oblasti, muze si delat co chce. A Google prave dostal pokutu za sve nekale praktiky, to byla pointa clanku. Jak to omlouva MS a jeho zneuzivani dominantniho postaveni?

 6. Tito EU mamláci na par skvelych a užitočných vynimiek vymyšlaju furt absurdnosti. Ked raz mam svoj system, tak si don predinštalujem svoj SW. Nikomu nebrani si konkurencií vymyslieť svoj OS a pretlačiť ho hrubou silou..

  • Co takhle zkusit se na to podivat bez bryli „je to od EU tak je to spatne“, ale ciste z hlediska fanouska Androidu a jeho otevrenosti – viz muj prispevek jinde v tehle diskusi.

  • ja som sa na to pozeral očami vyrobcu. On nezakazuje použivať iny store, iny prehliadač, iny SW.
   Ked si clovek kupi telefon chce ho funkčný, tj abytam prehliadač už bol. A je logicke že Autor systemu si tam da vlastny prehliadač na začiatok. Niečo iné je už balast ktorý sa DOSLOVA NEDÁ odinštalovať. Za to si pokuty viem predstaviť. Ale toto čo je v článku je uplne mimo

 7. Jsem spokojeny Androidista (v minulosti jsem mel jsem stare Windows Mobile a jeste doted mam doma stary Ipad 2 – iOS ma neco do sebe, ale celkove je mi proti srtsti jeho uzavrenost – „the Apple way or highway“ pristup). Presto jsem pro danou pokutu.

  Tak tady vysvetlim proc – a neni to ani proto, ze bych povazoval Google za vydridusske kapitalisty, nebo ze bych chtel at EU pumpne US firmu.

  Jde mi ciste o Android – o tu otevrenost na ktere byl zalozen. Android byl nouzovou reakci na hrozbu dominance iOS a proto zduraznil veci co byli protipolem iOS (otevrenost jak v programovani ci konfiguraci, tak v pouzitelnosti). Nebyt ohrozeni ze strany Applu, tak by Google nikdy nepustil do sveta tak otevreny system (jak programove, tak obchodne). Google neni open source charita, ale komercni firma a nepochybuji, ze by preferoval Android ve stylu iOS (kdyby to slo).

  Nebezpeci od Applu pominulo – Apple je uspesny a vydelava, ale nehrozi, ze by mohl vytlacit Android. Z hlediska Googlu by bylo ted nejvyhodnejsi Android maximalne uzavrit (a jet dal ve stylu Applu). No, nejde to (open source nejde uzavrit), ale ty tendence tu jsou – viz licence pro obchod Google Play ci vlastni Pixel telefony. Zatim to neni tak velky problem, ale mohl by byt – ve jmenu „bezpecnosti“, „konzistentiho GUI“ ci „updatovatelnosti“ by mohl Android smerovat k stale vetsi uzavrenosti (samozrejme, nikdy by to nebylo jako u iOS, ale i tak je dost moznosti). Bohuzel i nekteri Android fanousci volaji po zkroceni OEM a (v podstate) priblizeni se k Apple modelu.

  Z meho hlediska je potreba proti temto (realne existujicim) „uzaviraciom“ tendencim bojovat. Proto je tahle pokuta okay. Necekam, ze se nejak radikalne zmeni soucasna situace. Ja hlavne doufam, ze se nebude zhorsovat. Ze v Googlu budou vzdy vedet, ze Android je otevreny a nelze ho uzavirat (vyse uvedene nijak nebrani vylepsenim v Androidu co napravuji jeho nedostatky bez nejakeho uzavirani – treba prace na zlepseni situace s updaty pomoci projektu Treble je vyborny napad).

  Android je vyborna vec – ale ted uz nejde o souboj s iOS (ten bude nadale existovat, ale uz neni ohrozenim), ale o to uchranit Android pred potencialne negativnimi kroky od Googlu (zminene „uzavirani“).

  • Mirku, nic nebrani zadnemu vyrobci vzit AOSP a nainstalovat vlastni aplikace, vytvorit vlastni store atd.
   Mimocchodem free alternativy storu take existuji,zadny jiny os v mobilu nebo desktopu neni tak otevreny pro vyrobce jako android. Tahle pokuta muze vest k presnemu opaku, nez cekas.
   Vyrobce by nejradeji sluzby Google zdarma, a jenom ktere si vybere. Google velmi nemusim, ale tohle mi pripada padnute na hlavu. Ano, od Applu asi „nehrozi“ ze by ziskal dominantni postaveni. Jde ale o obecne principy a pravidla. Predstav si, ze v budoucnu nejaky vyrobce s proprietarnin, uzarenym systenemem ziska monopol. Prinuti ho EU uvolnit jeho OS i jinym vyrobcum, a mely by mit pravo rozhodnout ktere aplikace cizho systemu budou zdarma pouzivat? Ani se nemusime divat do budocnosti, prikladem je Windows. Na poli desktopovych systemu ma jeste vetsi monopol s mnohem uzavrenejsim systemem. Ma napr. Dell pravo prodavat notebook s cistym windowsem, ktery ma jenom store a zadne aplikace od MS? Muze edge nahradit firefoxem, namisto media playeru dat vlc, atd?

  • Co se tyce AOSP a alternativnich obchodu – to je spis teorie. Alternativni story jsou okrajove ani ten nejvetsi (Amazon) si nevede moc dobre. Android (mimo Cinu) potrebuje Google Play.
   Chci zduraznit, ze nemam nic proti GooglePlay storu a nechci ho ani znicit ani omezit prijmy Google z Google Play. Jde jen o to, aby poskytbuti GooglePlay nebylo pouzivano jako vyderacska praktika pro prosazeni dalsich veci – jak uz se i deje.
   Jinak Google ma slusne prijmy z GooglePlay, takze to neni tak, ze by vsichni chteli at otroci na Androidu zadarmu. Navic kontrolou nejvetsiho storu je uz i tak zvyhodnen (a zduraznuji, ze to mi nevadi).

   Co se tyce desktopu – to je nesrovnatelna situace. Mobily jsou obecne mnohem min univerzalni a otevrene nez desktop. A rozhodne neni potreba je uzavirat vic. Jinak co se tyce ruznych snah o uzavirani desktopu (Windows verze kde lze pouzit jen aplikace ze storu a nelze menit prohlizec) – tak to je taky prasarna. (byt spravedlnovana krasne znejicimi falesnymi argumenty o „bezpecnosti“ ci „moje babicka si alespon nestahne vir“).

  • Mirek… (Windows verze kde lze pouzit jen aplikace ze storu a nelze menit prohlizec)
   (byt spravedlnovana krasne znejicimi falesnymi argumenty o “bezpecnosti” ci “moje babicka si alespon nestahne vir”).

   Tak to s tým virom je pravda. Ďalej nikomu nebrani vybrať si system win10 home, pro alebo S. A ďalej vyrobcovia do win store môžu dávať svoje app takže to neni tak ze si nemôžeš stiahnuť firefox alebo chrome z win store. To ze aplikaciu výrobca nevytvoril neni chyba win. To iste bolo aj u w10m kde vyrobcovia hlavne facebook ktorý podla mňa je pod palcom alebo lobbingom google, aplikaciu na w10m nevytvoril poriadnu aj napriek snaham ms

  • Hloupé je, že Google to dělá stylem „Můžete používat můj obchod, pokud k tomu povinně použijete další čtyři moje věci a zabráníte uživaatelům to změnit.“ Je to přesně stejný systém, jako „prodáme vám hovězí svíčkovou za sto dest, když k tomu od nás vezmete ledničku, orchidej v květináči a litr motorového oleje, přičemž se zavážete to všechno používat a nikdy nevyhodit“.

  • „Co se tyce AOSP a alternativnich obchodu – to je spis teorie.“
   Je to prave proto, ze nikdo z velkych vyrobcu to nedela, ale kazdy spoleha na Google. Ale moznost tady je, rozhodne vetsi nez s Win.
   Amazon nepocitam, neberu ho jako typickeho mobilniho vyrobce:) Z free je celkem slusny f-droid.
   Ani Apple nevytvoril svuj store jenom teoretizovanim a cekanim :D

   „Mobily jsou obecne mnohem min univerzalni a otevrene nez desktop:“
   Android je min otevreny nez Windows ? S tim nemohu souhlasit. Mozna pokud srovnavas android a linux, ale linux zdaleka nema majoritu.
   Windows mi prijde jako klasicky priklad uzavreneho systemu – je alespon cast open source jako android? Muze nekdo udelat nadstavbu nad Win? Atd.

   na desktopu pouzivam linux, takze mi je open-source blizsi nez uzavrene nebo polo-uzavrene systeme. Ale nemyslim si,
   ze pokuta od EU je cesta kterou vznikne open-source mobilni system, nebo alespon otevrenejsi android. Ani mi neprijde legalni ani moralne
   v poradku nutit podminky za jakych ma nekdo davat nebo prodavat svuj system. Tohle je spise vyderacstvi, a ne to ze nekdo poskytne balik aplikaci jenom jako celek.

  • „Hloupé je, že Google to dělá stylem “Můžete používat můj obchod, pokud k tomu povinně použijete další čtyři moje věci a zabráníte uživaatelům to změnit.”

   V cem je rozdil u Win, muzete pouzivat muj system, muj obchod, pokud k tomu nechate povinne desitky dalsich veci?

  • max (neregistrovaný): Ale dělá. Samsung, Amazon, Xiaomi, LG (tam nevím jestli ještě, pravda) a jistě jsem nevyjmenoval zdaleka vše. Jen z hlavy.

