- Čínské Lenovo se udrželo na první příčce v prodejích osobních počítačů
- Nejvíce v prvním čtvrtletí 2025 rostl americký Apple
- Analytici se domnívají, že obecný růst je způsoben poptávkou po strojích s umělou inteligencí
Agentura Counterpoint zveřejnila svou analýzu trhu s osobními počítači za první kvartál roku 2025. Díky globálnímu růstu samotného segmentu se v prodejích zlepšili všichni výrobci v top pětce, nejvíce však Apple. Tomu ke znatelnému růstu pomohla premiéra očekávaného MacBooku Air M4 v březnu tohoto roku. Na první příčce však setrval „neotřesitelný“ čínský gigant Lenovo.
Jednička Lenovo, Apple nejvíce rostl
V prvním čtvrtletí letošního roku prodalo nejvíce počítačů (stolní + laptopy) čínské Lenovo, kterému Counterpoint připisuje 25% podíl na trhu. Následuje trio amerických značek: Hewlett-Packard (podíl 21 %), Dell (podíl 16 %) a Apple (podíl 10 %). První pětici uzavírá Asus s 6% podílem na trhu.
Vzhledem k objemu prodaných kusů u jednotlivých výrobců a růstu celkového trhu o 6,7 % (bez ohledu na výrobce) asi nepřekvapí, že v meziročním srovnání se dařilo všem. Nejvíce však Lenovu (nárůst prodejů o 11 %) a právě Applu (meziroční zlepšení o 17 %). Výrobce Maců díky tomu více odskočil Asusu a vyrazil směrem po třetí pozici, kterou ovládá společnost Dell.
„Společnosti Apple a Lenovo dosáhly ve čtvrtletí dobrých výsledků, a to zejména díky uvedení nových produktů na trh a dynamice trhu. Společnost Apple zaznamenala 17% meziroční nárůst dodávek díky řadě MacBooků M4 s umělou inteligencí. 11% růst společnosti Lenovo odrážel její expanzi do oblasti počítačů s umělou inteligencí a diverzifikované produktové portfolio,“ stojí ve zprávě Counterpointu.
Kdo chce počítače s AI?
Vliv „AI-ready“ počítačů na prodeje je však diskutabilní vzhledem k tomu, že například Apple Intelligence nefunguje v češtině a ještě do dubna podporovala pouze angličtinu. Analytik David Narajo však uvádí, že USA jsou pro počítače s podporou umělé inteligence významný trh a poptávka po těchto technologiích mezi spotřebiteli je.
Nejistotu však přináší hrozba cel na zboží z jiných zemí. Tarify na mobily a počítače jsou v tuto chvíli pozastaveny, administrativa amerického prezidenta Trumpa však může prakticky „ze dne na den“ oznámit cla nová, mnohem vyšší, nebo je úplně zrušit. Nikdo neví, ani analytici Counterpointu, jak přiznávají.