V pátek 22. května 2020 oslavil kulaté 30. narozeniny legendární Solitaire. Jednoduchá karetní hra, v češtině známá spíše jako pasiáns, získala během let celosvětovou popularitu tím, že ji Microsoft začal ve variantě Klondike integrovat do Windows.
Poprvé se tak stalo v roce 1990, kdy se hra premiérově objevila jako součást Windows 3.0. Dnes sice již Microsoft Solitaire vypadá trochu jinak, ale stále má 35 milionů aktivních hráčů měsíčně a každý den se odehraje přes 100 milionů her. K dispozici je nejen na Windows, ale také pro iOS a Android. Zahrát si ho můžete dokonce i na webu, prokrastinaci se tak meze opravdu nekladou.
Výukový nástroj stážisty
Zajímavé je, že Solitaire, o němž se někdy tvrdí, že jde o nejpopulárnější počítačový program, původně vlastně nebyl zamýšlen jako kratochvíle. Stážista Wes Cherry program původně napsal s tím, že bude sloužit jako nástroj, který zábavnou formou naučí lidi práci s myší. Především pak tzv. drag & drop, neboli přetahování. V době Windows 3.0 totiž šlo o nový způsob ovládání, který bylo třeba lidi naučit. Jak se dnes ukazuje, to se povedlo úspěšně – přetahování myší je tu s námi i o tři desítky let později.

Zajímavým střípkem historie je pak i to, že grafickou podobu navrhla Susan Kare. Tato průkopnice pixel artu stojí například za první podobou uživatelského rozhraní počítačů Mac a za svou kariéru vystřídala množství významných technologických firem.
Wes Cherry do prvotní verze programu zabudoval také tzv. boss mode. Šlo o funkci, která umožňovala rychle překrýt hru falešnou tabulkou Excelu. Tvůrci tak od začátku počítali s tím, že se hra stane oblíbeným prokrastinačním nástrojem. To se nicméně nelíbilo vedení Microsoftu a boss mode se tak nikdy do verze známé z Windows 3.0 nedostal.

Kdyby vedení Microsoftu umožnilo tuto funkci protlačit do ostré verze, možná to mohlo zachránit místo muži jménem Edward Greenwood. Ten byl v roce 2006 bez nároku na odstupné vyhozen po šesti letech z práce poté, co jeho šéf spatřil, že na svém PC hraje Solitaire.
Šéfem nebyl nikdo jiný než miliardář, tehdejší starosta New Yorku a letošní neúspěšný prezidentský kandidát Michael Bloomberg. Ten tehdy označil hraní Solitairu v pracovní době za „nevhodné chování“. Na otázku reportérů poté dodal, že on osobně má tak špatné schopnosti práce s počítačem, že mu to brání ho využívat k čemukoliv jinému než práci.
Nesmrtelná hra?
Microsoft Solitaire, původně známý jako Windows Solitaire, byl od roku 1990 téměř v nezměněné podobě součástí Windows až do roku 2012. Vydání Windows 8 znamenalo i odstranění této hry ze standardní výbavy operačního systému. Solitaire se ale zároveň dočkal zásadní modernizace a byl vyčleněn jako samostatně dostupná aplikace. V roce 2015 se ale do Windows 10 opět vrátil jako předinstalovaná funkce, Windows bez něj prostě asi nebyly kompletní.

Hra byla postupně lokalizována do 65 jazyků a uvedena na 200 světových trhů. Získala pět herních režimů, denní výzvy, soutěže, integraci s Xbox Live a možnost volit si obtížnost. Minulý rok pak byl dokonce Microsoft Solitaire zařazen do Světové herní síně slávy. Zde původně výukový nástroj sdílí místo s legendami typu Doom, Tetris, World of Warcraft, nebo Pokémon.
♠️♥️ Happy 30th to Microsoft Solitaire! ♣️♦️
Help us celebrate this timeless classic by participating in today's record-breaking event for most games completed in one day: https://t.co/25VSvyXF7o pic.twitter.com/nPvYr9L8iB
— Microsoft (@Microsoft) May 22, 2020
K Windows patřily i jiné hry, jako 3D Pinball nebo Minesweeper. Žádná si ale nezískala takovou popularitu, jako právě Solitaire. Nikoho by tak asi nepřekvapilo, kdyby v této hře trávili volný čas (nebo pracovní dobu) lidé i další desetiletí.
Ten „intern Wes Cherry“ (jak je v originále) asi tak úplně nebude „internista“. ;) Intern se překládá jako stážista. O to je to zajímavější, že to napsal jen nějaký stážista.
Máte pravdu, opraveno 😉
Dnes jej desítky milionů lidi CO?
Velice tezka otazka. Treba „pouziva“ ?
To by mě nenapadlo. Ty asi nebudeš nejostřejší tužka v penále co?
Na hloupu otazku hloupa odpoved. Cekal si filosofickej traktat?
Od tebe jsem nečekal a hlavně nevyžadoval absolutně nic. Upozornění bylo pro redakci, že nadpis je nesmyslný a že by si to po sobě taky mohli někdy přečíst…
Clovece, pokud v diskusi pouzijes otaznik, ocekavej odpoved od kohokoliv.
Jinak kazdy dobre vi, co chtel nadpis rict. Nedelej ze sebe mudrce.
„a že by si to po sobě taky mohli někdy přečíst“
To samozřejmě dělají, ale v tom množství článků a spoustě psaní se snad dá sem tam nějaká ta chybka odpustit.
Intig: Vsak prave proto na to qam upozornil. To jen „LOL“ tu ze sebe dela saska:)
Díky za upozornění, nadpis jsme upravovali a vznikla trochu zvláštní formulace. Opravil jsem ho 👍
Náhodou mi Space cadet taky chybí, naštěstí pod Win 10 normálně funguje 🙂