Domů » Články » macOS Mojave: s podporou tmavého režimu a dalšími novinkami

macOS Mojave: s podporou tmavého režimu a dalšími novinkami

Představování softwarových novinek od Applu je v plném proudu. Letošní úvodní keynote WWDC 2018 zatím přinesla iOS 12 (přehled novinek) a watchOS 5. Do třetice jsme se dočkali i nové verze desktopového systému macOS Mojave pojmenovaný po Mohavské poušti.

Konečně s podporou tmavého režimu

Vůbec největší novinkou je tzv. Dark mode, který kompletně celé prostředí převlékne do tmavých barev. Při přepnutí do tmavého režimu se dynamicky přizpůsobí také výchozí tapeta na pozadí.

Kromě toho přibylo seskupování podobných souborů na ploše (Stacks). Pokud patříte mezi uživatele, kteří mají na ploše obrovské množství souborů, s macOS Mojave je budete moci seskupovat do štosů. Navíc je dále půjde třídit dle štítků a dalších parametrů.

Seskupování podobných souborů na ploše
Seskupování podobných souborů na ploše

Ve Finderu přibude nový náhled na soubory s názvem Galerie. V tomto režimu se bude v horní části zobrazovat velký náhled na obsah souboru či obrázku, ve spodní pak další soubory z dané složky. Finder rovněž zvládne zobrazovat více metadat o souborech.

Zlepšení se dočkala také funkce Quick View, která nově nabídne například rychlé ořezávání videa, aniž byste museli spouštět iMovie nebo jiné nástroje.

Nový nástroj pro screenshoty a předělaný Mac App Store

Apple přidal nový nástroj na práci se screenshoty. Jakmile pořídíte snímek okna či obrazovky, objeví se vám ihned nástroje pro jejich úpravu. A to platí i pro záznam videa, což je skvělé.

Výrazných změn se dočká také App Store pro macOS, u kterého byl kladen velký důraz na přehlednost a viditelnost klíčových informací. Jednotlivé aplikace budou přetříděny do přehlednějších kategorií a sympatické je, že více prostoru dostaly uživatelské recenze a screenshoty či videa od vývojářů.

Takto bude vypadat nový Mac App Store
Takto bude vypadat nový Mac App Store

Je velice pravděpodobné, že první testovací beta verze macOS Mojave bude pro vývojáře dostupná ještě dnes večer. Finálního sestavení bychom se měli dočkat v průběhu podzimu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. Být Applem, tak se stydím vůbec kvůli takovýmhle věcem tu keynote dělat. Inovace se nekoná ani v jednom segmentu, za nový systém se považuje ten starý s přidanými novými smajlíky. A o tomhle melou 2 hodiny? V práci tomu říkám „balada o houně“

    • Je to několikadenní vývojářský meeting, na začátku řekli klíčové novinky. Přijde mi to ok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).