  • Tak dobra, Samsung, Xiaomi, LG mozna dela, ale ne moc dobre, neni to nahrada Google Play, Google play porad pouzivaji :)

  • max (neregistrovaný): Protože musí. A tím se vracíme k oné pokutě…;)

  • uni:
   Ne nemusi, mohou mit AOSP+vlastni store. To ze neumi a uz od zacatku se spolehaji na Google, je vec druha. Apple dokazuje ze system bez Google play muze existovat.
   Opet se vratim k prikladu k PC, tam MUSI mit Windows tak jaky je, nebo zadny. Docela vyderacske,nemyslis? Ja chci Dell s Windows, se storem, ale
   bez aplikaci od MS. Takova moznost neexistuje a obri pokuta nikde.:)
   Ne, delam si srandu, Windows nechci, byl to jenom priklad.

  • max (neregistrovaný): Tak jinak. Ano, nemusí GAPPS („nemusí“), ale pokud je použijí, musí použít i Store. Proto jej výrobci používají.

   Ad Apple, no nevím, na iOS je poměrně komplexní nabídka Google aplikací. Když si vezmeš pro změnu MS, resp. W10M, který Google „sabotoval“, tak ten pro změnu už neexistuje, tak ti nevím…;)

   Unikl ti jeden podstatný rozdíl, AOSP vs Windows, Windows rozhodně není open source;)

  • „Ano, nemusí GAPPS (“nemusí”), ale pokud je použijí, musí použít i Store. Proto jej výrobci používají.“
   No vidis, nemusi, takze vyrobce ma na vyber. Vyrobci to vyuzivaji, prave proto, ze je to pro ne porad vyhodnejsi, i kdyz GAPPS nainstaluji jako celek, nez psat vlastni aplikace.
   Stejne jak je pro vyrobce PC vyhodnejsi dat Windows se vsema aplikacema, nez si psat vlastni OS.

   „Ad Apple, no nevím, na iOS je poměrně komplexní nabídka Google aplikací. Když si vezmeš pro změnu MS, resp. W10M“
   Opet musim rict- no vidis;) Google aplikace nemusi byt vazane na Google store, viz ios. Kdyby W10M nemel <1% trhu tak by se stejne
   Googlu vyplatilo delat aplikaci pro W10M, jak to ted dela pro ios.

   "Unikl ti jeden podstatný rozdíl, AOSP vs Windows, Windows rozhodně není open source;)"
   Ne, neunikl. Prave proto tvrdim ze android je porad otevrenejsi nez Windows. I kdyz GAPPS neni open-source, co uniklo tobe.
   A vubec, mas jediny duvod proc by EU mela brat v poddtaz jestli je nejaky produkt open-source? Pravidla by mela byt stejna:D

   Jak bys reagoval kdyby Apple ziskal dominanci, a od EU by dostal pokutu, ze ios vubec neuvolnil pro jine vyrobce, a ti bez ios by meli neprodejny produkt?
   Desna nespravedlnost?

  • max (neregistrovaný): Nj, ale certifikace u Google jaksi není jen o těch GAPPS…

   Jako celkově je to taková jalová diskuse….

   Ad Apple na konci. Tohle jsme tu už měli, viz Ballot screen. Pro EK to byla hořká pilulka a už by znovu stejnou chybu snad neudělali. Ale opět se obávám poněkud jalovosti téma, protože spojuješ různé věci…

  • uni: „Nj, ale certifikace u Google jaksi není jen o těch GAPPS…“
   jasne. jako kazda certifikace ma sva pravidla, ale AOSP s GAPPS proste jiz neni open source, ale uzavreny system, stejne jako win, jako ios, mac os. Nikdo nemuze pouzit cast z Win, nebo jineho uzavreneho systemu, jak se mu zlibi, at jiz ma system majoritu nebo ne.

   „Jako celkově je to taková jalová diskuse….“
   Asi jako kazda diskuse na smartmanii, necekej ze vyresis problemy EU.

   Spojuji ruzne veci, protoze souvisi, a nedivam se na to kratkozrace jako vetsina tady jenom podle toho jestli se jim zamlouva Google nebo ne. A spojujici otazkou je, jestli libovolny uzavreny system a jebo casti by se mel stat volne pristupny pro kazdeho vyrobce, pokud nadobude dominantni postaveni, jinak budou hrozit miliardove pokuty. Dnes je to Google, za par let treba Apple, a to tak obhajovat jiste nebudes.

   Nekdy i ty zkus v diskusich pouzit objektivnejsi a sirsi pohled. Priznavam, ze jsem chvili vahal , jestli v diskusi s tebou pouzit slovo Apple, cekal jsem neco podobne, jako ted. EK vs Apple = chyba podle uniho, EK vs Google = spravne rozhodnuti. Sirsi pohled ti unika, prave proto je kazda diskuse s unim jalova.

