Domů » Články » Mýtus čistého Androidu: opravdu jej uživatelé chtějí?

Mýtus čistého Androidu: opravdu jej uživatelé chtějí?

Ve dvou anketách, které na internetu zveřejnily čínské společnosti Xiaomi a OnePlus, zněla otázka jasně – preferujete naši nadstavbu, nebo čistý Android? V obou těchto anketách byl výsledek stejný a pro výrobce nelichotivý. Uživatelé dali jasně najevo, že čistý Android považují za lepší variantu oproti nadstavbám MIUI a OxygenOS, kterými zmínění výrobci vylepšují původní systém. Kde se ale vzal mýtus, že čistá verze Androidu je ta nejlepší?

Co je to čistý Android?

Na tuto jednoduchou otázku není tak snadné odpovědět, jelikož pod pojmem čistý Android si každý představí něco trochu jiného. Na čem se ale všichni shodnou, je systém bez zbytečných aplikací a bez grafických nadstaveb. To ale čistý systém příliš necharakterizuje.

Z čistě technického hlediska je čistý Android AOSP – tedy verze z Android Open Source Project. Tato verze je skutečným základem systému, který používají všichni výrobci a která je dostupná pod volně šiřitelnou licencí. Nicméně tato verze má jeden docela podstatný háček.

Bez toho všeho se čistý systém musí obejít

Tím háčkem je, že v něm chybí spousta základních funkcí. Výchozí Launcher3 neumožňuje v podstatě nic, kromě změny tapety, přidání widgetu a otevření nastavení. V této verzi Androidu rovněž nenajdeme spoustu důležitých aplikací (jako například hudební přehrávač) a ty, které jsou přítomné, kolikrát oscilují na hranici použitelnosti (například internetový prohlížeč). Tuto čistou verzi by jistě uživatelé ve svých smartphonech neuvítali.

Vize Googlu nejde vždy na ruku uživatelům

Mnohem blíže uživatelské představě o čistém Androidu je vize, kterou představuje Google. To je lehce úsměvné, neboť ne vždy se představy Googlu shodují s představami uživatelů o tom, jak by měl systém vypadat a jak by se měl do budoucna vyvíjet. V některých případech jde vize Googlu přímo proti představám uživatelů.

Jeden příklad za všechny – Google není zrovna znám náklonností k uživatelsky rozšiřitelné paměti v podobě microSD karet. Žádný smartphone (s výjimkou prvního Nexusu), který se držel vize Googlu, ať už jde o Pixely nebo o smartphony z modelové řady Nexus, neměl slot na microSD karty. Nicméně výrobci donutili Google udělat kompromis, z čehož profitují především uživatelé.

Pod taktovkou Google podpora microSD karet nehrozí

Android v podání Googlu také často postrádal některé vychytávky, které softwarový gigant nakonec do systému zapracoval, ne vždy však ke spokojenosti uživatelů. Kdyby se tak Android řídil podle vize z Mountain View, možná bychom dnes měli zcela jiný systém.

Čistý Android nenajdeme na Pixelech či Nexusech

Někteří uživatelé často zmiňují, že systém implementovaný v zařízeních Pixel či Nexus se nejvíce blíží čistému Androidu, že tyto smartphony ztělesňují Android ve své čisté podobě. Systém na těchto zařízeních se skutečně na první pohled blíží čistému Androidu a mírně ho vylepšuje, ale máme skutečně rovnítko mezi Pixely či Nexusy a čistým systémem?

Pochopitelně nikoliv. Smartphony pod taktovkou Googlu nikdy neměly zcela čistou verzi systému. Google do nich vždy napevno přidal své služby, ať už jde o kalendář, prohlížeč nebo obchod s aplikacemi. Tyto služby z podstaty věci nemohou být v AOSP verzi. Časem Google přidal také launcher, který nenajdeme na žádném jiném zařízení.

Na Pixelech čistý Android nehledejte

V případě Pixelu se jen velmi obtížně dá mluvit o čistém Androidu. Google se de facto proměnil v klasického výrobce chytrých telefonů a své kousky obdařil vlastním launecherem, aplikací pro fotoaparát a jinými exkluzivními funkcemi. Sice se to nedá srovnat s nadstavbami ve stylu Samsungu nebo OnePlus, stále se ale jedná o zásahy do systému, kvůli kterým lze jen těžko označit systém za čistý. Hodilo by se spíše označení Android od Googlu či Pixel Android.

Co uživatelé chtějí?

Ačkoli uživatelé často volají po čistém systému, ve skutečnosti mají jen několik základních požadavků, které se smrskly právě do nicneříkajícího a zavádějícího termínu. Které to jsou?

V první řadě to je absence zbytečných aplikací. Není to tak dávno, kdy Samsung ve svých smartphonech s nadstavbou TouchWiz dodával vlastní verze aplikací od Googlu a tím zbytečně zdvojoval funkcionalitu. A co hůř, tyto aplikace nešly ze systému odstranit klasickou cestou. Přítomnost dvou aplikací pro kalendář, které nejdou odstranit, nenabízí uživateli žádnou výhodu.

Špatný příklad nadstavby – Samsung TouchWiz

Druhým rozumným požadavkem jsou lehčí nadstavby. Zatímco někteří výrobci se snaží své nadstavby držet na uzdě, velcí výrobci mnohdy se svými softwarovými úpravami předvádějí psí kusy. Zatímco témata nebo launchery nepředstavují až takový problém, hlubší zásahy do systému ano. Nemožnost omezit fungovaní procesů, které zbytečně zatěžují systém je jednou z věcí, kterou uživatelé nevidí rádi.

Třetím požadavkem je totální kontrola nad systémem. Ačkoli běžný uživatel jistě po podobné věci netouží, u zkušenějších uživatelů je tomu jinak. Možnost přizpůsobit vlastní zážitek z používání systému je jedním z benefitů a konkurenční výhodou oproti iOS, který Android má. Výrobci by tak neměli házet uživatelům klacky pod nohy.

Na prvním dojmu záleží

Když uživatelé volají po čistém Androidu, chtějí jen systém bez těžkých nadstaveb, bez zbytečných aplikací a s možností zasahovat i hlouběji do systému. Jinými slovy jde o zjednodušení fungování systému tak, aby začínající uživatel neměl pocit, že jeho smartphonu chybí nějaká funkcionalita, a náročnější uživatel neměl pocit, že větším zásahem o nějakou funkcionalitu přijde.

Stačí uživatele příliš neomezovat a budou spokojení

Skutečně čistému systému se nikdy nepřiblížíme, ačkoli se o to společnosti jako Essential nebo Nokia (HMD Global) snaží. I ty ale dělají do systému zásahy, aby byly lépe použitelnější. Ideální systém je tedy něco mezi opravdu čistou verzí a plnohodnotnou nadstavbou. Důležité ovšem je nepřijít o svobodu, kterou Android nabízí.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

60 komentářů

 1. „Ideální systém je tedy něco mezi opravdu čistou verzí a plnohodnotnou nadstavbou.“

  No já myslím, že ideálka je OS bez dalších „krámů“ výrobce. Lidi co se pídí po co nejčistším Androidu nejsou žádní pitomci a umí si doinstalovat aplikace, které potřebují…

  • Přesně tak, nechat tam jenom google store a kdo bude něco chtít, tak si to nainstaluje.

 2. Za mě ne, mě maximálně vyhovuje touchwiz/samexperience. Líbí se mi ten design a funkce navíc, experimentoval jsem s různýma alternativníma romkama, ale vždy jsem se stejně vrátil k touchwizu. Note 2, pak Note 4 a teď S8+

  • Experience má v podstatě jen dva dopady. Zdržuje to updaty OS a zpřehází to Settings. Control menu uživatel prakticky neužívá (bohužel musí režim Letadlo, Android se stále nenaučil scénáře….) a nadstavbu pro její nepoužitelnost nahradí něčím lepším.
   A témata jsou prakticky ořezána na změnu pozadí, protože stock aplikace Samsungu jsou opět nepoužitelné a ostatní to logicky „nethemuje“.

   Ale tenhle článek je o trochu něčem jiném, co tady pravidelně komunikuji, čistý Android (AOSP) je úplně zoufalej.

  • Pokud se chces bavit o „čistém Androidu“ v oblastech bez blokace služeb Google, tak „čistý Android“ je minimálně AOSP + GApps. Dalším atributem „čistého Androidu“ je svoboda, možnost nahradit dodanou aplikaci jinou alternativou a nepoužívanou deaktivovat.

 3. Myslím, že článek je velice nepřesný.
  AOSP hlavně neobsahuje Google služby a aplikace. Dále je třeba aby každý výrobce který použije AOSP upravil pro svůj HW i ovladače a firmware. Pak přidal Google služby (tam se už musí, ale platit poplatky Google, to není zadarmo). Tohle všechno musí být samozřejmě zase uzpůsobené pro HW.
  Tohle vše umí málokdo. AOSP není primárně určeno pro to, aby si to člověk stáhnul a flešnul na HW. To dost dobře ani nejde. AOSP proto nelze ani brát jako „čistý Android“.
  Pokud se budeme bavit o čistém Androidu, tak to budou určitě Pixely od Google, některé přístroje od Moto-Lenovo a nebo přístroje s Android One. Ale pouze přístroje od Google budou na tom po funkční stránce asi nejlíp, protože je tam primární podpora, okamžité aktualizace, atd. ostatní výrobci musí „svůj“ OS aktualizovat sami.
  Google tohle všechno má špatně ošetřené a teď s tím už moc neudělá. Jediná možnost je Treble, ale tam musí být podpora pro daný HW od počátku.

