Domů » Bleskovky » Kolem Země proletěl asteroid o velikosti významné londýnské památky

Kolem Země proletěl asteroid o velikosti významné londýnské památky

Kolem Země ve středu proletěl asteroid o velikosti londýnského Nelsonova sloupu. Uvedla to americká vládní agentura NASA. Planetka pojmenovaná 2019 SR8 měří podle výpočtů přibližně 20 až 44 metrů. Horní hranice odhadované velikosti se blíží výšce ikonického Nelsonova sloupu, památníku, který stojí na Trafalgarském náměstí v centrum Londýna.

asteroid 4369511
Ilustrační obrázek

Kolem Země se asteroid pohyboval rychlostí přibližně 35 400 kilometrů za hodinu. Pro naši planetu nepředstavoval jeho průlet výrazné riziko, neboť jej od zemského povrchu dělilo téměř 5 milionů kilometrů. Zdánlivě sice pořádná dálka, z pohledu NASA nicméně definovaná jako „close approach“, což asteroid 2019 SR8 řadí mezi tzv. „objekty blízké Zemi“.

744px Nelsons Column Trafalgar Square London
zdroj: Beata May, Wikipedia

2019 SR8 přitom není jediným tělesem, které v tomto týdnu proletí kolem Země. Podle NASA naši planetu v pátek mine dalších pět asteroidů. Největší z pětice se jmenuje 2019 TM7 a měl by měřit přibližně 95 metrů čili podobně jako londýnská hodinová věž Big Ben. V českém prostředí se mu výškově blíží například hlavní věž katedrály svatého Víta v Praze.

Nepřehlédněte: První zločin ve vesmíru: NASA vyšetřuje astronautku kvůli bankovnímu podvodu

Asteroid 2019 TM7 se mine se Zemí o více než 3 miliony kilometrů, srážka se zemským povrchem je tak téměř vyloučená.

Šéf NASA: tohle není hollywoodský film

Šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine nicméně nedávno varoval, že bychom hrozbu střetu s asteroidem měli brát vážněji. „Lidé by si měli uvědomit, že zde nemluvíme o hollywoodském filmu, nýbrž o ochraně jediné planety uzpůsobené pro život, kterou v současnosti známe,“ uvedl.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na