  • Karel Endler: „Můžete používat můj obchod, pokud k tomu povinně použijete další čtyři moje věci a zabráníte uživaatelům to změnit.“ Ale ono to tak úplně není. Google sice chce, aby byly předinstalovány jeho aplikace a umístěny na plochu, ale uživatel může tyto aplikace vyhodit z plochy nebo kompletně deaktivovat, dokonce včetně PlayStore. Pokud se nepletu, tak pro provoz telefonu s Androidem není potřeba účet u Googlu (samozřejmě pal nefunguje PlayStore). Na svých několika Nexusech a teď na XZ1 mám Googlí aplikace, které nepoužívám, deaktivované prostředky dostupnými BFU, žádné rootování. Google ani nebrání výrobcům zařízení instalovat konkurenční SW k jeho, což je velký rozdíl oproti MS, který ve své době bránil výrobcům předinstalovávat konkurenční browsery nebo mediální přehravače.

  • max (neregistrovaný): Tu si ale pleteš širší pohled a míchání věci. Proto je pak ta diskuse tak zmatečná a lítá z rohu do rohu. A ještě se snažíš moderovat jiné, vtipné ????

  • uni: Neco k teme by nebylo?

   ‚ A ještě se snažíš moderovat jiné, vtipné ????“
   Musim tict ze svou povest nejtrapnejsi figurky na ceskem internetu a prekroucece faktu opet potvrzujes.
   Ja jsem vyjadril svuj nazor. Pak si doklusal ty, s tim ze je to jalova dikuse a muj pohled je siroky. Kazdy jenom o neco vice inteligentmehsi jako uni pochopi ze na moderatora se tady hras ty, ne jenom ted rikas, jaky pohled maji mit ostatni. Promin, ale opravdu s tebou neni mozna zadna alespon trocha inteligentnejsi diskuse. Tak snad jedina rada, velice ocenim, kdyz priste nebudes reagoavat , kdyz uvidis me jmeno. Vubec nejsem zvedavy na tve keci, co si mam myslet. Diky.

  • max (neregistrovaný): Tu si ale pleteš širší pohled a míchání věci. Proto je pak ta diskuse tak zmatečná a lítá z rohu do rohu. A ještě se snažíš moderovat jiné, vtipné ????

   uni, uni: Michani souvisejicich veci bych nazval sirsim pohledem. Pokud nevidis nic spolecne mezi nekolika uzavrenymi SW, tak mas neco s makovici

   „Proto je pak ta diskuse tak zmatečná a lítá z rohu do rohu. A ještě se snažíš moderovat jiné, vtipné ????“
   Opet mas neco s makovici, ja jsem od zacatku vyjadroval svuj nazor na tema. Pak dokluses ty a rikas, jaky pohled mam mit, co mam michat a co ne. Kazdy prumerne inteligentni jedinec vidi ze sa tady snazis hrat na moderatora ty.
   To ti neprijde vtipne? Nebo ani tohle jsi nepobral?

   Jako obvykle je pro tebe zmatecne vsechno co pisou ostatni, pokud to neni jenom bnlahoslaveni Applu. V tomhle pripade jsem si jenom dovolit dat
   do jedne souvislosto tveho jablecneho milacka s Googlem a Microsoftem, a jsi z toho celej napruzenej. nemyslim ze jsem napsal neco negativni na Apple, tak nevysiluj.

  • Aaa, tady na někdo plagiátora ???? Pak to asi vysvětluje onu zmatečnost disku. Ano, registrace je tu z nějakého důvodu, ačkoli na zdejším serveru nefunguje až tak spolehlivě, špatný návrh.

  • uni:
   B1becku, co to meles, jaky plagiatior? Dela ti problem pojmout psany text, jenom proto ze jsem vynechal uvozovky pri ciraci tvych dristu? Nepoznavas co pises? Asi tezka noc, co?
   BTW oba komenty jedm psal jiz vcera, ale zjevne neprosly cenzurou. A proto se v necem opakuji.
   Ad registrace – jsi dukazem ze ti registrace nezabranila psat off-topic komentare. Tak tvuj navrh je opravdu hodne spatny, alespon v tom se shodneme. A ano nefunguje spolehlive, pri mem poslednim pokus chtela min 4 znaky, kvulu tomu si nebudu menit nick. Za to aby nejaky UNI umel pochopit text, mi nestojis.
   Kdyz uz jse sam tak rad chytas za kazde slovicko, nastuduj si co znamena „plagiator“, kdyz ho chces pouzivat. Nemusis mi dekovat, ze ti davam mnohem lepsi navrhy.

  • Mirek: Nesouhlasím s pasážemi o vzniku Androidu. Android začal vznikat dlouho před uvedením prvního iPhone, a Google ho koupil jako konkurenci WM, BB, Symbianu nebo Palmu, takže je dost pravděpodobné, že by byl tak jako tak zadarmo pro výrobce, aby se prosadil. Navíc kvůli použití spousty SW s licencí GNU GPL (na rozdíl od Applu, MS nebo Sony, kteří ve svých OS používají SW s BSD licencí) by ani jeho uzavření nebylo možné. Uvedení iPhone „jen“ přimělo Google ke změně GUI a ovládání, dokonce tak rychlé, že první veřejná verze na TMobile G1 ještě nepodporovala virtuální klávesnici.