 4. Ad zmíněná anketa, trochu nešťastně spojeno s článkem. Čínský trh prakticky ignoruje Googe Apps, neb jsou jejich služby stejně za banánem že. Tedy nemá smysl spojovat dané ankety a náš pohled na systém (prakticky provázaný s GAPPS).

  Dále je v článku nepřesnost pam. karet a Nexus/Pixel, Nexus One měl slot na pam. kartu.

  Další nepřesnost je u Nokie, ne, ta se nesnaží o čistý Android, snaží se HMD Oy.

  Ale jinak dobrý článek.

 5. Ono by ty aplikace navic nevadili, ale je potreba mit moznost je odinstalovat. Zrovna u Samsungu mi vadi, ze se vse snazi nahradit svym ekosystemem – Google Play, Kalendar, poznamky, zalohy, atd.
  Jenze, co kdyz dalsi telefon nebudu mit Samsung? K cemu mi pak budou jejich zalohy, u nich ulozene poznamky atd.
  No je mi jasne, ze Samsung nechce aby dalsi telefon byl od jineho vyrobce, ale mel by se snazit presvedcit me kvalitou / cenou, ne timhle.

  • Jako že by ackup Samsungu byl kompatibilní s recovery jiných výrobců? Tak to fakt nee, to nedělá nikdo a je to jasně dané:) Jestli ale Samsung umožňuje export (např. těch poznámek) do nějaké univerzální databáze je věc jiná.

  • míchat zálohu programu samsungu za recovery … nevzal sis dnes prášek? :)

  • locki: Tak pro tebe, restore. To pondělí bude dneska asi peklo…

  • uniL U tebe je to spise cely tyden nez jenom pondeli.

  • Uni, no, nezacals prave uspesne, co si budem rikat. Ale chvalim te za tu sebekritiku. Tak uvidime, co dalsi dny. Z minulosti bych vsak tipoval, ze u tebe jde o pretrvavajici stav, tudiz zadne zlepseni neocekavam.

  • No já právě ty jejich aplikace nepoužívám a tahám si tam Google aplikace (na poznámky třeba Keep, u kalendáře zatrhávám použití jen databáze z účtu nikoliv interní kalendář) tzn. pak nezáleží na telefonu. Je pravda že ty samsungácké nejdou odinstalovat a kolikrát ani zakázat, ale co už no…

  • Samozřejmě, že politikou Samsungu je si uzamknout uživatele. Když už to nejde pomocí operačního systému, tak do dělá pomocí s-služeb, které stínují služby Googlu. Navíc dost agresivním způsobem, kdy neumožňuje odinstalovat/deaktivovat svoje aplikace, narozdíl od předinstalovanývh GApps o nutnosti zřízení účtu někde na cloudu Samsungu ani nemluvím.

 6. No, to je zase clanek. Autor vubec nechape, o cem pise. Problem neni v Google aplikacich – ty jdou doinstalovat nebo idstranit a nahradit necim jinym. Problem je v tech sra*ckach, co tam namrskaji vyrobci a ktere nejdou odstranit. A pak rozm*dane nastaveni. Viz Samsung a jeho TW aka Experience. Nejvic me vsak dokaze vytocit aplikace Facebook, ktera nejde odinstalovat.

  • Ale o tom článek nepojednává. Zdá se, že za nechápavého je tu někdo jiný;)

  • Uni, jeste jednou a pomalu is precti clanek vcetne nadpisu. Pak si pomalu, opravdu pomalu a nekolikrat precti muj prispevek. Pokud to udelas dusledne a tve IQ dosahuje alespon o nekolik bodu vys, nez ma houpaci kun, prijdes na to, ze presne o tom pisu. Pote si pred zrcadlem muzes nafackovat a prijit se omluvit. Drzim ti place, ty kluku usata :-)

 7. Pojetí Xiaomi Mi A1 mi nadmíru vyhovuje!

 8. Myslím si že autor článku to celé nepochopil … Xiaomi anketa byla sračka MIUI vs čistý Android, což se nerovná AOSP bez google aplikací (bez google aplikací je to totiž úplně na ho***), ale něco co je v nexusech a pixelech a tomu se blíží AOSP + google apps nebo lineage + google apps. A to protože MIUI vždy napodobovalo Apple IOS.

  Protože se to Xiaomi nehodilo do krámu tak to smazali. A na to naráželi v Oneplus že necenzurují a jsou lepší a tak tu anketu taky nahodili. Oneplus má taky „čistý android“ menu v nastavení vypadá jako na nexusech a nejsou tam žádné zprasené nádstavby a skiny co to zpomalují …

  Autor do toho zabrousil tak že se z toho už nevybrousil :D

  • Vonsmalhausen

   Až na to že anketa zněla mizí nebo android one? Což dává dokonalý smysl protože na mi A1 je android one a ne aosp :)

 9. Čistý android co se týče GUI hodně zaspal za MIUI. Android jsem doslova nenáviděl (a byl jsem ještě před půl rokem maximálně spokojený na WP se všemi potřebnými aplikacemi bez reklam), až jsem si náhodou pořídil Xiaomi s MIUI a je to úžasné jak to fičí, vymakané funkce na kterých zcela evidentně pracují ti nejschopnější z oboru.
  Takže osobně si myslím, že hóóódně hlasů pro „čistý“ android je od lidí, kteří by v takových anketách vůbec neměli hlasovat (protože neměli ani možnost jednotlivé varianty dlouhodobě zhodnotit.)

  • a mělo to pokračovat…
   douhodobě zhodnotit a prostě si „zvykli“ na to zaostalé ui čistého androidu.. takový holobyt..

  • Pises same hlouposti
   Zakazeme hlasovat vsem kteri maji jine preference nez ty? WTF?
   Vzhledem k tomu ze „cisty android“ pouziva minimu vyrobcu, tak o jakem zvyku mluvis? A to ani nemluvum o AOSP, ktery najdes maximalne tak v nejake custom ROMce. Muzu se te taky zeptat jestli si WP nepouzival jenom proto ze jsi si jenom zvykl na dlazdice z desktopu. A takovi by prece nemeli mit pravo hlasovat v podobnych anketach :)

  • Hlouposti plácáš ty, ale to asi bude nepochopením psaného textu..
   Ne, nezakážeme hlasovat těm, kteří preferují něco jiného. Nevím kde jsi to četl, ale v mém textu ne. Já jsem napsal, že by neměli hlasovat ti, kteří dané problematice nerozumí a pravděpodobně nikdy nevyzkoušeli jiné varianty. Nemůžeš vážně hodnotit a porovnávat něco, co nemáš důkladně odzkoušeno.
   Pak ten hlas znamená „já mám v telefonu tohle (i když nevím proč a co to je)“, nikoli „tohle je objektivně lepší“.

   Dlaždice (tedy asi myslíš metro) jsem na desktopu nikdy neměl, takže tímhle to opravdu nebude. WP jsem používal, protože byl brutálně rychlý, spolehlivý a baterka vydržela dvoj až trojnásobek srovnatelného android telefonu. Telefon všechno uměl v základu, doinstalovával jsem prakticky jen teamviewer a messenger. V ničem nebyly reklamy, nic nechce šílené práva k smskám, kontaktům, bankovnímu účtu, … (dnes jsem třeba chtěl spustit na androidu kompas a chtěl kontakty, přístup k souborům a historii hovorů. Nedal sjem(mám pracovní kontakty a beru ohled na lidi v adresáři) a tak se to ukončilo.) Najít nezavšivenou android aplikaci není úplně snadné…
   Prostě WP byl spolehlivý stroj bez opruzu, který navíc většinou luxusně fotí i v noci (v cenové kategorii, kde android dělá ilustrační miniobrázky i za jasného denního světla). Ano, vím, že to není jen systémem, prostě ty nokie měly nadupané foťáky – ale i to sw zpracování bylo na úplně jiné úrovni.
   Bohužel se neprosadil, protože ho lidi odmítli vyzkoušet a většina ovčanů naletěla na kecy internetových rádoby odborníků kteří zrovna měli levný android s custom romkou, které nerozuměli a jen žvatlali jak jsou ty wp na nic i když je viděli max v reklamě po ulici.
   Takže to není tím, že jsem si „zvykl na dlaždice“ (které jsou tedy na desktopu vidět prvních pár vteřin v systému, který už je zastaralý), ale objektivně jsem posoudil rozdíly jednotlivých možností, protože jsem si je dlouhodobě vyzkoušel.

   miui je pro mě taková víceméně akceptovatelná náhrada. Rizika úniku dat už se člověk úplně nezbaví, ale tady aspoň nemusím doinstalovávat cizí zavšivenou aplikaci na každou pitomost typu automatický čtecí režim, atd.

   A jinak, když už jsi u toho AOSPu, tak (protože tučím, že by někdo reagoval nesmyslem o šmírování z miui) pro jistotu rovnou říkám, že miui je taky opensource. (kód je na githubu a je plno alternativních romek s MIUI pro non-xiaomi telefony. Naposled jsem to flashoval do p8lite a super ;) )

  • „Takže osobně si myslím, že hóóódně hlasů pro “čistý” android je od lidí, kteří by v takových anketách vůbec neměli hlasovat (protože neměli ani možnost jednotlivé varianty dlouhodobě zhodnotit.)“

   Hele, tady vubec nejde o to ze si spokojenej s MIU, nebo predtim s WP. Je dobre ze si kazdy vybere Ale o to ze mas h1oupe kecy, ze jenom ty si vyzkousel vsechno, proto je jenom tvuj nazor relevantni. A ostatni si jenom zvykli na cistej android a nevideli MIUI nebo jinou nadstavbu, nebo dokonce jinej system. A nejlepe by nemeli vubec hlasovat. Ano, tohle si napsal, tak nelzi.
   Vubec nemusis psat romany proc WP:) Je jasne ze nanapises ze jsi si zvykl, ale zacnes vysvetlovat ze si prece jeden z mala na svete co se rozhodl spravne. Ani jsem nebyl schopen precist ty sra.cky, stacilo kdyz jsem narazil na ty kecy jak aplikace chce pristup k bankovnimu uctu:) Vis vubec ze MIUI pouziva stejny store se stejnymi aplikacemi jako cistej android? Nebo v MIUI nic neinstalujes?

   Jako by jsme se vratili v case, kdy tady WP letka kazdou diskusi zasi.rala podobnymu kecama o jedinem moznem systemu.Ano WP byl docela rychlej, sam jsem mel L640, a jeste v supliku mam. Ale ve srovnani napr. s Nexusem o nic rychlejsi. A to byla jedina vyhoda WP, a prave proto ze byl fukncne omezeny. Nevim jestli si skoncil na WP, a nebo jeste zazil W10M. Po upgrade je z lumie snek, zcela nepouzitelne. Je to podobna volba mezi WP a W10M, jako mezi cistym androidem a tezkou nadstavbou. Jestli preferujes funkce nebo rychlost, a co chybi si doinstalujes.

  • No tak jasně, když si na starou lumii nahodíš nejnovější systém, tak pojede pomaleji. Chceš snad tvrdit, že když na telefon s kitkatem hodím 8.0, tak to poběží dobře? :D

   Plácáš nesmysly jen abys byl zajímavý. Jasně jsem napsal, že jsem teď na androidu (protože WP pošel na pomluvy a strach lidí ze změny), takže pokud se ti zdá, že jsem tvrdil něco o tom, že WP je teď nejlepší, tak už tu houbovku nejez, protože v ní máš něco špatného. Já jsem to sice ještě nedávno používal ,ale to jen proto, že jsem neznal miui. S tím už je dobře použitelný i android. Ten jejich „čistý“ pixel mi přijde opravdu jako holobyt mezi královskýma rezidencema Dá se v pohodě použít, ale není nejlepší, jen nejprázdnější. I emui je lepší, než pixel, ale zas horší, než miui.

   Ohledně požadavků na práva jsem jasně napsal, že jsem to z toho důvodu prostě nespustil. Toť vše. Dál už je jen tvá pohádka z halucinací chlapče ;)
   MIUI má prostě plno věcí v základu, lépe optimalizovaných, nezavšivených a bez reklam, takže jsem rád, že „musím“ instalovat o několik (desítek?) aplikací méně.
   (ale vštšinu pro svou potřebu stejně nainstaluju z f-droidu, případně najdu na githubu)

   Pokud jsi miui zkusil a nějaký čas porovnal s něčím jiným, je to tvoje věc, nikomu nic nenutím.
   Jen jsem napsal, že tykové ankety nemají žádnou vypovídací hodnotu, protože v nich hlasujou lidi o něčem, co třeba nikdy neviděli, neměli možnost vyzkoušet a porovnat. Ale to už jsem ti jednou vysvětloval a vzhledem k tomu, že uvádíš citaci z prvního postu, tak asi nemáš na to, abys tohle pochopil.

  • Tak ted jsi to rozsekl. takze fanatik, do krve se bijici nejdriv za WP a ted po presedlani na Xiaomi za 2000Kc se budes rvat za MIUI. Mlade hloupe ucho. Co vic k tobe napsat? Cybi ti ti rozhled, zkusenosti a moudrost, chlapce. Dospej.

  • Jiříčku, chlapečku, ty se mi snad zdáš, další žvásty.
   Vyzkoušel jsem ios, android i wp od těch nejlevněnších, až po vyšší třídu a z každého jsem si ve své době vybral to dobré.
   Zato ty, který tady bez jakýchkoli argumentů zkoušíš urážet jsi jistě velmi moudrý a zkušený ve všech oblastech. Tak všechna čest, jsi borec zlatíčko!

  • martyd: Jirka to rekl vystizne, jsi fanatik, jedinej spravnej system je ten co prave mas. O rok si koupis treba iphone nebo novou Nokii 3310, a budes se bit do krve za nej.
   MUI jsem kdysi zkousel, neoficialni ROM na Galaxy Nexus. Pro mne jedina vyhoda byla ze uz umel kontrolu prav, na rozdil os AOSP, pokud se nepletu. pak ruzne zbytecne cistice atd, vzhled prilis inspirovany ios.
   Umim si predstavit, ze MIUI nekomu vyhovuje, na rozdil od tebe respektuji preference jinych, kvuli tomu jim neubiram pravo na nejake ankety. S tim si prisel ty, ze nekdo by mel mit pravo na anketu, a nekdo ne, shodou okolnosti lide s jinym nazorem nez ty. Nikdo ani nerikal ze ta anketa je nejaka vypovidajici, nejrelevantnejsi jsou asi prodeje. Xiaomi urcite neukonci vyvoj MIUI kvuli ankete

  • Nesmysl. MIUI je trvale zastaralá verze OS, Android One je cca aktuální. Tam je ten rozdíl. Ale ano, funkčně je MIUI na tom jinak.
   Takže jsou dva pohledy, aktuální nebo funkce navíc. Principiálně je ale důležitější aktuální. Jak z pohledu bezpečnosti, tak segmentace trhu a následné podpory vývojáři.

  • Nemyslím si. Android 7.1.2 mi nepřijde nějak výrazně neaktuální a většinu malware si lidi nainstalujou a práva odklikají sami. Já to nikomu necpu, ale vybavenost čistého androidu je podle mě žalostná. Ano, můžu si na všechno nainstalovat cizí aplikace… s hromadou reklam a šílenými právy v systému – to je ta bezpečnost? :)
   V miui jsou opravdu vychytávky, že jsem čuměl.. :)

  • Ale uvědomuješ si, že půl roku je aktuální 8.0?:)

  • No tak to jo, ale ona ta osmička (prý) přijde i na ten můj levný xiaomi co začínal na miui 8 s androidem 6 a teď už má miui9 se 7.1.2
   Což je dost dobré v porovnání s jinými výrobci. Obecně sw podpora a zabezpečení je u xiaomi příkladné. Spousta „lepších“ telefonů s čistým androidem se ještě dnes prodává se šestkou a aktualizace už nedostávají a to ani nemluvím kolik je mezi lidmi ještě čistých kitkatů :)

  • Uni
   No jo, aktuální je, ale kvůli Googlu, který s nápadem na Treble a jeho realizaci prichazi dost pozde, ma Oreo jenom jedno procento podilu na trhu po vice, jak pul roce. Takze v tom pripade se radeji spolehnu na vyrobce a jeho opravy spojene s nastatavbou. A MIUI se musim taky zastat, minimalne ve sprave systemu je spousta (odladenych) vychytavek, ktere bych nijak zvlast externima aplikacema resit nechtel

  • mimomisu: Ale to je vcelku jedno, před tím se 3/4 roku čekalo na Android 7, prostě trvale cca rok ve skluzu.

  • @martyd:“Spousta “lepších” telefonů s čistým androidem se ještě dnes prodává se šestkou a aktualizace už nedostávají a to ani nemluvím kolik je mezi lidmi ještě čistých kitkatů :)“

   Muzes uvest nejaky par prikladu „lepsiho“ telefonu s cistym androidem ktery se dnes prodava se sestkou, a nema/nemel aktualizace? Prijde mi za ve tvyh prispevcich je hooodne ocividnych lzi

  • tak ten AOSP je čistý většinou asi v custom romkách, konkrétně jsem to flashoval nedávno při hrátkách s p8lite, pravda ten nemá od výroby čistý android, ale prostě ty romky, které se používají mají android často starší.. tak to je asi o co mi šlo, že jsem na tom vblastně se 7.1.2 lépe, než většina těch AOSPů. Přesně jsem našel jedu romku se sedmičkou (AOSP bez gapps, ale nefunkční ovladače na data a foťák) a zbytek jsou šestky, občas dokonce 5.

   Takže asi jsem to nenapsal přesně, já třeba za „čistý“ považuju jakýkoli android bez nějaké nadstavby typu emui/miui i když má třeba něco předinstalované. Nelze být ohled jen na nejnovější řadu android one, atd.

   Když odfiltruju na alze android 6 a nižší, je tam skoro 600 kousků, mezi nimi i telefony bez nadstaveb. dokonce i kitkaty (to mě vyděsilo…).
   [odkaz]

  • Max: martyd je evidentne lhar an hlupak v jedne osobe.

   martyd: na to se te max neptal. Odpovidej na dotaz, ne na to, co se ti hodi.
   Kolik z tech teelfonu se jeste realne prodava? Kolik z nich jsou zanovni kousky, ktere Alze zustaly viset na sklade jako 1 kus?

  • Jirko, chlapče… podle sebe soudím tebe…
   Odpovídám na dotaz zcela jasně, kvůli tvé potřeby znát počet kusů skladem nebudu procházet cca 600 telefonů na alze.
   Prodávají se? Prodávají. Jsou běžně mezi lidmi? Jsou. Tečka. Pokud tě zajímájí přesné parametry rozdělení skladových zásob alzy, budeš si to muset prověřit sám.
   Hezký den ;)

  • @martyd:
   1. Z tech telefonu na alze jsou vsechno telefony s nadstavbou a ne cisty android, nepresel jsem vsechno, ale videl spoustu Samsungu, Huawei, Xiaomi. Zadnej lepsi cisty android, jak si psal.
   2. Jeste je otazka kolik z nich opravdu nedostalo aktualizaci, to ti alza ani zadny jiny eshop v popisku neopravi, a kolik z nich je doprodej modelu ktere se uz dlouho nevyrabi. Co ted ma alza spalit vsechny neprodane telefony?

   “ Jsou běžně mezi lidmi? Jsou. “
   Budes se divit mezi lidmi je hodne telefonu s WP nebo symbianem.

   Porad cekam na priklad lepsiho telefonu s cistym androidem ktery se dnes prodava s androidem 6 a nema aktualizaci. DIky.

  • Jirka: Mame to iOS posuka, Samsung posuka, WP posuka (kdysi celou letku), proc by tu nemohli mit Xiaomi posuka? :)

  • Martyd, svym prispevkem jsi presne potvrdil ma slova. A zrejme ti to doted nedochazi. :-D

   Zippik: good point

 10. Pro mne má nejlepší UI LG.

 11. Špatný příklad nadstavby – Samsung TouchWiz.

  Mám A3 2018 a s podprůměrnou baterií díky skvělé optimalizaci nabíjím po třech dnech bez vypínání na noc. Pro mne je ta nadstavba ne špatná, ale perfektní!!!

  • A3 2017 pochopitelně :-) 2350 mAh… Prostředí bez záseku… Co je na tom špatného?

  • I ty kecko…

  • Malá velká baterie
   Údaj 2 350 mAh v kolonce baterie nepůsobí zrovna uklidňujícím dojmem a na dnešní dobu to vskutku není mnoho. I menší, byť o něco tlustší, Xperia X Compact, nabídne o 350 mAh více. Praxe však přinesla velice příjemné překvapení. Kombinace úsporného AMOLED displeje s energeticky nenáročným procesorem znamená, že jeden den vám telefon při náročnějším používání vydrží s bohatou rezervou, příliš snahy nemusíte vyvinout ani pro dvoudenní výdrž.

   No a mne vydrží tři dny tam, kde P8 lite vydržel den…

  • Ačkoli má baterie kapacitu jenom 2 350 mAh, díky HD displeji a úspornému procesoru její výdrž příjemně překvapila. Když nebudete telefon extrémně přetěžovat, stačí ho nabíjet jednou za dva dny, při úsporném chodu klidně i déle. V testu přehrávání youtube videí A3 dosáhla na krásný výsledek 16 hodin, zatímco při hraní her na také velmi slušných 7,5 hodiny. Nadprůměrnou výdrž potvrzuje i Antutu Battery test a skóre 14 546 bodů.

 12. Nevim tedy jak ostatni uzivatele, ale ja sam (a zrejme i nekteri dalsi lide se kterymi sem se bavil) by opravdu uvitali ten cisty AOSP. Dobra, pro zjednoduseni pouzivani treba s nainstalovanym Google Play.

  A necht vyrobce necha na uzivatelich jak si system dovybavi. Kazdy pouziva jine sluzby, preferuje jiny prohlizec a mailovy klient. Stejne tak launcher.
  Podle me nikdo nestoji o to mit v telefonu 3 prohlizece – 2 predinstalovane a pak treba jim preferovany Firefox (nebo jiny). Stejne tak prehravace hudby je zbytecne mit 3 (Google Music, Od vyrobce a pak nejaky svuj ktery realne pouzivaji). A dalo by se pokracovat.

