Domů » Bleskovky » SpaceX a Boeing na jaře poprvé odstartují s astronauty, NASA už má jména

SpaceX a Boeing na jaře poprvé odstartují s astronauty, NASA už má jména

Spojené státy již několik let musí do vesmíru posílat své astronauty pomocí ruských lodí, NASA totiž v roce 2011 ukončila program raketoplánů. To se však změní letos na jaře, kdy první astronauti zamíří k ISS na palubě kosmických lodí soukromých výrobců z USA. Starty se uskuteční z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Úplně první bude SpaceX se svou lodí Crew Dragon, kterou do vesmíru vynese již prověřená raketa Falcon 9. Posádka bude dvoučlenná a odstartuje v dubnu příštího roku. Alespoň tedy za předpokladu, že se při „generálce“ bez posádky nic zásadního nepokazí. Nepilotovaný let je připravován na letošní listopad.

Novou éru odstartuje devět statečných

Po dubnovém letu SpaceX přijde na řadu Boeing se svou lodí CST-100 Starliner. Tu vynese raketa Atlas V, na jejímž vývoji Boeing spolupracuje s Lockheed-Martin. I zde bude první posádka dvoučlenná a její let je zamýšlen na polovinu roku 2019. Pokud budou oba lety úspěšné, budou poměrně brzy následovat další.

NASA totiž s každým ze soukromých dopravců uzavřela smlouvu na šest letů a už má připravena i jména devíti astronautů, kteří se těchto misí budou účastnit. Většina vybraných účastníků jsou velmi zkušení astronauti. Je mezi nimi například i Eric Boe, který do vesmíru létal od roku 2000 a zúčastnil se i posledního letu raketoplánu Discovery. Vedení ovšem vsadilo i na Nicole Aunapu Mann, zkušenou vojenskou pilotku v hodnosti podplukovníka. Ta doposud pracovala jako testovací pilotka stíhacího letounu F/A-18 Hornet a let na palubě Starlineru bude její vůbec první návštěvou vesmíru.

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentářů

  1. Karel Endler

    Velký úspěch americké astronautiky, svět tleská, protože Amíci představili pár lidí v modrých kombinézách.

    Den na to Boeing oznámil, že zkoušku rakety s lidskou posádkou odkládá o další rok.

    • A kde jinde prosím soukromé společnosti mají podobný know-how?

    • Karle, ty mimoni, zjisti si něco o SpaceX a pak teprve začni mlet pod články ty svoje nesmysly… Ta společnost, co představuje pár lidí v modrých skafandrech rozjela novou éru v dobývání vesmíru. Tradičním společnostem, vynášejícím dosud náklady do vesmíru, začnou buď krušné časy nebo se pustí do inovací také.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).