Domů » Bleskovky » „Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

„Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

Mít dominantní tržní postavení se nevyplácí, zvláště pak, když se dostanete do spárů vyšetřovatelů Evropské komise. Na tento úřad neradi vzpomínají v Microsoftu, Applu, Qualcommu nebo Intelu, pokutě za narušování trhu nyní neuvízl ani Google – byla mu vyměřena v rekordní výši 2,42 miliard eur (asi 63,62 miliard korun).

A čeho se vlastně Google dopustil? Podle Evropské komise zneužíval dominanci svého vyhledávače a prosazoval v něm vlastní srovnávač cen zboží. Navíc ve výsledcích vyhledávání záměrně odsouval konkurenční srovnávače na horší pozici, čímž konkurenci poškodil, což je podle antimonopolních pravidel Evropské unie nezákonné. Výše pokuty byla vyměřena z průměrného denního obratu mateřské firmy Alphabet v poškozených evropských zemích a podle legislativy mohla být až dvojnásobná – namísto maximální možné částky 10 procent z tržeb požaduje Evropská komise „pouze“ pět procent.

Google má nyní dvě možnosti – buď pokutu zaplatí a do 90 dní učiní nápravné kroky, anebo se odvolá. Pravděpodobnější je druhá verze, neboť už během vyšetřování dali zástupci amerického vyhledávacího giganta jasně najevo, že důvod vyšetřování nechápou, a že např. Amazon či eBay mají na nákupní zvyky uživatelů internetu mnohem větší vliv.

Bohužel Google nebude mít od Evropské komise klid ani v budoucnu, nadále je vyšetřován kvůli zneužití dominantního postaven operačního systému Android, a také inzerci AdSense. Kompletní zprávu o porušování antimonopolních pravidel EU Googlem si můžete přečíst na těchto stránkách.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Každej může do všeho kecat, něco vám nařizovat a když se nepřispůsobíte, tak vás sežerou. Je zajímavě, že neřeší evropská komise ten náš mobilní kartel, který má vysoce nadsazené ceny proti jiným zemím s několikanásobně větším průměrným platem….a dalo by se pokračovat.

 2. V pohodě, pokryjí z prodejů Pixelů:)

 3. mohli by im dat pokutu za to neustale otravne odporucanie stiahnut si chrome ako domovsky browser

  • Normalna reklama, odkaz.

   Ale nie nejaka popup lista ktora vyskakuje akurat pri ovladacom paneli. Je to maximalne trapne a otravne
   Teba tu uz viac ludi oznacilo za agresivneho magora a myslim ze sa nemylia

 4. Ať jde celá EU do prd…. Když je to byznys Googlu, tak proč by si kua nemohl taky udělat vlastní porovnávač. To je jako kdyby si Centrum stěžovalo že má Seznam vlastní katalog zboží, a že díky tomu si ho nemůžou udělat i oni, protože má Seznam přece dominanci. Demence která nezná hranic. Místo aby se řešilo důležité, tak se řeší hovadiny.

  Tenhle svět se řítí velkou rychlostí přímo do prdele….

  • Mas pravdu. Riesi sa to z kade sa dajú ťahať veľké peniaze. V Čechách nic podobne neni. Ani na slovenskú. A keby aj bolo, je tu taka korupcia že…

 5. Google nijak moc nemusím, ale tohle je víceméně trapné, jak evropská komise pořád musí někde z někoho tahat finance a na někom se takto trapně a bezvýznamně obohacovat.Co takhle pro změnu pořádně mastnou pokutu pro Evropskou komisi..

 6. Teď nás teprve Google začne masírovat reklamou!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).