Domů » Články » Operátoři v ČR jsou až o 79 % dražší, než je průměr v celé Evropské unii

Operátoři v ČR jsou až o 79 % dražší, než je průměr v celé Evropské unii

Spotřebitelská organizace zastupující klienty zdejších mobilních operátorů Telefonující.cz odhalila vlastní unikátní analýzu srovnávající ceny tarifů hlasových a datových služeb v ČR a zbytku Evropské unie. Na čtyřech modelových příkladech se ukázalo, že i ty nejlevnější české tarify jsou o 25 až 79 % dražší, než průměr nejlevnějších tarifů ve zbývajících 27 státech unie.

  • čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 505 Kč více (o 25 % více, než v EU)
  • matka samoživitelka s jedním dítětem o 538 Kč více (o 71 % více)
  • důchodce přeplatí tarif o 177 Kč (o 48 %)
  • pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí za měsíc o 708 Kč více (o 79 %)

Telefonující.cz zveřejňují celou analýzu i se zdrojovými daty. „Na konci února se nám podařilo posbírat data o veřejně dostupných oficiálních nabídkách tarifů všech operátorů v jednotlivých zemích EU. Následně jsme si pro potřeby srovnání definovali čtyři specifické zákaznické skupiny s konkrétní běžnou spotřebou hlasových a datových služeb a v každé zemi ze zbývajících 27 zemí EU našli nejlevnější vyhovující tarif právě pro tyto skupiny. Posledním krokem analýzy byl výpočet průměrné hodnoty za celou EU mimo ČR a srovnání s nejlevnějším českým tarifem. Zjištěné rozdíly nás skutečně šokovaly,” říká Jakub Kriš, hlavní autor analýzy. „V Polsku by však rodina za čtyři tarify zaplatila celkem 815 Kč.

telefonujicicz


Srovnání ukázalo, že předražená jsou v ČR zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a SMS. Nová nabídka Vodafone RED+ 40 GB znamená sice rodinný tarif dražší ve srovnání s EU „jen” o čtvrtinu, ale i přesto za něj rodina vydá měsíčně 2,5 tisíce korun.

Extrémně vysoké ceny tarifů českých operátorů výrazně zvyšují riziko sociálního vyloučení žen samoživitelek. Ty tvoří 87 % všech sólo-rodičů. Podle zprávy Social Watch mají v průměru nižší příjmy než muži a jsou více ohroženy nezaměstnaností.

Srovnání cen mobilních tarifů v ČR vs. EU

tabulka

„Domníváme se, že tarify českých operátorů jsou nejen neférově drahé a poskytují výrazně nižší zejména datová plnění, ale že v zemi s nízkou paritou kupní síly jsou jedním z hlavních rizikových faktorů chudoby. Těžko bychom hledali službu nebo zboží, která by byla proti zbytku EU o tolik předražená, jako právě české hlasové a datové tarify,” říká předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík. „V kontrastu s tím patří marže našich operátorů k nejvyšším na světě.

Tip: Kompletní zdrojová data celé analýzy naleznete zde

Z průzkumu také vyplynulo, že nominálně je Česká republika 4. nejdražší v Evropské unii. Polsko je sice v absolutních cenách nejlevnější, ale podle parity kupní síly je ještě osm států EU levnějších. Podle parity je Česko 5. nejdražší. Avšak podle mediánových příjmů je Česká republika 3. nejdražší zemí EU.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Manooo
Anonym
Manooo

Ha to ste ešte neboli na SVK tomu sa povie drahé … :P

markj44
Anonym
markj44

Data mam lacnejsie ako v CR.

Peťa
Anonym
Peťa

Jsem zvědavý co z toho nakonec vyleze.. Už to tady jednou bylo, smršť článků, jak tady nemáme draho, jak to řeší ČTU, ale vše utichlo a operátoři vesele ždímali dál.. Kdyby přišel čtvrtý operátor, přejdu k němu už jen z principu, i kdyby byl jen o pouhou korunu levnější! Já jedu na kreditu, data mám většinu roku omezené a žiju na Opeře mini, se kterou jde v nouzových podmínkách docela rozumně prohlížet internet. Nehodlám operátory dotovat 700 kč měsíčně za ušmudlaných 1,5 giga dat!!! Doufám, že se celá aféra pohne správným směrem.. Tak proto všemožně sdílet, mluvit o tom ,… Číst vice »

Peťa
Anonym
Peťa

Jsem schopný zaplatit si za kvalitní služby. Ale tři navzájem domluvení operátoři, kteří drží všechny frekvence, konkurenčně nijak nebojující, protože jim vyhovuje mít přepálené ceny a vědí, že jim to lidi zaplatí, protože volat musí, to už je vážně moc! To jsou prostě vyděrači a hrubě také pochybyl regulační úřad!

luky
Anonym
luky

To je mi novinka je to tu prachsprostej kartel nic jinýho.
To bylo keců když přicházel dali operátor jak bude konkurence a lepší ceny CTU na tondlabr snad jen virtialove jsou o něco lepší.
Nicméně je mi to už jedno mám firemní telefon, šéf nějaký neomezený tarif a neplatil vůbec nic.