   Google je teď v pozici, kdy nemůže udělat krok, který by byl „dobře“. Pokud zachová otevřenost a svobodu výrobcům, těžko může něco garantovat za celou platformu a dál bude kritizovaný za roztříštěnost platformy a že Android je samá díra. Pokud se má starat o celou platformu a v budoucnu centrálně distribuovat aspoň bezpečnostní patche, musí platformu trochu uzavřít…a pak se na něj vrhnou regulátoři, že zneužívá postavení na trhu a zkušenější uživatelé, kterým svoboda vyhovuje. Možná Google doufá, že se mezi výrobci chytí Android One jako dobrovolně akceptovaný standard pro telefony s Androidem.

  • No to s tím zadarmo opatrně. Projekt Androidu nevznikal jako OS pro telefony, pokud se nepletu, cíl byly fotoaparáty, kde by licence pro výrobce byly dost možná pěkné mastné ????

  • O tom, že měl být původně Android pro fotoaparáty vím, ale plán změnili ještě před koupí Googlem:

   But growth in digital cameras was gradually slowing as the technology became mainstream. Rubin’s company revamped its business plan: A pitch from five months later declares it to be an „open-source handset solution.“

   „We decided digital cameras wasn’t actually a big enough market,“ said Rubin. „I was worried about Microsoft and I was worried about Symbian, I wasn’t worried about iPhone yet.“

 8. EU prostě musí dělat problémy a ztrpčovat život technologickým firmám. Předtím to bylo něco podobného s Microsoftem a Windows.

 9. Stejná hloupost jako s Ballot screen. Proč? Vždyť je to Googlu systém, tak je logické, že skrze něj nabízí svoje služby. Pokud chtějí majitelé ostatních obchodů zákazníků dodat svůj obchod, tak ať si vytvoří svůj OS, skrze který ho budou nabízet zákazníkům. Proč by se měli přiživovat na úspěchu Googlu? To je jak kdyby Toyotě nařizovali, že musí ve svých vozech nabízet i motory konkurence…

  • >Vždyť je to Googlu systém, tak je logické, že skrze něj nabízí svoje služby.
   >Pokud chtějí majitelé ostatních obchodů zákazníků dodat svůj obchod,
   >tak ať si vytvoří svůj OS, skrze který ho budou nabízet zákazníkům

   Krasna „hrabeci rada“ – doporucuji se zeptat v Microsoftu/Blackberry/Firefoxu/Samsungu/Ubuntu/Jolle atd. jak je snadne tohle doporuceni realizovat.
   Snahy byly, miliardy dolaru skoncily v kanale a nic (pokud si odmyslime zombie bez ucelu jako jsou stale zivorici Sailfish ci Tizen).
   Jedine dalsi velka technologicka zmena vyhodi Apple s Googlem ze sedla. Do te doby je potreba krotit. A vzhledem k tomu, ze Apple na se zameruje jenom na vyssi tridu, ma Android prakticky monopol ve strednich a nizsich patrech. A kde nehlida konkurece, musi se to resit jinak. Neni to idealni stav ale co delat.
   Jako Androidista si myslim, ze v zajmu Androidu ted nejvic potrebuje hlidat Google.

   A jeste jeden dodatek – tohle neni o nahrazovani GooglePlay storu jinym storem, ale prave o tom, ze se jeho pouziti podminuje dalsimi nesouvisejicimi vecmi („tady je televize, ale muzete ji pouzit jen pokud si od nas vezmete i kuchynskou linku a lednicku“).

  • Co kdybychom Googlu rovnou centrálně naplánovali, jaké služby smí nabízet? A před uvedením by si je musel nechat schválit? Jinak ten socialismus, soudruzi, nevybudujem.

  • Zipik… Netehaj sem socializmus. Takto to funguje aj v demokracii. Urobi sa referendum a ľudia rozhodnu co chcú. Ber to z pohľadu akého chceš ci zo socialistickeho alebo demokratickeho. Nastavia sa pravidla ktoré treba dodržiavať… Hlavne nech je to v prospech uzivatela a nie nejakého monopolu

  • Mirek… ,,tak ať si vytvoří svůj OS, skrze který ho budou nabízet zákazníkům,,

   Tak toto by hádam nikto nechcel, ani ty. Aby si mal store od 10+ vyrobcov a v každom by bolo niečo iné. Nie store ma byt jedno a v tom store ma mat možnosť každý dat svoju app s tým ze ma byt institucia ktora skontroluje ci app neni skodliva pre os, a za tuto činnosť ma byt odmenena. Robi to pravdepodobne teraz google a za prevadzkovanie store ma peniaze. Ci to robí dobre je otázka druha. A le urcite by nikomu nevyhovovalo aby mal každý výrobca hw svoj vlastný store

