Domů » Bleskovky » Crew Dragon při testech explodoval. SpaceX zřejmě bude muset odložit start s posádkou

Crew Dragon při testech explodoval. SpaceX zřejmě bude muset odložit start s posádkou

Když v březnu vynesla raketa Falcon 9 úspěšně k ISS vesmírnou loď Crew Dragon, vypadalo to, že plánovanému letu s posádkou už nic zásadního nebrání.

V sobotu však při statických testech motorů lodi došlo k zatím neobjasněné explozi, která loď zcela zničila. SpaceX sice aktuálně vyrábí několik dalších exemplářů, avšak i tak je velmi pravděpodobné, že se první start s posádkou odsune, možná dokonce až na příští rok.

Co způsobilo výbuch? Na vině může být mořská voda

K nehodě došlo při přípravě na test úniku Crew Dragonu za letu, který měl proběhnout v červenci. Podle aktuálních informací došlo k výbuchu těsně před zážehem hlavních únikových motorů SuperDraco. Tomu odpovídá i pořízený videozáznam.

DM-1 Capsule RUD During Test April 20, 2019 – Upscaled

Příčina je v současnosti vyšetřována. Právě kvůli tomu, že k nehodě došlo alespoň zdánlivě před samotným zážehem, se však objevují spekulace, že problém možná nebyl v motorech jako takových. Server Technet.cz informuje například o možnosti poškození mořskou vodou. Crew Dragon totiž po návratu na padácích strávil zhruba hodinu v mořské vodě. Je tak možné, že se voda dostala někam, kam neměla, a závada nebyla včas odhalena. Dalším dohadem je pak závada na ohřívačích paliva, které dosud nebyly na Crew Dragonu testovány.

Než bude znám oficiální závěr vyšetřování, vše je samozřejmě v rovině spekulací. Zatím to však vypadá, že závada snad nemá příčinu v nějaké zásadní konstrukční chybě samotného Crew Dragonu. I tak se však exploze s největší pravděpodobností negativně podepíše na harmonogramu příprav na první let s posádkou.

spacex crew dragon mars
Vizualizace Crew Dragonu při přistání na Marsu

Jak totiž bylo zmíněno výše, SpaceX ještě musí provést test úniku lodi v případě selhání rakety. Nyní však Muskova společnost nemá k dispozici vhodný exemplář Crew Dragonu, na němž by mohla test v plánovaném termínu provést. Ne že by snad byl zničený Crew Dragon jediný – vyrábí se jich hned několik. Minimálně jeden je už i téměř dokončen, avšak jde o loď určenou pro ostrý let a její použití na testy by pravděpodobně z ekonomického hlediska nedávalo smysl.

Nehoda jako byznys pro Rusko

SpaceX teď tedy musí kromě vyšetření příčiny nehody také co nejdříve získat vhodný exemplář Crew Dragonu k provedení testu. To zřejmě bude nějakou dobu trvat a uskutečnění prvního letu s posádkou tak nabere zpoždění minimálně v řádu týdnů, spíše však měsíců.

To by teoreticky mohlo hrát do karet Boeingu, který byl dosud v závodu o první soukromý let s posádkou druhý. Ani nehoda Crew Dragonu však zřejmě nebude stačit Boeingu s jeho Starlinerem k získání vedení. Společnost totiž stále ještě ani neoznámila nový termín testu úniku z rampy, který selhal loni.

Březnový let Crew Dragonu k ISS byl velkým úspěchem, nehoda tak působí jako studená sprcha.

Paradoxně tak z nehody bude dost možná nejvíce profitovat Rusko. NASA už totiž byla nedávno nucena přikoupit další lety amerických astronautů Sojuzem, aby byla zajištěna americká přítomnost na ISS do září 2020. Pokud by společný projekt SpaceX a NASA nabral výraznější zpoždění, musela by se NASA vydat na nákupy do Ruska znovu a zajistit lety i pro zbytek roku 2020.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

7 komentářů

 1. Nevlez bych do toho :D

  • Proto se to neustále testuje, aby se vychytaly mouchy. Jedině dobře, že to bouchlo teď, tím se aspoň zase odstraní slabá místa a při letu s posádkou to bude bezpečnější.

  • Tak hlavně, že to není Boeing a jeho šetření v SW:)

  • Tak v pripade Boeingu by to bylo i v pohode, kdyby o tom piloti byli informovani a Boeing to nepropagoval jako totozne na ovladani se starsimi 737..

  • Boeing v poslední době válí. Nejen problémy designu u 737 MAX, ale i problémy s kvalitou výroby u 787 a KC-46.

 2. Krásně nám mydlí oči, hlavně že berou všechny společnosti miliardy od danových poplatníků jen za docela nepovedené filmy provedené počítačovou grafikou.

  • No jo, s tím bohužel nikdo nic neudělá. Mnohem víc líto, než daňových poplatníků, je mi ale těch zlodějů. Protože ti skončí velice špatně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).