Domů » Články » iOS 12 oficiálně: přehled novinek a vylepšení

iOS 12 oficiálně: přehled novinek a vylepšení

Apple na dnešní úvodní keynote vývojářské konference představil zbrusu novou verzi operačního systému iOS 12 pro jablečná zařízení. Žádné revoluční novinky nečekejte, změny jsou spíše drobného rázu a ve většině případů se týkají nových aplikací či vylepšení stávající funkcionality, jako například se skupinovými hovory přes FaceTime (konečně).

Na redakčním iPhone X už testujeme nový iOS 12. Brzy se těšte na článek s prvními dojmy :-)
Na redakčním iPhone X už testujeme nový iOS 12. Brzy se těšte na článek s prvními dojmy :-)

Velký důraz je zde kladen na výkon a celkovou optimalizaci systému, strojové učení a samozřejmě i na rozšířenou realitu a zbrusu novou verzi nástroje ARKit 2, která dá vývojářům ještě více možností pro integraci virtuálních položek do reálného světa. A co je důležité, iOS 12 se dostane na všechna zařízení, která podporují iOS 11. Zde najdete jejich kompletní seznam.

Na konferenci také zaznělo, že aplikace se s novým iOS 12 budou spouštět až o 40 % rychleji, stejně tak softwarová klávesnice se bude zobrazovat až o 50 % rychleji. Až o 70 procent má být rychlejší spuštění fotoaparátu z uzamčené obrazovky. Čísla to jsou pěkná, tak doufejme, že tomu u finální verze systému skutečně bude.

iOS 12

FaceTime konečně s podporou skupinových hovorů

Pokud často telefonujete přes FaceTime, určitě vás potěší, že konečně přibude podpora pro skupinové videohovory, kterých se bude moci účastnit až 32 účastníků najednou. Jednotliví uživatelé se na obrazovce budou zobrazovat v různě velkých panelech, a pokud některý z nich bude hovořit, daný jeho panel se automaticky zvětší, aby bylo jasné, kdo hovoří. A mimochodem, v reálném čase bude možné na svou osobu aplikovat vlastní animované memoji, o kterých vám více povíme níže.

iOS 12 také vylepší výchozí aplikaci Fotky, konkrétně pak sdílení fotografií s přáteli. Pokud například vyberete nějaké snímky s fotografiemi vašich přátel, systém je automaticky rozpozná a při sdílení snímků vám nabídne možnost je s nimi sdílet.

Lepší správa notifikací i jejich seskupování

Nová verze systému konečně nabídne seskupování notifikací v rámci jedné aplikace. Pokud vám tedy nějaká aplikace pošle více notifikací, zobrazí se v jedné bublině, nikoliv samostatně jako doposud. Díky strojovému učení systém také pozná, když vám notifikaci pošle aplikace, kterou příliš často nepoužíváte a nabídne vám její ztlumení.

iOS 12 vám řekne, jak systém využíváte

Další novinkou je nástroj, který vám ukáže, jak často které aplikace používáte a kolik času s nimi trávíte. Rodiče ocení možnost nastavit na iPhonech ratolestí, které aplikace mohou využívat (a samozřejmě i jak dlouho). Pokud tedy například nebudete chtít, aby vaše děti večer iPhone používaly, nebo na něm hráli hry, jednoduše tyto aplikace zakážete. Půjde samozřejmě i nastavit výjimky na aplikace, které děti budou moci spustit kdykoliv.

Memoji: vlastní animovaní smajlíci? Ne tak docela

Samsung s letošními vlajkovými modely Galaxy S9 představil animované smajlíky, které jste si mohli vytvořit z vašeho obličeje. Kdo by očekával, že stejně to bude funovat i u Applu, bude zklamán. Zatímco Samsung umí do animovaného smajlíka naskenovat váš obličej, iPhone nic takového umět nebude – smajlíka si budete moci vytvořit vy podobně jako tomu bylo třeba při vytváření postaviček ve hře The Sims. Jinými slovy, budete mít k dispozici škálu typů obličeje, vlasů, uší a dalších charakteristických prvků, ze kterých si vytvoříte vlastní postavičku. Přiznám se, že tedy jsem od Applu čekal trochu více.

Kromě toho v nabídce přibylo několik nových animoji, jako dinosaurus, koala či duch.