  • tomas (neregistrovaný): Vyhovovalo, výrobci toho zařízení, přesněji, provozovateli Store. On by kasíroval marži z prodeje. Podobná pakárna je na PC, více distribučních kanálů pro hry, Steam, Store, Origin, BattleNet,…. čehož výsledek je, že já osobně co nemám v Steamu prostě nehraji, odmítám mít rozstrkanou herní knihovnu v hromadě nainstalovaných klientů… Z toho důvodu ode mě EA neuvidí žádný peníze za Mass Efferct 3, který si na rozdíl od předešlých dílů nemůžu na Steamu koupit…. jejich smůla, já si tu hru zahraji i tak:)

  • Uni… Nie nevyhovovalo. Ani spotrebitelovi ani vyrobcovi. Presne ako píšeš na zaver. Nekúpiš si hru pretože, každý si najde tie iste dôvody, lebo to je rozkuskovane straca jak výrobca (peniaze) tak kupujuci ( komfort z nákupu )

  • tomas: Takže se svoláme referendum na téma služeb Google? :) Nepleť si demokracii (společenské zřízení) a kapitalismus (model hospodářství).
   Nelobuju za monopol, ale zároveň si nemyslím, že by současná činnost Googlu v Androidu vyžadovala jakoukoli sankci a aktuální řízení EK je typicky socialistické – podojíme úspěšné, důvod si vždyzky najdem.

  • Porobíme uspesne je kapitalisticke. Nie socialistické. Si to trosku naštuduj co je socializmus, komunizmus, kapitalizmus, demokracia. Sa v tom strácaš. Socializmom nažívaš všetko co nezapada do tvojho presvedcenia, pretože je to cool sa tak vyjadrovať… A urcite sa najdu jedinci co to zeru aj ked to neni tak ako to píšeš.

  • Porobime=podojime

  • Uspesne – co je pre teba uspech. To ze niekto vyciciava svojich zamestnancov aby si mohol kúpiť tri vyli na belize? Úspešný človek je podlamna ten ktorý sa zapise do histórie, nie nehodnoti sa to financiami ktoré ziskal ale svojou cinnostou ako ovplivnil ľudstvo ci uz v dobrom alebo v zlom…

  • A aby si to pochopil. Kapitalista vyciciaa úspešných, napr športovcov, umelcov, hercov… Pretože kapitalista je obchodník. Ten nevytvara hodnoty ale hromadi majetok. A aby ho mohol hromadit tak na to potrebuje úspešných a neuspesnych jedincov.

  • @tomas: „Kapitalista vyciciaa úspešných, napr športovcov, umelcov, hercov…:“
   Placas nesmysly, tak se podivej kolik vydelavaji uspesni sportovci v kapitalisme a kolik v socialisme.
   Socialismus se vzdy snazil vymazat rozdily mezi uspesnym a neuspesnym.

  • Bob… Áno zarábajú športovci, to som nepovedal, ale koľko na tých sportovcoch zarábajú ďalší jedinci ktorý využívajú ich slavu a zarábajú niekoľko nasobne viac, napr v boxe, kde nepozeraju na zdravie svojho boxera len na zápasy a zisk. A ked športovec prestane podávať výkon a nemajú z neho zisk tak ho zrušia a nahradia iným. A nie socializmus sa nesnazil zmazať rozdiely. Snažil sa minimalizovat rozdiely, aby sa nestalo to co je teraz ze športovec zarobi rocne 100 000 000 a ty 800. Trosku neprimerane ohodnotenie. Ja neobhajujem socializmus ale nemôžem pozerať ked niekdo pise hovadiny…

  • Bob… Nehovoriac o tom ze všetci športovci patrili pod telovychovnu jednotu, ktorá zastresovala úspešný, menej úspešných športovcov, podporovala mládež ktora v dnešnej dobe nemá šancu sa presadiť. Chod a daj svoje decko na sport ked ma talent. Nedáš ked nemáš peniaze a kontakty.

  • tomas: „Ja neobhajujem socializmus ale nemôžem pozerať ked niekdo pise hovadiny…“ Tak proč je teda píšeš?
   Volný trh v kapitalizmu je o volnosti a schopnosti jedinců se prosadit (v rámci pravidel), socialismus byl právě o tom, že se neustále hlídá, aby někdo moc nevyčníval a pokud ano, něco najdem a lup přes prsty („No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další. Ne šestset, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. „), aneb jak řekl W.Churchill, komunismus je vzpoura méněcenných.

  • Zipik… Takže podla teba a churchila je profesor na vysokej skole, menej cenny ako majiteľ obchodu lebo zarobi menej, alebo rezbar co vyrobi vyrezavany nabytok ako obchodník ktorý to predá niekolkonasobne viac? Kto prispel väcsou hodnotou? Kto je menejcenny. Obchodnik alebo ten co vyrobil. Nechám ta porozmýšľať ci na to prides.

