TOPlist

Mýtus čistého Androidu: opravdu jej uživatelé chtějí?

Ve dvou anketách, které na internetu zveřejnily čínské společnosti Xiaomi a OnePlus, zněla otázka jasně – preferujete naši nadstavbu, nebo čistý Android? V obou těchto anketách byl výsledek stejný a pro výrobce nelichotivý. Uživatelé dali jasně najevo, že čistý Android považují za lepší variantu oproti nadstavbám MIUI a OxygenOS, kterými zmínění výrobci vylepšují původní systém. Kde se ale vzal mýtus, že čistá verze Androidu je ta nejlepší?

Co je to čistý Android?

Na tuto jednoduchou otázku není tak snadné odpovědět, jelikož pod pojmem čistý Android si každý představí něco trochu jiného. Na čem se ale všichni shodnou, je systém bez zbytečných aplikací a bez grafických nadstaveb. To ale čistý systém příliš necharakterizuje.

Z čistě technického hlediska je čistý Android AOSP – tedy verze z Android Open Source Project. Tato verze je skutečným základem systému, který používají všichni výrobci a která je dostupná pod volně šiřitelnou licencí. Nicméně tato verze má jeden docela podstatný háček.

Bez toho všeho se čistý systém musí obejít

Tím háčkem je, že v něm chybí spousta základních funkcí. Výchozí Launcher3 neumožňuje v podstatě nic, kromě změny tapety, přidání widgetu a otevření nastavení. V této verzi Androidu rovněž nenajdeme spoustu důležitých aplikací (jako například hudební přehrávač) a ty, které jsou přítomné, kolikrát oscilují na hranici použitelnosti (například internetový prohlížeč). Tuto čistou verzi by jistě uživatelé ve svých smartphonech neuvítali.

Vize Googlu nejde vždy na ruku uživatelům

Mnohem blíže uživatelské představě o čistém Androidu je vize, kterou představuje Google. To je lehce úsměvné, neboť ne vždy se představy Googlu shodují s představami uživatelů o tom, jak by měl systém vypadat a jak by se měl do budoucna vyvíjet. V některých případech jde vize Googlu přímo proti představám uživatelů.

Jeden příklad za všechny – Google není zrovna znám náklonností k uživatelsky rozšiřitelné paměti v podobě microSD karet. Žádný smartphone (s výjimkou prvního Nexusu), který se držel vize Googlu, ať už jde o Pixely nebo o smartphony z modelové řady Nexus, neměl slot na microSD karty. Nicméně výrobci donutili Google udělat kompromis, z čehož profitují především uživatelé.

Pod taktovkou Google podpora microSD karet nehrozí

Android v podání Googlu také často postrádal některé vychytávky, které softwarový gigant nakonec do systému zapracoval, ne vždy však ke spokojenosti uživatelů. Kdyby se tak Android řídil podle vize z Mountain View, možná bychom dnes měli zcela jiný systém.

Čistý Android nenajdeme na Pixelech či Nexusech

Někteří uživatelé často zmiňují, že systém implementovaný v zařízeních Pixel či Nexus se nejvíce blíží čistému Androidu, že tyto smartphony ztělesňují Android ve své čisté podobě. Systém na těchto zařízeních se skutečně na první pohled blíží čistému Androidu a mírně ho vylepšuje, ale máme skutečně rovnítko mezi Pixely či Nexusy a čistým systémem?

Pochopitelně nikoliv. Smartphony pod taktovkou Googlu nikdy neměly zcela čistou verzi systému. Google do nich vždy napevno přidal své služby, ať už jde o kalendář, prohlížeč nebo obchod s aplikacemi. Tyto služby z podstaty věci nemohou být v AOSP verzi. Časem Google přidal také launcher, který nenajdeme na žádném jiném zařízení.

Na Pixelech čistý Android nehledejte

V případě Pixelu se jen velmi obtížně dá mluvit o čistém Androidu. Google se de facto proměnil v klasického výrobce chytrých telefonů a své kousky obdařil vlastním launecherem, aplikací pro fotoaparát a jinými exkluzivními funkcemi. Sice se to nedá srovnat s nadstavbami ve stylu Samsungu nebo OnePlus, stále se ale jedná o zásahy do systému, kvůli kterým lze jen těžko označit systém za čistý. Hodilo by se spíše označení Android od Googlu či Pixel Android.

Co uživatelé chtějí?

Ačkoli uživatelé často volají po čistém systému, ve skutečnosti mají jen několik základních požadavků, které se smrskly právě do nicneříkajícího a zavádějícího termínu. Které to jsou?

V první řadě to je absence zbytečných aplikací. Není to tak dávno, kdy Samsung ve svých smartphonech s nadstavbou TouchWiz dodával vlastní verze aplikací od Googlu a tím zbytečně zdvojoval funkcionalitu. A co hůř, tyto aplikace nešly ze systému odstranit klasickou cestou. Přítomnost dvou aplikací pro kalendář, které nejdou odstranit, nenabízí uživateli žádnou výhodu.

Špatný příklad nadstavby – Samsung TouchWiz

Druhým rozumným požadavkem jsou lehčí nadstavby. Zatímco někteří výrobci se snaží své nadstavby držet na uzdě, velcí výrobci mnohdy se svými softwarovými úpravami předvádějí psí kusy. Zatímco témata nebo launchery nepředstavují až takový problém, hlubší zásahy do systému ano. Nemožnost omezit fungovaní procesů, které zbytečně zatěžují systém je jednou z věcí, kterou uživatelé nevidí rádi.

Třetím požadavkem je totální kontrola nad systémem. Ačkoli běžný uživatel jistě po podobné věci netouží, u zkušenějších uživatelů je tomu jinak. Možnost přizpůsobit vlastní zážitek z používání systému je jedním z benefitů a konkurenční výhodou oproti iOS, který Android má. Výrobci by tak neměli házet uživatelům klacky pod nohy.

Na prvním dojmu záleží

Když uživatelé volají po čistém Androidu, chtějí jen systém bez těžkých nadstaveb, bez zbytečných aplikací a s možností zasahovat i hlouběji do systému. Jinými slovy jde o zjednodušení fungování systému tak, aby začínající uživatel neměl pocit, že jeho smartphonu chybí nějaká funkcionalita, a náročnější uživatel neměl pocit, že větším zásahem o nějakou funkcionalitu přijde.

Stačí uživatele příliš neomezovat a budou spokojení

Skutečně čistému systému se nikdy nepřiblížíme, ačkoli se o to společnosti jako Essential nebo Nokia (HMD Global) snaží. I ty ale dělají do systému zásahy, aby byly lépe použitelnější. Ideální systém je tedy něco mezi opravdu čistou verzí a plnohodnotnou nadstavbou. Důležité ovšem je nepřijít o svobodu, kterou Android nabízí.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku