Nositelná zařízení stále hledají své místo na slunci, přičemž to vypadá, že se spousta z nich zhlédla v roli jakéhosi hlídače našeho zdraví. Nejdále jsou v tomto ohledu prozatím Apple Watch Series 4 (recenze), které představily v hodinkách funkci dosud nevídanou – měření EKG. To je, jak se zdá, po senzoru měření srdečního tepu další metou, podle které se budou chytré hodinky posuzovat. Ostatně měření EKG se prosadilo také do segmentu hybridních hodinek, kam je přinesly Withings Move ECG. Někteří lékaři ale s měřením EKG z našeho zápěstí nesouhlasí. Proč?
Zrovna v případě měření EKG se někteří lékaři shodují, že více informací je někdy na škodu. Lehkou srdeční arytmií trpí značná část populace, přičemž jen v některých případech se jedná o zdraví ohrožující stav. Často se tak jedná například o drobná vybočení z normálního rytmu, které nemusí mít na zdraví jednotlivce v podstatě žádný vliv.
Lidé pod 65 let by neměli měření EKG vůbec používat
Doktor Gregory Marcus, kterého server The Verge vyzpovídal v rámci testování funkce EKG, se dokonce obává, že měření srdečního rytmu by mohlo negativně zatížit nemocnice zdravými pacienty, kteří se jen příliš bojí o zdraví svého srdce. Lidé pod 65 let obecně příliš netrpí symptomy doprovázejícím různá srdeční onemocnění, proto by tak jejich návštěvy mohli lékaře zbytečně zatěžovat.
Lékař Seth Landefeld z University of Alabama v americkém Birminghamu dokonce tvrdí, že lidé s nízkým předpokladem výskytu kardiovaskulárních chorob by měření EKG, které poskytují nositelná zařízení, neměli vůbec používat. Oba doktoři se také shodli na tom, že případy, kdy Apple Watch s pomocí měření EKG zachránili některým pacientům život, jsou spíše výjimečné případy.