Vlastní memoji vytvořený v reálném čase ze snímaného obličeje
Vlastní memoji vytvořený v reálném čase ze snímaného obličeje

Na řadu přišla také hlasová asistentka Siri. Ta vám bude nově nabízet zkratky na nejčastěji prováděné činnosti, i když tyto možnosti využijí jen uživatelé v USA. Pokud ráno často kupujete kávu ve Startbucks, aplikace vám automaticky po probuzení nabídne její objednání. Stejně tak pokud Siri z kalendáře zjistí, že se chystáte do kina, nabídne vám na daný čas aktivaci funkce Nerušit. U narozenin někoho z vašich přátel vám zase nabídne možnost ji snadno zavolat, abyste na to nezapomněli.

Takto vypadá aplikace Měření (Measure), která vám změří snímané objekty
Takto vypadá aplikace Měření (Measure), která vám změří snímané objekty

Součástí systému iOS 12 bude i zbrusu nová aplikace Měření (Measure), která díky rozšířené realitě a ARKitu 2 bude velice přesně schopna měřit velikosti objektů pomocí iPhonu nebo iPadu. Ne že by taková aplikace pro iOS už neexistovala, ale tato bude nativní přímo od Applu a měla by být velice přesná. Jablečný gigant rovněž spolupracuje s Adobe a Autodeskem na aplikacích, které budou schopny přenášet objekty z obrázků či fotografování do 3D podoby v rozšířené realitě.

CarPlay konečně s podporou navigací třetích stran

Pokud iPhone využíváte v autě s technologií CarPlay, určitě vás potěší, že s iOS 12 konečně přibude podpora pro navigace třetích stran. Jinými slovy, konečně si v autě s podporou CarPlay spustíte Waze nebo Google Mapy. Nicméně vzhledem k tomu, že iOS 12 ve finální verzi dorazí až na podzim, uživatelé si ještě nějaký ten pátek počkají.

Ještě dnes večer by měla být pro vývojáře uvolněna vůbec první testovací beta verze. V následujících týdnech by měla přijít na řadu také první veřejná beta verze (je nutné zaregistrovat se do Beta programu). Vydání finální verze bychom se měli dočkat na podzim, pravděpodobně s uvedením nových iPhonů do prodeje.

Společně s iOS 12 dnes Apple představil také novou verzi systému watchOS 5 pro chytré hodinky Apple Watch a macOS 12 Mojave pro počítače.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

16 komentářů

 1. To je vše to kvůli par věcem dělají iOS 12? Takže je to jen přeznačený iOS 11 :D

  • ale tak zmen neni zas az tak malo, posledni verze androidu taky uz neprinasi az tolik.. Ale sam jsem doufal ve vic veci; dark mode (zvlast, kdyz je u macOS), lepsi notifikacni centrum..

  • Popiš nám prosím ty zásadní změny mezi androidem 7 a 8. Děkuji.

  • [odkaz] Myslím že je toho sakra dost nového než u iOS 12.

 2. Já bych byl vděčný už za to, kdybych si mohl nový kontakt uložit s telefonem „naležato“. Nikdy se mi klávesnice nepřekulí.

 3. Klávesnice naskočí o 50 % rychleji. Nene! :D V Apple změní parametry animace?

 4. Setkal se někdo s nefunkčností GPS v aplikaci Google Maps po update na iOS 12 developer beta 1?

  Mapy.cz i Waze je OK, problem mám jen v Google Maps.

  • Zdenek Polach

   vaham s aktualizaci ma 6S plus muzes doporucit ? IO 12 mapy od aplu jsou hruza a tak chci kvuli carplay uz konecne waze diky za odpoved s tvoji zkusenosti Zdenek

  • U mě funguje OK. iPhone 7

  • Mám také iPhone 7, mám potvrzeno, ze OK to je i na iPhone X. Pokud to nevyřeší příští update, tak zkusím tovární nastavení. I když po peripetiích s iOS 11 beta je to nebe a dudy, tehda byla použitelná až třetí beta, teď kromě GPS v Google mapách nemám větší komplikace.

 5. Telefon je pocitově svižnější a tuším, ze ani na iPhone 6s nebude nějaký větší problem a pokud ano, tak během několika málo týdnů a třeba dvou dalších beta verzi se to vyřeší. Ja se zpět nevracim:)

 6. Prosím o radu. Stáhla jsem si aktualizaci a vůbec tu nemám třeba app Měření a netuším proč… Prosím o radu :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).