  Jedine o co uzivatele stoji je mit telefon s nejakym zakladem a moznosti instalovat aplikace (pro vetsinu asi ten Google Play, i kdyz ja bych klidne vyhodil i ten, at si kazdy nainstaluje co uzna za vhodne, play bych si doinstaloval sam).

 13. To Uni: a ty si uvědomuješ, že android 8 má zhruba půl procenta telefonů s androidem? Takže abys měl android 8, tak si v podstatě musíš koupit nový smartphone? Aktualizace přístrojů vstupivších na trh s androidem 7 je celkem žalostná….

  • Ale téma je jiné. Xiaomi má v nabídce model s „čistým“ Androidem, který je na aktuálnější verzi než jejich OSko. tedy uživatel je defakto stavěn před rozhodnutí, zda chce dodatečné funkce nebo aktuálnější OS.
   A do toho tu někdo tlačí názor, jak je MIUI super, aktuální. Ne, není aktuální:)

  • Dodo:
   Ne, abys mel android 8, staci si vybrat vyrobce, ktery na aktualizace nekasle – Google, OnePlus, Sony… Souhlas, je jich mene nez by melo byt. Ale to ze ma podil jenom 1.1% (podle androidauthority) je spise dukazem toho ze pro uzivatele bohuzel nejsou aktualizace nebo cistej android tak dulezite, nez to ze nemas co koupit. Jinak by nejprodavanejsi znacky byly zcela jine nez dnes. Ja mam OnePlus 3, ktery zacinal s androidem 6, a oreo ma jiz od listopadu.

  • Dodo: to je samozrejme naprosty nesmysl. Presne jak pise max, staci pri vyberu pouzit hlavu a ne slepe kupovat sunty, u kterych je predem znamo, ze vyrobce si bud dava na cas, nebo na to kasle uplne a pak brecet v diskusich na SM.

 14. Nechápu, proč by měly být v ROM mobilu jakékoliv Google apps kromě Google Play (a návazných services). Maps, YouTube, a další Google věci si hravě stáhnu z Play store, a to v aktuální verzi. Cokoliv, co je součástí ROM, a později se aktualizuje, jen zbytečně zabírají místo, protože stará verze zůstane, a zároveň se stáhne aktuální, která jí „překryje“. V případě instalace bez přítomnosti v ROM je v úložišti vždy jen aktuální verze. Pak se píše, že ten či který telefon má z výroby tolik a tolik paměti, z níž ale 1/2 zabírají předinstalované aplikace – a po jejich aktualizaci bude ještě podstatně hůř.
  U custom ROM není problém nainstalovat Pico verzi Open GApps, a cokoliv potřebuji si kdykoliv doinstalovat. Např. kalendář používám jiný, než Google, proč bych ho měl mít v telefonu? Na mail nepoužívám GMail klient, proč ho mít zadrátovaný napevno? A tak dále. A speciální aplikace výrobce jsou většinou taktéž k dispozici ke stažení na GP, kvůli aktualizacím.
  Proč nenabídnout při prvotní instalaci telefonu nabídku stažení aplikací Google a „exkluzivních“ aplikací výrobce?
  Já vím, že si Google klade určité podmínky, ale nesouhlasím s nimi a je to pro mě dobrý důvod používat custom ROM, ať už debloat originálu, nebo AOSP/Lineage/Carbon atp.

  • BTW, stav na obrázku s přeškrtanými Google apps je pro mě ideální stav po prvotním zapnutí telefonu.

 15. jeden z vocasu z xda

  Moc to tady hrotíte.
  Když něco chcete tak si to udělejte .
  Příklad koupím si lenovo moto z . už vím že to má super HW a z komentu vím že to má špatnou baterku tak k tomu koupím rovnou Battery turbo mod – problém vyřešen. Zapnu founa zjistím co se mi vše nelibí vždy je toho dost ať je to např. miui nebo rom oxygen nebo jakože čistý android. Napíchnout na PC otevřít bootloader a flashnout rec. pak nahrát magisk. nahradim kernel extrahuju si z founu ofic. romku upravim built.prop poladim rozhraní art vyhažu odpad v podobě blbosti od googlu . Přepišu ostatni config soubory overclocknu a vytvořim plán pro baterii ať moc nežere . A je to tu co všichni chcete čistej android jen s marketem a zakládnimi appkami + výkon jak hovado ( antutu skore 121 000 před a 169 746 po ) tím chci jen řict když se vám něco nelibí kuchněte romku nahrajte a máte vše co chcete, složitější věci mužete přenechat Magisku…

 16. Stačí google store a každý si může doinstalovat to co potřebuje .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).