Domů » Bleskovky » Google v Rusku do Androidu nesmí předinstalovávat své aplikace, jinak mu hrozí obří pokuta

Google v Rusku do Androidu nesmí předinstalovávat své aplikace, jinak mu hrozí obří pokuta

Proti Androidu v posledních měsících povstává stále více společností, které Google obviňují ze zneužívání své pozice na trhu. Nelíbí se jim především předinstalované aplikace, které jsou pro výrobce chytrých zařízení povinnou součástí telefonu. Jejich umístění do zařízení je prý zaneseno ve smluvních podmínkách použití operačního systému. Tím, podle ruského vyhledávacího giganta, společnosti Yandex, dochází ke zneužívání dominantního postavení na trhu, alespoň v Rusku.

 

Ruská Federální antimonopolní služba nyní Googlu nařídila, aby změnil smluvní podmínky a umožnil tak vznik konkurenčního prostředí na poli aplikací v nových telefonech. Na změnu podmínek má tvůrce Androidu zhruba měsíc a půl, do 18. listopadu. Pokud tak neučiní, bude muset v Rusku zaplatit pokutu, která by mohla dosáhnout až 15 procent celkových loňských výnosů.


  
Federální antimonopolní služba

Nařízení se týká pouze Ruska, nicméně vyšetřování Googlu probíhá i na půdě Evropské komise a ve Spojených státech. Google se brání prohlášením, že výrobci telefonů s Androidem mají rozhodnutí ve své moci, je zkrátka na nich, zda chtějí využít operační systém s jeho aplikacemi, nebo bez nich, a zároveň sami spotřebitelé si mohou vybrat, jaké aplikace budou používat.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Krayzie
Anonym
Krayzie

Zrazu sa Google brani, ale ked sa riesil Ballot screen vo WIN, tak bol na druhej strane barikady.

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Ballot byl paskvil EU, ktery nic neresil, a na druhe strane byli vsichni ostatni dodavatele prohlizecu, kterym se nelibila konkurencni vyhoda pro IE (integrace v OS).

Krayzie
Anonym
Krayzie

A? Meni to nieco na podstate veci? Ked mal MS „konkurencnu vyhodu“ pre IE, tak preco Google nenamietal, ze uzivatelia maju predsa na vyber a Ballot screen nie je potrebny?

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Integrace do OS neni spravna, pokud zaroven integrovana cast soutezi s resenimi ostatnich spolecnosti. Tvurce OS tim ziskava neferovou vyhodu.

S4crifice
Anonym
S4crifice

Myslím, že je to záležitostí GOOGLE, jaký aplikace dá do svého systému a které ne … tuhle byrokracii nechápu …

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Google ovlivnuje aplikace v Nexusech. Ostatni vyrobci si se svymi telefony a softwarem v nich delaji co uznaji za vhodne.

tgriger
Anonym
tgriger

Je to úplne rovnaké, ako keď EU prikázala MS, aby nedával do Windows ako predvolený prehliadač IE.

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

Stejné to není, protože za EU nestálo něco jako „ruský seznam cézet“ tedy Yandex . Přeci jen ten drh v USA a EU je krapet víc konkurenční takže sme měli N verze výběr prohlížeče a byl pokoj.

Druhá věc že Android si neinstalujete do smartphonu zvlášť a co tam bude nakonec za aplikace je věc výrobce smartphonu a né výrobce OS. Android bez Google je v Číně běžný.

WhiteRabbit
Anonym
WhiteRabbit

@MARTIN P.: u EU si samozřejmě na MS stěžoval Google (americký seznam cézet), takže je logické, že u Ruského regulátora si zase stěžuje Yandex. Je to velmi podobná situace… Srovnání s Čínským trhem je dost zcestné, protože tamní trh funguje úplně jinak a Číňané využívají jiné, vlastní služby, které s našimi nelze srovnávat. Proncipielně, ne kvalitou obsahu nebo tak. A Navíc Čínský trh je tak velký jako EU + USA dohromady, takže tam se alternativní obchody s aplikacemi a služby uživí a Google Play tam moc nefrčí. Naopak u nás je Google Play u Android prakticky nutnost pro běžné používání… Číst vice »

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Google si na MS, spolecne s Operou a Mozillou, stezoval hlavne jako tvurce prohlizece.