TOPlist

MacBook Air čekají zásadní vylepšení. Kdy se dočkáme technologie OLED?

Apple logo na MacBooku
  • MacBook Air dostane letos či příští rok stejný displej, jako má dražší model MacBook Pro
  • Ten naopak již brzy přejde na výrazně dražší technologii Super Retina XDR OLED
  • Této malé velké revoluce se dočká i MacBook Air, dříve než v roce 2029 to ale nebude

Apple chystá zásadní vylepšení pro displej základního MacBooku Air. Možná už letos, případně příští rok přijde s pro modelovou řadou naprosto novou technologií Liquid Retina displeje typu TFT s oxidovými polovodiči. V tuto chvíli jde o přesně ty obrazové panely, které využívá Apple u řady MacBook Pro.

MacBook Air a lepší Liquid Retina displej

MacBooky Air už několik let používají levnější LCD TFT displeje založené na amorfním křemíku, kterým Apple vzletně říká „Liquid Retina“. U svých dražších laptopů řady MacBook Pro pak používá displeje typu „Liquid Retina XDR“, což jsou de facto technologicky velmi podobné panely, jen s mírnými rozdíly.

Obrazovka MacBooku s úhlopříčkou 14,2″
Displej MacBooku Pro s technologií Liquid Retina XDR

Rozdíl je v tom, že LCD panel má pod sebou tenoučkou vrstvu tranzistorů (TFT), která je v tomto případě založena na oxidových polovodičích, typicky jde o sloučeninu IGZO (indium-galium-zinek-oxid). Tento výrobní proces se ukázal být jako nejuniverzálnější: není zase tak nákladný, displeje s touto technologií nespotřebovávají tolik energie, ale na pohled vypadají výrazně lépe než LTPS nebo LCD založené na amorfním křemíku.

Slovníček pojmů

  • LCD (Liquid Crystal Display) – Displej z tekutých krystalů, který využívá jejich vlastnosti měnit svou orientaci pod vlivem elektrického pole. LCD displeje potřebují podsvícení a jsou široce používané v mnoha elektronických zařízeních.
  • OLED (Organic Light Emitting Diode) – Typ displeje využívající diody z organického materiálu, které při průchodu elektrického proudu vyzařují světlo. OLED displeje nabízejí vynikající kontrast, široké pozorovací úhly a mohou být velmi tenké a flexibilní.
  • TFT (Thin Film Transistor) – Tenkovrstvý tranzistor používaný v displejích pro ovládání jednotlivých pixelů. TFT technologie umožňuje rychlejší odezvu a lepší kvalitu obrazu ve srovnání s pasivními LCD displeji.

Přesně tento typ obrazovky by měl dost možná už letos obdržet nový MacBook Air s čipem M4, a to jak 13,3″, tak i větší 15,3″ varianta. V tuto chvíli není jasné, zdali Air převezme z řady Pro i označení „Liquid Retina XDR“, anebo půjde jen o tiché vylepšení bez marketingové pozornosti. Zároveň nutno uvést, že MacBook Air si i s lepšími zobrazovacími schopnostmi zachová 60Hz frekvenci, technologie ProMotion (dynamických 120 Hz) zůstane exkluzivní pro modely Pro.

Kdy dorazí MacBook s OLEDem?

V kontextu displejů počítačů MacBook se už nějakou dobu skloňuje přechod na technologii organických diod, tedy OLED. Tyto displeje Apple používá jak u svých iPhonů, tak i hodinek Apple Watch a také u nejdražších iPadů Pro. Ceny kvalitnějších obrazovek OLED jsou zhruba o 25 % vyšší než u technologie LCD, proto Apple s jejich nasazením u levnějších produktů (iPad Air, MacBook Air a další) dost vyčkává.



Ilustrační snímek notebooku Apple Macbook



Nepřehlédněte

Nezaujaly vás letošní MacBooky? Tohle víme o příští generaci s procesorem M5

Takže zatímco u MacBooku Pro bychom se OLEDového displeje – v terminologii Applu „Super Retina XDR“ – mohli dočkat už na konci letošního roku, levnější MacBooky Air s cenou kolem 30 tisíc korun si ještě počkají. „Apple plánoval uvést OLED MacBook Air kolem roku 2027, ale vývoj byl odložen, takže je třeba připravit MacBook Air, který se bude moci prodávat v mezidobí. […] Uvedení OLED MacBooku Air lze nyní očekávat kolem roku 2029,“ cituje své zdroje korejský server The Elec.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku