„Tak pane Google, bude to za 2,42 miliard eur.“ Evropská komise udělila rekordní pokutu

Mít dominantní tržní postavení se nevyplácí, zvláště pak, když se dostanete do spárů vyšetřovatelů Evropské komise. Na tento úřad neradi vzpomínají v Microsoftu, Applu, Qualcommu nebo Intelu, pokutě za narušování trhu nyní neuvízl ani Google – byla mu vyměřena v rekordní výši 2,42 miliard eur (asi 63,62 miliard korun).

A čeho se vlastně Google dopustil? Podle Evropské komise zneužíval dominanci svého vyhledávače a prosazoval v něm vlastní srovnávač cen zboží. Navíc ve výsledcích vyhledávání záměrně odsouval konkurenční srovnávače na horší pozici, čímž konkurenci poškodil, což je podle antimonopolních pravidel Evropské unie nezákonné. Výše pokuty byla vyměřena z průměrného denního obratu mateřské firmy Alphabet v poškozených evropských zemích a podle legislativy mohla být až dvojnásobná – namísto maximální možné částky 10 procent z tržeb požaduje Evropská komise „pouze“ pět procent.

Google má nyní dvě možnosti – buď pokutu zaplatí a do 90 dní učiní nápravné kroky, anebo se odvolá. Pravděpodobnější je druhá verze, neboť už během vyšetřování dali zástupci amerického vyhledávacího giganta jasně najevo, že důvod vyšetřování nechápou, a že např. Amazon či eBay mají na nákupní zvyky uživatelů internetu mnohem větší vliv.

Bohužel Google nebude mít od Evropské komise klid ani v budoucnu, nadále je vyšetřován kvůli zneužití dominantního postaven operačního systému Android, a také inzerci AdSense. Kompletní zprávu o porušování antimonopolních pravidel EU Googlem si můžete přečíst na těchto stránkách.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku