Domů » Bleskovky » Crew Dragon je absolutní priorita, shodují se SpaceX i NASA. První lidé poletí už začátkem příštího roku

Crew Dragon je absolutní priorita, shodují se SpaceX i NASA. První lidé poletí už začátkem příštího roku

Šéf NASA Jim Bridenstine ve čtvrtek navštívil továrnu a centrálu SpaceX. Po prohlídce celého komplexu se také setkal s Elonem Muskem, s nímž společně odpověděl na několik otázek.

Setkání se neslo v přátelském duchu, což je trochu překvapivé po nedávném Tweetu Bridenstina, jímž chladně reagoval na odhalení rakety Starship. Kritika je však zřejmě zapomenuta a hlavní prioritou je nyní dostat do vesmíru lidi na palubě soukromé lodi.

Crew Dragon má absolutní prioritu

Oba představitelé se shodli na tom, že program Commerical Crew má nejvyšší prioritu. A protože Boeing se svým Starlinerem nestíhá termíny ještě víc než SpaceX, pozornost se zaměřuje právě na Muskovu společnost.

První let kosmonautů na palubě Crew Dragon tak podle obou mužů proběhne již v prvním čtvrtletí příštího roku, samozřejmě za předpokladu, že se zdárně podaří dokončit všechny testy.

musk bridenstine nasa spacex
Šéf SpaceX při dřívějším březnovém setkání se šéfem NASA. (Zdroj: NASA)

Zbývá vyřešit a otestovat v podstatě dvě zásadní věcí. První z nich je padák. Ten bude podle Muska ve své třetí generaci nově používat lana ze Zylonu namísto dosud používaného nylonu. Tento materiál je třikrát silnější než zmiňovaný nylon, což by mělo zajistit dostatečnou odolnost při brzdění modulu po návratu na Zem. SpaceX nyní musí provést 10 testů nové verze padáku. Všechny by ale měly proběhnout ještě do konce tohoto roku, takže by harmonogram neměl být ohrožen. Právě rychlost testování nových řešení u SpaceX šéf NASA na setkání vyzdvihoval. Opakované testování prototypů a opravování zjištěných vad prý totiž přináší výrazně větší rychlost vývoje než běžně používané procesy.

spacex bridenstine
Jim Bridenstine si Crew Dragon prohlédl opravdu poctivě… (Zdroj: NASA/Aubrey Gemignani)

Druhým problémem pak jsou motory Super Draco, resp. jejich využití pro únik Crew Dragonu za letu. Při testování této nouzové procedury v dubnu totiž celá loď explodovala. SpaceX i NASA však věří, že problém již byl odhalen a vyřešen. Zbývá tedy provést testy, přičemž pozemní by se měl uskutečnit v nejbližších týdnech. Letový test je pak plánován na přelom listopadu a prosince.

Pokud obě sady testů dopadnou dobře a následná analýza dat týmy SpaceX a NASA neodhalí žádné problémy, bude Crew Dragon oficiálně připraven pro let s lidmi. Astronauti Doug Hurley a Bob Behnken tak odstartují novou éru amerických vesmírných letů, které již nebudou závislé na ruských raketách Sojuz.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

Skoro už nuda, číst o SpaceX, že? Člověk si jen říká, kampak se nám ve výzkumu Vesmíru ztratila země prvního kosmonauta …? :-P