  • tomas: Ale já nepřepočítávám úspěšnost na peníze, podle mě je úspěšný ten, kdo je v životě spokojený. Pro někoho to znamená kupu peněz, pro někoho hromadu dětí, pro někoho pocit, že po něm něco zůstane.
   Ale vadí mi princip, že se někdo cítí být neúspěšný a místo toho, aby s tím něco udělal vlastními silami, začne nárokovat od úspěšných, aby se s ním o úspěch podělili. Samozřejmě jsou výjimky, kdy se o sebe člověk nemůže postarat, tam solidaritu předpokládám.
   Tvoje pojetí „kapitalisty“ je jak z učebnic dějepisu a občanské výchovy za minulého režimu…kapitalista je vyžírka, který v životě nic neudělal a jen ožebračuje zaměstnance.

  • Zipik … Neviem kde žiješ ale u nas a vo svete sa presne to deje. A nie nemoze každý byt podnikatel. Nie nemoze každý byd fyzik ale to neznamená ze niekto ma zarábať milióny a potom neni na dôchodky, školstvo, zdravotníctvo. Je to neudrzatelne a skôr ci neskôr koli tomu vzniknu zas nepokoje… Bohužiaľ

  • Zipik… Ale já nepřepočítávám úspěšnost na peníze, podle mě je úspěšný ten, kdo je v životě spokojený. ,,

   Takže podla teba komunizmus vyvolaly ľudia neuspesny, takpovediac zabudnute prípady. Nie ľudia ktorý dennodenne pracovali, nemali za svoju prácu zaplatene, žili väčšinou v chudobe na úkor zamestnávateľa, bez sociálnych istot… Áno komunizmus bol vyvolany väčšinou robotnickou triedou, ty povazujes robotníkov za menejuspesnych? Nie nevyvolali ho menejuspesny, ale nespokojny ludia. Churchil vedel co hovori…

  • tomas: Koukám, že ti obchodníci leží v žaludku, ale aby ten, kdo umí navrhnout a vyrobit, měl ze své činnosti peníze, musí prodat. Jsou lidi, kteří umí i prodávat a obchodníka nepotřebují, ale znám spoustu šikovných lidí, kteří prodávat neumí nebo je to nebaví. Pak se na zisku musí podělit s někým, kdo výsledek jejich činnosti zpeněží. Rozdělení zisku by mělo být fér a reflektovat zásluhy obou stran, nakoupit za 10, prodat za 100 nepovažuju za férový obchodní model, stejně tak výplata zaměstnanců by měla přiměřeně reflektovat ekonomické výsledky zamětnavatele a roli zamětnance na dodávaném produktu.

  • Tak toto sa snažím cely cas vysvetliť. Mriežka mi obchodníci v žalúdku. Ale nenazranci. Inak rolu obchodnika za socializmu veľmi dobre zastupil stat. Ale zas netvrdim ze to tak ma byt. Ale nastaviť pravidla kde zisk z predaja by nemal patriť majiteľovi obchodu. Napr polnohospodari stale pýtajú dotácie od státu, eu… Môj nazor obchodníci ktorý predávajú potraviny majú dotovať zo zisku potravinovy priemysel… Napr sportove tipovanie, na slovensku nike a podobne majú dotovať sport, z tých peňazí sa majú staviat stadiony… Ale tak to to nefunguje…

  • Obchodníci nemajú problem pri prebytku potravín ako je zrno, kukurica, ryža… Nemajú problem spáliť, vysypať úrodu do mora len aby neklesla hodnota komodity a pritom by sa mohla odniesť do africkych a iných zemi kde ľudia trpia hladom…

  • Prečo myslíš ze tu mame tolko utečencov z africkych krajin. Lebo je tam chudoba. Chudoba je tam koli kapitalizmu a obchodnikom. Ty keby si tam žil tiež by si nevidel vychodisko. Mohol by si byt neviem ako dobrý, ked niesu podmienky, nemáš šancu sa presadiť… Utekal by si odtiaľ rovnako ako oni, a mozme na nich nadávať. Problem je inde, v nas. Začína v bohatých krajinách, ktoré vyciciavaju chudobne. Žiješ tu bud rad. Žil by si v korde ako oni, co by si robil. A pritom Afrika je jedna z najbohatších zemi, vytazi sa tam najviac diamantov zlata….

  • tomas: Ty máš smůlu, že ses narodil do špatné doby, ty by ses vyjímal ve Státní plánovací komisi nebo jako kádrovák v PZtce. Zkus kariéru u ŠtBureše, tam takové kádry berou :)

  • Zipik… Ty mas smolu ze si sa nenarodil v Afrike alebo v indii niekde v rodine ktora chodi maľovať latku na oblečenie za 10€ mesacne

  • Shepii… ,,Pokud chtějí majitelé ostatních obchodů zákazníků dodat svůj obchod, tak ať si vytvoří svůj OS, skrze který ho budou nabízet zákazníkům. Proč by se měli přiživovat na úspěchu Googlu? ,,

   Prečo by sa mali prizivovat na úspechu googlu? Ta aby bolo jasne, neni to uspech googlu ale spoločný uspech pretože bez vyrobcov hw by sa aos nepresadil takým spôsobom a ci vôbec to je otázne.

  • Nic nebrání výrobcům telefonů udělat to, co Amazon, vzal AOSP a napojil ho na vlastní ekosystém. Pokud chtějí výrobci používat ekosystém Googlu, proč by si nemohl Google určit podmínky, za jakých to umožní? Google žádá výrobce, aby instalovali minimální balík aplikací, ale nebrání předinstalaci konkurenční aplikací a služeb, viz např. Samsung, který má snad ke každé aplikaci od Google svou vlastní a jako asistenta používá svou Bixby. Google narozdíl od konkurenčních OS umožňuje browsery s vlastním jádrem, neblokuje aplikace pro rootlé zařízení…

 10. Stejnou sankci kdysi uvalila EU na Microsoft, myslím že na podnět Googlu, za to ze ve svém OS upřednostňuje svoje produkty. Holt „kdo jinému jámu kopá…“

 11. Tak doufám, že si podobně došlápnou i na Microsoft, který cpe svoje operační systémy do každého počítače :P

  • Tak běžný člověk to řešit nechce že jo. Chce koupit PC a mít v něm systém, případně pak si tam nějaký instalovat.

   Jinak se dají koupit nonOS varianty notebooků. ?

   Ale je dost možné, že se něco takového, jak píšeš, jednou objeví, jak to tak vypadá. ?

  • „Jinak se dají koupit nonOS varianty notebooků. ?‘
   No. je to cim dal tezsi koupit notebook bez OS nebo s linuxem, zejmena v nasich zemich vetsinou oficialne neprodavaji notebooky s linuxem ani vyrobci, kteri treba v US bezne nabizeji. Kdyz uz tak je to nejaky posahanej lowend, nebo paradoxne vyjde verze s linuxem draz nez windows verze. Tak ma clovek dilemu, jestli zaplatit vice, ale mit dobry pocit ze jeho penize neshrabne MS, nebo se na to vykaslat, koupit s windows a smazat

   Nemam rad takove vmesovani EU do trhu, ale situace na poli desktopovych systemu je mnohem horsi nez v mobilech.

  • Já nevím, mě to nepřijde horší ani v jednom případě. Přijde mi divné to řešit v obou případech. :)

   Prostě pokud člověk chce, aplikace si změní. A běžný člověk chce koupit nebo PC mobil a používat jej. Takže tam chce mít nějaké výchozí aplikace. A to ještě nemluvím o tom, že Android je to OS Googlu, tak snad si tam mlže nainstalovat své aplikace. :)

   U počítače, OK, ale ten poplatek za Windows je u něj skutečně minimální. :)
   Pokud tak nesnášíš MS, OK, beru, to je tvůj postoj, pak si musíš najít notebooky bez OS nebo prostě zkousnout, že tam je Windows. No Bóže. ?

  • Tray1: Horsi v tom smyslu ze Windows ma jeste vetsi trzni podil v desktopech nez na android v mobilech :)

   „U počítače, OK, ale ten poplatek za Windows je u něj skutečně minimální. :)“
   Je mi spise proti srsti platit nejake firme, i kdyz od nich nic nepouzivam. Je jedno kdo by byl na miste MS:) Proc namisto toho ten poplatek nevenovat na podporu nejakeho open-source projektu.

  • „Horsi v tom smyslu ze Windows ma jeste vetsi trzni podil v desktopech nez na android v mobilech :)“
   No to je strašné viď? ? To musíme vyřešit. :) Ne, trošku vtipkuju, ale nikdo k tomu není přeci nucený. Ať by měli téměř všichni iOS či Linux, tak je to jejich volba ne? :)
   Kdo chce, má Linux, kdo chce, má Mac, kdo chce, má Android …

   A ty peníze při koupi notebooku „posíláš“ i jinam než MS a výrobci. To prostě nemá smysl moc řešit (další software, případně výbava v PC). A to nejen při koupi notebooku. To je holt těžký no, uznávám.?

   Ale souhlasím i s tím, že by mohl být větší výběr non OS verzí. Na druhou stranu by to byla v podstatě otrava pro výrobce a myslím, že by mnohý nemálo držkoval. ?
   A to i protože non OS verzi chce opravdu jen minorita. ?

  • „No to je strašné viď? ? To musíme vyřešit. :) “
   Tak to je prave jeden z duvodu pro Google resi EK. My s tim nic nenadelame:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).